Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Zkratka receno, HAL je dobra idea a implementace mozna funguje, kdyz vse slape, jak ma, a nejste zvykli pouzivat prikazovou radku. Ovsem pro naprostou vetsinu lidi, kteri [si mysli ze] Linuxu celkem rozumeji, je debugovani zkusenost dost hrozna, protoze system ma s UNIXovymi konvencemi spolecenho pramalo, spatne se s nim uzivatelsky komunikuje, je docela dost komplikovany (fdi information policy preprobe la la la) a neni od nej poradna dokumentace.Pod tohle bych se klidne podepsal - po te, co jsem koukal jak nastavit HAL k obrazu svemu, jsem celkem rychle dospel k zaveru, ze ho vlasne vubec nepotrebuju. Suspend na desktopu nepotrebuju (mozna nekdy na notebooku), zastrkavana zarizeni mountuju rucne a na featury typu "po-zastrceni-flashdisku-se-ti-na-plose-hned-objevi-ikonka" kaslu, protoze ikonky na plose nepouzivam (a to ani v praci na Windows). Ale uznamav, ze pro uzivatele "odkojene" Windows je HAL perfektni vec, tedy alespon do doby, kdy se nepokusi upravit konfiguraci pres jeho konfiguracni soubory.
Me se treba koncepce HALu nelibi ... nemam rad, kdyz si nejaka vrstva systemu mysli, ze je chytrejsi, nez ja. Nakonfigurovat jsem se to nikdy nepokusil, protoze deklarovana funkcionalita je presne ta, kterou v zadnem pripade na pocitaci mit nechci (prvni, co jsem udelal s kazdou distribuci linuxu (krome gentoo a debianu) bylo, ze jsem zjistoval, jak zabit automounter).
Zvláštní… jedna z prvních věcí, které jsem se v dokumentaci k HALu dočetl, bylo to, že HAL nemá na starosti automatické mountování zařízení… :-)
Především funguje jako abstrakční vrstva umožňující získávat informace o hardwarových zařízeních přes jednotné rozhraní. Takže nemusíte používat jednu metodu pro zařízení připojená přes USB, druhou pro SCSI, třetí pro IDE disky atd. Tohle do určité míry zajišťuje sysfs filesystém, ale HAL pracuje i s informacemi "vyšší úrovně", které jádro (a potažmo sysfs) nezajímají a ani se k nim nedostane.
Kromě toho HAL umožňuje pomocí definičních souborů tyto informace dopnit (jsou-li neúplné) nebo opravit (jsou-li nepřesné) - některá zařízení o sobě neříkají všechno a některá o sobě dokonce lžou. Také umožňuje definovat politiky, tedy předpisy, jak se má se zařízením nakládat (např. preferovaný mounting point). A samozřejmě i notifikovat user space aplikace, které mají s tím zařízením pracovat (např. démona, který se postará o to přimountování).
Takže HAL nemá na starosti automatické přimountování flashdisku nebo vloženého CD-ROM média. O to se stará samostatný démon, který je obvykle součástí desktopového prostředí, ale i mimo KDE/Gnome můžete použít např. ivman
. HAL tomuto démonovi pouze řekne, že se objevilo nové zařízení, jakého je typu, jaké má vlastnosti, jestli se má automaticky mountovat a jak by se měl jmenovat mounting point.
P.S.: Jmenuje se to uswsusp, ne mswsusp.V článku je použito
μ
.
Clanek popisuje kernelovou cast suspendu. To, jak je to vnitrne udelane v pritulnych distribucich v userspace, je vsak bohuzel take cim dal komplikovanejsi - jde o pomerne slozite sehranou sestavu, kdy spolu komunikuje kernel, uswsusp, dbus, HAL, acpid a powersave.Nevim, asi mam stesti na hardware, ale me az na dve drobnosti funguje cely STR ciste na kerneli bazi - staci echo mem > /sys/power/state a je to. A funguje nejenom suspend, ale i resume :–) . Zadne uswsusp, dbus, HAL, acpid ani powersave nepouzivam.
Nutno poznamenat, že Tux On Ice (swsusp2) je výrazně méně stabilní, než ten swsusp, co je ve Vanilce.To rozhodne nepopiram, podle me zkusenosti se ale kvalita a stabilita docela zlepsila. Na mem HW se mi zdalo swsusp2 o neco rychlejsi. S tim probouszenim po dlouhem uplinku sem mel problemy jen u starych verzi, jinak nemam problem s uplinkem kolem 150 dni (pak sem vybil baterku:).
Jediny velky problem je s modulem nvidia, ktery se nechce vypnout a nemuzu tak hibernovat s grafickeho prostredi.nvidia sice je uveden v blacklisted-modules, ale když se zakomentuje, tak hibernace i probuzení fungují (aspoň mě teda)
Proč nee, já se spíš zeptam: mam to autorovi poslat do redakce? Nebo mu napsat mail, "kam to chce"?
Je škoda, že většinou se toto řeší pro laptopy, když na desktopu vidím výhodu velmi jasnou - omezení spotřeby ...Spanku, ne z hibernace? Ja bych to s tou spotrebou zas tak ruzove nevidel - doporucuju poridit ci pujcit si wattmetr a zmerit, jakou ma pocitac spotrebu behem S3 stavu (STR) - setkal jsem se se strojem, kde to bylo okolo 35W, u mne je to 22W. Notebooky maji takovouhle spotrebu v plne bezicim, ale nezatizenem stavu (a nektere ty opravdu usporne i pri zatezi). V S4 (STD) je to jedno, protoze zdroj se muze bez jakehokoliv problemu natvrdo vypnout. A pokud se zaroven odpoji i napajeni ostatnich periferii (optimalni jsou vicenasobne zasuvky se vypinacem a prepetovou ochranou), spotreba PC pak bude nulova.
Jen 2 veci bych mu vytknul:
1] Smaze image ze swapu i kdyz se nekorektne probudi - toto by mel vyvolat nejaky userspace program nebo uzivatel - velmi by se mi hodilo nabootovat pokazde stejnou image - treba v knihovni citarne.
2] Obcas velmi zridka mi nejdou spustit nejake programy a padaji na Seqfault. Staci ale prebootovat a je to zase v poradku. Mozna to je tim, ze uspavam vazne mnohokrat, takze nemam problem udelat klidne 50 uspani/probuzeni za sebou bez rebootu.
Smaze image ze swapu i kdyz se nekorektne probudi - toto by mel vyvolat nejaky userspace program nebo uzivatel - velmi by se mi hodilo nabootovat pokazde stejnou image - treba v knihovni citarne.No tak to vidíš, měl jsi potřebu přejít na swsusp2, který to umí, a ani o tom nevíš...
2] Obcas velmi zridka mi nejdou spustit nejake programy a padaji na Seqfault. Staci ale prebootovat a je to zase v poradku. Mozna to je tim, ze uspavam vazne mnohokrat, takze nemam problem udelat klidne 50 uspani/probuzeni za sebou bez rebootu.Tak to máš nějaké rozbité. Mám momentálně uptime 72 dní a 118 úspěšných probuzení (neúspěšné byly taky, ale nakonec to rozdejchal). Nic mi na následky suspendu ještě nespadlo. (Debian, Vanilka 2.6.18.8)
navíc mít spuštěný speciální démon (ampd)
Správně apmd
Pokud chceme využít jako úložiště soubor, zapíšeme resume2=file:/dev/hda7
Nemá se tomu spíš předat soubor?
resume2=swap:/dev/hda12 musí být váš SWAP! (samozřejmě v případě, že používáme suspend do RAM)Tohle se do grubu dava v pripade suspend-to disk a ne RAM. Navic si myslim, ze TuxOnIce neumi suspend to ram (jakoze je jen na suspend to disk) ale pouziva se kod z jadra.
Note that this value only determines which swap header used to indicate whether we have an image, and where it is. TuxOnIce can and will use any storage that is swapon'd at the time you start to hibernate. All of these devices need to be accessible when we come to resume. If you have encryped swap or are using the device mapper support, all of your swap needs to be configured prior to the echo > do_resume in your initrd/ramfs. It should not be swapon'd, and filesystems on which swap files are located must not be mounted, but the steps prior to doing a mount or swapon should be completed. (This applies accessibility requirement applies for the file allocator, too).
Tiskni
Sdílej: