Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
.xinitrc
.
x:2345:respawn:co se má udržovat spuštěnéVýhodou zápisu do inittab je to, že pokud to skončí, tak to init zas oživí. A toho bych využil při spouštění onoho scriptu. Script na spouštění Xek by vypadal tak, že na začátku kompletně vymaže domovský adresář veřejného uživatele, nakopíruje tam připravenou šablonu, spustí Xka, spustí windowmanager na pozadí a nakonec spustí browser na popředí. Jakmile browser skončí, tak skončí i script a init ho restartuje. Ale jak tak na to koukám, tak bych ještě uplácal dotaz (zenity) "Prohlížeč byl ukončen. Chcete jej spustit znovu nebo odejít?" Což by zabránilo smazání postahovaných dat při nechtěném zavření browseru nebo jeho pádu.
Stáhl jsem si ten SLAX a bohužel jsem hrozně zklamán. Je to příšerné a nedá se to vůbec konfigurovat. Otevře to grafiku jen 640 x 480 a navíc to ani neobsahuje prohlížeč.Slax se dá konfigurovat, ale holt je základem Slackware, takže spíše přes konfigurační soubory. Grafiku konkrétně povelem
xconf
ještě před startem grafického prostředí, a asi byste měl vrhnout pohled do souboru /etc/X11/xorg.conf
... asi byste měl něco vědět o monitoru a použité grafické kartě...
Slax obsahuje prohlížeč Konqueror jako součást KDE. Jste si jistý, že jste si stáhl tu pravou verzi?
Samozřejmě pokud chcete být administrátorem, tj. člověkem co instaluje, konfiguruje a stará se o operační systém, asi se neobejdete bez základních poznatků, obávám se ani aspoň bez základní angličtiny.
Pro uživatele začátečníka Slaxu (i Linuxu obecně) vám můžu ve vlastním zájmu :) doporučit Slax - Linux do kapsy pro první uživatelskou orientaci.
Jinak ještě obecně, když se potkáte s nějakým problémem, zkuste tu vypsat co nejpřesněji, o co jde. Pak vám většinou někdo poradí. Na obecné otázky dostanete zase jen obecné odpovědi.
Tiskni
Sdílej: