Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
David Watzke 2. Jenom Gentoo.IMO je tato informace plýtváním konektivity čtenářů
o gentoo bych pomlcel, gentoo = nesmyslne mrhani prostredkama pocitace, energii a casem.To si nemyslím. Aktualizuji průběžně, při kompilaci můžu dělat cokoliv jiného, nějaký čas mě stojí jen občasné řešení problémů spojené s použitím nestabilní větve. Ale není to nic hrozného. Ale tu volnost, udělat si systém opravdu na míru nic nenahradí.
Fakt? To by mě zajímalo, jak se třeba ve Fedoře zbavím, pro mě zcela nepotřebné, podpory scanneru. Ať jsem dělal, co jsem dělal, tak se mi furt instalovala jako závislost. A takových věcí tam bylo více. To si mám všechno překompilovat? Ale to bych byl tam kde jsem teď a navíc Gentoo je na připravené.
O pohodlnosti bych tu nemluvil. Redhat jsem používal zhruba od verze 5.1 a na Gentoo jsem přešel v době FC4. Fakt to nebylo o tom, že bych se v Redhatu neorientoval, ale chtěl jsem víc.
Navíc mě lákalo množství aplikací v portage a žádné devel balíčky. A když potřebuji něco mimo portage, tak udělat si vlastní ebuild není nic složitého (většinou). Zkoušel jsem dělat i rpm balíčky, ale to bylo o dost složitější. Člověk to pak řeší přes alien a (teď mi vypadl ten prográmek na automatické vytváření balíčků po ruční kompilaci), což není optimální.
Prostě používám to co mi vyhovuje. Až mi to vyhovovat přestane, tak zkusím něco jiného.To si mám všechno překompilovat?
Tak tohle je opravdu úžasný argument, proč je Gentoo přizpůsobitelnější než Fedora. Ve Fedoře byste si to musel překompilovat…
a navíc Gentoo je na připravené
Na rozdíl od source RPM ve Fedoře, ta na to nejsou připravená ani trochu…
A když potřebuji něco mimo portage, tak udělat si vlastní ebuild není nic složitého (většinou).
Na rozdíl od specfile?
Prostě používám to co mi vyhovuje. Až mi to vyhovovat přestane, tak zkusím něco jiného.
To je vaše právo. Jen vás prosím, abyste o ostatních distribucích netvrdil věci, které nejsou pravda.
To si mám všechno překompilovat?Tak tohle je opravdu úžasný argument, proč je Gentoo přizpůsobitelnější než Fedora. Ve Fedoře byste si to musel překompilovat…
a navíc Gentoo je na připravenéNa rozdíl od source RPM ve Fedoře, ta na to nejsou připravená ani trochu…
No spíše se jedná o to, že v Gentoo si nastavím USE="-arts"
a emerge -uavDN
za mě udělá veškerou špinavou práci.
Ve Fedoře si musím najít, které všechny balíčky používají arts (celé KDE), stáhnout si src.rpm, upravit .spec soubory, překompilovat. Každá nová verze balíčku znamená nové stáhnutí src.rpm, opětovná úprava .spec souboru. Je to složité a žere to čas. Ve výsledku bych tou přípravou a kompilací možná trávil více času než v Gentoo.
Bohužel. U .spec souboru bylo třeba vygenerovat list všech souborů, které se mají instalovat a nějak jsem tomu nepřišel na chuť. I když tohle se už možná změnilo. Plus to neustálé instalování chybějících devel balíčků.A když potřebuji něco mimo portage, tak udělat si vlastní ebuild není nic složitého (většinou).Na rozdíl od specfile?
Dobře, dobře. Existuje na to jedno přísloví: "Všechno jde, když se chce". Jen za jakou cenu.Prostě používám to co mi vyhovuje. Až mi to vyhovovat přestane, tak zkusím něco jiného.To je vaše právo. Jen vás prosím, abyste o ostatních distribucích netvrdil věci, které nejsou pravda.
stáhnout si src.rpm, upravit .spec soubory, překompilovat. Každá nová verze balíčku znamená nové stáhnutí src.rpm, opětovná úprava .spec souboru. Je to složité a žere to čas.
A v Gentoo se snad ty zdroje objeví nějak magicky samy? Už jsem to psal mockrát, ale asi je nutné to zopakovat ještě (nejméně) jednou: mezi source RPM na jedné straně a zdrojáky a ebuildem na druhé není žádný principiální rozdíl. Rozdíl je pouze v tom, že v Gentoo to musíte použít (OK, existují snahy umožnit instalaci předkompilovaných balíčků i v Gentoo, ale u ortodoxních příznivců moc pochopení nenalezly), zatímco ve Fedoře (a dalších) můžete.
U .spec souboru bylo třeba vygenerovat list všech souborů, které se mají instalovat
To ovšem vůbec není potřeba.
stáhnout si src.rpm, upravit .spec soubory, překompilovat. Každá nová verze balíčku znamená nové stáhnutí src.rpm, opětovná úprava .spec souboru. Je to složité a žere to čas.A v Gentoo se snad ty zdroje objeví nějak magicky samy?
Samy se neobjeví, ale nemusím to dělat ručně. (Pokud to není můj vlastní balíček, ale to bych musel ručně upravovat i rpm)
Souhlasím s tím, že tady principiálně není žádný rozdíl. Ale v praxi to vypadá jinak.Už jsem to psal mockrát, ale asi je nutné to zopakovat ještě (nejméně) jednou: mezi source RPM na jedné straně a zdrojáky a ebuildem na druhé není žádný principiální rozdíl.
Rozdíl je pouze v tom, že v Gentoo to musíte použít (OK, existují snahy umožnit instalaci předkompilovaných balíčků i v Gentoo, ale u ortodoxních příznivců moc pochopení nenalezly), zatímco ve Fedoře (a dalších) můžete.
Rozdíl je pouze v tom, že ve Fedoře musíte použít binární balíčky (OK, existuje teoretická možnost instalovat ze src.rmp, ale u uživatelů to moc pochopení nenalezlo), zatímco v Gentoo můžete.
U .spec souboru bylo třeba vygenerovat list všech souborů, které se mají instalovatTo ovšem vůbec není potřeba.
To rád slyším, ale vracet se už nebudu.
…ale stejnou distribuci může používat i IT profesionál a nastavit si ji přes příkazový řádek, nebo klidně přes grafické rozhraní - nebo když to udělá ve grafice, tak už není expert?
Jen pokud ho někdo nepráskne Výboru pro linuxovou čistotu. Jak se na to totiž přijde, bude mu na čelo vytetována zkratka BFU a nikdo s kouskem cti v těle už si od něj nenechá ani zavést uživatele… :-)
- binarni ovladace
- kodeky
A ja rikam, k CEMU je Ubuntu a spol, kdyz nema vyreseno:A já se ptám, k čemu je Váš komentář, když Vám zjevně chybí informace? Měl byste si je doplnit, než se začnete k něčemu vyjadřovat.
- binarni ovladaceEasier install of proprietary drivers
- kodekyEasy installation of multimedia codecs
Prosel jsem vsema distribucema co jsou na distrowatch.Jo? Mandriva Powerpack má problém s instalací proprietárních ovladačů? Linspire má problém s přehráváním windowsovských formátů? Vyprávěj...
Nemaji, ale nejsou zadarmo ...Nějak jsem přehlédl, že to někde bylo stanoveno jako podmínka. Nehledě na to, že desktopový Linux, který stojí tolik co Windows, by se sháněl dost těžko.
Takze to si radsi BFU koupi Windows.No a? Každý ať si koupí/používá co mu vyhovuje. Ostatně... která verze Windows obsahuje přímo na instalačním médiu například ovladače nVIDIA? Pokud vím, tak žádná. Uživatel Windows si musí nejprve z nvidia.com stáhnout ovladače pro svou verzi a pak je nainstalovat. Zvláštní je, že u Windows ti to přijde normální, ale u Linuxu to považuješ za nevýhodu. To by tedy potom např. zmiňovaná Mandriva měla být dle tvého měřítka lepší, ne?
I kdyz mandriva ma problem vetsinou sama se sebou + s novym HW.Máš k tomu něco bližšího, nebo je to jen další neopodstatněný FUD?
Nehadam se. Argumentuju tak jak to je a co lidi delaji.Zvláštní. Já bych také řekl, že "argumentuji tak, jak to je".
1. ale BFU si koupi radsi okna nez linux. Taky nechces aby linux pouzivalo vice lidi. OK, to je dobre.
2. Do windows to umi kazdy nainstalovat a kdyz ne, tak soused ano.
3. stare jadro, nove chpsety maji problem a zabugovane belicky - shit distro
4. Opravdu ? Zajimave ...
ad 4, Snazim se premlouvat kamarady a zakazniky, co maji nelegal okna at pouziji linux, vetsinou ale to proste vzdaji kvuli: dmixu, ovladacum VGA, skenerum , tiskarnam a celkove HW. Ja samozrejme vim, ze podpora HW je super, kdyz si clovek koupi poradne HW, ale to BFU nevi a ten porod s notebookama ... No a k tomuto se nejvice priblizilo *buntu, proto taky vyhraje a jestli bude 7.04 fungovat tak, jak si predstavuju, proste nema konkurenci na desktop. Vim, ze je to otrepane, ale BFU NECHCE a ani nesmi vedet o prikazove radce ...
... Proc vubec pisete, ze jsou Vasi zakaznici/kamaradi spokojeni s linuxem a ihned pro jistotu dodavate, ze nepotrebuji linux v praci, chatepe jak smesne to zni ???Ale pisatel napsal, že nepoužívají počítač k práci, tedy nejen Linux ale ani BeOS, *BSD a ani nějakou náhražku OS z Redmontu, prostě nepoužívají počítač. To jste si dal do držky, co?
KAZDE distro ma nejaky zasadni problem s souvislosti s kodekama a ovladacema, co BFU (STALE mluvim jen o BFU) ihned odradi od pouzivani linuxu ...Navíc na slavném systému z reedmondu kodeky nejsou ani ted 2x slavné stále tam musíte mít 7 přehrávačů na videa a 4 na audio zatím co v lin mám xine a amarok které mi přehrají vše a jejich instalace je rozhodně rychlejší než ve windows přidání repositářů liviny a příkazy (fedora): su
yum install xine*
yum install amarok*
kdyby Windows hry fungovali na linuxu (rekneme nativne) - proste by se nainstalovali a IHNED fungovali jako v oknech, tak pouziva linux snad uplne kazdy ..dal bych nativky jako zákon ,protože vydávat hry jen pro Win je rasizmus , měla by tam být podpora pro 3 nejpoužívanější sys byl bych spokojeny
Tiskni
Sdílej: