Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
...ale význam to nemá. Gigabitové karty jsou dnes běžně na desce, případně jsou koupit za pár korun.Význam to má, například mám starý notebook, nemám sériový ani paralelní kabel...prostě to není čím propojit, ale plnohodnotná zvukovka tam je... Někdy to zkusím...a třeba to posílat i v morseovce:) Rozhodně je to asi nejlevnější řešení PC komunikace (samozřejmě se staršímy počítači)...
Rozhodně je to asi nejlevnější řešení PC komunikace (samozřejmě se staršímy počítači)...Pokud se do ceny takového řešení započítá i doba na napsání SW, který by to obsluhoval, tak by vyšlo levněji si nějak sehnat kabel. To už by bylo jednodušší ofotit to z displeje digitálem a prohnat přes OCR.
Amatérský ani ne, jako spíš ideální. Tohle by v praxi nefungovalo a to proto, že:
1) Zvukovka má sice DAC 16b, ale ADC obvykle 12b (i když nápis na krabici mluví jinak)
2) O kvalitě těchto DAC v integrovaných zvukovkách si nechte jen zdát.
3) Signální procesor si s těmi daty taky trochu pohraje.
4) Výstupní zesilovače mají nenulový šum a offset.
5) Cokoliv dalšího
Takže celková rychlost by byla výrazně nižší. To co jste spočítal je vlastně bitová rychlost audio cd. Abyjste takto mohl přenášet data, tak byste k tém datům musel přidávat samoopravné kódy a to až do desítek procent.
Tiskni
Sdílej: