Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Ctrl+Y
(Paste previously deleted) je dost užitečná.
HISTCONTROL
nastavena na ignorespaces
nebo ignoreboth
, řádky začínající mezerou se do historie neukládají.
unset HISTFILE
, od té chvíle se nic nezaznamenává.
Když nechci zanechávat stopy v historii, dávám před příkaz mezeru.Já na to mám nastavený alias
alias quitnh="kill -9 $$"
protože mám otevřeno třeba 15 terminálů.Hh. Já jich zas tak moc najednou většinou otevřených nemám, ale nedávno jsem si namapoval terminál na Capslock, což trochu svědčí o tom, jak často je otevírám :)
ctrl-k
- smaze cas prikazu od kurzoru do konce radku (funguje i v emacsu Přesně V něm používám často Ctrl+K a Ctrl+Y
!!
(spuštění předchozího příkazu), !*
(zkopírování argumentů předchozího příkazu) a !-2
, popř. !-3
(spuštění 2. a 3. předchozího příkazu), ale to je asi známé :).
Jinak článek pěkný, netušil bych, kolik základních věcí ještě po skoro 5 letech používání Linuxu neznám.
set -o viESC+/ je search, etc...
bindkey -va pro přepnutí z insert módu do command módu používám klávesy jk což nastavím příkazem
bindkey -M viins 'jk' vi-cmd-modeJde to taky použít v BASHi?
/etc/inputrc
:
"\e[A":history-search-backward "\e[B":history-search-forwardPak stačí začít psát příkaz a stisknout šipku nahoru, příp. pro návrat dolu.
Jaké triky používáte vy? Podělte se v diskuzi.Alt+. Případně Alt+Esc na divných terminálech, ale Esc je na klávesnici většinou daleko.
v rezimu emacsu se jeste docela hodi:
Ctrl+X Ctrl+E - otevre aktualni prikaz v ${EDITOR}u
Ctrl+W umaze slovo po mezeru
Alt+Backspace maze po slovech zpet
Alt+D maze po slovech dopredu
Alt+F, Alt+B - skakani po slovech
Ctrl+Y - pastne schranku
(nasledne) Alt+Y - pouzije starsi obsah
Po nějaké době se dostanete do situace, kdy jste příliš líní nějaký příkaz napsat sami, a tak marně hledáte v historii, až ho najednou omylem přeskočíte. Druhým směrem můžete hledat pomocí zkratky Ctrl+S – ta je ovšem zapeklitá tím, že emulátory terminálu (jako třeba Konsole) mají na tuto zkratku napamováno zastavení výstupu (XOFF).
Tiskni
Sdílej: