OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vypadá to, že Patrick Volkerding (otec Slackware) ze své distribuce vyhodí GNOME a bude se víc starat o KDE.
Tiskni
Sdílej:
Ten odkaz na slashdotu není dostupný (účet byl pozastaven). Kde všude se dá přijít na nějaké informace a ne drby?
Pokud by Patrick ze Slackwaru vyhodil GNOME, jaké tam zůstane použitelné desktopové prostředí? Já osobně používám XFCE, ale nepřijdu si jako samojediný na celém světě a vím, že se nemusí líbit každému. Pokud má být argumentem, že existuje Dropline GNOME, tak prosím, ale pak zaměňte vyhodit za nahradit.
KDE? Už vymyslili Qt styl které funguje jako ty GTK-Qt-theme-engine, jenom obráceně? Už konečně jednou provždy zatratili Keramik? Už mají konečně nějaké hezké ikony, které nejsou převzaté z GNOME? No, pokud mě teď chcete obvinit, že u desktopového prostředí myslím jenom na vzhled, tak si poslužte, ale jsem tak hloupý, že to opravdu považuji za nejdůležitější …
-geometry
se nápadně podobá hledání jehly v kupce sena.
Na ukládání konfigurace do XML není nic špatného, na použití jednotného API taky není nic špatného, ale použít na to společného daemona, který si informaci o svém spuštění uloží do home, tak to může napadnout jedině jistého Španěla. Co to způsobí, když spustím z různých počítačů dvě gnome aplikace a zároveň mám sdílený home, to už je asi mimo něčí duševní obzor. Zvláštní, že tohle tvůrci aplikací dřív dokázali bez problémů vyřešit. Abych byl přesnější, oni to neřešili, protože si nepřidělávali problémy pomocí gconfd a podobných pitomostí. Oni totiž nevymýšleli znovu kolo.
Mozilla a OO.o hruzu jsme uz myslim vyresili . Me osobne na OO.o jeste vadi (krome priserne konfigurace) jejich docela omezena prace s fonty, s textem a s tiskem. U aplikace pro tvorbu tiskovin je to docela nezanedbatelne, jenze to by se museli shlednout v jakemkoliv inteligentnejsim systemu nez jsou widleoffice. Chapu, ze TeX asi nemusi byt vhodny treba pro kazdou sekretarku, ale mohli alespon prevzit genialni praci s fonty a nevymyslet nesmysle (a pouzit mapovani a virtualni fonty). Takhle kdyz si chci neco vytisknout nebo napsat, tak to znamena zabijet odpoledne s OO.o aby vysledek byl alespon citelny (kdyz uz se smirim s tim, ze nadherny nebude).
Mozilla a jeji ukladani dat je ale fakt legracni, to preci musis uznat. Asi chteli uspokojit vsechny hatery, tak pouziva jak widle, unix tak i mac zpusob ukladani konfigurace. A aby nikdo neprisel zkratka, pouziva se to naprosto chaoticky pro ruzne veci, aby nikdo nevedel kde je co ulozene a nahodou to nemohl editovat. To uz jsou ty X resource docela pakarna, ne ?
Sice jsme na tom porad lepe nez na widlach, ale proc musi lidi navymyslet takove silene hruzy nedovedu pochopit. Sila je v jednoduchosti, ne v chaosu.
-djz
<?xml version="1.0"?> <gconf> <entry name="antialiasing" mtime="1095676374" muser="wraith" type="string"> <stringvalue>grayscale</stringvalue></entry> <entry name="hinting" mtime="1095676374" muser="wraith" type="string"> <stringvalue>medium</stringvalue></entry> </gconf>Jak vidis, je tam i informace o datovem typu polozky. Krom toho te nikdo nenuti pristupovat k temto souborum pres gconf. Umisteni na xserveru je obecne blbost, protoze pak bys mel jednu konfiguraci ulozeno n-krat, kde n == pocet serveru ktere pouzivas. To obecne neni dobre, hodi se to jen u minimalniho poctu nastaveni, a to takoveho, ktere je xserverove zavisle, treba rozliseni, a to si v Gnome muzes nastavit, u kazdeho hosta zvlast. A to pomijim fakt, ze by pak kazdy uzivatel nemohl mit vlastni nastaveni, ktere mu vyhovuje. "které se ani nenamáhají nastavit pro různá okna WM_CLASS" -- jo, to je blby, jenze to neni problem Gnome ale tech aplikaci, navic ani jedna ze jmenovanych aplikaci neni Gnome aplikace
xrdb(1)
).
"Jak vidis, je tam i informace o datovem typu polozky. Krom toho te nikdo nenuti pristupovat k temto souborum pres gconf." -- 1) Jo tu informaci vidím, jenže tu informaci nevidím u položek, které tam nejsou, stejně tak nevím které tam mohou být. O dokumentaci nebudu hovořit, musel bych být sprostý. 2) Mě nikdo nenutí, jenže nutí ty aplikace a ty aplikace to bohužel dělají.
Umístění na xserveru není obecně blbost, blbost je něco takového tvrdit. Nikde není napsáno, že xresource se čtou z Xf86conf nebo xorg.conf a nikde není napsaáno, že se musí načítat při startu xserveru z ~/.Xresource a už vůbec nikde není napsaáno, že je nemohu měnit za běhu. Běžně používám bezdiskové Xterminály, tak vím o čem mluvím. Spustím Xserver z xterminálu (stroj A), na něm spustím wm (stroje B), který si načte svou konfiguraci a uloží si ji do xresource, spustím session manager (storj C), který si načte svou konfiguraci, ten načte panel (stroj D), klikátka a podobné srágory (stroj E) které si načtou svou konfiguraci chování (ze svého konfiguráku z HOME) a nechají si ji pokudmožno pro sebe. Klikátko (stroj E) si přečte xresource z xserveru (stroj A) které definují vzhled a chování GUI, umožní uživateli jejich modifikaci a změnu a přes Xlib přiměje wm (stroj B) aby si uložil novou konfiguraci vzhledu a chování GUI, pochopitelně do home uživatele (od kud byl spuštěn) na stroji B bez ohledu na to jestli je stejný jako na stroji A, C, D nebo E. Vtip je v tom, že stejný vzhled a chování GUI bude mít aplikace X spuštěná ze stroje F, aplikace Y ze stroje G i aplikace Z ze stroje H bez ohledu na to, jestli mají stejný home, nebo ne. Jak jednoduché milý Watsone.
"kam bys to uložil" viz výše. Jednoduché, spolehlivé a maximálně pružné. Uloží se to tam, odkud je spuštěn wm, nebo session manager.