Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 20:22
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ve spolupráci s magazínem HDmag.cz a Blu-ray edice.cz jsme pro vás připravili krátkou soutěž o několik kusů Blu-ray filmů.
Událo se v týdnu 5/2012Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Nový design 64bit.cz a sleva 20% na JuniperPo několika letech úspěšného provozu shopu www.64bit.cz jsme vám připravili nové prostředí, které přináší více pohodlí a uživatelské přívětivosti. Čekání na nový design bylo dlouhé a práce spojená s uvedením do provozu byla náročná.
Komiks xkcd 1010: EtymolomanXKCD česky.
Jaderné noviny – 26. 1. 2012: Významná vylepšení XFSAktuální verze jádra: 3.3-rc1. Citáty týdne: Robert Morell, Alan Cox. XFS: Souborový systém budoucnosti? - Opožděné logování; XFS ve srovnání s ostatními; Budoucnost souborových systémů na Linuxu.
Markdown: dokumenty v prostém textu s minimem námahyObtěžují vás značky HTML při psaní textů určených k publikování na webu? Chcete texty šířit v čitelné podobě s minimálními nároky na softwarové vybavení jak vaše, tak čtenářů? Zkuste použivat některý minimalistický značkovací jazyk pro formátování prostého textu, např. Markdown.
Hrajeme si s FFmpeg/Libav (1/2)Co dnes na webu letí a jak připravit videa pro přehrávání na internetu, aby se na ně podívalo co nejvíce lidí? Co všechno vlastně dnešní webové prohlížeče podporují?
Komiks xkcd 1012: Nesprávný superhrdinaXKCD česky.
HW novinky: megapixelová válka opět naplno zuříPokud jsme před deseti lety počítali rozlišení digitálních fotografií na jednotky megapixelů, v této dekádě to budou desítky. Nikon jasně novou zrcadlovkou určuje další směr. Vedle této foto záležitosti se ale podíváme na nové počiny AMD a Intelu, vše pak završíme jedním chladičem, který nám opět potvrdí pravidlo známé z automobilového, leteckého či kosmického průmyslu: Číňané neumějí moc vymýšlet, ale umí skvěle kopírovat.
Nejzajímavější funkcí nového SMPlayeru 0.7.0 je, kromě podpory mplayeru2, možnost přehrávat youtube videa (Open − URL, drag'n'drop). Dále obsahuje nové „oblíbené menu“, kam si můžete přidávat videa, hudbu, streamy a youtube videa, které lze případně zařadit do podnabídek. Vizte kompletní seznam změn.
Výroční konference KDE Akademy proběhne letos v Tallinnu od 30. 6. do 6. 7. Nyní byla zveřejně výzva k zasílání příspěvků a také došlo k otevření registrací na konferenci.
Dnes se opět po dlouhé době koná akce s názvem ArchWiki Translation Day. Pokud alespoň občas čerpáte informace z této wiki, pomozte nám s jejím překladem.
Vyšla nová verze programu RSS Guard 1.1.0. RSS Guard je jednoduchá a nenáročná čtečka RSS i Atom kanálů. Poslední verze přináší například konverzi html názvů kanálů, překlad do dánštiny nebo základní autentizaci pro Atom kanály z gmailu či podporu pro HTTP přesměrování.
Phoronix shrnuje prezentaci Intelu o budoucnosti jeho linuxových grafických ovladačů. Mezi hlavními tématy současné i budoucí práce jsou výkonostní vylepšení, stabilita, MSAA či Glamor a SNA jako budoucí náhrada UXA.
Jako open source software vydal CZ.NIC novou webovou aplikaci pro správu hrozeb spojených se systémem DNS – Malicious Domain Manager.
Aplikace je určena především pro správce domén nejvyšší úrovně, kterým umožňuje sbírat data z nastavených zdrojů, přehledně evidovat aktuální stav spravovaných domén a kontaktovat jejich majitele pro zajištění oprav. Tento software již několik měsíců úspěšně používá interní bezpečnostní tým CZ.NIC-CSIRT. Jeho členové minulý týden oficiálně představili tuto aplikaci na mezinárodní konferenci bezpečnostních týmů FIRST/TF-CSIRT Technical Colloquium v Římě. Více na stránce projektu Malicious Domain Manager a na blogu CZ.NIC.V sobotu 11. února se koná celosvětový den proti ACTA. Podle rozcestníku se budou konat protestní happeningy i v některých krajských městech ČR.
KDE 4.8 je již venku, tak bychom vás rádi pozvali na release party! Ta se uskuteční v pátek 24. února v pražské pobočce SUSE. Začíná se v pět odpoledne. Na co se můžete těšit? Jak už to tak bývá, k dispozici budou propagační předměty KDE a openSUSE. O KDE se více dozvíte v několik přednáškách. Pít bude co a bude i KDE dort! Pokud stále ještě KDE 4.X nedůvěřujete, bude na místě možné získat KDE 4.8 live CD a můžete se tak sami přesvědčit, jaký pokrok KDE za posledních pár let udělalo! Více informací na v oznámení.
Po více než dvou letech vývoje vyšla nová stabilní verze tahové strategie Bitva o Wesnoth s označením 1.10. Toto vydání s sebou přináší nové mapy, animace, jednotky, grafické plánování útoků a mnohé další. Stahovat lze z obvyklé adresy.
Přesně před rokem, 6. února 2011, vyšel Debian 6.0 Squeeze. Pro jeho předchůdce Debian 5.0 Lenny to tedy znamená ukončení podpory. Pokud jste tak ještě neučinili, upgradujte. Žádné další aktualizace pro Lennyho již nebudou vydávány.
Druhá doména v cyrilici v provozu je název blogspotu Ondřeje Filipa z CZ.NIC, ve kterém upozorňuje na vznik domény .СРБ. Ta patří Srbsku (vedle .rs) a funguje od 27. ledna. „Srbové mají s převody mezi latinkou a cyrilicí poměrně bohaté zkušenosti z jejich soužití s Chorvaty, takže hledání převodních pravidel nebylo nijak komplikované. Naopak bylo složité najít správnou doménu, jež by je reprezentovala. Díky tomu, že cyrilice je příliš podobná latince, bylo nutné nezůstat pouze u písmenek ‘R’ a ‘S’ nebo-li v cyrilici ‘Р’ a ‘С’ a bylo nutné koncovku rozšířit o další znak,“ píše v textu mimo jiné Ondřej Filip.
V Beta Channel se objevil Firefox 11 přinášející zajímavé novinky. Vylepšený Migration Tool nově umožňuje import informací i z prohlížeče Google Chrome, Firefox Sync zase (skrze Add-on Sync) synchronizaci doplňků mezi různými instalacemi Firefoxu. Přibyla i podpora protokolu SPDY. Vývojáře bude zajímat především nový 3D Web Inspector, který vznikl implementací rozšíření Tilt.
Vyšla nová vanilla linuxová jádra 3.0.20 a 3.2.5. Přidán byl jediný patch, který upravuje nastavení ASPM (Active State Power Management) a tím snižuje spotřebu linuxového jádra. Posouzení nutnosti aktualizace nechává Greg Kroah-Hartman tentokrát na uživatelích.
Vývojář Kubuntu Jonathan Riddell oznámil, že Canonical končí s financováním Kubuntu. Kubuntu tak bude komunitní distribucí jako jiné deriváty Ubuntu, skončí i možnost placené podpory a Jonathan se nebude moct ve své pracovní době věnovat Kubuntu.
Phoronix upozorňuje, že svobodný ovladač Nouveau má funkční podporu pro OpenCL. Úvodní podpora se týká ovladače pro čipy NV50, tedy grafické karty GeForce 8, 9, 100, 200 a 300. Kód je zatím udržován v samostatné větvi.
Vyšla nová stabilní verze populárního ruského webového serveru nginx – 1.0.12. Seznam změn hovoří zejména o opravě několika chyb. Nově je možné v konfiguraci specifikovat verzi TLS u direktivy ssl_protocols
a SSI příkaz if
podporuje pojmenované zachycení (tzv. capture) v regulárních výrazech.
První hromadně vyráběné kousky laciného ARM minipočítače Raspberry Pi budou zhotoveny 20. února. Hned poté se započne s přepravou do Velké Británie, takže prodej by měl začít do konce měsíce. Druhou novinkou je zveřejnění datasheetu k SoC BCM2835, které je hlavním stavebním kamenem Raspberry Pi.
Díky pomoci ze strany Google se v posledních pár dnech podařilo sepsat příručku pro začínající vývojáře v prostředí KDE. Tato kniha je dostupná nejen v podobě PDF/ePub, ale i v tištěné podobě.
Ve středu 15.2. od 18:00 proběhne na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně únorové setkání Czech JBoss User Group. Tentokrát bude tématem vytváření opravdových Java EE aplikací s JBoss AS. Zahraničním hostem bude Pete Muir, který posluchačům ukáže, jak se taková aplikace vytváří. Více informací na wiki stránce akce.
Grafický server Wayland, možný nástupce současného X Serveru, se své první stabilní verze 1.0 dočká možná už v druhé polovině tohoto roku, nejpozději však za rok. Tento plán prezentoval tvůrce Waylandu Kristian Høgsberg na konferenci FOSDEM, která během uplynulého víkendu probíhala v Bruselu.
Webový prohlížeč Chrome v budoucnu asi nebude mít podporu pro online ověřování, zda nebyl HTTPS certifikát revokován (CRL). V odkazovaném článku je uvedeno několik důvodů pro tento krok, zejména pak to, že toto ověřování nemusí být spolehlivé a zpomaluje načítání stránek. Namísto toho je navrhována distribuce revokovaných klíčů přes aktualizační mechanismus prohlížeče.
Společnost SDG Systems oznámila vydání „terénního“ tabletu Yuma. Ten pochází z modelové řady Trimble, jejíž součástí je řada dalších „handheld“ zařízení s Linuxem. Zařízení jsou určena pro terénní sběr dat a vojenské a průmyslové nasazení, kvůli čemuž splňují i americký vojenský standard MIL-STD-810F.
Komunitní manažer Canonicalu Jono Bacon na svém blogu vyzývá členy komunity kolem Ubuntu, aby organizovali akce v rámci Ubuntu Global Jam, který proběhne od 2. do 4. března. Podrobnější informace o této události naleznete na webu loco.ubuntu.com nebo na Ubuntu wiki.
Po zhruba roce a půl došlo k další změně na pozici Fedora Project Leader. Ze zatím neznámých důvodů na tuto pozici rezignoval Jared Smith, který ji v červnu 2010 převzal po Paulu W. Frieldsovi. Novým vedoucím projektu Fedora se stala Robyn Bergeronová z Red Hatu. Ta dříve zastávala pozici Fedora Program Manager a podílela se také na organizaci FUDConu.
Carol Smith oznámila letošní osmý ročník Google Summer of Code. Podle plánu se zájemci o mentoring studentů mohou hlásit od 27. února do 9. března, studenti samotní mohou zasílat své přihlášky od 26. března. Pokud vás zajímají statistiky, podívejte se na některé údaje z minulých let.
Byla spuštěna možnost registrovat se na letošní ročník konference InstallFest, který proběhne o víkendu 3. a 4. března na Strahově v Praze. Registrace je nepovinná, přijít můžete i bez ní. Podtématem tohoto ročníku je programování a hardware, program naleznete na webu konference.
Sedmnáctková řada webového prohlížeče Google Chrome byla prohlášena za stabilní. Dle oznámení bylo ve verzi 17.0.963.46 opraveno 20 bezpečnostních chyb. Polovina z nich byla detekována pomocí nástroje AddressSanitizer. Nová řada především rozšiřuje aplikační programové rozhraní prohlížeče (API). Už při zadávání webové adresy dopředně načítá vysoce pravděpodobné stránky. Varuje před nebezpečnými soubory. Nejviditelnější změnou je zmizení "+" z tlačítka pro otevření nové karty.
Bylo oznámeno vydání verze 8 na Gentoo postavené distribuce Sabayon. Naleznete v ní Linux 3.2 (v repozitářích je také experimentální „Fusion“ kernel), podporu btrfs, GNOME 3.2.2 (Cinnamon v repozitářích), KDE 4.7.4, Xfce 4.8, LibreOffice 3.4.4, Java 7, opravy chyb a další novinky. Zdroj: H-Online.
Brzy to bude přesně 20 let od doby, kdy se bývalá Česká a Slovenská Federativní Republika připojila k síti Internet; stalo se tak 13. února 1992 v posluchárně 209 Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.
U příležitosti jubilejního výročí této události pořádají sdružení CESNET, CZ.NIC a FEL ČVUT slavnostní setkání s osobnostmi, které jsou s historií Internetu v České republice neodmyslitelně spojeny. Na výjimečné akci, která se uskuteční na stejném místě, na němž před 20 lety k památné události došlo, vystoupí mimo jiných ředitel CESNET Jan Gruntorád, publicista a vysokoškolský pedagog Jiří Peterka, Ondřej Filip z CZ.NIC či spisovatel a publicista Ondřej Neff. Představí se i zajímaví zahraniční hosté, například předseda představenstva ICANN Stephen Crocker, ze záznamu se „dostaví“ Vinton Cerf. Prvnímu jmenovanému patří dnešní blogpost Ondřeje Filipa. Více informací k veřejnému setkání pak zájemci najdou na stránkách CESNETu.Byla vydána další verze gMusicBrowser, bohatě nastavitelného hudebního přehrávače zaměřeného na správu početné hudební sbírky (10 000 a víc písniček). Nabízí možnost různých rozložení ovládácích prvků, takže může vypadat jako Rhythmbox, Audacious nebo zrovna jako váš oblíbený přehrávač. Verze 1.1.9 přináší pár nových rozložení, widgety Songinfo i PictureBrowser a opravuje různé chyby.
Záznam úterní panelové diskuse na téma ACTA (ACTA – mýty a fakta) je od dnešního odpoledne k dispozici na blogu sdružení CZ.NIC.
Informace z videopřenosu ukazují, že byl o tuto panelovou diskusi poměrně velký zájem. Akci na Lupě navštívilo přibližně 2 100 unikátních diváků, kteří se připojili nejen z Čech, ale i ze Slovenska, Spojených států, Velké Británie, Německa, Ruska, Finska, Holandska nebo Španělska. Je třeba dodat, že živý přenos zajišťovaly i jiné týmy. Celkový počet virtuálních návštěvníků tak tedy bude ještě vyšší. Jen tak na okraj, tato skutečnost s sebou přinesla i nepříjemné situace, jimiž byly výpadky zvuku způsobené dělením se o jeden kabel.Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) si v otevřeném dopisu Petru Nečasovi stěžuje, že se premiér nechává vydírat skupinou osob, které demagogicky překrucují znění smlouvy ACTA a nelegálně napadají stránky vládních a jiných organizací. A dále IFPI prohlašuje: „Signatáři ACTA dávají najevo svou vůli chránit autorská práva na internetu, protože situace je neudržitelná. Hudební a filmový průmysl jsou v kritické situaci, stovky a tisíce umělců – zpěváků, herců, hudebníků přicházejí o svoje oprávněné odměny. Je potřeba hledat cesty, jak zamezit nelegálním uploadům na internet, je třeba jednoznačně nastavit odpovědnostní vztahy mezi uživateli a provozovateli internetu. Je třeba nastavit férové podmínky pro provozovatele legálních on-line obchodů s hudbou! K tomu všemu dává ACTA prostor, a proto ji IFPI podporuje a vyzývá vládu ČR k odpovědnosti vůči svým voličům.“
Před Pardusem, linuxovou distribucí vyvíjenou pod záštitou Vědecké a technologické výzkumné rady Turecka (TÜBİTAK), se rýsuje nejistá budoucnost . Kvůli nepříjemným personálním a organizačním změnám opustilo institut mnoho vývojářů Pardusu. Z dřívějších 35 jich nyní zbylo jen 5. Bahadır Kandemir, jeden z odstoupivších vývojářů, k tomu prohlásil, že institut nyní vedou "nevzdělaní a netalentovaní lidé, kteří nemají co do činění s vědou, výzkumem a vývojem". Co se projektu Pardus týče, ten je prý velmi pomalu likvidován. Na Worldforu se už přes týden diskutuje o možném vzniku forku.
Zákonodárci amerického státu New Hampshire schválili zákon nařizující úřadům zvažovat nasazení open source při každé další investici do IT a posléze svá rozhodnutí konzultovat s příslušným státním oddělením. Vyzdvihována je výhoda nezávislosti open source formátů na dodavateli a softwaru. Zákon definuje proprietární software jako software, který negarantuje všechny záruky poskytované softwarem svobodným.
Včera bylo oznámeno první vydání projektu oVirt od doby, kdy Red Hat otevřel zdrojové kódy svého virtualizačního řešení RHEV (zprávička). Oznámení obsahuje odkazy ke stažení jednotlivých částí oVirtu.
Nginx Inc., společnost stojící za stejnojmenným webovým serverem, začala nabízet komerční podporu. Ta je dostupná ve třech "balících" Essential, Advanced a Premium, jejichž cena se pohybuje od $12 000 ročně za balík Essential s reakční dobou 24 hodin a omezením na 10 serverů po více než $70 000 ročně za balík Premium s reakční dobou 4 hodiny a neomezeným počtem serverů (počet se promítne do konečné ceny).
Aktuální Humble Bundle, který kromě obvyklých operačních systémů zahrnuje také Android, nově obsahuje pět her. Nejnovějším přírůstkem je Toki Tori. Do této chvíle bylo uskutečněno 134766 nákupů celkem za 827896,47 dolarů. Nejvyšší částky průměrně platí uživatelé Linuxu.
The Drupal Association, nezisková organizace mající za úkol podporu a právní ochranu svobodného redakčního systému Drupal, prošla svými prvními volbami členů představenstva. Ze zástupců komunity byli vybráni Steve Purkiss z UK a Donna Benjamin z Austrálie. V čele představenstva stojí tvůrce Drupalu Dries Buytaert.
Canonical dnes oznámil Ubuntu Business Desktop Remix. Jedná se o verzi Ubuntu určenou pro korporátní sféru a úřady. Podle blogpostu Marka Shuttlewortha nejde o nic jiného než o Ubuntu s jinými balíčky — jde například o VMware View, Adobe Flash Plugin a OpenJDK 6. Všechny si však můžete nainstalovat i do „klasického“ Ubuntu z repozitářů. Zatím je k dispozici pouze 32bitová verze postavená na Ubuntu 11.10. Před stažením je nutná registrace kvůli licencím některých aplikací (např. zmíněný VMWare View).
HP se po nátlaku ze strany komunitních vývojářů rozhodlo vydat zdrojové kódy svého Android kernelu pro TouchPad. Ten sloužil pro testování hardwaru v prostorách továrny, avšak několik z těchto Touchpadů s Androidem se dostalo až na eBay. Vydané zdrojové kódy by měly pomoci při vylepšení komunitního portu Androidu, objevil se však malý problém v podobě chybějícího ovladače pro vestavěnou WiFi, po kterém už v HP "usilovně pátrají".
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
jaky USB DVB-T | 4 | 7.2. 18:44 |
Napajeni MB - staci 4 pin ATX? | 1 | 7.2. 08:13 |
Rozchodim skener na tabletu? | 8 | 8.2. 13:08 |
Jak pripojit r/w pres usb NIKON DSC COOLPIX S2500-PTP | 3 | 8.2. 12:56 |
vplyv nizkej teploty na HW | 10 | včera 23:31 |
Dell Latitude D610 | 12 | včera 20:04 |
Propojení dvou domů wifi sítí | 6 | včera 21:15 |
Tiskárna HP - rozpadená písmena v některých programech | 0 | 9.2. 19:02 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Zobrazit obrazky na stranke pomocou MySQL | 10 | včera 21:30 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Zvuk v Pascalu | 11 | 6.2. 15:26 |
bash dialog --menu pole | 3 | 8.2. 13:03 |
Tristavovy checkbox z Google Closure library jako prepinac | 2 | 7.2. 18:23 |
Perl script - export naměřené teploty do souboru | 6 | 8.2. 13:39 |
JInternalFrame jde v NetBeans zamknout pozice? | 0 | 8.2. 18:31 |
inet_pton IPv4/IPv6 | 1 | 9.2. 14:08 |
VIM editovani | 3 | včera 11:12 |
Problém s QFile | 6 | včera 12:28 |
Doporucte e-shop | 0 | včera 22:40 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Evolution - chyba při startu | 1 | 9.2. 21:35 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.