abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 12:11 | IT novinky

    Google Blog ČR informuje, že mobilní aplikaci Gemini a NotebookLM lze používat už také v Česku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    14.6. 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8 duálně licencovaného open source frameworku JUCE (Wikipedie, GitHub) pro vývoj multiplatformních audio aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 11:11 | IT novinky

    Od 18. června bude možné předobjednat notebook DC-ROMA RISC-V LAPTOP II od společnosti DeepComputing s osmijádrovým 64-bit RISC-V AI CPU a s předinstalovaným Ubuntu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.6. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 13:22 | IT novinky

    Na konferenci DevConf.CZ 2024 je na stánku Furi Labs prezentován linuxový telefon FuriPhone FLX1. Jeho cena 499 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    13.6. 00:11 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-06 aneb Eclipse 4.32. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    12.6. 22:00 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-2 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Jak funguje kvantový radar s iluminací

    17. 5. 2020 | Redakce | Různé | 1255×

    Kvantová provázanost sama o sobě nelze použít k přenosu informace, s kvantovým radarem je to tedy složitější, než se mnohdy píše. Vrstva 2 atomů může být feroelektrická. Černá díra nejblíže Zemi. Elektronika chlazená odpařováním vody. Exotické obdoby atomů s pionem. Magnetary. Jaké části Sluneční soustavy budou nejobyvatelnější za 4 miliardy let? Věda a koronavirus: otázka mutace G614.

    Nejtenčí feroelektrický materiál

    1 nanometr, respektive 2 atomy oxidu hafničitého nad sebou. I za těchto podmínek si látky mohou vytvářet a udržovat spontánní elektrickou polarizaci. Přitom ale lze příslušnou polarizaci pomocí vnější elektrického pole přepínat, takže feroelektrické látky se hodí pro mnohé aplikace v elektronice.

    Astronomové nalezli černou díru nejblíže Zemi

    Soustava se na obloze nachází v souhvězdí Dalekohled (Telescopium) a je tak blízko, že je možné ji za tmavé bezoblačné noci z jižní polokoule sledovat volným okem bez binokuláru či dalekohledu. Na objevu černé díry v systému HR 6819 vzdálené pouhých 1 000 světelných let se podíleli i čeští vědci. Astronomové dosud v naší Galaxii nalezli pouze několik desítek černých děr.

    Mohla by se elektronika potit?

    Vědci si představují, že chlazení by obstarávaly porézní materiály, které by při zahřátí absorbovaly ze vzduchu vlhkost a pak vodu vyvařily. Jako nadějné se v tomto ohledu zdají být kovové organické struktury. Fázová přeměna se již pro chlazení přenosné elektroniky používá již dnes. V roli PCM (phase change materials) se uplatňují zejména vosky a mastné kyseliny. Energie, která se spotřebuje na jejich roztavení, je ale relativně malá.

    Na okamžik připravili heliový atom s pionem namísto elektronu

    V exotických variantách atomů zkoušíme nejčastěji elektron nahradit mionem nebo antiprotonem. Nyní vědci zkusili použít i záporně nabitý pion (mezon pi-).

    Sestrojili prototyp kvantového radaru, jak to vůbec funguje?

    Systém využívající kvantové provázanosti (zapletení) částic pro detekci objektů v řadě ohledů předčí klasický radar. Funkční prototyp nyní představili na Rakouském ústavu pro vědu a technologie, přičemž se jedná o verzi využívající tzv. kvantové iluminace. (Plus pokus nějak vysvětlit bludy, které se v souvislosti s kvantovým radarem běžně píší.)

    Jak vznikají magnetary

    Neutronové hvězdy vznikají (předpokládáme) gravitačním kolapsem železných jader hvězd o hmotnosti více než 9 Sluncí, zatímco vnější vrstvy jsou při související explozi vyvrženy ven. Podle jedné teorie je obří magnetické pole magnetaru dědictvím po magnetizaci železa v původní hvězdě…

    Krátce

    Do které planety se vyplatí investovat? Respektive do kterého měsíce? Budou mít za 4 miliardy let větší hodnotu nemovitosti na Europě, nebo pozemky na Tritonu?

    Pád Velké Moravy. Maďaři jako sjednotitelé Čech a moravský původ uherské šlechty? Co dnes víme o pádu Velké Moravy? (podle knihy Jiří Macháček, Martin Wihoda (editoři): Pád Velké Moravy)

    Jak na regeneraci bezvodého methanolu. Při výrobě lystatinu, prostředku na kvasinkové infekce, se používá jako rozpouštědlo methanol.

    Fungování rybích hejn – vše jde jinak a jednodušeji. Koordinované prý chování vzniká z náhodného šumu, jakkoliv paradoxně to zní.

    Nové biomarkery predikují úspěšnost genové CAR-T terapie proti rakovině. Buňky CAR-T se připravují z bílých krvinek pacienta, ty jsou pak geneticky upraveny v laboratoři a opět navráceny do těla.

    Mořští mikrobi, jimž chutná amoniak. Zcela nedávno byly v oceánu objeveny malé jednobuněčné organismy – thaumarchaea.

    Astrofotografií měsíce se stal snímek Venuše. Kompozice, zachycující téměř měsíční průběh Venušiných fází…

    Věda a koronavirus

    Infekce covid-19 prošla českou populací velmi mírně, protilátky má asi 1 % lidí. Imunizace české populace proti covid-19 je velmi nízká, konkrétně se pohybuje v řádu jednotek promile, v nejvíc zatížených lokalitách dosahuje maximálně 5 %.

    Niclosamid a ciclesonid dalšími nadějnými kandidáty pro léčbu koronaviru. Mohou proti COVID-19 zabírat látky dosud používané hlavně na tasemnice, respektive na astma?

    G614: Mutace, která koronaviru otevřela Evropu? Analýza genomů viru SARS-CoV-2 u 6 000 pacientů z celého světa ukázala mutace, jimiž se jednotlivé kmeny od sebe liší. Výzkum se soustředil především na geny kódující proteiny na virové čepičce, které COVID-19 používá k průniku do lidských buněk.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.