abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Bezpečnostní upozornění

    V bezdrátových routerech od společnosti routerech D-Link, v řadách EAGLE PRO AI a AQUILA PRO AI, je zabudovaný backdoor. Jedná se o zranitelnosti CVE-2024-6044 a CVE-2024-6045. Kdokoli z lokální sítě může přístupem na konkrétní URL spustit službu Telnet a přihlásit se pomocí přihlašovacích údajů správce získaných analýzou firmwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 11:22 | IT novinky

    Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 11:11 | Nová verze

    NumPy (Wikipedie), tj. knihovna pro Python pro vědecké výpočty, byla po 18 letech vydána v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Důležité informace v průvodci migrací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 12:11 | IT novinky

    Google Blog ČR informuje, že mobilní aplikaci Gemini a NotebookLM lze používat už také v Česku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    14.6. 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8 duálně licencovaného open source frameworku JUCE (Wikipedie, GitHub) pro vývoj multiplatformních audio aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 11:11 | IT novinky

    Od 18. června bude možné předobjednat notebook DC-ROMA RISC-V LAPTOP II od společnosti DeepComputing s osmijádrovým 64-bit RISC-V AI CPU a s předinstalovaným Ubuntu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.6. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: 3D tisk desek plošných spojů

    10. 3. 2019 | Redakce | Různé | 1984×

    Další ostravský superpočítač, tentokrát pro umělou inteligenci. Rollover v GPS. Baterie s křemíkovou elektrodou. Chtěli by lidé vidět i v infračerveném spektru? Jak rozbít asteroid.

    Ostravský superpočítač NVIDIA DGX-2 pro umělou inteligenci

    Systém nově nainstalovaný v Ostravě v národním superpočítačovém centru IT4Innovations je navržen tak, aby řešil nejnáročnější úlohy umělé inteligence, při kterých dosahuje špičkového výkonu 2 PetaFLOPs. NVIDIA DGX-2 je osazen šestnácti nejvýkonnějšími akcelerátory pro datová centra NVIDIA V100 Tensor Core GPU, které jsou navzájem propojeny pomocí revolučních přepínačů NVSwitch o celkové propustnosti 2,4 TB/s. Celková HBM2 paměť činí 512 GB. NVIDIA DGX-2 dále nabízí 30 TB interní kapacity na rychlých NVMe SSD.

    Problém v GPS? 6. dubna přijde rollover

    O půlnoci světového času z 6. na 7. dubna nastane tzv. rollover, neboli přetečení čítače týdnů systému GPS (GPS Week number). Odborníci tuto situaci přirovnávají k problému Y2K z roku 2000. Na vědce z ČVUT se již obrátily první české subjekty s otázkami na možnosti testování a ověření jejich zařízení. Specialisté z vlastních měření provedených na několika komerčních přijímačích však poukazují na dobrou připravenost výrobců.

    Stačí injekce do očí a člověk uvidí infračervené spektrum

    Injekce nanočástic účinkuje jako technologie rozšířené reality – testováno tedy prozatím pouze na myších. Podle studie publikované v Cell pak myši dokázaly 10 týdnů vidět tvary v blízkém infračerveném světle, a to i během dne. Mají takové techniky ještě smysl i v době chytrých brýlí?

    3D tiskárna umožňuje tisknout desky plošných spojů

    Společnost AMTECH představí DragonFly 2020 Pro, systém aditivní výroby umožňující 3D tisk desek plošných spojů (DPS). Toto řešení podle dodavatele otevírá obrovský potenciál podnikům z odvětví vývoje a výroby high-tech produktů a spotřební elektroniky. 3D tisk DPS je v případě systému DragonFly proces, při kterém tisková hlava tiskne souběžně kapky nevodivého foto-polymeru a vodivého nano-stříbrného inkoustu.

    Další pokus o elektrodu z nanodrátků křemíku

    V lithium iontové baterii by se jako materiál pro elektrodu vyplatil z hlediska energetické hustoty namísto grafitu křemík, taková elektroda by však neměla potřebnou mechanickou a chemickou stabilitu. Na University of Alberta přišli s myšlenkou zvýšit mechanickou odolnosti tím, že elektrodu vyrobí z nanoformy křemíku – trubičky/nanodrátky by měly zabránit tomu, aby usazující se ionty lithia anodu rozlámaly nebo vytvořily dendrity vyvolávající zkrat.

    Krátce

    Priony – nebo viry? Někteří vědci se domnívají, že za chorobami typu kuru a BSE stojí zatím neznámý virus. Bílkoviny by se přece v trávicím traktu měly rozložit… (úryvek z knihy Bill Schut: Přírodopis kanibalismu)

    Co se stane, když se srazí 2×10 Zemí? Planetární systém Kepler-107 je relativně typickým kompaktním systémem…

    Kde vznikl složitý život? Prý v hlubinách. Po otázce po samotném vzniku života (dna oceánů versus mělké rybníčky) můžeme stejný problém řešit i pro vznik větších organismů, tedy dejme tomu ediakarské fauny před cca 570 miliony lety.

    Rozbít asteroid není jen tak. Ve sci-fi filmech je to oblíbená situace: na Zem se řídí asteroid a hrdinové ho musí vyhodit do povětří, eventuálně rozstřílet či nějak změnit jeho dráhu jiným objektem.

    Příliš mnoho zajíců. Když lidi na Blízkém východě začali provázet psi, projevilo se to změnou skladby lovené zvěře.

    3D tisk zvládne i koloběžku. Prototyp se odlišuje hmotností, rám o váze 3,2 kilogramu je zhruba o čtvrtinu lehčí, než kdyby byl vyrobený tradiční metodou.

    Chování živých nádorových buněk umožňuje analyzovat nová zobrazovací metoda. Koherencí řízená holografická mikroskopie a fázové zobrazování.

    Jak druh stromu ovlivňuje stabilitu organického uhlíku v lesní půdě? Půda osázená borovicí lesní vykazovala nejen vysoký obsah uhlíku v půdě, ale i relativně vysokou stabilitu tohoto uhlíku.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.