abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 17:44 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 40 bylo vydáno GNOME 41 (YouTube). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře a správce systémů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 15
včera 15:11 | Nová verze

Mobilní Datovka, tj. svobodná mobilní aplikace pro přístup k datovým schránkám, byla vydána ve verzi 1.13.0. Existuje-li více možností platby za poštovní datovou zprávu, je nově uživateli při odesílání datové zprávy umožněn výběr způsobu platby.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 09:00 | Nová verze

Google Chrome 94 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 94.0.4606.54 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Zdůraznit lze WebCodecs a WebGPU. Opraveno bylo 19 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Nově lze nastavit preferovaný jazyk.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 08:00 | Nová verze

UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch (seznam podporovaných zařízení), vydala Ubuntu Touch OTA-19. Nejnovější verze je pořád založena na Ubuntu 16.04. Pracuje se na přechodu na Ubuntu 20.04.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 07:00 | Komunita

Canonical prodloužil podporu Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr) a 16.04 LTS (Xenial Xerus) na 10 let. Ubuntu 14.04 je tedy podporováno do dubna 2024 a Ubuntu 16.04 do dubna 2026.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
21.9. 20:44 | Zajímavý projekt

Konsorcium Linux Foundation oznámilo, že bude hostovat projekt PaSh. Cílem PaSh je automatizovaná paralelizace skriptů v POSIX shellech.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.9. 20:11 | Zajímavý článek

Bjorn Stahl v obsáhlém zápisku rozebírá architekturu alternativního grafického frameworku a serveru Arcan z pohledu návrhu operačního systému.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 3
21.9. 15:44 | Nová verze

Byla vydána verze 3.12 prohlížeče obrázků gThumb (Wikipedie, GitLab). Z novinek lze zdůraznit například přidání podpory AVIF, HEIF a JPEG XL.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.9. 12:11 | Nová verze

Byla vydána nová verze 5.5 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 16.04, Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, CentOS 7, CentOS 8 a Amazon Linux 2.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.9. 09:00 | Komunita

Do pátku probíhá konference vývojářů Linuxu aneb linuxových instalatérů Linux Plumbers Conference 2021 (LPC 2021). Přednášky lze sledovat online.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Dotykový displej na notebooku nebo desktopu
 (35%)
 (7%)
 (6%)
 (52%)
Celkem 486 hlasů
 Komentářů: 11, poslední 18.9. 18:45
RozcestníkJabber - otevřená komunikace

12. 7. 2007 | Pavel Šimerda | Různé | 11325×

Jabber (XMPP) je otevřený komunikační protokol, který se používá především pro posílání "rychlých zpráv" (Instant Messaging). Přečtěte si o jeho výhodách a nevýhodách.

Nedávno jste měli možnost si přečíst článek o (v místních podmínkách) nejpoužívanější síti pro rychlou internetovou komunikaci a jejích úskalích. Většina problémů je společná všem uzavřeným sítím, je proto potřeba hledat alternativu mezi službami založenými na některém z otevřených protokolů. Při výběru protokolu je důležité dbát na propojení mezi různými poskytovateli, možnost propojení s dalšími sítěmi a atraktivitu služeb pro uživatele. Podíváme na jednu vcelku nadějnou alternativu k uzavřeným sítím – Jabber (standardizovaný pod názvem Extensible Messaging and Presence Protocol – XMPP).

Trocha historie

Jeremie Miller začal pracovat na Jabberu v roce 1998. Po čtyřech letech vývoje aplikací a protokolu (rok 2002) vznikla XMPP WG, která měla za úkol upravit původní Jabber protokol do podoby mezinárodního standardu IETF. Výsledkem práce této skupiny jsou specifikace RFC 3920 (XMPP Core) a RFC 3921 (XMPP Instant Messaging and Presence) z roku 2004. Většina práce na XMPP v současné době probíhá v jednotlivých rozšířeních protokolu (XMPP Extensions). Připravuje se i upřesnění základního protokolu.

Otevřenost, interoperabilita

Jako IETF standard má Jabber (XMPP) dobrou pozici jak v internetové komunitě, tak mezi společnostmi, které nepotřebují udržovat monopol udržováním svých zákazníků stranou od okolního světa. Za zmínku stojí například Google Talk, Gizmo Project, Livejournal Talk a také český server Jabbim.

Jednou z nejzásadnějších vlastností Jabberu je automatické propojení serverů v případě, že spolu chtějí jejich uživatelé komunikovat. Provozovatelé serveru se nemusí na peeringu jednotlivě domlouvat, servery se vzájemně vyhledají pomocí DNS, podobně jako v případě e-mailu.

Architektura, decentralizace

Jednotlivé servery jsou připravené se mezi sebou v případě potřeby spojit. Každý z nich obhospodařuje své uživatelské účty a připojené uživatele. Pokud některý ze serverů ze sítě vypadne, ostatní fungují dál, stejně jako u mnoha jiných technologií na Internetu. Protože jsou vaše údaje a seznam kontaktů uložené jenom na serveru vašeho poskytovatele, musíte si při přechodu jinam znovu přidat své kontakty.

Některé služby na Jabberu nezajišťuje server sám. Službu má na starost externí komponenta, která není závisná na konkrétním použitém serveru. Uživatel může využívat služeb libovolného serveru nebo komponenty, pokud mu to daný server dovolí.

Protokol, bezpečnost, spolehlivost

Protokol je založený na XML proudech (XML streams) a hojně využívá prostory jmen (XML namespaces). Tím usnadňuje tvorbu oficiálních i místních rozšíření. XML proud se běžně navazuje pomocí jednoho TCP spojení, které se udržuje, dokud je potřeba. Mezi alternativní možnosti patří přenos přes HTTP Polling (opakované HTTP dotazy) a HTTP Connect (dlouhodobé HTTP spojení). Ty se používají v případě, že z nějakého důvodu nelze použít běžné TCP.

V případě TCP spojení se datový tok zpravidla šifruje pomocí TLS, obsah komunikace znají v ideálním případě jenom uživatelé a servery. V případě, že chcete zabezpečit komunikaci více, můžete šifrovat zprávy pomocí PGP. Pak by měla být komunikace čitelná jenom oběma koncovým uživatelům. Mnoho klientů takto šifrovat zprávy umí.

Spolehlivost doručení zpráv není u komunikačních protokolů na bázi TCP běžná. Při pádu spojení se stává, že nevíte, jestli zpráva došla nebo nedošla. V případě Jabberu tento problém řeší nedávné (zatím experimentální) rozšíření pro potvrzování zpráv.

Kromě autorizací pomáhají vaše soukromí chránít seznamy blokovaných uživatelů (privacy lists), které vám umožňí vyladit nastavení soukromí podle vašich představ.

Některé z těchto funkcí s sebou pochopitelně přinášejí nárůst datového toku, což může být nepříjemné zvlášť pro uživatele, kteří platí přenesená data (například GPRS). To je možné řešit vypnutím některých funkcí nebo zapnutím komprese přenášených dat.

Stabilita

Přestože decentralizovaná síť z principu nepadá, může mít uživatel problémy s nestabilitou serverů poskytovatele, kterého si vybral. Možnost vybrat si jiného poskytovatele nebo postavit vlastní server znovu ukazuje na výhody otevřené decentralizované sítě.

Jednou z nejstabilnějších IM služeb, které si můžete vybrat, je Google Talk. Bohužel mu chybí některé pokročilejší funkce Jabberu, ale třeba to časem napraví. Pro české uživatele je velmi zajímavý Jabbim, který je dlouhodobě stabilní. Nedávné výpadky byly pravděpodobně způsobené přetížením databáze ze strany ICQ transportu při výpadcích serverů AOL. Během přetížení byla vidět snaha provozovatele problém co nejrychleji vyřešit. Přesto se občas se člověk musí rozhodnout mezi špičkovou dostupností na jedné straně a bohatými službami, podporou v češtině a k tomu slušnou dostupností na straně druhé (Google Talk vs. Jabbim).

Služby na Jabberu

Veřejné Jabber servery se liší rozšiřujícími službami, které nabízejí. Na vlastním serveru máte možnost přidávat služby instalací serverových komponent.

Nejčastější službou jsou konference (chatrooms) a brány do jiných sítí. Brány do uzavřených sítí vyžadují vaše přihlašovací údaje pro danou síť, aby se mohly vaším jménem připojit. IRC brána se používá stejným způsobem jako jiná konference. SMS brána umožňuje přidávat si do seznamu uživatele mobilů. SMTP brána zpřístupní vaše Jabber ID jako e-mail, zprávy vám pak chodí na Jabber.

Další zajímavou službou je Jabber disk, který umožňuje - mimo jiné - publikování souborů na webu. Příjemné jsou i televizní programy, jízdní řády, předpovědi počasí a další rychlé informační zdroje. Zvlášťě se hodí při přístupu z mobilního telefonu. Uživatelům Jabberu můžete zpřístupnit vlastní služby bez ohledu na to, přes který server se připojují.

Blízká budoucnost, P2P

Pro náročnější výměny dat mezi uživateli se více hodí přímé spojení, které si klientské aplikace přes server jenom domluví. K tomu slouží (zatím experimentální) rozšíření s názvem Jingle. Za pomoci Jingle se užitečnost Jabberu rozšíří na další sféry komunikace, včetně telefonování, videokonferencí a dalších datově náročnějších aplikací.

Jen si ještě budete muset počkat na jeho doladění a implementaci v rozšířených Jabber klientech. Zatím se hodí spíše na vyzkoušení a experimentování než nějaké velké nasazení.

Aplikace

Jabber klienty najdete na všech běžných platformách a prostředích. Mezi desktopové klienty z grafickým rozhoraním patří například Psi, Gajim, Tkabber nebo víceprotokolové Kopete a Pidgin (dříve Gaim). Na konzoli pustíte například GNU Freetalk. Z webových stojí za zmínku JWChat, Muckl (jen anonymní vstup do konference) a služba Meebo. Na mobilu můžete používat Bombus. Jen pro doplnění zmíním ještě Mirandu a Trillian, které si získaly oblibu u některých uživatelů Microsoft Windows.

Mezi oblíbené Jabber servery patří klasický jabberd a jabberd2, na velkých serverech oblíbený ejabberd a javovský Openfire (dříve Wildfire). Všechny tyto servery se dají vylepšit externími komponentami.

Problémy a nedostatky

Na drobné problémy jste mohli narazit v průběhu celého článku. Nic není dokonalé, Jingle mohl být dávno hotový, poskytovatelů by mohlo být více, s lepšími službami, stabilnějšími servery, atd. Přesto to nevypadá, že by Jabber v nějaké oblasti, kromě VoIP (kterou snad rychle dožene), výrazně pokulhával za ostatními. Spíše naopak.

Výraznější nevýhodou je snad jenom menší rozšířenost oproti ICQ v ČR nebo MSN ve světě, ale za to návrháři protokolu a tvůrci softwaru nemohou. Navíc to není nic, co by se nemohlo změnit.

       

Hodnocení: 96 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

DjAARA avatar 12.7.2007 00:12 DjAARA | skóre: 32 | Praha|Náklo|Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Tak trochu PR na Jabber, ale proč ne…
nescius avatar 12.7.2007 01:46 nescius
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
ono to je těžký žejo, tyhle stránky jsou de-facto reklama na gnu/linux a oss, jabber respektivě xmpp je otevřený standard pro im takže vážně proč ne, reklamu to potřebuje! hodně zajmavej klient je coccinella http://thecoccinella.org/ - jeden z prvních klientů s funkčním VoIP a(!) whiteboardem - sdílenou plochou na kreslení :D mám v plánu spustit vlastní jabber server (je nainstalovanej, chybí ještě integrace s LDAPem) a vyhodit icq transport, zjistil jsem že 1/3 lidí v rosteru má jabber, a zbytek stejně jenom prudí ;)
pavlix avatar 16.7.2007 00:18 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Zahození ICQ transportu už mám za sebou... a na coccinellu se určitě ještě podívám.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
13.7.2007 08:38 pakanek | skóre: 28 | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Zase?
...porad zapominam vyznam zkratky PR.
Všechno dobré je pro něco zlé.
David Watzke avatar 13.7.2007 18:21 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
“Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
Karel60 avatar 22.7.2007 12:03 Karel60
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Na diskusích nevystačíš s jedním slovníkem zkratek. Na radioamatérském webu např. PR znamená PacketRadio. Mně se však stále pletou zkratky PR a RP (registrované partnerství). :-)
12.7.2007 02:05 lizard
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Kdyz uz zminujete komercni firmy co podporuji Jabber, proc nezminite firmu Apple? S kazdym pocitacem Apple dostanete se systemem Mac OS X IM program iChat, ktery plne podporuje Jabber. A Mac OS X Server obsahuje iChat Server, coz neni nic jineho nez Jabberovy server.
pavlix avatar 15.7.2007 23:42 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Dobrá připomínka... moc jsem se soustředil na linux a opensource distribuce.

Ale je fakt, že když už jsem zařadil Mirandu a Trillian, tak jsem Adium mohl dát taky.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
cezz avatar 12.7.2007 06:06 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace

Pekny clanok, hlavne pre zacinajucich uzivatelov (neviem do akej miery sa tito vyskytuju na abclinuxu.cz..), hoci sam by som ho (byt autorom) smeroval skor na technicku stranku veci, ktora by myslim tunajsich citatelov oslovila, pripadne mozno viac prakticky orientovat.

Ja len dodam, ze taky Pidgin ma zatial minimalnu (ziadnu) podporu transportov, co nemusi byt az taky problem, pretoze transporty pridane pod inym klientom by mali ostat funkcne aj nadalej.. Snaha toto nejako riesit priamo v Pidginovi je IMHO dost minimalna, kedze je to trochu proti koncepcii multiprotokoloveho IM. (je mi jasne ze transporty nemusia sluzit iba ako brany do inych sieti)

A tiez na zaklade mojich skusenosti mam taky pocit, ze v oblubenej Mirande na win je jabber dost problemovy (aspon co sa tyka konferencie).

BTW Bombus rulez - najlepsi mobile java IM klient, co som mal tu cest pouzivat.

Computers are not intelligent. They only think they are.
12.7.2007 08:45 Robo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
S transportami su len problemy, do Gaimu(Pidginu) by to bolo implementovat zbytocne. Ja som mal s transportami v Jabberi vzdy len problemy, preto pouzivam Gaim/Pidgin. Inak konecne nejaky rozumnejsi clanok, nie len stale ze "ICQ je shit prejdite na Jabber" :)
12.7.2007 09:31 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Mi transporty dva ICQ účty a jeden na MSN fungují bez větších potíží už rok, co to bylo konkrétně za problémy?
Baník pyčo!
cezz avatar 12.7.2007 09:36 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Na druhej strane, ako som uz povedal, nie vsetky transporty su len do inych sieti. (napriklad tv program a podobne..)
Computers are not intelligent. They only think they are.
12.7.2007 12:57 otaznik | skóre: 4
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
technicka stranka veci..nevim jak moc by melo smysl sem prepsat nektere z vyse zminenych RFC =) a clanek by tim byl zbytecne dlouhy (muj nazor, nejsem autor).
Já jsem tohle četl...
cezz avatar 12.7.2007 13:30 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
No ano, ale 110-ty krat citat, ze jabber je decentralizovany a ma transporty je asi tiez trochu zbytocne. Pod technickou strankou veci si predstavujem napriklad konfiguracia jabber servera a podobne.

Tiez by mozno bolo zaujimave okomentovat par JEP.. Napriklad :-)
Computers are not intelligent. They only think they are.
pavlix avatar 15.7.2007 23:53 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Za to stodesáté čtení o transportech a decentralizaci se omlouvám. Na druhou stranu kdybych to vynechal, objevily by se komentáře, že mi to tam chybí.

Většina XEPů moc komentářů nepotřebuje, jsou psané hezky a srozumitelně. A jejich seznam na xmpp.org obsahuje i popisy, k čemu který XEP slouží.

Nejvíc komentářů by si zasloužily XEPy okolo Jingle, ale do toho se asi nikdo nebude chtít pustit, dokud to neuvidí v plném provozu a mezi různými klienty.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
Věroš avatar 12.7.2007 08:04 Věroš | skóre: 24 | blog: Co není v hlavě | 49.29 s.š., 16.54. v.d.
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Pokud bude pokračování, tak bych ocenil něco o provozování Jabber serveru - který vybrat, nevybrat, jak to je náročné a tak. :-)
Školím Ansible
12.7.2007 10:25 Tomáš | skóre: 25 | Ústí nad Labem
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Připojuji se. Taky bych ocenil takový článek.
12.7.2007 11:08 pepik | skóre: 16 | blog: nevim | Chlumec nad Cidlinou
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Další zájemce o toto téma
Vykook avatar 12.7.2007 12:54 Vykook | skóre: 23 | blog: Tomas
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
A další.... ;-)
Nejde nám o dobro druhých. Nejde nám o bohatství. Jde o čisté opojení mocí.
12.7.2007 13:29 madA | skóre: 12 | blog: fallout | electronic frontier
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
take bych mel zajem ;)
war is peace freedom is slavery ignorance is strenght Zabij komunistu, posílíš mír.
frEon avatar 12.7.2007 15:46 frEon | skóre: 40 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
a dalsi
Talking about music is like dancing to architecture.
12.7.2007 18:41 :)
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
taky bych to ocenil :)
pavlix avatar 15.7.2007 23:53 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Hmm, to zní zajímavě :). Uvidíme.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
Ilfirin avatar 12.7.2007 08:04 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Článek jsem očekával v podobě jakéhosi povídání, tak jsem byl (příjemně) překvapen množstvím technických detailů.
Ale stejnak si myslím, že se o těch službách dalo povídat víc (takzvaně to trochu rozkecat, místo toho aby se jen řeklo že jsou a že se takto jmenují).
hwsoft avatar 12.7.2007 08:12 hwsoft | skóre: 19
Rozbalit Rozbalit vše Dalsi jabber server v CR
Primarne pro ceskoslovenske uzivatele je tu novy otevreny jabber server LINJAB. Mame domeny linjab.cz, linjab.net, linjab.org a linjab.sk. Server je fyzicky umisten na siti FreeNet Liberec v Liberci a je pripojen do NIXu pres zalohovanou optickou linku.

V nejbilizsi dobe budem rozjisdet i linjab.czf pro cleny ze site CzFree.Net, kde je server pripojen do peeringove centra NFX
vain avatar 12.7.2007 08:19 vain | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Pokud jde o tu podporu audio rozhovorů, jak to bude Jabber řešit? Nejsem moc informovaný v těchto věcech, ale Skype to řeší těmi tzv. nody, že někdo kdo má veřejnou IP adresu dělá spojovatelku těm co nemají, jak to tedy bude řešit Jabber třeba při komunikaci dvou lidí bez veřejné IP? Nebude to navíc moc zatěžovat server?
If the only choice you've got is to do the wrong thing, then it's not really the wrong thing, it's more like fate.
Ilfirin avatar 12.7.2007 08:38 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Pokusí se to ustanovit přímé spojení. Ale ne vždycky to bude možné a jaké je pak náhradní řešení, to nevím.
vain avatar 12.7.2007 09:33 vain | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
No právě, já si to taky nedokážu moc představit a hlavně se bojím aby to moc nezatěžovalo samotný server, no asi se budu muset poohlédnout po dokumentaci Jingle.
If the only choice you've got is to do the wrong thing, then it's not really the wrong thing, it's more like fate.
Ilfirin avatar 12.7.2007 09:43 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Ono za určitých podmínek je možné ustanovit P2P spojení i mezi lidmi co nemají veřejnou IP.
Ve Windows je velmi známý software Hamachi, který právě toto dělá.
Akorát k tomuto propojení je potřeba třetí člověk s IP. Ten jen ustanoví spojení (ano, to je jabber server), samotná komunikace přes něj nepůjde.
Ale jak je řečeno. Se správnými NATy toto nebude fungovat. Taky si budu muset přečíst, co pak Jingle dělá dál. Těmi správnými NATy myslím firemní sítě. V domácích prostředí to bývá takřka bezproblémové.
vain avatar 12.7.2007 11:39 vain | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Mě tak napadlo že u oficiálních programů ICQ5.1 třeba, resp. při posílání souborů mezi těmito klienty to jde bezproblému i u dvou co nemají veřejnou IP adresu. Na mirandu například může bezproblémově přijímat většinou pouze ten který IP adresu veřejnou má. Takže ICQ5.1 (nebo 6 asi taky) to nějak tak řeší, tak bych předpokládal, že tak nějak by to mohl řešit i Jabber. Pokud teda je to u toho ICQ přímé ten přenos souborů. Ale to jsou takové ty moje spekulace, jestli někdo má lepší nápad potažmo tomu lépe rozumí... poslouchám =)
If the only choice you've got is to do the wrong thing, then it's not really the wrong thing, it's more like fate.
pavlix avatar 15.7.2007 23:56 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Jabber to řeší.

Zatím to řeší pomocí data proxy, časem se na to bude pravděpodobně používat Jingle (a data proxy by mohla zůstat jako alternativa).

Bohužel ne všechny aplikace to umí bez zásahu uživatele (nastavení data proxy), ale technicky to není problém.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
12.7.2007 09:57 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Tipuju to na omračování NATů pomocí STUN. ;-)
pavlix avatar 15.7.2007 23:57 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Bude to pomocí ICE (RFC nevímkolik)... které stun podle mě používá.

Takže se dá říct, že máš pravdu.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
13.7.2007 22:11 jiri.b | skóre: 30 | blog: jirib
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
podporou IPv6? :)

jezis uz je na case vyhodit to obstarozni IPv4 a ty prezitky, ze NAT je dalsi security!
pavlix avatar 16.7.2007 00:01 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Jistě, IPv6 na všech stanicích, co se připojují k Jabberu by problém vyřešila hned.

Ale na to si ještě chvilku počkáme... zatím musíme prorážet NATový konfigurace a tvářit se, že je všechno v pořádku :).

IPv6 je hodně pěkná věc.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
12.7.2007 08:42 mrzout | skóre: 11 | blog: mrzutej
Rozbalit Rozbalit vše chybí video
Dalším nedostatkem pro odstranění ve frontě hned po VoIP je IMHO absence videokomunikace.

OK, s IM to nemá nic společného, ale to ani hlasová komunikace a běžný uživatel to nerozlišuje.
Hlasuj pro zavedení OpenID na Abclinuxu!
Ilfirin avatar 12.7.2007 08:47 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: chybí video
Jingle bude podporovat i tu.
XEP-0166: Jingle

This document defines a framework for initiating and managing peer-to-peer multimedia sessions (e.g., voice and video chat) between two Jabber/XMPP endpoints in a way that is interoperable with existing Internet standards.
22.7.2007 16:07 mrzout | skóre: 11 | blog: mrzutej
Rozbalit Rozbalit vše Re: chybí video
Tak to je pro mne novinka a moc mě potěšila. Díky!
Hlasuj pro zavedení OpenID na Abclinuxu!
12.7.2007 16:33 zenek | skóre: 8 | blog: Hello_world
Rozbalit Rozbalit vše Re: chybí video
XEP-0180. Zárodky protokolu už jsou... Zárodky implementace už snad taky, tuším, že v telepathy s tím něco kutili.

Vývojářů je málo.
Stop Skype Plague. , moje Jabber ID: zenek.k@jabbim.cz. Nejlepší XMPP server. DRM.
13.7.2007 16:31 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: chybí video
Pokud je mi známo tak není problém nedostatek vývojářů, ale absence kompletního standardu.
pavlix avatar 16.7.2007 00:02 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: chybí video
Kdyby byl dostatek vývojářů, asi by to urychlilo i opravování těch specifikací.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
12.7.2007 10:06 StanV | skóre: 6
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Vemte ješte v potaz Google Talk, který má hlasovou komunikaci již implementovanou. viz.Google Talk Open Communications.
Ilfirin avatar 12.7.2007 10:12 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Dyť se o něm v článku mluví. Navíc článek pojednává o jabberu obecně aproto nemůže být hlas. komunikace v google talk (protože je to opět jen na google talk) brána v potaz. V GT není Jingle standard, jež se teprvé chystá (defacto je tam jeho Alfa, pokud vím).
pavlix avatar 16.7.2007 00:04 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Google slíbil opravit svojí implementaci po vydání finálního standardu.

Takže to vypadá docela slibně.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
12.7.2007 10:07 Michal Vojan | skóre: 5
Rozbalit Rozbalit vše Spokojenost!
Akorát včera jsem na tenhle protokol přešel, protože mi přišlo, že vývoj icq klienta, kterého jsem dost dlouho používal, jde pomalu k ledu. Sice mám teď v seznamu pouze jeden kontakt z třiceti jabberovský, na ostatní používám icq transport, ale snad to bude bez problémů, a třeba budou pomalu konvertovat i další. Možnosti, které XMPP nabízí, jsou určitě výhodou a hodně jeho rozšíření pomohou.
pavlix avatar 16.7.2007 00:05 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Spokojenost!
Good for you :)
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
12.7.2007 12:57 priest
Rozbalit Rozbalit vše jingle vs. sip?
naco jinle ked tu mame sip? nebolo by lepsie vytvorit len nejake riesenie ktore jingle spristupni cez xmmp?
Ilfirin avatar 12.7.2007 13:17 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: jingle vs. sip?
... vytvorit len nejake riesenie ktore jingle spristupni cez xmmp?
Asi jste chtěl říci SIP zpřístupní přes xmpp.
1.) SIP je omezen peeringem (moc moc moc moc vážný nedostatek), jabber není.
2.] Jingle má (možná pomocí rozšíření, to nevím přesně) toto umět. Stejně tak i na IAX.
12.7.2007 19:27 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
Rozbalit Rozbalit vše Re: jingle vs. sip?
SIP neni omezen peeringem. To ze nekteri provozovatele SIP serveru blokuji spojeni z jinych nez z vybranych serveru, je uplne jina zalezitost - to mohou delat i provozovatele emailovych nebo jabberovych serveru.
pavlix avatar 16.7.2007 00:10 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: jingle vs. sip?
No z toho, co našel Ilfirin za zdroje to vypadalo, že se provozovatelé SIPu domlouvali na peeringu jednotlivě. Jeden měl dokonce na webu formulář k přidávání jiných sítí.

Takže možná se neliší protokol, v tomhle... ale asi se docela liší běžná praxe.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
12.7.2007 16:32 zenek | skóre: 8 | blog: Hello_world
Rozbalit Rozbalit vše Re: jingle vs. sip?
Jingle je rozšířením XMPP, které vyjednává multimediální spojení. SIPu nerozumím, ale jsem si jistý, že kluci z XSF vědí dobře, proč ho nepoužili. Asi kvůli XML. Pokud je mi známo, tak se ale při návrhu Jingle myslí na kompatibilitu se SIP...
Stop Skype Plague. , moje Jabber ID: zenek.k@jabbim.cz. Nejlepší XMPP server. DRM.
pavlix avatar 16.7.2007 00:08 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: jingle vs. sip?
Jingle je SIP převedený do Jabberu.

Není problém překládat přímo mezi SIPem a Jingle.

Takže odpověď zní... nebylo by to lepší, protože to je přesně to, co se dělá.

(předpokládám, že tím druhým jingle byl myšlen SIP).
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
mirec avatar 12.7.2007 15:32 mirec | skóre: 31 | blog: mirecove_dristy | Poprad
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Nebola tu spomenuta taka drobnost - integracia jabberu do inkscape (inkboard). Vdaka tomuto rozisreniu je mozne po sieti kreslit inkscape <--> inkscape ;) Velmi zaujimava i ked nie moc pouzitelna somarinka :D
LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
pavlix avatar 16.7.2007 00:12 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
No já si myslím, že bude hodně použitelná, aspoň až se vychytají mouchy. Chci to někdy vyzkoušet.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
Adrin avatar 12.7.2007 18:15 Adrin | skóre: 13 | blog: kosmopako
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Co mi u Jabberu chybí, je možnost dynamického přesunu účtu. Jabber skutečně funguje jako email - adresa je odvozená od jména serveru a účet je pevně svázán s tímto serverem. Ale já bych chtěl něco víc. Něco co mi dovolí migrovat po serverech bez nutnosti měnit jméno a vždy znovu vytvářet, nebo importovat seznam kontaktů. Vlasně takový Jabber postavený na protokolu digitálních identit.

On s tím souvisí i problém přeposílání zpráv (přesměrování z jednoho Jabber serveru na jiný - třeba když mi někdo píše na google, ale já už používám jabbim). Našel jsem i pár diskusí, kde se řešila možnost jabber2jabber transportu (ten by mimo jiné měl umět stáhnout seznam kontaktů z jiného serveru). Ale prý by tohle přineslo víc problémů než užitku...

Holt je internet stále server-středný a nikoli uživatelsky-středný. Zato je víc anonymní.
13.7.2007 16:33 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Ona by úplně stačila možnost jako je u e-mailu... Nechat si doručené zprávy posílat na jiný účet. I v současné době má mnoho lidí více e-mailových účtů, z nichž si poštu přeposílá na jeden primární.
pavlix avatar 16.7.2007 00:15 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Čistě technicky taková možnost je. Navíc mám dojem, že se na tom i nějak pracuje (nějaký XEP na tohle téma jsem zahlédl).
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
pavlix avatar 16.7.2007 00:14 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Zajímavá myšlenka, ale to už je věc dost složitá. A myslím si, že kdyby to tak udělali, tak se o to spousta firem nebude vůbec zajímat.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
hwsoft avatar 16.7.2007 16:45 hwsoft | skóre: 19
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
To nechapu, o co se nebudou zajimat o jabber nebo o to preposilani?
12.7.2007 19:07 . | skóre: 8 | blog: ,
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
jabber fakt doporucuji :-)
pavlix avatar 16.7.2007 00:15 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Tak tos mohl napsat něco víc :)
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
17.7.2007 13:30 thingie
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Hm. Tak třeba to že se nepoužívá potvrzení o přijetí zpráv mi nepřije úplně šťastné.
pavlix avatar 17.7.2007 20:26 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jabber - otevřená komunikace
Je to relativně nové rozšíření... co si pamatuju, tak debaty o tom, jak to bude vypadat byly dost divoké. Pak bylo rok úplné ticho a nakonec někdy na přelomu roku vyšla docela pěkná specifikace.

Až se vývojáři odhodlají to implementovat, tak to spolehlivosti docela dost pomůže.

Bylo dokonce pár lidí, kteří chtěli, aby zprávy byly potvrzováný (jenom) finálním příjemcem, což je nesmysl. Když je někdo offline, invisible, nebo vás neautorizoval, tak by to hlásilo chybu, i když se žádná nestala a zpráva byla buď uložena na serveru nebo doručena.

Škoda, že se to špatně hlídá na úrovni TCP, které mělo sloužit ke spolehlivému propojení.

Taky budu rád, až se to uvede do běžné praxe.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.