Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ni-neco to naopak pomahaŘíká se to, ale není to úplně pravda. Při hlubokém vybíjení baterie složené z několika článku se projeví rozdíly mezi jednotlivými články. Může se stát (a s největší pravděpodobností se stane), že některý z článku je úplně vybitý, ale ostatní články ještě nějaké napětí mají. Dalším používáním baterie v takovémto stavu dojde k "nabíjení" vybitého článku opačnou polaritou a k mnohem většímu poškození, než kdyby se ten článek nechal nabít, i když nebyl zcela vybit.
... Li-Ion baterky maji urcity pocet nabijecich ciklu, po kterem se jejich vydrz rapidne snizuje a nevim o zadnem zpusobu, jak tento stav zvratitAFAIK by to mělo být jinak: lionkám by měla po ~ 3 letech postupně klesat kapacita bez ohledu na počet nabíjecích cyklů - na těch mělo záležet u Ni* baterek. Ruku do ohně bych za to ale nedal...
"ale pokud by to jelo, pak by nebyl duvod k ...."Bud si nech u firmy co se zabyva bateriema patricny pocet clanku sparovat, nebo se na to vykasli. Usetris si cas a penize. To co planujes je holej technickej a v dusledku i ekonomickej nesmysl. Baterie se pro provoz v sadach /seriovy, paralelni a serioparalelni zapojeni/ vybiraji tak, aby meli pokud mozno stejnou provozni charakteristiku. Jedna se nekolik krivek ktere popisuji chovani chemickeho clanku na zmenu zatizeni a pri konstantnim zatizeni v case. Povolena odchylka je podle nasazeni 3 - 10%. Cim vetsi odchylka tim drive jde baterie do haje. To co planujes - nasazeni noveho clanku do stare baterie, je poruseni vsech pravidel ktere se toho tykaji. Kdyz ji tam das muze casem dojit k prepolovani nejslabsiho clanku a v dusledku k jeho destrukci. Nove clanky i s praci te vyjdou na cca 1kkc. Ma to cenu se s tim parat ? NIcmene nahrazeni zniceneho clanku jinym technicky mozne je - musis ale najit stejne starej clanek a se stejnou charakteristikou jako ty v baterii kam ma clanek prijit. Pokud to chces zkusit, najdi firmu co se zabyva opravami baterii a pozadej je o opravu - napr. http://melichar-praha.cz/. V domacich podminkach ti sparovani clanku potrva neumerne dlouho, nebo se vubec nepovede. Minimalne naklady vysoce presahnou vysledny ekonomicky efekt. Pokud to chces zkusit, zacni teorii. Kniha o chemickych zdrojich je tvuj kamarad.
Tiskni
Sdílej: