Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Metoda hledá ve volajícím řetězci podřetězec sub a vrací nejnižší index, na kterém se nachází. Oblast hledání můžete specifikovat parametry start a end. Není-li řetězec nalezen, vrátí celočíselnou hodnotu -1.
Tato metoda pracuje velmi podobně jako find(), ale v případě nenalezení podřetězce vyvolá výjimku ValueError.
>>> retezec = "kobyla má malý bok" >>> retezec.find("má") 7 >>> retezec.find("malí") -1 >>> retezec.index("má") 7 >>> retezec.index("malí") Traceback (most recent call last): File "", line 1, in ? ValueError: substring not found >>>
Tyto metody vrací True, pokud volající řetězec obsahuje: alfanumerické znaky, písmena, číslice, pouze malá písmena, bílé znaky, nadpis (počáteční písmena každého slova jsou velká), nebo jen velká písmena. Pro 8bitové řetězce jsou metody závislé na nastavení locale.
>>> "malý".isalnum() # v ASCII je kód pro ý už mimo alfanumerické znaky False >>> "maly".isalnum() True >>> "maly".isalpha() True >>> "123".isdigit() True >>> "maly".islower() True >>> "maLY".islower() False >>> "\n".isspace() True >>> "Nadpis".istitle() True >>> "Velmi dlouhy nadpis".istitle() False >>> "Velmi Dlouhy Nadpis".istitle() # nadpis musí mít všechna počáteční písmena velká True >>> "maLy".isupper() False >>> "MALY".isupper() True >>>
Metoda vrací nový řetězec, který je vytvořen z elementů sekvence seq. Oddělovačem jednotlivých elementů je řetězec, jemuž metoda náleží.
>>> ", ".join(["jedna", "dva", "tri", "ctyri", "pet"]) 'jedna, dva, tri, ctyri, pet' >>>
Vrací nový řetězec. Obsahuje volající řetězec, který je zarovnán nalevo a místo vpravo je vyplněno znaky fillchar. Délka vráceného řetězce je dána prvním parametrem. Pokud je hodnota width menší nebo rovná délce volajícího řetězce, je vrácen nezměněn. Parametr fillchar je možné používat od verze 2.4.
>>> s = "retezec zarovnany vlevo" >>> s.ljust(len(s)+5) 'retezec zarovnany vlevo ' >>> s.ljust(len(s)+5, '%') 'retezec zarovnany vlevo%%%%%' >>> s.ljust(0) 'retezec zarovnany vlevo' >>>
Jednoduchá metoda, která vrací nový řetězec, ale pouze s malými písmeny. Jako u všech podobných konverzních funkcí je při použití 8bitových znaků závislá na nastavení locale.
Vrací kopii řetězce, která je zleva ořezaná o mezery (není-li předán parametr, nebo pokud je None) nebo o znaky uvedené v argumentu chars. chars obsahuje výčet všech znaků, které mohou být oříznuty. Pokud tedy bude chars obsahovat "abc", budou odstraněny všechny znaky 'a' a/nebo 'b' a/nebo 'c'. Ořezávání končí v momentě, kdy metoda narazí na znak, který není v argumentu (nebo není mezerou). Metodě byla ve verzi 2.2.2 přidána podpora pro chars.
>>> "www.abclinuxu.cz".lstrip("wxyz.") 'abclinuxu.cz' >>>
Nalezne v řetězci první výskyt parametru sep (separátoru) a vrací tříprvkovou n-tici. První element obsahuje řetězec před separátorem, druhý samotný separátor a třetí zbytek řetězce po separátoru. Pokud metoda separátor v řetězci nenalezne, vrací v prvním prvku n-tice celý řetězec, ostatní obsahují prázdné řetězce. Metoda je dostupná od verze 2.5.
>>> "prvni cast|separator|druha cast".partition("|separator|") ('prvni cast', '|separator|', 'druha cast') >>>
Hledá ve volajícím řetězci všechny výskyty parametru old a nahradí je řetězcem new. Předáte-li navíc parametr count omezíte počet záměn na danou hodnotu.
>>> "Prave jsem si nainstaloval Windows. Windows, to je opravdu skvely system".replace("Windows", "Linux") 'Prave jsem si nainstaloval Linux. Linux, to je opravdu skvely system' >>> # no nemuzu si nerypnout ;)
Všechny tyto metody pracují podobně jako jejich jmenovci s předponou l-, ale od konce řetězce (resp. zprava).
>>> s = "kodok" >>> s.find('k') 0 >>> s.rfind('k') 4 >>> s.rjust(len(s)+5) ' kodok' >>> s.rpartition('o') ('kod', 'o', 'k') >>> "www.abclinuxu.cz".rstrip("abc wxyz.") 'www.abclinuxu' >>>
Tak a to je pro dnešek vše. V příštím díle řetězce dokončíme.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: