Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Nedávno jste měli možnost si přečíst článek o (v místních podmínkách) nejpoužívanější síti pro rychlou internetovou komunikaci a jejích úskalích. Většina problémů je společná všem uzavřeným sítím, je proto potřeba hledat alternativu mezi službami založenými na některém z otevřených protokolů. Při výběru protokolu je důležité dbát na propojení mezi různými poskytovateli, možnost propojení s dalšími sítěmi a atraktivitu služeb pro uživatele. Podíváme na jednu vcelku nadějnou alternativu k uzavřeným sítím – Jabber (standardizovaný pod názvem Extensible Messaging and Presence Protocol – XMPP).
Jeremie Miller začal pracovat na Jabberu v roce 1998. Po čtyřech letech vývoje aplikací a protokolu (rok 2002) vznikla XMPP WG, která měla za úkol upravit původní Jabber protokol do podoby mezinárodního standardu IETF. Výsledkem práce této skupiny jsou specifikace RFC 3920 (XMPP Core) a RFC 3921 (XMPP Instant Messaging and Presence) z roku 2004. Většina práce na XMPP v současné době probíhá v jednotlivých rozšířeních protokolu (XMPP Extensions). Připravuje se i upřesnění základního protokolu.
Jako IETF standard má Jabber (XMPP) dobrou pozici jak v internetové komunitě, tak mezi společnostmi, které nepotřebují udržovat monopol udržováním svých zákazníků stranou od okolního světa. Za zmínku stojí například Google Talk, Gizmo Project, Livejournal Talk a také český server Jabbim.
Jednou z nejzásadnějších vlastností Jabberu je automatické propojení serverů v případě, že spolu chtějí jejich uživatelé komunikovat. Provozovatelé serveru se nemusí na peeringu jednotlivě domlouvat, servery se vzájemně vyhledají pomocí DNS, podobně jako v případě e-mailu.
Jednotlivé servery jsou připravené se mezi sebou v případě potřeby spojit. Každý z nich obhospodařuje své uživatelské účty a připojené uživatele. Pokud některý ze serverů ze sítě vypadne, ostatní fungují dál, stejně jako u mnoha jiných technologií na Internetu. Protože jsou vaše údaje a seznam kontaktů uložené jenom na serveru vašeho poskytovatele, musíte si při přechodu jinam znovu přidat své kontakty.
Některé služby na Jabberu nezajišťuje server sám. Službu má na starost externí komponenta, která není závisná na konkrétním použitém serveru. Uživatel může využívat služeb libovolného serveru nebo komponenty, pokud mu to daný server dovolí.
Protokol je založený na XML proudech (XML streams) a hojně využívá prostory jmen (XML namespaces). Tím usnadňuje tvorbu oficiálních i místních rozšíření. XML proud se běžně navazuje pomocí jednoho TCP spojení, které se udržuje, dokud je potřeba. Mezi alternativní možnosti patří přenos přes HTTP Polling (opakované HTTP dotazy) a HTTP Connect (dlouhodobé HTTP spojení). Ty se používají v případě, že z nějakého důvodu nelze použít běžné TCP.
V případě TCP spojení se datový tok zpravidla šifruje pomocí TLS, obsah komunikace znají v ideálním případě jenom uživatelé a servery. V případě, že chcete zabezpečit komunikaci více, můžete šifrovat zprávy pomocí PGP. Pak by měla být komunikace čitelná jenom oběma koncovým uživatelům. Mnoho klientů takto šifrovat zprávy umí.
Spolehlivost doručení zpráv není u komunikačních protokolů na bázi TCP běžná. Při pádu spojení se stává, že nevíte, jestli zpráva došla nebo nedošla. V případě Jabberu tento problém řeší nedávné (zatím experimentální) rozšíření pro potvrzování zpráv.
Kromě autorizací pomáhají vaše soukromí chránít seznamy blokovaných uživatelů (privacy lists), které vám umožňí vyladit nastavení soukromí podle vašich představ.
Některé z těchto funkcí s sebou pochopitelně přinášejí nárůst datového toku, což může být nepříjemné zvlášť pro uživatele, kteří platí přenesená data (například GPRS). To je možné řešit vypnutím některých funkcí nebo zapnutím komprese přenášených dat.
Přestože decentralizovaná síť z principu nepadá, může mít uživatel problémy s nestabilitou serverů poskytovatele, kterého si vybral. Možnost vybrat si jiného poskytovatele nebo postavit vlastní server znovu ukazuje na výhody otevřené decentralizované sítě.
Jednou z nejstabilnějších IM služeb, které si můžete vybrat, je Google Talk. Bohužel mu chybí některé pokročilejší funkce Jabberu, ale třeba to časem napraví. Pro české uživatele je velmi zajímavý Jabbim, který je dlouhodobě stabilní. Nedávné výpadky byly pravděpodobně způsobené přetížením databáze ze strany ICQ transportu při výpadcích serverů AOL. Během přetížení byla vidět snaha provozovatele problém co nejrychleji vyřešit. Přesto se občas se člověk musí rozhodnout mezi špičkovou dostupností na jedné straně a bohatými službami, podporou v češtině a k tomu slušnou dostupností na straně druhé (Google Talk vs. Jabbim).
Veřejné Jabber servery se liší rozšiřujícími službami, které nabízejí. Na vlastním serveru máte možnost přidávat služby instalací serverových komponent.
Nejčastější službou jsou konference (chatrooms) a brány do jiných sítí. Brány do uzavřených sítí vyžadují vaše přihlašovací údaje pro danou síť, aby se mohly vaším jménem připojit. IRC brána se používá stejným způsobem jako jiná konference. SMS brána umožňuje přidávat si do seznamu uživatele mobilů. SMTP brána zpřístupní vaše Jabber ID jako e-mail, zprávy vám pak chodí na Jabber.
Další zajímavou službou je Jabber disk, který umožňuje - mimo jiné - publikování souborů na webu. Příjemné jsou i televizní programy, jízdní řády, předpovědi počasí a další rychlé informační zdroje. Zvlášťě se hodí při přístupu z mobilního telefonu. Uživatelům Jabberu můžete zpřístupnit vlastní služby bez ohledu na to, přes který server se připojují.
Pro náročnější výměny dat mezi uživateli se více hodí přímé spojení, které si klientské aplikace přes server jenom domluví. K tomu slouží (zatím experimentální) rozšíření s názvem Jingle. Za pomoci Jingle se užitečnost Jabberu rozšíří na další sféry komunikace, včetně telefonování, videokonferencí a dalších datově náročnějších aplikací.
Jen si ještě budete muset počkat na jeho doladění a implementaci v rozšířených Jabber klientech. Zatím se hodí spíše na vyzkoušení a experimentování než nějaké velké nasazení.
Jabber klienty najdete na všech běžných platformách a prostředích. Mezi desktopové klienty z grafickým rozhoraním patří například Psi, Gajim, Tkabber nebo víceprotokolové Kopete a Pidgin (dříve Gaim). Na konzoli pustíte například GNU Freetalk. Z webových stojí za zmínku JWChat, Muckl (jen anonymní vstup do konference) a služba Meebo. Na mobilu můžete používat Bombus. Jen pro doplnění zmíním ještě Mirandu a Trillian, které si získaly oblibu u některých uživatelů Microsoft Windows.
Mezi oblíbené Jabber servery patří klasický jabberd a jabberd2, na velkých serverech oblíbený ejabberd a javovský Openfire (dříve Wildfire). Všechny tyto servery se dají vylepšit externími komponentami.
Na drobné problémy jste mohli narazit v průběhu celého článku. Nic není dokonalé, Jingle mohl být dávno hotový, poskytovatelů by mohlo být více, s lepšími službami, stabilnějšími servery, atd. Přesto to nevypadá, že by Jabber v nějaké oblasti, kromě VoIP (kterou snad rychle dožene), výrazně pokulhával za ostatními. Spíše naopak.
Výraznější nevýhodou je snad jenom menší rozšířenost oproti ICQ v ČR nebo MSN ve světě, ale za to návrháři protokolu a tvůrci softwaru nemohou. Navíc to není nic, co by se nemohlo změnit.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Pekny clanok, hlavne pre zacinajucich uzivatelov (neviem do akej miery sa tito vyskytuju na abclinuxu.cz..), hoci sam by som ho (byt autorom) smeroval skor na technicku stranku veci, ktora by myslim tunajsich citatelov oslovila, pripadne mozno viac prakticky orientovat.
Ja len dodam, ze taky Pidgin ma zatial minimalnu (ziadnu) podporu transportov, co nemusi byt az taky problem, pretoze transporty pridane pod inym klientom by mali ostat funkcne aj nadalej.. Snaha toto nejako riesit priamo v Pidginovi je IMHO dost minimalna, kedze je to trochu proti koncepcii multiprotokoloveho IM. (je mi jasne ze transporty nemusia sluzit iba ako brany do inych sieti)
A tiez na zaklade mojich skusenosti mam taky pocit, ze v oblubenej Mirande na win je jabber dost problemovy (aspon co sa tyka konferencie).
BTW Bombus rulez - najlepsi mobile java IM klient, co som mal tu cest pouzivat.
XEP-0166: Jingle This document defines a framework for initiating and managing peer-to-peer multimedia sessions (e.g., voice and video chat) between two Jabber/XMPP endpoints in a way that is interoperable with existing Internet standards.
... vytvorit len nejake riesenie ktore jingle spristupni cez xmmp?Asi jste chtěl říci SIP zpřístupní přes xmpp.