Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ctrl+Y
(Paste previously deleted) je dost užitečná.
HISTCONTROL
nastavena na ignorespaces
nebo ignoreboth
, řádky začínající mezerou se do historie neukládají.
unset HISTFILE
, od té chvíle se nic nezaznamenává.
Když nechci zanechávat stopy v historii, dávám před příkaz mezeru.Já na to mám nastavený alias
alias quitnh="kill -9 $$"
protože mám otevřeno třeba 15 terminálů.Hh. Já jich zas tak moc najednou většinou otevřených nemám, ale nedávno jsem si namapoval terminál na Capslock, což trochu svědčí o tom, jak často je otevírám :)
ctrl-k
- smaze cas prikazu od kurzoru do konce radku (funguje i v emacsu Přesně V něm používám často Ctrl+K a Ctrl+Y
!!
(spuštění předchozího příkazu), !*
(zkopírování argumentů předchozího příkazu) a !-2
, popř. !-3
(spuštění 2. a 3. předchozího příkazu), ale to je asi známé :).
Jinak článek pěkný, netušil bych, kolik základních věcí ještě po skoro 5 letech používání Linuxu neznám.
set -o viESC+/ je search, etc...
bindkey -va pro přepnutí z insert módu do command módu používám klávesy jk což nastavím příkazem
bindkey -M viins 'jk' vi-cmd-modeJde to taky použít v BASHi?
/etc/inputrc
:
"\e[A":history-search-backward "\e[B":history-search-forwardPak stačí začít psát příkaz a stisknout šipku nahoru, příp. pro návrat dolu.
Jaké triky používáte vy? Podělte se v diskuzi.Alt+. Případně Alt+Esc na divných terminálech, ale Esc je na klávesnici většinou daleko.
v rezimu emacsu se jeste docela hodi:
Ctrl+X Ctrl+E - otevre aktualni prikaz v ${EDITOR}u
Ctrl+W umaze slovo po mezeru
Alt+Backspace maze po slovech zpet
Alt+D maze po slovech dopredu
Alt+F, Alt+B - skakani po slovech
Ctrl+Y - pastne schranku
(nasledne) Alt+Y - pouzije starsi obsah
Po nějaké době se dostanete do situace, kdy jste příliš líní nějaký příkaz napsat sami, a tak marně hledáte v historii, až ho najednou omylem přeskočíte. Druhým směrem můžete hledat pomocí zkratky Ctrl+S – ta je ovšem zapeklitá tím, že emulátory terminálu (jako třeba Konsole) mají na tuto zkratku napamováno zastavení výstupu (XOFF).
Tiskni
Sdílej: