Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »My můžeme být v klidu, dřív než totálního Velkého bratra tady stejně budeme mít kráter po ruské atomovce :-/:D
have around 6681 nuclear weapons stockpiled in 2005
co dokáže vyhlazovat plošně lidstvo.Lidstvo samo...
Pokud jde o chemii, tak u kvalitní ničivé chemie je IMHO výsledek dost podobný, jako u atomu - území zcela nepoužitelné celé desítky, ne-li stovky let. Navíc použití chemických zbraní v tak velkém měřítku nikdy nikdo nevyzkoušel a při složitosti a chaotičnosti ekosystémů a počasí se nedá vůbec říct, co se může stát a jaké území bude zasaženo sekundárními, případně terciárními efekty. Vezmi pár set kilometrů čtverečních živé krajiny, zalej to mutagenem a za padesát let ti z toho něco vyleze a dost možná to půjde po tobě, ale ty nemáš absolutně žádnou představu, co to bude, jak to zaútočí a kdy to vyleze. Něco takového nechce nikdo mít na stejném kontinentě - raději ani na stejné planetě.Tenhle efekt to má ale i v případě použití jaderné zbraně, takže je to celkem nastejno.
Biologické zbraně jsou ještě daleko horší svinstvo než atomové - ty nejen nerespektují hranice, ale samy od sebe se šíří dál a samy sebe zdokonalují, takže se klidně může stát, že ani sám původní tvůrce je nedokáže zadržet.Narozdíl od jaderných a chemických zbraní však nemají příliš zdrcující účinek na ostatní organismy. Navíc s tím nerespektováním hranic je to převážně o tom jestli budou ostatní státy o takovém útoku informovány, nebo ne. Jinak s tím, že je to svinstvo bezvýhradně souhlasím.
Biologické zbraně jsou ještě daleko horší svinstvo než atomové - ty nejen nerespektují hranice, ale samy od sebe se šíří dál a samy sebe zdokonalují, takže se klidně může stát, že ani sám původní tvůrce je nedokáže zadržet.Až na to že tzv. "biologické zbraně" patří k všeobecně oblíbeným fantasmagoriím. Anebo máte nějaký dokumentovatelný příklad úspěšného použití biologické zbraně, jak sám píšete "horšího svinstva než atomové", kromě americko-německých katastrofických thrillerů z Hollywoodu?
Pokud jde o chemii, tak u kvalitní ničivé chemie je IMHO výsledek dost podobný, jako u atomu - území zcela nepoužitelné celé desítky, ne-li stovky let. Navíc použití chemických zbraní v tak velkém měřítku nikdy nikdo nevyzkoušel a při složitosti a chaotičnosti ekosystémů a počasí se nedá vůbec říct, co se může stát a jaké území bude zasaženo sekundárními, případně terciárními efekty.Kdepak, to platilo u chemickych zbrani prvnich generaci (tj. tak prvni-druha svetova). Dnesni chemicke zbrane se mohou sami od sebe rozlozit behem nekolika hodin az dnu (napr. se rozlozi ucinkem svetla nebo UV zareni, zoxiduji kyslikem/ozonem, hydrolyzuji vzdusnou vlkosti atd.). Navic mohou byt jejich koncentrace o mnoho radu nizsi, radove v jednokach castic na milion. A Rusove, stejne jako Americane, behem studene valky opradu chemicke zbrane vyvijeli, dokonce se dostali v nekterych oblastech o dost dal, protoze Americane to od Vietnamu dost utlumili.
zasažené území lze sice označit za dobyté, ale praktické využití v nejbližších třech stech letech je nulovéEhm, jako treba... Nagasaki? Mate pravdu, tam jeste par set let ani noha nepachne...
Kromě toho zasažené území lze sice označit za dobyté, ale praktické využití v nejbližších třech stech letech je nulové.Praktické využití každého území, pod nímž se nenachází nerostné bohatství, je v nejbližších 300 letech taktéž nulové. Války už se už dávno nevedou o půdu ani o pracovní sílu, protože toho je díky technologiím všeobecný nadbytek. Zábrany technologicky vyspělých států použít atomové zbraně tak naopak klesly, protože teď už se nechtějí někam stěhovat (rozšiřovat "životní prostor"). Naopak si dovedu představit válku, která bude mít za úkol zničit nějaké území i s lidmi (aby neujídali a nemohla vyrůst konkurence).
kto si necha zobrat slobodu kvoli bezpeciu si nezasluzi ani jedno ani druhe.Pardon, ale uz mi trochu lezou krkem tyhle "samozrejme" citaty. Opravdu si myslite, ze to, co trochu zni moudre, skutecne plati jako univerzalni pravda? Kde je dukaz takoveho tvrzeni, nejake priklady, ze si to ti lide skutecne nezaslouzi atd. ? Budu tu trochu hrat se slovicky. Hypoteticky: Ja si velmi rad odepru svobodu jist vafle, pokud za to dostanu mir na Zemi az do konce lidstva. No a kazdy z nas mame proste posunutou uroven "vafli" a uroven "miru na Zemi". Ani autor tohoto citatu (Franklin) urcite nemiloval svobodu jist vafle tak moc - spise hovoril o svobode vyznani, politiky, nazoru atd. A ty se prece s kamerovym systemem nezmeni, takze kdo vi, co by na to Franklin. Nedavno jsem uvazoval nad tim, jestli bych za urcitych podminek dokazal strpet kamerovani celeho sveho zivota. Nepreji si, abych byl sledovan jinymi lidmi, ale pokud by me cinnosti sledoval nestranny pocitac s algoritmy, na kterych jsme se jako demokracie shodli, ktere by byly naprosto otevrene a maximalne tolerantni? Rekneme ze by pocitac zasahl az v momentu, kdy ublizujete jinemu cloveku - vadilo by mi to? Musim priznat, ze asi ne. Ja vim, ja vim - v realu bohuzel se na ty pasky koukaji lide, kteri se na mne divaji pres prsty, kdyz podvadim manzelku s kamaradkou apod. Ale kdyby to skutecne bylo takove, jak jsem to popsal, asi bych se klidne monitorovat nechal. Byl bych jen rad, kdyby mne nekdo zastavil, az mi v soukromi domova rupne v bedne
Vzpomínám na jeden pěkný film, kde takové automatické sledovátko fungovalo...Myslel sem, že by to mohl být dobrý film. Bohužel se na něho dá dívat až po desáté večer.
Jasně, určité scény je třeba přetočit, jsou drsné i na otrlé sadomasochisty ...tak teď mě to teprve začlo pořádně zajímat - co zrovna ty můžeš považovat za příliš drsné ...?
Eh, jak bych to jenom řekla... některé věci je jednodušší fyzicky snášet než sledovatmno, vzpomínaje(*) napadlo mě, jestli to tak nějak nebudeZvlášť když to děláš v tomto pořadí
Pak seberou rodičům děti, protože je přece jasné, že státem garantovaní odborníci dokáží vychovávat dítě lépe než amatéři.Beze srandy, tohle už tu přece bylo. Rodiče měli odevzdávat děti do státního systému jeslí, školek a škol, kde se společně s organizovanou mimoškolní činností (zajišťovanou prostřednictví Pionýrské organizace SSM) měla odehrávat výchova dětí a mládeže. Tehdy byly plány, aby byl celý řetězec povinný (aby se eliminovaly negativní vlivy rodičů a zajistila se dokonalá výchova dětí), naštěstí to tak daleko nedošlo (byť většina dětí touto výrobní linkou tak jako tak prošla).
Beze srandy, tohle už tu přece bylo. Rodiče měli odevzdávat děti do státního systému jeslí, školek a škol, kde se společně s organizovanou mimoškolní činností (zajišťovanou prostřednictví Pionýrské organizace SSM) měla odehrávat výchova dětí a mládeže.To neni prekvapive, to je odveky sen vsech socialistu. Projevuje se mimo jine i omezenim moznosti rodicu vychovavat (a take trestat) sve deti, protoze by jejich ocich mohl rodic konkurovat jedine akceptovatelne autorite, statu. Soudruzka Dzamila z Kazachstanu by Vam to vysvetlila detailneji...
... kde se společně s organizovanou mimoškolní činností (zajišťovanou prostřednictví Pionýrské organizace SSM)na druhou stranu, v čem se tak zásadně lišila PO SSM od Skautu a podobných (odmyslíme-li si rozdíl v orientaci použité politické propagandy)? plány, o kterých píšeš, zní dost hrůzostrašně ... tak daleko to v reálu naštěstí nikdy nedošlo, nebo aspoň já o tom nevím
do Pionýra tě nikdo nenutil....možná že nenutil, ale se zájmovejch kroužků jsem měl na výběr pouze pěstitelské práce a technické práce (to samý co ve škole), už tehdy jsem měl kapitalistický sklony a rozjel jsem malovýrobu praků
Aničko, do Pionýra tě nikdo nenutil.Nevím jak kde, ale u nás prakticky nebyla možnost do Pionýra nevstoupit. Sice to nebylo vysloveně povinné, ale ten brainwashing ve škole byl tak intenzivní (ve smyslu "kdo není pionýrem, je člověk nižší kategorie"), že kdo nebyl dostatečně imunizován od rodičů (což u nás ve třídě nebyl nikdo), proti vstupu do Pionýra neprostestoval. Druhá věc byla do Pionýra chodit. Jen jeden rok jsem chodil pravidelně, měli jsme dobrou vedoucí a byla tam opravdu legrace. Ostatní roky jsem se to snažil nějak sabotovat, vymlouval jsem se na chození do hudebky (což byla většinou pravda, dokonce jsem kvůli zkoušce v hudebce odešel před koncem pionýrského slibu, zhruba někdy mezi československou a sovětskou hymnou). Vyhrožovali mi, že mě vyhodí (Pionýr byl prý důležitější než nějaké komediantství), ale neučinili tak.
Tak to koukám. Jak jsem zmínil (teď nevím zda výše, či níže), je to jen a jen o lidech. Opravdu jsem nikdy žádný nátlak v tomto směru necítil, ani u nás evidentně žádný nebyl. Možná i to je jeden z důvodů, proč někdo tak strašně nadává na minulý režim, a jiným nevadil. Pokud někdo žil mezi bandou pošahanců, musel z toho mít odpovídající pocity.
BTW jsem takové 2 lidi zažil na gymplu. Jeden učitel a jeden o rok mladší student - neustálé kecy „Se Sovětským svazem na věčné časy; staňte se členy SSM; zúčastněte se Puškinova památníku…“ Já se Puškinova památníku zúčastnil. Ve čtvrťáku po převratu - to už nad ním oba tito agitátoři jen ohrnovali nos, nepřišli se tam ani nakouknout a vyřvávali: „Ať žije Občanské fórum…“
Aničko, do Pionýra tě nikdo nenutil.Jasně, nebylo to povinný, ale dobrovolně kontrolovaný...
Je možné, že by naše malé městečko bylo jasným ostrůvkem uprostřed velkého oceánu?Asi jo. Ještě řekni, že jsi nemusel chodit na první máj do průvodu...
Hlavně jsme se vždy málem poprali o padáčky ze světlic8. května (nebo už 5.?) bývá ohňostroj...
tak jo, dáme flame ...Dobře, dáme
co je nám do toho, že se někde podepsal nějaký cár papíru, když hlavní město bylo ještě obsazeno bojující okupační armádou?Jenže proč by to mělo být právě devátého, když to byl "jen" příchod Rudé armády, přičemž se dost intenzivně bojovalo ještě o den později? Můžeme to brát také tak, že devátý květen se zprofanoval, byl zneužit k jiným cílům. Z tohoto pohledu je přesun oslav na osmého docela logický. Jinak mně osobně je to srdečně jedno, který den se to slaví.
Jenže proč by to mělo být právě devátého, když to byl "jen" příchod Rudé armády, přičemž se dost intenzivně bojovalo ještě o den později?protože spřátelená armáda pozičně vystřídala armádu okupační, úplný konec bojů nelze tak lehko stanovit - kdy už se podle tebe bojovalo "nedost" intenzivně?
Můžeme to brát také tak, že devátý květen se zprofanoval, byl zneužit k jiným cílům. Z tohoto pohledu je přesun oslav na osmého docela logický.ano, jistě, je logické to zneužít k jiným cílům, když se karta obrátila ...
Jinak mně osobně je to srdečně jedno, který den se to slaví.s tebou se dneska ale blbě flejmuje ...
kdy už se podle tebe bojovalo "nedost" intenzivně?To se nedá dost jednoznačně říct - ještě delší dobu (řadu měsíců) po kapitulaci Německa i po příchodu Rudé armády do Prahy se vynořovaly drobné bojůvky a při soubojích umírali lidé. V podstatě ten konec války byl dost neostrý, sice byl dán rozkaz ke kapitulaci, ale mnozí velitelé (hlavně z řad Waffen-SS) ho neuposlechli a dál veleli k boji. To je také jeden z důvodů, proč je mi jedno, kdy se to bude slavit.
protože spřátelená armáda pozičně vystřídala armádu okupačníSpřátelená armáda, jejíž vojáci se často chovali, jako by byla okupační...
... je určitě potřeba to připomínat, přestože to není zrovna veslé téma, hlavně protože spousta lidí už to nepamatuje nebo zapomíná...Ale nezapomina, dobra 1/4 volicu by to chtela zpet. Bohuzel i pro ty zbyle 3/4.
Něco se prostě dělo, hudba, balónky, barevné transparenty a hlavně to bylo dobrodružství. Vzpomínám si na 1. máje roku 1961, všude bylo spousta maket Gagarinovy rakety a to bylo pro kluka nesmírně atraktivníU nás byla atraktivní jen jediná věc, a to alegorický vůz, na kterém se razily groše a rozhazovaly se do davu těch, kteří průvodu přihlíželi (čili o důvod víc nejít v průvodu nebo se z něj včas vytratit a přesunout se do blízkosti mincířského vozu).
tak daleko to v reálu naštěstí nikdy nedošlo, nebo aspoň já o tom nevímProtože nebylo dost jeslí a školek, aby se do nich všechny děti vešly.
kde se společně s organizovanou mimoškolní činností (zajišťovanou prostřednictví Pionýrské organizace SSM) měla odehrávat výchova dětí a mládeže
Pionýr fungoval docela nezávisle na SSM - dokonce se moc tyto organizace navzájem neměly rády Ještě si pamatuji, jak mi říkal náš pionýrský vedoucí, ať se vykašlu na SSM a zůstanu v Pionýru
A jinak - on ten Pionýr vůbec nebyl špatný. Alespoň u nás na dědině. Žádná politika se tam totiž naprosto neřešila. Byl to takový přírodovědno/tábornicko/trampsko/vodácko/sportovní kroužek. Hráli jsme různé hry, učili se různé zajímavosti, jezdili na lesní brigády, na tábory, na vodu, na kola… Jen asi jednou nebo dvakrát do roka jsme vyplnili jakýsi politický test, kde nám nadiktovali, co máme zaškrtnout, protože to byly stejně jakési nesmysly mimo naše chápání. On ten Pionýr bylo víceméně místo, kde se člověk dobře seznámil se svými spolužáky z celého ročníku (nejen třídy), protože se oddíly sestavovaly právě ze školních ročníků. Takže místo vymýšlení kravin a válení se u televize jsme měli postaráno o rozumnou zábavu. Navíc to pomohlo výraznému skloubení kolektivu.
V roce 1990 vykládala kamarádka, vedoucí oddílu s malými dětmi, že jí tam nadrzo naběhl nějaký pitomec z Občanského fóra a začal hustit do děcek, ať jdou pryč, ať neposlouchají ty věci, co se tam učí… A že na to reagovala jedná malá dívčina zhruba slovy: „To není pravda, co nám říkáte. My se tu učíme poznávat kytičky a hrajeme si.“ Načež ho ta vedoucí odtud vypoklonkovala…
... a kromě toho většina nás, nebezpečných inteligentů, bude beztak sedět v base.což by byl ještě ten lepší případ :-/ to hlavní, co mě na takových snahách děsí, je, že před nimi člověk neuteče - i když se odstěhuju někam do hlubokých hvozdů, založím víceméně soběstačnou farmu a nechám si žít zbytek společnosti jak chce, časem ty lesy nebudou tak hluboké, a nějaký dobrák se rozhodne znepříjemnit mi život (co já vím, např. zákaz chovu koňů, neb narozdíl od auta nemají registrační značku a tedy je systém neumí sledovat
Kdyby Jezis Kristus, fiktivni to postava, se znenadale objevil na Zemi jako bezny clovek a kazal by plus minus to co kazal v Bibli (az na carodejnice a spol.), nepridali byste se k nemu? Ja ano.Ne, nepřidal.
Pristi inkarnace Bozi dobroty na Zemi bude ve forme stroje.Sdílíme stejné myšlenky (aka +1). Když jsem naposledy ve "společnosti" (tím myslím ty druhé) prohodil nahlas myšlenku, že kdyby existovaly stroje s umělou inteligencí, dal bych jim občanku, tak mě skoro ukamenovali. A pokud by ta Boží dobrota byla ve formě Stroje z díla Isaaca Asimova, tak bych ho i volil ve volbách.
Kdyby Jezis Kristus, fiktivni to postava, se znenadale objevil na Zemi jako bezny clovek a kazal by plus minus to co kazal v Bibli (az na carodejnice a spol.), nepridali byste se k nemu? Ja ano.Tuhle otazku resil uz Dostojevsky v Bratrech Karamazovych. A mam pocit, ze dnes by nedopadl o nic lepe nez v Dostojevskem (tam ho spanelska inkvizice uvezni, ponevac zivi mesias by prilis narusoval moc cirkve nad vericimi). Podle mne by mohl dnes dokonce dopadnou jeste hur (obzvlast u nas), treba skoncit v blazinci spolu s chlapky, co veri v silene koncpiracni teorie nebo si mysli, ze je unesli ufouni ...
Pristi inkarnace Bozi dobroty na Zemi bude ve forme stroje.Jak kdysi rekl A. C. Clarke: "Perhaps our role on this planet is not to worship God — but to create Him." ("Mozna neni nasim ukolem na teto planete Boha uctivat, ale vytvorit Ho.") Nekteri se dokonce domnivaji, ze se to uz stalo
Já bych byl dost opatrný, pokud mi někdo nabízí mír na Zemi výměnou za cokoliv, zejména tehdy, pokud je ta nabídka překvapivě výhodná. Buď je to podvodník, nebo Ďábel - nikdo jiný nemá možnost takový slib splnit.Proc by jedina entita s vyssi moci mela byt malevolentni? Klidne by mi to mohl nabidnout Buh/bohove, nebo matematik - ten take umi dost mocne carovat.
a tady by někdo měl sestavit program pro řízení a kontrolu deseti milionů lidí? Houby houby, slavný soude!Uz proto, ze pul posluchacstva nechape, jaky argument jste zde pouzil, tak jim to vysvetlime, co rikate? Na muj "myslenkovy experiment" argumentujete tak, ze ho dnes nikdo neni schopen sestavit. No jiste, ze ne! To vi kazde male dite. Ale jste hodne troufaly, pokud dokazete s naprostou jistotou tvrdit, ze to nikdy nebude mozne. V dobe kamenne asi taky neverili na atomovou energii. Navic, pointa toho odstavce byla, ze za rozumnych podminek jsem schopen zrici se sve svobody - to, jak byly podminky stanoveny, ma minimalni vyznam. Byly proste pro mne rozumne, a verim, ze podobne rozumne podminky se daji zformulovat i jinak.
Mimochodem - co to znamená (z pohledu algoritmu) otevřeně a maximálně tolerantní? To je například přirozený výběr nebo zákon džungle taky - dokonce mimořádně efektivní, nevyžaduje žádný vynucovací aparát a v dostatečně dlouhém období prakticky vždy vede k pozitivnímu vývoji.Rad bych tady vytahl svuj patent na rozum, nebo zbran, abych vas vsechny presvedcil o sve definici "tolerance", ale to byste zase mohl reagovat na nektere me slovicko, ktere podle vas neni presne definovano, a tak dale, a nakonec se dostaneme k tomu, co to znamena "byt". Radeji nechme urcite veci na ctenarove predstavivosti.
Ale jste hodne troufaly, pokud dokazete s naprostou jistotou tvrdit, ze to nikdy nebude mozne. V dobe kamenne asi taky neverili na atomovou energii.Já myslel, že tohle hurá technické nadšení je doménou tak 19. století a Newtonovské fyziky. Pokud se člověk dostane dál od nakloněné roviny, tak zjistí, že taková pitomá hromada písku je vlastně docela složitá a těžko předvídatelná věc. Jak se totiž ke slovu dostávají ta tři C - Chaos, Complexity, Criticality (v češtině je to jedno ch a dvě k, což nevyzní tak hezky) - tak jsme nahraní. Chování takového systému je potom těžké vůbec předvídat a řídit je to už zhola nemožné, protože nemáme představu o tom, k čemu vlastně naše zásahy nakonec povedou - dokonce převládá domněnka, že to "neví" ani ten systém. No a není překvapením, že lidská společnost představuje komplexnější systém, než je hromada písku, takže řídit něco takového, to je podle současných poznatků skutečně nemožné. Osobně považuji za zázrak, že se dá předvídat počasí se slušnou pravděpodobností na tři dny dopředu.
Vazne, proc ne?Protoze by to driv nebo pozdeji snadno mohlo sklouznout k tomu, ze by to vyuzival nekdo, kdo by nemel. At uz ze strany vlady, obsluhy systemu nebo nejakych hackeru.
Pokud něco neplatí jako univerzální pravda, těžko to bude znít moudřekto si necha zobrat slobodu kvoli bezpeciu si nezasluzi ani jedno ani druhe.Pardon, ale uz mi trochu lezou krkem tyhle "samozrejme" citaty. Opravdu si myslite, ze to, co trochu zni moudre, skutecne plati jako univerzalni pravda? Kde je dukaz takoveho tvrzeni, nejake priklady, ze si to ti lide skutecne nezaslouzi atd.
Nejdříve to bylo kvůli budování lepších socialistických zítřků, teďka je to v rámci budování bezpečnějších zítřků, ve jménu ochrany před nebezpečím, které je naprosto zanedbatelné.Nemyslím že je to nebezpečí až tak zanedbatelné ale sledovat se kvůli tomu nenechám protože to je ještě nebezpečnější. Problém je že kamerový systém už v mnohých městech existuje a přístup k záznamu z kamer mají lidi kterým bych nesvěřil ani jízdní kolo.
A my jsme tady vlastně nějaké teroristické útoky měli?Žádný strach, až budou potřeba tak oni časem přijdou.
A my jsme tady vlastně nějaké teroristické útoky měli?A přesto se nebezpečí teroristických útoků v ČR řeší víc než nebezpečí na silnici...
To nebezpečí je (minimálně na našem území) opravdu zanedbatelné. Na českých silnicích zemře za měsíc více českých občanů, než následkem "teroristických útoků" za posledních několik let.ja teda si nevybavuju, ze bych nekdy nekoho slysel agumentovat ve prospech kamer ochranou pred terorismem (myslim v Cechach). Mozna by se nasli teda i taci idoti, ale v drtive vetsine pripadu dani uredni kamery hajili plky o prevenci a snizovani kriminality. Nekolik clanku, ktere cely kameorvy system dosti zpochybnovaly vysly minuleho pul roku v Respektu (odkazy nedam, protoze se mi to nechce hledat a druhak vetsina clanku z archivu je stejne placena)
Mam praci, pocitac, pripojeni k internetu, mam kde bydlet a co jist. Vic nepotrebujuNo, v Chodci od Bradburyho stačilo nedívat se na televizi a vyjít si večer ven, aby sis zadělal na problém.
Iterativně možná uvidíme těch fází víc - po každém pokusu bude následovat půlroční dohadování, kdo za to může. Pokud se to někdy vůbec dostaví, hádám, že my všichni už budeme dávno po smrti.Já to pořád říkám, že na tom bordelu co tady máme je něco pozitivního.
Být malá, zaostalá a ušlápnutá zemička má i jiné pozitivní stránky, alespoň teoreticky - můžeme pozorovat ty, kteří jdou před námi, sledovat, do jakého hnoje šlápnou, a až se tam doploužíme, tak se tomu hnoji vyhnout.No.. U nás se to dělá trošku jinak, my většinou počkáme až se ti co do toho hnoje vlezli z něj zase vyhrabou a pak si tam napochodujeme a ještě to slavíme. :D
Takový projekt se podle mého názoru v ČR nedá realizovat, na to je u nás příliš velký bordel.Tohle pomáhá hlavně tomu, že systém bude zaručeně zneužit. Nebude tak fungovat jeden Velký Bratr, ale mnoho Malých-Velkých Bratříčků. To pro začátek stačí ... ostatně on ten jeden supervelký Bratr stejně žádný není a nebude (omlouvám se nábožným
Služební mobil a smsky na MHD nejdou? Nepůjdou?
Snad nebude nutné čipovku vytahovat při každém vlezu do busu/tramvaje/metra.Připravují se turnikety
nepravda, v londyne se prave podle pohybu jednotlivych vozidel pocita mitne, a pak tomu, kdo je na registraci SPZtky prijde postou slozenkaPokud vím, tak se registruje jen vjezd do centra a výjezd z něj. Pohyb vozidla uvnitř se nesleduje.
V tom New Yorku to melo primarne byt taky kvuli mitu, o teroristech slysim poprveBudu citovat z odkazovaného článku na CBS News: Bloomberg, visiting London to study that's city system of closed-circuit surveillance cameras, said residents of big cities like New York must accept that they are under constant watch by video cameras. He said they are a necessary protection in a dangerous world. Anebo z rozhovoru WNBC s komisařem Rayem Kellym: Commissioner KELLY: Well, we actually--our goal is to have a thousand cameras in the Lower Manhattan security initiative area, which is in essence the 1.7 square miles below Canal Street. PRESSMAN: And that's an anti-terrorism device. Commissioner KELLY: Anti-terrorism program. We'll couple that with over a hundred license plate readers, we'll have some physical barriers that, in extreme situations, will be able to close off certain streets. We'll put in place a coordination center where we'll be able to work with our private sector partners. Public and private sector partners will work there to coordinate all operations there. Dále mohu citovat třeba The New York Observer: The September start of a plan to equip the Financial District with a massive camera system by 2009, Mr. Brown says, has brought the surveillance issue to a “tipping point.” Modeled after London’s “Ring of Steel” camera grid, the plan calls for 3,000 new closed-circuit cameras, over 100 electronic license plate readers, and automatic street barricades to be installed in the two-square-mile area south of Canal Street that is home to the Federal Reserve, the New York Stock Exchange and the headquarters of dozens of financial firms. So far, the Police Department has kept secret the details, such as potential camera locations and contract negotiations. A spokesman for Police Commissioner Ray Kelly said in an interview earlier this month that the city had purchased 400 license plate readers in October.
vzdyt kazdy kdo by to chtel ocurat si muze dat slunecni clonu, tonovane sklo nebo treba ksiltovku, burku ci neco podobneho....+1
Také mi to hlava nebere. Asi se mrknu po nějakých relevantnějších informacích, než je jen ABC a Nova. Nakonec to třeba nebude velbloud.
RFID for people! Teď se začínám bát, že ten kamerový systém přeskočíme a půjdeme rovnou do tohoto.A jako první se budou značkovat politici. Měli by to občanům pěkně předvést po celé volební období. Pokud jsou poctiví a slušní, nemají se přece čeho bát.
Obávám se toho, že to většina lidí bude sama chtít, že se bude chtít stát stádem, které bude na své oplocené pastvině pod trvalým dohledem bdělého ovčáckého psaVždycky se najde nějakej idiot, kterej prohlásí, že "kdo nemá zlé úmysly, ten se přece nemá čeho bát a tudíž mu to nemusí vadit." Viz ty zprávy na Nově.
Prvne prisli pro komunisty. Mlcel jsem, protoze jsem nebyl komunista. Pak prisli pro Zidy. Mlcel jsem, protoze jsem nebyl Zid. Pak prisli pro odborare. Mlcel jsem, protoze jsem nebyl odborar. Pak prisli pro katoliky. Mlcel jsem, protoze jsem byl protestant. A pak prisli pro mne. A nezbyl nikdo, kdo by se za mne postavil.
V tomto blogpostu se to projevilo tim, ze autor "vi", ze vetsina lidi s tim bude souhlasit.V tomto případě platí, že souhlasí i Ti, kterým je to jedno. A tyhle dvě skupiny už určitě dají dohromady většinu.
Podivejte se na to realisticky - moznost nezvolit poslance po 4 letech - copak je to nejaka realna moc? To je tak 1 bit informace za rok, copak tim muzete dat najevo co vlastne chcete?No, vysvetli to "druhemu vitezi" s. Paroubkovi, ktery prave diky asi jen 400 nebo 600 hlasum tech "bezvyznamnych" obcanu, navic hlasu od "zradnych emigrantu" z ciziny, z ambasad a z konzulatu, pripocitanych k vysledkum nekde v jiznich Cechach prisel o 1 poslance a protoze je blb, se rozkrikoval jak udela koalici s KSC a posviti si na podvratne zivly, jeste nez se finalni vysledky dozvedel. Diky tomu se ocich spousty lidi okopal (dikybohu predcasne) a ani takove typy jako zeleni nechteli mit s jeho rudou bandou nic spolecneho. Tech 400 bezvyznamnych rozhodlo o tom, ze je dnes ten vztekly soudruh s bradavici jen radovy poslanec a neridi stat. A ja mohu s hrdosti rict, ze jeden z tech 400 hlasu byl muj, jel jsem kvuli tomu ze Stuttgartu az do Mnichova v preplnenem vlaku - a nelituju.
... ve skutecnosti jsme v teto dobe zaznamenali nejvetsi polistopadovy rust, napriklad, a nase pravni prostredi se ohromne zlepsilo, zejmena diky vlivu EU.Hmmm, tak to asi žijeme každý v jiné České republice. No, ještě nezapomeňte poplácat Špidlu po zádech za vstup do kryptokomunistické EU.
Pro někoho tuzemská výroba v tuzemských rukou neznamená nicA proč by měla? Lepší cizinec, který firmu řídí dobře a má peníze na investice, než Čech, který to řídí blbě, půjčuje si a nevrací (přičemž to zaplatíme my všichni) a nechá to nakonec zkrachovat. Mimochodem, ČSSD byla v první polovině 90. let velmi "obchodně nacionalistickou" stranou, měla plná ústa "výprodeje národního stříbra" atd. - později otočila a dávala za příklad úspěšné privatizace právě ty případy (např. VW ve Škodě MB), proti kterým původně tolik bojovala.
nad bruselskou omezující byrokracii se povznášíBruselská byrokracie je to, co mi na EU nejvíc vadí. Vadí mi to skutečně velmi silně, přesto jsem hlasoval pro vstup do EU, protože to byla lepší volba, hlavně kvůli odbourání obchodních bariér (byť bohužel ještě není úplné).
otevřenost hranic mu přináší iluzi svobodného ráje na zemiOtevřenost hranic je velmi důležitá. Proč by měl být člověk omezován v tom, kde chce přebývat, kde chce utrácet své peníze?
Čím větší část hospodářství je soběstačná a nezávislá na zahraničí, tím lépe.Nejde jen o zahraničí, soběstačnost má své výhody i na regionální úrovni (kraj, obec a okolí). Viz dále.
Může se to hodit v případě kritické situace, kdy přísun pracovníků či hotových výrobků ze zahraničí nebude možný, např. ve válečném konfliktu.To je právě ten případ, kdy se hodí soběstačnost na libovolné úrovni. Prakticky vzato by bylo z tohoto pohledu nejlepší, kdyby měl každý svou zahrádku a něco tam pěstoval. Jenže problém je v tom, že existují věci jako úspora z rozsahu a že ne každý může být ve všem dobrý. Čili s omezováním kterékoli úrovně globalizace ekonomiky se sice zlepšuje soběstačnost, ale současně se zvyšuje cena, která se za zboží platí, a také obecně klesá kvalita. On by v zásadě nebyl problém tady vyrábět třeba elektroniku. Ale byla by 2-3x dražší, než když se vyrobí v Číně. Některé věci ani vyrábět neumíme, přinejlepším ne v dostatečné kvalitě.
Otevřenost hranic přináší volnost pohybu a obchodu. Ta může být nebezpečná pro domácí výrobu, pokud se přes hranice valí do země příliš levný výrobek, kterému nelze v domácích podmínkách konkurovat, příkladem je např. levný textil a elektronika z Číny.Nemusíme tady vyrábět všechno do posledního šroubku. Byl by to docela velký luxus, který bychom museli zaplatit.
Riskantní je též nadměrný dovoz levných pracovníků z východu.Totéž v bledě modrém. Pokud to budou dělat dražší pracovníci z Čech, bude to dražší. Případně pracovníci nebudou k dispozici a nebude se to vyrábět vůbec. Což může v důsledku znamenat dost značné ztráty pro ekonomiku.
Nejde jen o zahraničí, soběstačnost má své výhody i na regionální úrovni (kraj, obec a okolí). Viz dále.
S tím souhlasím, toto je rozumné zejména u základních potravin, jakými jsou chléb a další pečivo, mléčné výrobky, pivo apod.
To je právě ten případ, kdy se hodí soběstačnost na libovolné úrovni. Prakticky vzato by bylo z tohoto pohledu nejlepší, kdyby měl každý svou zahrádku a něco tam pěstoval. Jenže problém je v tom, že existují věci jako úspora z rozsahu a že ne každý může být ve všem dobrý. Čili s omezováním kterékoli úrovně globalizace ekonomiky se sice zlepšuje soběstačnost, ale současně se zvyšuje cena, která se za zboží platí, a také obecně klesá kvalita.
Zvýšení ceny nepovažuji za zásadní problém, významnější než závislost kvality na globalizaci bych viděl náročnost procesu výroby. Integrované obvody si málokdo bude dělat doma sám, protože k tomu nemá ani znalosti, ani suroviny a vybavení. Na druhou stranu si může – teoreticky – každá rodina péci vlastní chleba z vlastní mouky (kterou si třeba nechá pomlít v mlýně, mlýn v každé domácnosti by se nevyplatil). Náročnost technologie a dostupnost surovin jsou klíčové.
On by v zásadě nebyl problém tady vyrábět třeba elektroniku. Ale byla by 2-3x dražší, než když se vyrobí v Číně. Některé věci ani vyrábět neumíme, přinejlepším ne v dostatečné kvalitě.
Jelikož se elektronika stala součástí našeho každodenního života, nevidím důvod, proč ji u nás nevyrábět. U různých domácích spotřebičů, které neprocházejí překotným vývojem jako výpočetní technika, není potřeba uvádět každoročně nové modely a nevyrábět ty staré. Dvacet let staré šlehače a mixéry fungují pořád, přínos inovace je malý.
Nemusíme tady vyrábět všechno do posledního šroubku. Byl by to docela velký luxus, který bychom museli zaplatit.Dnes možná luxus, dříve běžná věc.
Totéž v bledě modrém. Pokud to budou dělat dražší pracovníci z Čech, bude to dražší. Případně pracovníci nebudou k dispozici a nebude se to vyrábět vůbec. Což může v důsledku znamenat dost značné ztráty pro ekonomiku.
Vyšší cena nevadí, český pracovník vyžaduje vyšší plat, který ovšem utratí za vyšší životní náklady. Tah pracovníků za vyšší mzdou do bohatších zemí tlačí cenu práce v bohatší zemi dolů, v zemi původu se naopak projevuje nedostatkem pracovníků, který může být nahrazen pracovníky z východních zemi, kteří přicházejí za vyšší mzdou, čímž se problém šíří po světě dál.
Já nevěřím na hodnocení všeho pomocí peněz, stejně tak nevěřím na neviditelnou ruku trhu.
Dvacet let staré šlehače a mixéry fungují pořád, přínos inovace je malý.Většinou lépe než rok nové (od kterých nelze čekat, že těch dvacet let vydrží)
Dnes možná luxus, dříve běžná věc.Dříve byla mnohem obtížnější doprava.
Většinou lépe než rok nové (od kterých nelze čekat, že těch dvacet let vydrží)Měl jsem obavy, že mi sem někdo napíše, že se v mixérech a šlehačích nevyznám, a že se ochuzuju o převrantné novinky v kuchyňské technice. Ještě že sem nechodí Horst Fuchs.
Dříve byla mnohem obtížnější doprava.Zvlášť přes železnou moc zboží neproudilo.
Bruselská byrokracie je to, co mi na EU nejvíc vadí. Vadí mi to skutečně velmi silně, přesto jsem hlasoval pro vstup do EU, protože to byla lepší volbaJen aby. Je dost pravděpodobné, že Bruselská byrokracie nás ještě pěkně podusí, protože stále narůstá a vymýšlí čím dál tím větší kraviny.
Kdyz ve vecech, ktere lide nechteji (treba americky radar), hlasuji poslanci proti nim?Vždycky se najdou věci, které budou v rozporu s míněním většiny lidí. Už proto, že se to mínění může v čase podstatně měnit a často stačí drobnost, aby zamávala tímto míněním - přitom některé rozhodnutí jsou záležitostí na mnoho let dopředu. Teď nemám na mysli zrovna radar, ale může se to týkat například jaderné energetiky.
Podivejte se na to realisticky - moznost nezvolit poslance po 4 letech - copak je to nejaka realna moc?A co je to jiného, než reálná moc? Je snad totéž, když bude ve sněmovně sedět 200 komunistů nebo 200 lidovců?
Mozna, ze jsou ti lide, co nechodi k volbam, v tomto smeru racionalnejsi nez vy.To je věcí názoru. Můj názor je ten, že kdo chce něco ovlivnit, tak má využít všechny prostředky, které jsou k dispozici. Tedy v první řadě jít k volbám, komunikovat s poslanci/senátory/zastupiteli..., využít možností ovlivnit návrhy zákonů atd. - ve vyšším "levelu" lze vstoupit do strany nebo si nějakou založit, případně kandidovat nezávisle, a ovlivňovat tak věci přímo. Například v menších obcích mají mnohdy problém vůbec sehnat někoho, kdo by kandidoval!
To jestli mate nejake pravo nebo ne poznate v pripade, kdy ho chcete skutecne vyuzit; ne podle toho, zda a jak casto ho vyuzivate. Od toho se tomu rika pravo.To je sice pravda. Ale v okamžiku, kdy někdo toto právo nevyužije a pak kritizuje následný vývoj, tak by měl kritizovat i sám sebe, že do toho nijak nezasáhl, přestože tuto možnost měl.
To co rikate je velky omyl. Ti lide se nevzdali sveho prava rozhodnout, ti ho vubec nikdy nemeli.To není omyl. Ti lidé se zcela objektivně vzdali práva, které měli. Vzdali se (ve mnou zmiňovaných senátních volbách) možnosti určit, kdo bude jejich volební obvod zastupovat v senátu.
Vždycky se najdou věci, které budou v rozporu s míněním většiny lidí. Už proto, že se to mínění může v čase podstatně měnit a často stačí drobnost, aby zamávala tímto míněním - přitom některé rozhodnutí jsou záležitostí na mnoho let dopředu. Teď nemám na mysli zrovna radar, ale může se to týkat například jaderné energetiky.Jenze tim se muze hajit jakkoli scestna myslenka, ze je ve skutecnosti pro spolecnost dobra, a ze to, ze ji lide nechteji je vlastne jejich chyba. Proto si myslim, ze bychom meli nazor vetsiny prijmout, i kdyz bude chybny, protoze proste s nejvetsi pravdepodobnosti chybny nebude a neni zadne lepsi objektivni kriterium, jak to rozhodnout. Dulezitou vlastnosti demokracie je vratnost, kdy se lide mohou poucit ze sve chyby a spatny zakon zmenit, stejne tak je dulezite rozhodovat nezavisle v ruznych zemich, coz dava prostor k experimentovani. Navic praxe z demokratickych zemi naznacuje, ze lide jsou velmi konzervativni. Co se tyce jaderne energetiky, tak to se asi Ceska netyka, tam je vetsina lidi pro - spis asi Nemecka, kde tusim prosadili zakaz vystavby jadernych elektraren. Ale to neni zadne dlouhodobe rozhodnuti; zakaz prece muzete zrusit ze dne na den (a ja take predpovidam, ze se to v budoucnu stane, az ty elektrarny zacnou dosluhovat a Nemci budou muset energii nakupovat odjinud).
To je věcí názoru. Můj názor je ten, že kdo chce něco ovlivnit, tak má využít všechny prostředky, které jsou k dispozici. Tedy v první řadě jít k volbám, komunikovat s poslanci/senátory/zastupiteli..., využít možností ovlivnit návrhy zákonů atd. - ve vyšším "levelu" lze vstoupit do strany nebo si nějakou založit, případně kandidovat nezávisle, a ovlivňovat tak věci přímo. Například v menších obcích mají mnohdy problém vůbec sehnat někoho, kdo by kandidoval!Ne kazdy se chce zabyvat (polo)profesionalne politikou. Proto si myslim, ze by poloprima demokracie byla mnohem vyhodnejsi, protoze v ni ta bariera pro skutecny podil na moci je mnohem nizsi. I za komunisticke totality bylo mozne pouzit vsechny prostredky, a veci ovlivnit. Stacilo stat se clenem strany, chodit na schuze, politicky taktizovat a kdyz se pak clovek stal clenem UV KSC, tak mohl neco i rozhodnout. Otazka neni, zda muzete veci ovlivnit, ale kolik usili vam zabere, nez ovlivnite nejakou vicemene trivialni vec. Ja chci, aby usili, ktere musi clovek vynalozit, bylo srazeno na nejmensi moznou miru; a take, aby byla dana pevna pravidla, kolik kdo te moci vlastne ma (coz ve vyse uvedenem vyctu moznosti naprosto zrejme neni - muzete veci ovlivnit, ale zalezi na vasi sikovnosti - velmi demokraticke).
To je sice pravda. Ale v okamžiku, kdy někdo toto právo nevyužije a pak kritizuje následný vývoj, tak by měl kritizovat i sám sebe, že do toho nijak nezasáhl, přestože tuto možnost měl.Jak rikam vyse, demokracie by mela byt vratna. Vy jako obcan byste mel mit pravo do rozhodovani zasahnout kdykoliv, a ne jenom pred volbami. Mel byste mit i pravo se zmylit.
To není omyl. Ti lidé se zcela objektivně vzdali práva, které měli. Vzdali se (ve mnou zmiňovaných senátních volbách) možnosti určit, kdo bude jejich volební obvod zastupovat v senátu.Dobre, ale otazka je, nakolik jim moznost urcit sve senatory na 4 roky dava opravdu moc veci ovlivnit? Ja myslim, ze dost malou. Takze se sice mozna neceho vzdali, ale nebylo to zdaleka tak vyznamne, jak tvrdite.
Ale to neni zadne dlouhodobe rozhodnuti; zakaz prece muzete zrusit ze dne na den (a ja take predpovidam, ze se to v budoucnu stane, az ty elektrarny zacnou dosluhovat a Nemci budou muset energii nakupovat odjinud).Zrušit ano - ale zavedení je trochu problém. Někde na světě dojde k jaderné havárii a lidé si následně schválí zákaz jaderné energetiky. Mohou to udělat. Že bude v tu ránu chybět (u nás) třeba 40 % elektřiny, lidé v okamžiku rozhodnutí řešit nemusí. To pocítí až ve chvíli, kdy se elektrárny vypnou a nastane blackout.
Proto si myslim, ze by poloprima demokracie byla mnohem vyhodnejsi, protoze v ni ta bariera pro skutecny podil na moci je mnohem nizsi.Nejsem proti. Nicméně vždy zůstane dost podstatná část moci delegována, lidé přinejlepším nebudou mít čas řešit takové ty "přízemní" nebo detailní věci. Proto i při velkém podílu přímé demokracie budou volby stále důležité.
Dobre, ale otazka je, nakolik jim moznost urcit sve senatory na 4 roky dava opravdu moc veci ovlivnit? Ja myslim, ze dost malou. Takze se sice mozna neceho vzdali, ale nebylo to zdaleka tak vyznamne, jak tvrdite.Senátoři se volí na 6 let, ale to je detail. Senát rozhodně není bezvýznamný, byť jeho úlohu podstatně omezuje fakt, že pouhá nadpoloviční většina všech poslanců ho snadno přehlasuje. Ovšem už mnohokrát se stalo, že senát vrátil nějaký zákon do sněmovny a ta už ho pak neschválila. Čili zanedbatelný význam senátoři nemají.
...spis asi Nemecka, kde tusim prosadili zakaz vystavby jadernych elektraren.
V Německu? Já vím o Rakousku, ale pokud je něco nového, rád se poučím.
V Rakousku, pokud vím, nespustili již postavenou elektrárnu.
A funkční zavřeli. Do Ústavy si pak pro jistotu zapustili, že se u nich další jaderné elektrárny stavět nebudou. Volové. ^_^
Co se tyce jaderne energetiky, tak to se asi Ceska netyka, tam je vetsina lidi pro - spis asi Nemecka, kde tusim prosadili zakaz vystavby jadernych elektraren. Ale to neni zadne dlouhodobe rozhodnuti; zakaz prece muzete zrusit ze dne na den (a ja take predpovidam, ze se to v budoucnu stane, az ty elektrarny zacnou dosluhovat a Nemci budou muset energii nakupovat odjinud).Zákaz se dá zrušit ze dne na den, ale postavit elektrárnu ještě chvíli trvá. A Němci musí energii nakupovat odjinud už dlouho.
V tomto blogpostu se to projevilo tim, ze autor "vi", ze vetsina lidi s tim bude souhlasit.Nic takového jsem nenapsal. Budu sám sebe citovat: Obávám se toho, že to většina lidí bude sama chtít, že se bude chtít stát stádem... To důležité jsem zvýraznil. Neřekl jsem, že to vím. Řekl jsem, že se obávám toho, že to tak bude, a to je podstatný rozdíl. Prostě mi tato možnost (jejíž pravděpodobnost rozhodně není zanedbatelná) nahání hrůzu.
jenom iracionalni predpoklad, ze vetsina je rozdilna (horsi) nez onI kdybych měl sám v sobě jistotu, že se tak většina lidí vyjádří (jako že ji nemám), tak to nebude znamenat, že si o většině lidí myslím, že jsou horší.
To důležité jsem zvýraznil. Neřekl jsem, že to vím. Řekl jsem, že se obávám toho, že to tak bude, a to je podstatný rozdíl. Prostě mi tato možnost (jejíž pravděpodobnost rozhodně není zanedbatelná) nahání hrůzu.Dobre, uznavam, asi jsem byl az prilis ostry. Ovsem vy o tech lidech mluvite jako o "stadu", a to mi vadi. Na druhou stranu, uznavam, napriklad me konkretne tato opatreni moc netrapi. Nejsem proti silnemu statu jako takovemu, pokud je pod kontrolou obcanu. A i kdyby byl pod kontrolou relativne tak malo, jako je dnes, stale by podle me bylo horsi reseni ho odbourat, nez ho ponechat. Myslim, ze ta dnesni neduvera lidi ve stat je take v podstate vyrazem (opravnene) neduvery v politiku, a ze si to koncept (demokratickeho) statu nezaslouzi.
Nejvíc se neobávám toho, že si někdo takové věci vymýšlí a chce je realizovat. Obávám se toho, že to většina lidí bude sama chtít, že se bude chtít stát stádem [...] Ještě je čas to změnit. Ještě je čas definitivně a nekompromisně poslat autory návrhů podobných tomu manhattanskému tam, kde slunce nesvítí.Řekl bych, že lidi se příliš nemění, ale až překotně se zdokonalují technologie, které jinak tradičně pouze lokálnímu vlivu výplodů lidské psýché dodávají globální rozměr. Ten si ale většina lidí nedokáže ani představit, a když ano, tak si ho nechce připustit. V hloubi duše reagujeme a myslíme stejně jako naši předci, co nedávno slezli ze stromů do otevřené krajiny, což byla asi revoluce, s níž naše vědomí zápasí dodnes. A ve stepi se nevyplácí být individualitou, tam je třeba ochrana stáda. A přehled. A teď měníme přehled jedné tlupy za přehled globální. Že nejde jen o kvantitativní, ale o kvalitativní změnu situace - to už je dost obtížná abstrakce, kterou nemůžete chtít po "většině lidí".
v lepsim pripade je vykrici v hospodeNezačínal takhle nějak i Hitler?
zacinal... a co tim chces rict? Ja se ptal na neco zcela jineho...v lepsim pripade je vykrici v hospodeNezačínal takhle nějak i Hitler?
Tak by me zajimalo, kolik z vas se s tim pokouselo neco delat?Moc se s tím nechlubím, ale v rámci možností se s takovými věcmi snažím něco dělat (ne moc - takové věci jsou časově dost náročné). Ovšem zatím jediné, co se mi podařilo nějak zařídit, byla oprava chyby v návrhu trestního zákonu, která (pokud by zákoník prošel v původní podobě) znamenala naprostou beztrestnost odposlechu např. neveřejných telefonních sítí.
co se mi podařilo nějak zařídit, byla oprava chyby v návrhu trestního zákonuTak jsem rad, ze aspon jeden clovek (uvidime, treba se jich jeste prihlasi vic), ale ve srovani s tim, kolik lidi tady na to to nadava je to vic nez bidne...
Jinak to, co pises mi prijde jako dobry pocin, jen tak dal...Mohu si připsat ještě dvě další věci, u kterých ovšem není jasné, jestli se moje aktivita nějak přímo promítla do následných procesů. Mám na mysli chybu v zákoně o R+TV poplatcích (byla opravena přílepkem k zákonu, ovšem nevím, jestli mé aktivity - několikrát jsem tu o nich psal - na to měly vliv), podobně třeba nejednoznačnost v tom, jestli je webhosting živnost nebo podnikání v el. komunikacích (vyřešeno novelou živnostenského zákona účinnou od 1.7.2008).
nase demokracie neni system, ktery normalni clovek nema nejmesi sanci nejak ovlivnit, jak se tady snazi nekteri prezentovat...jen se musi trochu snazitJe to tak. Předem to vzdávat a říkat, že to nejde, je velká chyba. U nás ve městě je teď aktuálním tématem rekonstrukce parku. Město nechalo vypracovat projekt, který za velké peníze v podstatě zlikviduje stávající podobu a udělá tam něco, co do historického města nepatří (a byl by to výsměch všem, kteří jsou při opravách svých domů doslova buzerováni kvůli každé blbosti). Sice máme velkou bojovnici, která se tomu snaží zabránit (za podpory památkářů a mnoha stavebních odborníků), ale mám obavy, že tam jsou nějaké "vyšší zájmy", pro které bude tlak na prosazení projektu velmi silný. Nejspíš se v této věci také budu nějak angažovat, i když asi moc neovlivním.
Děláš tu ze sebe nevynného vlastence, a přitom tady na abíčku propaguješ RAC. Být víc lidí jako ty, tak tady nemáme jen kamerové systémy, ale dokonce i koncentrační tábory.Před fanatikem tvého ražení nemá cenu se hájit. Asi bys měl prozřít a uvědomit si, že i mnohými oslavovaná demokratická špína buduje koncentrační tábory pro nepohodlné osoby a představuje větší riziko než uctívači národního socialismu hitlerovského střihu.
mnohými oslavovaná demokratická špínaNebyls to ty, kdo na akci Dělnické strany v Hradci Králové pokřikoval opileckým hlasem do kamery: "Demokratická špíno!" ?
Jinak oslavovat SS je v vlastně pořádku, že...Asi jako Rudou armádu…
Autor videoklipu může být sudetský Němec, potom by to dávalo jistý smysl.
Osobně mám raději hudbu bez obrazu, tak je tomu i v tomto případě.
Z kamer na všech možných místech mám docela obavy už dnes. Kukla má tu nevýhodu, že je hrozně nápadná. Identifikace podle chůze je prý možná, snad by se dala nějak zamaskovat, třeba dlouhým pláštěm doplněným o sukni. Ve výsledku by byl nejvhodnější tradiční oděv některých muslimských žen s burkou. To by ještě dnes bylo u nás poměrně nápadné, ale s rostoucím počtem přistěhovalců by takový oděv mohl být časem k vidění denně.
Ano, je to neveselé téma, ale i z něj vyplývají zajímavé a vtipné úvahy, není-liž pravda?
Na druhou stranu mi tu něco nesedí, jak by se dalo vyrobit natolik malé zařízení s tak velkým výkonem a ještě bez napájení?Vyrobit to není problém. Může to fungovat třeba na principu elektrické verze "samonatahovacích" hodinek. Generátor bude dobíjet malý lithiový akumulátor a ten bude napájet čip. Jenže vysílací výkon bude samozřejmě malý, zachytitelný řekněme na několik metrů. Sledování přes satelit je tedy dost těžko představitelné. Mohly by to vyhledávat mobilní policejní hlídky a stacionární kontroly, jenže je dost pravděpodobné, že trochu chytřejší únosci to rychle najdou a vyříznou.
Tiskni
Sdílej: