Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Root tam nebyl, musel sem si ho vytvorit, ..Odpusťte, ale: co je to za blbost!? Používat "
$> sudo su
" je snad problém?
sudo -s
# sudo passwd
- zeptá se na původní heslo, které jste se "sudo" používali, pak zadáte dvakrát po sobě heslo nové (může být stejné jako předchozí) a už můžete "su" směle používat, aniž by jste museli fyzicky vytvářet účet roota. Simply clever!
sudo
. Já napsal, abyste jednou použil '$> sudo su'
, čímž se Vám (alespoň pod Kubuntu) nastartuje shell pod účtem roota, který v systému je, jen nemá nastavené heslo. Vyzkoušejte '$> sudo bash'
..to jsou fígle, co? blbejma kecama vo pravopisu, který je v této situaci naprosto irelevantníKaždý se někdy splete, i já, 1, 2 chyby, budiž. Ale chtělo by to trochu inteligence do dotazu, aby to nebilo tak do očí. Nic se nemá přehánět, ani hloupé chyby. A i já se přikláním k dodržování interpunkce, daleko rychleji a efektněji se to čte a je to přehlednější.
a už vůbec ironickejma řečma typu "utečeš k windows a budeš říkat jak je linux na hov..."Ale ono to tak často bývá! Toto je ukázkový příklad. Stručně řečeno, uživatel chce Linux, ale aby to bylo jako Windows. A takto to nejde. Uživatel musí mít naprosto jiný přístup a hlavně zájem. A pokud to myslí trochu vážně, musí vyvinout sám trochu iniciativy. A pokud by ji vyvinul a trošku se porozhlédl po netu a i tady, zjistil by sám, že otázka "nejlepší distibuce" pro "začátečníka/pokročilého" většinou nikam nevede a končí to nekonečnou nikam nevedoucí diskuzí/flame.
BTW: neznate neakou klavesnici s ceskejma znakama co ma podobne znaky jako anglicka?vok
Já bych poradil: neboj se ptát, založ si blog a tam komentuj svuj pokrok, čti manuály - k Mandrivě jsou k mání, tu jsem měl cca 2-3 roky a zatim se k ní od Gentoo nechci vracet. Minimálně komentáře ve skriptech se mi zdají přehlednější.
Pokud hledáš něco, co "naleješ", nainstaluješ a máš klid, tak by Ti Mandriva mohla stačit.
Tiskni
Sdílej: