abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

  dnes 17:44 | Nová verze

  Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 17:33 | Pozvánky

  Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.

  joejoe | Komentářů: 0
  dnes 15:00 | Zajímavý článek

  Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  dnes 07:00 | Nová verze

  Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 06:00 | Nová verze

  Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 21:44 | IT novinky

  Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 4
  včera 19:00 | Nová verze

  Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 17:33 | Bezpečnostní upozornění

  Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 4
  včera 15:00 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  28.3. 22:33 | Komunita

  Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 4
  Používáte WSL (Windows Subsystem for Linux)?
   (73%)
   (12%)
   (3%)
   (11%)
  Celkem 376 hlasů
   Komentářů: 7, poslední 28.3. 17:34
  Rozcestník


  Dotaz: Nelegalni pouzivani linuxu

  28.10.2006 01:59 Platonix | skóre: 20 | blog: FUD: Férový Uživatelův Deníček
  Nelegalni pouzivani linuxu
  Přečteno: 180×
  Je pravda, ze prehravanim nekterych DVD (,ktere jsem si treba zakoupil) pod linuxem porusuji autorsky zakon a hrozi mi az 5 let vezeni?
  Když já tomu prostě nerozumím. Kdo si neváží svobody, je na půli cesty o ni přijít

  Odpovědi

  28.10.2006 07:44 Martin
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Je to mozne...
  28.10.2006 09:32 honza
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Proč proboha?
  vencour avatar 28.10.2006 09:42 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu

  Že by za šíření poplašné zprávy?

  Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
  kozzi avatar 28.10.2006 09:42 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  zalezi na situaci ale v urcityc pripadech ano, ale to sami se muze rict u windows
  Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
  28.10.2006 09:50 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Je pravda, ze prehravanim nekterych DVD (,ktere jsem si treba zakoupil) pod linuxem porusuji autorsky zakon a hrozi mi az 5 let vezeni?
  Jakmile se toho ujme ÚOOZ, nepochybně :D
  28.10.2006 10:39 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Pokud by autor obsahu toho DVD v licenci k jeho užívání zakázal přehrávat to DVD na Linuxu, pak byste jeho přehráváním autorský zákon porušoval. Pokud však v licenci takováto klauzule není (a divili bych se, kdyby byla) a přehráváte DVD v souladu s jeho licencí, pak autorský zákon neporušujete.

  To, co vás asi popletlo, je následující paragraf z AZ. Přehrávání na Linuxu ale a priory neznamená, že obcházíte nějakou ochranu.
  § 43 (1) Do práva autorského neoprávněně zasahuje ten, kdo obchází účinné technické prostředky ochrany práv podle tohoto zákona. (2) Do práva autorského neoprávněně zasahuje také ten, kdo vyrábí, dováží, přijímá, rozšiřuje, prodává, pronajímá, propaguje prodej nebo pronájem nebo drží k obchodnímu účelu zařízení, výrobky nebo součástky nebo poskytuje služby, které a) jsou za účelem obcházení účinných technických prostředků nabízeny, propagovány nebo uváděny na trh, b) mají vedle obcházení účinných technických prostředků jen omezený obchodně významný účel nebo jiné užití, nebo c) jsou určeny, vyráběny, upravovány nebo prováděny především s cílem umožnit nebo usnadnit obcházení účinných technických prostředků. (3) Účinnými technickými prostředky podle tohoto zákona se rozumí jakákoli technologie, zařízení nebo součástka, která je při své obvyklé funkci určena k tomu, aby zabraňovala nebo omezovala takové úkony ve vztahu k dílům, ke kterým autor neudělil oprávnění, jestliže užití díla může autor kontrolovat uplatněním kontroly přístupu nebo ochranného procesu jako je šifrování, kódování nebo jiná úprava díla nebo uplatněním kontrolního mechanismu rozmnožování. (4) Právní ochranou podle odstavce 1 nejsou dotčena ustanovení § 30a, § 31 odst. 1 písm. b), § 34 písm. a), § 37 odst. 1 písm. a) a b), § 38, § 38a odst. 2 a § 38e v rozsahu nezbytném k využití výjimky. Autor, který pro své dílo použil technické prostředky podle odstavce 3, je povinen zpřístupnit své dílo oprávněným uživatelům v rozsahu nezbytném ke splnění účelu uvedeného užití díla. Autor může zpřístupnit své dílo, pro které použil technické prostředky podle odstavce 3, i v případě zhotovení záznamu svého díla pro osobní potřebu podle § 30; to nebrání autorovi, aby přijal odpovídající opatření týkající se počtu takových rozmnoženin. (5) Ustanovení odstavce 4 se nevztahuje na dílo, které bylo autorem či s jeho souhlasem zpřístupněno veřejnosti způsobem podle § 18 odst. 2. (6) Technické prostředky ke splnění povinností podle odstavce 4 používané autorem dobrovolně nebo na základě dohod požívají ochrany podle odstavců 1 až 3.
  28.10.2006 12:15 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  (3) Účinnými technickými prostředky podle tohoto zákona se rozumí jakákoli technologie, zařízení nebo součástka, která je při své obvyklé funkci určena k tomu, aby zabraňovala nebo omezovala takové úkony ve vztahu k dílům, ke kterým autor neudělil oprávnění, jestliže užití díla může autor kontrolovat uplatněním kontroly přístupu nebo ochranného procesu jako je šifrování, kódování nebo jiná úprava díla nebo uplatněním kontrolního mechanismu rozmnožování.

  Hm, takže když autor (producent) určí, že DVD je povoleno přehrávat pouze v přístroji či programu X (kam je nutné zadat autorizační kód), tak se dopouštím přehráváním v přístroji či programu Y, který hraje i bez kódu (aniž nějak zasahuji do obsahu vlastního DVD), neoprávněného zásahu do autorského zákona?

  To je jen krok k tomu, aby se např. hudba z produkce SONY směla přehrávat pouze v přístrojích této značky...
  28.10.2006 13:21 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Pokud autor nebo producent určí, že smíte DVD přehrávat pouze v programu X, je to součást licence, a budete-li DVD přehrávat jinak, je to porušení licence, tedy DVD užíváte nelegálně. (Stejně jako může autor programu v licenci určit, že program smíte šířit dál jen se zdrojovými kódy, a šíříte-li jej bez nich, šíříte jej nelegálně.) To je prostě princip licence – autor vám uděluje oprávnění dílo užít a určuje podmínky užití.

  Tengle paragraf je ale namířen spíš proti obcházení kopírovacích ochran. Tj. je-li součástí CD/DVD nějaká ochrana proti kopírování, je protizákonné tuto ochranu obcházet. Ale nevím o žádné ochraně, která by měla zamezovat přehrávání. Na druhou stranu, z technického hlediska není rozdíl mezi přehráváním a kopírováním. Spíš je to paragraf, který by měl zabránit "pirátům" vykrucovat se a odvolovát se na kopírování pro osobní užití atd. Jinak mi připadá, že některé části toho paragrafu nemají žádný smysl, ani se té větě nebo souvětí nedá porozumět.

  Nejdůležitější je ale toto: nikdo vás nenutí si DVD s takovou ochranou kupovat, a jediné, co pomůže proti téhle aroganci vydavatelských společností, je tlak kupujících na to, že DVD s takovýmito omezeními nechtějí. Dokud si lidi raději stáhnou "kradenou" verzi z internetu, budou nahrávací společnosti oprávněně bojovat proti "pirátům". Tím stažením z internetu totiž dává člověk najevo svůj zájem o obsah, pouze ho dokáže někde sehnat levněji, než od vydavatelské společnosti – pro vydavatelskou společnost to znamená snažit se zbavit této (nelegální) konkurence. Pokud ale lidi dají jasně najevo, že o ochranami zdeformovaný a cenově nedostupný obsah nemají vůbec zájem, bude to teprve signál pro vydavatele, že chyba je na jejich straně.
  28.10.2006 13:57 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Dokud si lidi raději stáhnou "kradenou" verzi z internetu, budou nahrávací společnosti oprávněně bojovat proti "pirátům". Tím stažením z internetu totiž dává člověk najevo svůj zájem o obsah, pouze ho dokáže někde sehnat levněji, než od vydavatelské společnosti – pro vydavatelskou společnost to znamená snažit se zbavit této (nelegální) konkurence. Pokud ale lidi dají jasně najevo, že o ochranami zdeformovaný a cenově nedostupný obsah nemají vůbec zájem, bude to teprve signál pro vydavatele, že chyba je na jejich straně.
  Můj osobní názor je, že oprávněný boj proti "pirátům" je šaškárna pro média a politiku, protože podle mě, ať počítám, jak počítám, producenti a zejména autoři "obsahů" děl šířených přes Internet díky "pirátství" zasahují daleko větší objem publika, než by bylo pouze "legálním" prodejem vůbec možné - na což se nabalují doprovodné mediální a prodejní akce ("kultovní předměty") apod., protože cena takového "obsahu" se odvíjí nikoliv od jeho kvality či pracnosti, ale od jeho popularity. A populární "pirátěný" obsah je šíření této popularity s nulovými náklady pro producenta.

  Samozřejmě, nikdo nebude dobrovolně říkat, ani se chtít vzdávat dobrovolně jakýchkoliv zisků, takže "pirátství" není možné dát zelenou. Ale postoj proti "pirátství" jednoznačně dokládají bezzubé činy, oproti halasné propagandě. Téměř nikdo (zatím) nezavedl legální prodej muziky (teprve teď první vlaštovky, když už je to téměř trapné), ačkoliv je to technicky velice dobře možné - a když už zavádí, tak jsou s tím spojeny pro konzumenty dost nepohodlná i technická omezení (viz ohlasy zde na půjčovnu TV Nova nebo i-Legálně), která nemají praktická opodstatnění.

  Ve skutečnosti by totiž bylo dost nákladné suplovat "pirátskou síť" rozmnožovačů popularity :D Z politických (a "morálních") důvodů je třeba samozřejmě trvat na blábolech o "ztrátách" (které jsou pouze fiktivní, asi tak jako v té pohádce o tom, jak chtěl lump soused za jedno vajíčko vrátit i cenu potenciálně se z vajíčka vyklubavší se slepice a jejích vajíček a kuřat z těchto vajec se vyklubavších...).

  Také je to vhodný nástroj, jak někoho nepohodlného rychle a účinně kriminalizovat (totéž např. tzv. " držení drog" nebo dětské pornografie) - zkrátka, možnosti represe se hodí vždycky.

  Už z těchto důvodů nebude nikdo proti "pirátům" nic opravdu podnikat nebude, stejně jako se nic doopravdy účinného nepodniká proti drogovým kartelům (Afghánistán za momentální okupace je příklad par excellence), proti atomovému zbrojení (Korea, Írán), proti miliardovým tunelům bank a pojišťoven, proti hladovění v Africe, proti nemocem (z hladovění) tamtéž, ani proti skutečným pirátským čínským firmám, které kopírují euroamerickou produkci - vždyť to všechno jsou procesy, které zajišťují fungování ekonomiky a vůbec civilizace tak, jak je nastavena.

  Kdyby všichni najednou na světě začali dodržovat všechny zákony (včetně těch morálních), globální civilizace se zhroutí :P

  PS. To není omlouvání, to je pozorování.
  28.10.2006 16:36 Zdenek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Stazeni hudby ci filmu z internetu pro vlastni potrebu neni podle soucasne pravni upravy nelegalni. A je naprosto jednou jakou ten film ci hudba meli/maji licenci. Nesmite je ovsem sirit.
  28.10.2006 23:06 trancelius | skóre: 22
  Rozbalit Rozbalit vše p2p
  Nesmite je ovsem sirit.
  Považují se za šíření i např. torrent/ed2k, kteří stahováná data forwardují k dalším uzlům ?
  28.10.2006 23:08 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: p2p
  Myslím, že ano.
  -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
  28.10.2006 23:12 trancelius | skóre: 22
  Rozbalit Rozbalit vše Re: p2p
  Přesně, tím odpadá většina použitelných způsobů stáhnutí :)
  29.10.2006 00:06 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
  Rozbalit Rozbalit vše Re: p2p
  Striktně řečeno ale posíláte malé kousky dat, které se asi nikdy nedostanou k jednomu uživateli v takové podobě, aby je bylo lze prohlásit za ono dílko (zpravidla to ani není přehratelné), ten si naopak pomocí programu skládá svůj vlastní soubor z malých kousíčků od různých uživatelů...

  Takže postihnout sdílení torrent souboru, což je jen informace o díle, je problém, a postihnout jednu konkrétní osobu za sdílení pouhých částí nějakého souboru k druhé osobě asi taky... Technologie zde o dost předbíhá jak reálný svět (ale totéž je digitální, tj. bezeztrátové kopírování), tak právo...

  Nehledě na to, že něco takového je velmi těžce prokazatelné a prakticky nevypátratelné. Co pak zbyde, je vlastnictví kopie např. hudby nebo filmu, k němuž nemáte stvrzenku z obchodu, což objektivně prokazatelné je - tím, že to u vás zabaví.

  Copak na to asi právníci... (známý je např. board z thepiratebay.org kde takové rozhořčené hrozící dopisy zveřejňují, aspoň ve Švédsku jsou bez výsledku).
  29.10.2006 00:21 trancelius | skóre: 22
  Rozbalit Rozbalit vše Re: p2p
  Striktně řečeno ale posíláte malé kousky dat, které se asi nikdy nedostanou k jednomu uživateli v takové podobě, aby je bylo lze prohlásit za ono dílko
  Při pohledu zdola - od uploadujícího jednotlivce - asi jo. Ale při pohledu shora je to právě množství lidí uploadujících zdánlivě nesouvislé kousky dat, díky kterým se odtamtud dá stahovat - kdyby nikdo neuploadoval, nepůjde to. Takže uploadem chunku se stávám aspoň spolupachatelem trestného činu.
  29.10.2006 10:30 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: p2p
  Řešíte technické aspekty sdílení nebo šíření, ale AZ používá trochu jiný pohled na věc, takže sdílení přes P2P je rozhodně užití autorského díla:
  § 12 Právo dílo užít … Právem dílo užít je a) právo na rozmnožování díla (§ 13),
  b) právo na rozšiřování originálu nebo rozmnoženiny díla (§ 14),
  c) právo na pronájem originálu nebo rozmnoženiny díla (§ 15),
  d) právo na půjčování originálu nebo rozmnoženiny díla (§ 16),
  e) právo na vystavování originálu nebo rozmnoženiny díla (§ 17),
  f) právo na sdělování díla veřejnosti (§ 18), zejména
  1.právo na provozování díla živě nebo ze záznamu a právo na přenos provozování díla (§ 19 a 20),
  2.právo na vysílání díla rozhlasem či televizí (§ 21),
  3.právo na přenos rozhlasového či televizního vysílání díla (§ 22),
  4.právo na provozování rozhlasového či televizního vysílání díla (§ 23).
  (5) Způsoby užití díla vyplývající z odstavce 4 se pro účely tohoto zákona vymezují v ustanoveních § 13 až 23. Dílo lze užít i jiným způsobem než způsoby uvedenými v odstavci 4. § 13 Rozmnožování (1) Rozmnožováním díla se rozumí zhotovování dočasných nebo trvalých, přímých nebo nepřímých rozmnoženin díla nebo jeho části, a to jakýmikoli prostředky a v jakékoli formě … Sdělování veřejnosti § 18 Obecná ustanovení (1) Sdělováním díla veřejnosti se rozumí zpřístupňování díla v nehmotné podobě, živě nebo ze záznamu, po drátě nebo bezdrátově. (2) Sdělováním díla veřejnosti podle odstavce 1 je také zpřístupňování díla veřejnosti způsobem, že kdokoli může mít k němu přístup na místě a v čase podle své vlastní volby zejména počítačovou nebo obdobnou sítí.
  29.10.2006 11:11 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
  Rozbalit Rozbalit vše Re: p2p
  (1) Rozmnožováním díla se rozumí zhotovování dočasných nebo trvalých, přímých nebo nepřímých rozmnoženin díla nebo jeho části, a to jakýmikoli prostředky a v jakékoli formě

  Tj. i jakmile se naučíte básničku zpaměti :D Není "rozmnoženinou" i prosté sledování filmu: dočasná rozmnoženina v nervových spojích, takže si můžeme film nejen zapamatovat, ale i po nějaké době zpětně vybavit, ehm, v jakékoliv formě? Takže bych doporučoval vybírat poplatky i za paměť - platit by mohl každý občan starší řekněme 10 let, který neprokáže že trpí Alzheimerovou chorobou... No co, za prázdná média a kopírky se už vybírá, tak se holt bude ještě vybírat za prázdné hlavy :D

  Jo a nedejbože, abyste někomu vyprávěli "obsah díla" - uslyší to někdo z OSA a hned máte na krku nejmíň dvě žaloby (za neoprávněnou rozmnoženinu a neoprávněné sdělování veřejnosti!).

  Už abysme dostali ty čipy do mozku!
  29.10.2006 11:28 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: p2p
  § 2 Autorské dílo

  (1) Předmětem práva autorského je dílo …, které … je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě …
  Rozmnoženina v nervových spojích asi nebude objektivně vnímatelná…

  Ještě chvilku tady budeme diskutovat, a budeme tu mít ten zákon nakopírovaný po kouskách celý. Nebylo by jednodušší si jej přečíst? :-)
  28.10.2006 23:08 Kníže Ignor | skóre: 19 | blog: stoupa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: p2p
  Ano.
  Jestli máš zálohu mého blogu, tak mi ji pošli. Nějak jsem si ho smazal :-)
  28.10.2006 19:01 jyrki | skóre: 22 | blog: JKR
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Nicmene pokud mi nekdo chce urcovat jaky program mam k cemu pouzit,nedopousti se nahodou omezovani osobni svobody?
  We don't need no education...Asi potřebuješ, použil si dvakrát zápor * Registrovaný uživatel Linux #245559.
  28.10.2006 19:08 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Nedopustí ani omylem. Omezování osobní svobody by bylo, pokud by vás třeba doma zamkl. On vám nic neurčuje, on dává pouze nabídku: pokud dodržíte tyto podmínky, můžete používat můj program.
  28.10.2006 20:30 Kníže Ignor | skóre: 19 | blog: stoupa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Myslím, že si nemůže nikdo dávat podmínky typu "smíš to přehrávat pouze v přehrávači X", pokud to lze stejně dobře přehrávat i v přehrávači Y. Určitě to má i oporu v nějakém zákoně, ale v jakém nevím.
  Jestli máš zálohu mého blogu, tak mi ji pošli. Nějak jsem si ho smazal :-)
  28.10.2006 21:23 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Proč by ne? Je to prostě věc, jejímž splněním autor podmíní užití programu – tedy poskytnutí licence.
  28.10.2006 21:32 jyrki | skóre: 22 | blog: JKR
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Pokud vyloucim konkurenci (bez vyberoveho rizeni) pak jde zrejme o nekalou soutez. Mel by se tim zabyvat urad pro hospodarskou soutez...
  We don't need no education...Asi potřebuješ, použil si dvakrát zápor * Registrovaný uživatel Linux #245559.
  29.10.2006 11:22 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  To je možné, ale to už pak není autorský zákon, ale obchodní zákoník.
  29.10.2006 10:54 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Autorům i vydavatelům DVD je ale úplně jedno, jestli to člověk pouští na přehrávači X nebo Y. Hlavní je, aby si to člověk koupil za peníze.

  Pochybuju, že by jakýkoliv soudce odsoudil někoho za to, že si přehrával svoje legálně koupená DVD na linuxu (nebo kdekoliv jinde). Navíc v době, kdy má každý druhý školák všechen SW uwarezený a placky s filmy a muzikou postahovanými z P2P si může přehazovat lopatou.
  29.10.2006 13:28 jm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Samozrejme, a kdyz tam autor napise, ze si pred sledovanim musim utrit prdel holou rukou, tak to taky urcite pujdu s nadsenim udelat. Nechavate si radi srat na hlavu?
  29.10.2006 14:38 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Pokud to neuděláte, tak nemáte právo to DVD sledovat. Je to tak těžké pochopit?

  Kdyby se k vám do bytu nacpala parta lidí a začali si tam dělat, co se jim zachce, asi se vám to nebude líbit – byt je váš majetek a chcete rozhodovat, co se s ním bude dít. Proč to samé právo – rozhodovat, co se bude dít s jeho vlastnictvím – upíráte autorovi nějakého díla?
  29.10.2006 15:59 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Pokud to neuděláte, tak nemáte právo to DVD sledovat. Je to tak těžké pochopit?

  Kdyby se k vám do bytu nacpala parta lidí a začali si tam dělat, co se jim zachce, asi se vám to nebude líbit – byt je váš majetek a chcete rozhodovat, co se s ním bude dít. Proč to samé právo – rozhodovat, co se bude dít s jeho vlastnictvím – upíráte autorovi nějakého díla?
  Váš příklad je naprosto vedle, měl znít takto:

  Kdyby si parta lidí udělala přesnou kopii vašeho bytu a začali si tam dělat, co se jim zachce, asi by vám to mohlo být jedno - váš majetek je váš byt a vy chcete rozhodovat, co se bude dít s každou jeho kopií?

  Srovnávání "duševního vlastnictví" s jakoukoliv jinou formou vlastnictví je neadekvátní a dojdete tak pouze k absurditám výše zmíněným.

  Duševní vlastnictví stejně tak jako autorské právo je totiž zvláštní kategorie, velmi abstraktní kategorie reality a velmi civilizačně mladá kategorie. Patří spíše někam do oblasti zvláštních a exkluzivních privilegií než do oblasti majetkové. Už se tu o tom diskutovalo mockrát a stále se někteří odvažují argumentovat slovy jako "krádež" nebo příklady z jiných oblastí vlastnictví.

  Váš příklad by měl znít, že je vám zákonem garantováno být jediným oprávněným uživatelem všech kopií bytu jako je ten váš, a proto si nárokujete právo, aby si nikdo nedovolil udělat kopii vašeho bytu bez vašeho souhlasu a choval se v něm, jak se mu zachce. Jediná reálná ujma porušením takového zákona vznikne jakýmsi "nerespektováním" vašeho nároku a jeho nebezpečí je v tom, že kdyby to tak udělal každý, bude tato vaše výsada bezcenná a vy ji teoreticky nemůžete zpeněžit.

  V praxi autor ovšem své autorství obvykle zpeněží bez ohledu na to, kdo mu jeho "dílo" později zkopíruje - o co tu jde, je zpeněžení případné obrovské popularity, které může autor na základě reklamy či módy dosáhnout a která mu v tom případě zajistí výhradní právo na zisk z této popularity, který v naprosté většině mnohonásobně (tisíci i více) překračuje jakoukoliv objektivně vyčíslitelnou přiměřenou odměnu za řemeslnou práci (srovnatelnou s podobnou investicí např. řemeslníka, úředníka nebo učitele - tedy každého, kdo neprodukuje nic, co by se dalo beze ztráty kopírovat).

  Tento trend se také objevil až v době, kdy se zlevnila fyzická výroba médií natolik, že už nebyla obchodně zajímavá - proto je najednou kniha "duševním výtvorem" a ne ve vepřovici vázanou investicí do pergamenu, ruční práce opisovače a kreslíře a třeba kování. Dtto v bledě modrém platí pro hudební konzervy, tam už se ale média objevila až tehdy, když byla dostatečně laciná.

  Jinými slovy, autor se cítí poškozen kopírováním, které je ale zároveň jedině zdrojem jeho nadměrného zisku, protože umožňuje, aby své duševní dílo vůbec prodávat mohl (aby neexistovala jen jedna jediná kniha, kterou by mohl půjčovat pouze jednu v jednom čase, jako svůj reálný majetek, jako svůj byt, jako svoji židli - a byl tak krácen za úplatu na svých vlastnických právech).

  Autorské právo a "duševní vlastnictví" jsou tedy poměrně podivné vynálezy nové doby a vedou se spory, zda je to pro civilizaci a autory spíše přínosné nebo spíše brzdící. Je docela známé, že často z autorských práv profitují buď vydavatelství jako majitelé práv (která od autora koupila za "řemeslnou" cenu) nebo dědicové vlastního autora (poté co se autor stal po desetiletích konečně klasikou), autor samotný vlastně velmi zřídka - velmi zřídka na to, aby to obhajovalo přesvědčivě institut autorského práva.

  Nejedná se tedy podle mě o morální opatření, ale o prakticky ekonomické opatření, podobně jako je např. DPH nebo daň z nemovitosti (tj. práva státu na určitou částku z kupní ceny nebo majetku, pouze zde jde o práva příslušná podnikatelským subjektům, tzv. majitelům autorských práv).
  29.10.2006 16:20 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Na tom, zda se dají nebo nedají dělat kopie autorského díla vůbec nezáleží.

  Pokud jsem já autor nějakého díla, tak chci určovat, co se s tím dílem bude dít – beze mne by totiž to dílo vůbec nevzniklo. To, že je někde poskytnutí licence svázáno s peněžní platbou s tím vůbec nesouvisí. Stejně tak můžu já vydat program pod GPL. Někdo může mít takový názor, že je to úplně hrozná licence – což mu ovšem nedává právo program užívat v rozporu s touto licencí.

  Smiřte už se jednou s tím, že pro užití autorského díla musí autor udělit licenci, která může mít nějaké podmínky užití. Pokud na ně přistoupím, mohou autorské dílo užívat, pokud na ně nepřistoupím, nechám autorské dílo ležet jak je a jdu jinam. To, že se mi licence nelíbí, mne k ničemu neopravňuje. Nebo snad chcete, aby třeba MS vesele kopíroval části open-source projektů a obhajoval to tím, že "nám se ty jejich licence (GPL apod.) nelíbí, tak je prostě nedodržujeme". Tenhle přístup tady totiž jm propaguje…

  Xkeshův text jde na open-source taky aplikovat jen velmi těžko (jak zpeněžuje autor open-source své dílo? jak na něm profitují vydavatelství? proč dává autor svému open-source programu nějakou licenci, kdžy jde jen o to zveřejnit jej zadarmo?), takže asi princip duševního vlastnictví nepopisuje zrovna nejlépe…
  michich avatar 29.10.2006 18:26 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Smiřte už se jednou s tím, že pro užití autorského díla musí autor udělit licenci, která může mít nějaké podmínky užití.

  Ani náhodou. Spisovatel může říci, kdo má mít právo jeho knihu tisknout a vydávat, ale nikdy mi nemůže předepisovat podmínky, kdy si ji můžu přečíst a jaké brýle přitom mám mít na nose.

  Malíř mi taky nemůže určovat, ve kterou denní dobu se můžu kochat jeho obrazem.

  A stejně tak hudebník mi nebude kecat do toho, jestli si jeho desku přehraju na hifi věži nebo na tom nejhorším chrastítku, co mám.

  To, že aktuální autorský zákon po vzoru DMCA možná umožňuje stanovit omezení i na pouhé přehrávání díla, je závažný a nepřijatelný bug.

  29.10.2006 16:33 jm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Pokud to neuděláte, tak nemáte právo to DVD sledovat. Je to tak těžké pochopit?
  Ano, protoze jsem za to DVD zaplatil. Jestli ho ritualne zapalim, udelam si z nej pivni tacek, povesim ho na vanocni stromecek, prehraju si ho na gramofonu, nebo si ho prehraju pres mplayer pod Linuxem, do toho je majiteli autorskych prav s prominutim hovno.
  29.10.2006 16:48 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Dokud se k DVD budete chovat jako ke placce z polykarbonátu, můžete si s ní dělat, co chcete. Jakmile ale chcete užít autorské dílo na něm zaznamenané, můžete tak učinit pouze za dodržení podmínek licence. Pokud se vám licence nelíbí, nemusíte si DVD kupovat. Jak prosté, že?

  Nebo chcete, aby po vydání konečně použitelného prohlížeče MSIE 8 někde vyšel takovýhle rozhovor s člověkem z týmu MSIE 8?

  Q: Jak se vám podařilo z kódu MSIE 7 vykřesat použitelný prohlížeč?

  A: Prostě jsme vzali kód Firefoxu a příslušné části jsme použili v MSIE 8.

  Q:To je ale nelegální, ne? Připadá vám to správné?

  A: Ano, protože jsem si ten zdrojový kód stáhnul. Jestli ho rituálně zapálím, udělám si z něj pivní tácek, pověsím ho na vánoční stromeček, přehraju si ho na gramofonu, nebo si z něj části okopíruju do svého programu, do toho je majiteli autorských práv s prominutím h…

  A teď najděte jeden jediný rozdíl v použité argumentaci.
  29.10.2006 17:31 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Dokud se k DVD budete chovat jako ke placce z polykarbonátu, můžete si s ní dělat, co chcete. Jakmile ale chcete užít autorské dílo na něm zaznamenané, můžete tak učinit pouze za dodržení podmínek licence. Pokud se vám licence nelíbí, nemusíte si DVD kupovat. Jak prosté, že?
  Nezlobte se, ale u audiovizuálních děl toto opravdu neplatí a u software je to přinejmenším sporné. Kdybyste měl pravdu, tak by nikdy nemohlo legálně fungovat žádné rozhlasové nebo televizní vysílání. To byste musel být před každou skladbou nebo videoklipem seznámen s jeho licencí a pokud byste s ní nesouhlasil, musel byste rádio vypnout, jinak byste proušoval autorská práva.
  Nebo chcete, aby po vydání konečně použitelného prohlížeče MSIE 8 někde vyšel takovýhle rozhovor s člověkem z týmu MSIE 8?

  Q: Jak se vám podařilo z kódu MSIE 7 vykřesat použitelný prohlížeč?

  A: Prostě jsme vzali kód Firefoxu a příslušné části jsme použili v MSIE 8.

  Q:To je ale nelegální, ne? Připadá vám to správné?

  A: Ano, protože jsem si ten zdrojový kód stáhnul. Jestli ho rituálně zapálím, udělám si z něj pivní tácek, pověsím ho na vánoční stromeček, přehraju si ho na gramofonu, nebo si z něj části okopíruju do svého programu, do toho je majiteli autorských práv s prominutím h…

  A teď najděte jeden jediný rozdíl v použité argumentaci.
  Je tam dost podstatný rozdíl. Prosté přehrání CD nebo DVD není "užitím díla" podle autorského zákona. Výroba rozmnoženin, odvozených děl a jejich následné šíření už ano. Měl byste to konečně začít rozlišovat.
  29.10.2006 17:54 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Rozhlasové a televizní vysílání řeší AZ samostatně, tam musí s licencí souhlasit provozovatel vysílání.

  Myslíte, že přehrání CD nebo DVD není užití díla? Není to třeba rozmnožování?
  29.10.2006 18:41 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Rozhlasové a televizní vysílání řeší AZ samostatně, tam musí s licencí souhlasit provozovatel vysílání.
  To samozřejmě musí. Ale tím to přece nekončí. AZ (a licence) platí i pro takto odvysílané dílo stále.

  Ale vraťme se k jádru věci. Vy tvrdíte, že AZ a potažmo autor si může v licenci diktovat, jak se má chovat posluchač/divák. Já tvrdím, že to tak není a že licence upravuje pouze věci, jako je další šíření, výroba rozmnoženin, veřejné provozování atd.. Představte si, že bych jako autor napsal a vydal skladbu s licencí, která nařizuje posluchači, aby si přesně ve 2. minutě poslechu strčil dva prsty do pr****. Pak bude porušovat autorský zákon úplně každý, kdo si je tam nestrčí. A to i v případě, že to jenom uslyší v rádiu a nebude vůbec tušit, že nějaká taková licence existuje. A našly by se ještě mnohem absurdnější příklady.
  Myslíte, že přehrání CD nebo DVD není užití díla? Není to třeba rozmnožování?
  Přehrání je rozmnožování? Odkdy? Abychom si rozumněli, pod slovem "přehrát" myslím strčit placku do přehrávače, stisknout play na ovladači a sednout si do křesla, nikoliv "přehrát" ve smyslu zkopírovat na jiné médium.
  29.10.2006 19:20 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Netvrdím, že licence určuje, jak se má chovat posluchač nebo divák. Tvrdím, že licence určuje, za jakých podmínek je možné dílo užít. A jeden způsob užití může být vysílání rozhlasem nebo televizí, jiný způsob užití je rozmnožování.

  V případě televizního/rozhlasového vysílání se dle zákona jedná o "vysílání rozhlasem nebo televizí", přičemž to zahrnuje proces od načtení z nějakého média po výstup zvuku z repro nebo zobrazení obrazu. Takže to celé zahrnuje licence pro vysílání, žádnou další licenci pro posluchače/diváka netřeba.

  Myslím, že během přehrávání DVD vzniká rozmnoženina díla – nejprve je vyjádřeno jen na DVD, a v průběhu přehrávání je vyjádřeno jak na DVD, tak obrazem a zvukem. Co by jinak byla zvuková a obrazová rozmnoženina? Nikde nenacházím důvod, proč by zrovna tahle rozmnoženina neměla být vnímána jako rozmnoženina díla ve smyslu zákona.
  29.10.2006 20:13 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Netvrdím, že licence určuje, jak se má chovat posluchač nebo divák. Tvrdím, že licence určuje, za jakých podmínek je možné dílo užít. A jeden způsob užití může být vysílání rozhlasem nebo televizí, jiný způsob užití je rozmnožování.
  Tak si ujasněte, co vlastně tvrdíte. Mě, jako poslucahče a diváka, nezajímá vysílání ani rozmnožování, já jsem nabyl nějaké dílo legální cestou (koupě autorizovaného nosiče s nahrávkou v obchodě) a chci si ho jenom pustit. A tvrdím, že mi do toho nemůže žádná licence ani AZ kecat, pokud se toto dílo nerozhodnu užít ve smyslu AZ. Teprve potom mě začíná zajímat licence.
  V případě televizního/rozhlasového vysílání se dle zákona jedná o "vysílání rozhlasem nebo televizí", přičemž to zahrnuje proces od načtení z nějakého média po výstup zvuku z repro nebo zobrazení obrazu. Takže to celé zahrnuje licence pro vysílání, žádnou další licenci pro posluchače/diváka netřeba.
  Licence (respektive AZ) platí pro to dílo stále. Tedy i po odvysílání. Nebo si to představujete tak, že odvysíláním dojde k nějké formě "přelicencování" a najednou pro to dílo začnou platit úplně jiná pravidla?
  Myslím, že během přehrávání DVD vzniká rozmnoženina díla – nejprve je vyjádřeno jen na DVD, a v průběhu přehrávání je vyjádřeno jak na DVD, tak obrazem a zvukem. Co by jinak byla zvuková a obrazová rozmnoženina? Nikde nenacházím důvod, proč by zrovna tahle rozmnoženina neměla být vnímána jako rozmnoženina díla ve smyslu zákona.
  Zvuková rozmnoženina - nahrávka, obrazová rozmnoženina - fotografie, fotokopie, videozáznam? Váš výklad mi přijde trošku přitažený za vlasy. Bylo by i čtení knížky výroba rozmnoženiny?
  30.10.2006 08:07 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Při vysílání dostávám autorské dílo už v podobě, jakou jsem schopen vnímat (otázka je, co s digitálním vysíláním). Jediné "užití" dle AZ, co s vysílaným dílem můžu dál dělat, je pořízení záznamu pro vlastní potřebu. To je dáno přímo ze zákona. A nic jiného s tím stejně dělat nemohu, takže mne licenční podmínky na jiné užití nemusí zajímat.

  V tom "jenom pustit" je právě zakopaný pes. Pokud si chcete přečíst knížku, prostě čtete text z papíru, který je rozmnoženinou autorského díla. Pokud posloucháte rozhlas, posloucháte zvuk z reproduktorů, který je rozmnoženinou autorského díla. Ale když si chcete pustit DVD, musíte nejprve vytvořit jeho rozmnoženinu, kterou jste schopen vnímat – nikdo si nepřehrává DVD tak, že jej nasadí na tužku, svítí na něj laserovým ukazovátkem a pochvaluje si, jaký je to báječný film :-) Při přehrávání DVD tedy dle mého není užití to, že sledujete film, ale že nejprve z jednoho vyjádření díla – DVD – pořídíte rozmnoženinu, jiné (audiovizuální) vyjádření.

  Nebo ještě jinak. Asi se shodneme na tom, že pokud k DVD přehrávači připojím video-rekordér nebo kameru a přehrávané DVD si nahraju, vytvářím rozmnoženinu DVD. Pokud kameru nepřipojím pomocí kabelů, ale budu snímat obraz z obrazovky, také vytvářím rozmnoženinu. A co teď s tímhle druhým případem? Na DVD mám rozmnoženinu, z té se pak stane nic a z nicu zase ve videokameře vznikne autorské dílo, které je náhodou stejné, jako to na DVD? Myslím, že ne, že i to co mám na obrazovce a co se line z reproduktorů je rozmnoženina autorského díla.
  29.10.2006 17:34 xxx
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Jiste, ale je legalni, aby nekdo prodaval DVD s tim, ze nepovoli jeho prehravani pod linuxem? Nerika se tomu kartel?
  29.10.2006 18:16 jyrki | skóre: 22 | blog: JKR
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Rekl bych ze vyrobce/tvurce ma pravo pouze doporucit uziti nejakeho produktu, napr. vyrobci aut doporucuji vhodne oleje, ale nemuzou zakazat uziti jineho oleje stejne viskozni tridy apod. Je mozne napr. odmitnout uznat platnost zaruky, za predpokladu ze vyrobek bude uzivan v rozporu s pravidly vyrobce. Ale podminovat si licenci uziti nejakeho komercniho produktu je hanebnost a zlocin.
  We don't need no education...Asi potřebuješ, použil si dvakrát zápor * Registrovaný uživatel Linux #245559.
  29.10.2006 15:57 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Samozrejme, a kdyz tam autor napise, ze si pred sledovanim musim utrit prdel holou rukou,
  To tam napsat nemůže. Dívat se na to můžeš jak chceš, ale může si klást podobné podmínky pro případ dalšího šíření a výroby rozmnoženin.
  28.10.2006 12:28 Xerces
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Na to ser. Kdybys měl dodržovat všechny stupidní zákony a nařízení tak ti z toho šlehne. A vůbec zákony jsou tu od toho, aby se porušovaly (kromě fyzikálních). Hlavně žij podle jedenáctera a budeš vpoho. :-)
  28.10.2006 12:41 XMurder | skóre: 25 | blog: introvert
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Přesně tak. IMO zákony navrhujou defektní stupidové, blbové a kreténi. Jediný kdo se musí řídit zákonama jsou fanatický policajti.
  28.10.2006 13:00 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Jediný kdo se musí řídit zákonama jsou fanatický policajti.
  Hm, tak tohle ale ti čeští ještě nevědí...
  28.10.2006 15:28 Lukáš Rýdlo | skóre: 18 | blog: Silný kafe | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Hmmm, opravdu zajímavý názor. Už se nedivým, proč je v ČR takový bordel a taková kriminalita. :-( Škoda, že neexistuje zákon, podle kterého by bylo možné takovéhle lidi zbavit občanství a vykázat ze země, třeba by se tu konečně dalo slušně žít :-(. Zákony jsou od toho, aby se jimi člověk řídil a pokud se mu nelíbí, aby se dožadoval změny.

  Jinak opravdu nechápu, co je za problém, když si někdo pro svůj produkt vymyslí nesmyslnou licenci. Film ani hudba není životně důležitý, takže pokud to někdo vydá pod omezující licencí, tak ho prostě budu ignorovat.

  A pokud se nenajdou paka, která raději zaplatí a pak porušují licenci, aby mohla zakoupený produkt užívat, třeba by prodejce začal krachovat a napadlo ho, že nesmyslné omezování svobody užívání zakoupených věcí není rozumný tah...
  θηριον ειμι
  Luboš Doležel (Doli) avatar 28.10.2006 16:02 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Dožadování se změny je marné :-/

  Uvedu trochu přehnaný příklad: myslíte si, že zbavení se totalitního režimu jde také bez porušení jeho zákonů?
  28.10.2006 16:12 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Které zákony porušovala Charta '77? Která zákony byly porušovány v listopadu '89? Myslíte si, že žijeme v totalitním režimu, kde se nemůžete proti špatným zákonům ozvat, nebo jen sedíte doma a planě řečníte v diskuzním fóru?
  28.10.2006 16:32 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Které zákony porušovala Charta '77? Která zákony byly porušovány v listopadu '89? Myslíte si, že žijeme v totalitním režimu, kde se nemůžete proti špatným zákonům ozvat, nebo jen sedíte doma a planě řečníte v diskuzním fóru?
  Něco by se jistě našlo: nepovolené shromažďování, příživnictví, nepřátelská činnost proti socialistickému zřízení, nepovolené rozšiřování tiskovin, nepovolené organizování se, "pobuřování", prohřešky proti dobrým mravům apod. Vždycky se něco našlo, nakonec byli všichni odsuzováni podle platných zákonů (i když lze jistě pochybovat o spravedlivosti procesů - ale to lze v každém režimu, i dnes).

  Vezměte to obráceně: Kolik představitelů podle obecného i oficiálního (zákonného) mínění zločinného, nemorálního a režimu bylo "odsouzeno" za jeho podporu nebo činy, které konali v jeho službách?

  Podle toho velice dobře poznáte, jestli je komunistický režim (1948-1989) považován skutečně za "nelegitimní" a zločinný, jak se to pokoušejí dnes někteří politici sugerovat o KSČM.
  28.10.2006 19:06 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Jinými slovy porušovali maximálně to, co spoluvytvářelo totalitu. Ale to, že dnes musím přistoupit na podmínky autora, pokud chci užívat jeho autorské dílo, to není nic totalitního. A asi nikdo z těch, co autorská díla nelegálně užívají ve skutečnosti nechce zrušit zákonnou ochranu autorského díla – tedy aby si s autorským dílem každý mohl dělat, co se mu zlíbí.
  28.10.2006 16:24 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Dožadování se změny je marné :-/

  Uvedu trochu přehnaný příklad: myslíte si, že zbavení se totalitního režimu jde také bez porušení jeho zákonů?
  Ten příklad není přehnaný - viz též rozpaky těch "morálních" stojících na správné straně, když mají odsoudit nějaký "zločinný" režim. Mohou se odvolat max. na porušení tehdy platných zákonů, ale už ne na to, co je v souladu s nimi - tak by zároveň nepříjemně relativizovaly ty svoje.

  Popravit cizího vládce za jeho vládcovskou politiku - to se žádnému jinému (ať už demokraticky zvolenému) vládci nechce. Dobře totiž ví, že by se mohl ocitnout při změně okolností velice snadno na jeho místě.

  A delegitimizace cizího režimu vznáší otázku po legitimitě vlastního... zejména v naší relativistické době, kdy už (ještě) není až tak módní odůvodňovat etiku a morálku "vyšší mocí" (nábožensky), což je sice ne jediné logicky možné, ale jediné opravdu fungující.

  Když to vztáhnu na příklad nelegitimního kopírování: jak dalece je legitimní ono "legální" kopírování producentů? Jak dalece je legitimní požadovat úplatu za povolení užívat neomezeně kopírovatelné, ale jen jedno autorské "duševní" vlastnictví? Jak dalece legitimní je vydělávat na kopírovatelnosti a zároveň ostatní za využití této vlastnosti (která jediná umožňuje tento druh podnikání) kriminalizovat?

  Atd. zkrátka - kdo se moc ptá, moc se doví. Proto organizace jako je OSA, Intergram nebo BSA nejraději operují v temnotách a ze všeho nejméně rádi publicitu (jinou než ve vlastní režii, což je obvykle FUD-kampaň na hraně zákonů). Proto se ve skutečnosti tak málo proti "pirátům" podniká.
  28.10.2006 16:59 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu

  Popravit cizího vládce za jeho vládcovskou politiku - to se žádnému jinému (ať už demokraticky zvolenému) vládci nechce. Dobře totiž ví, že by se mohl ocitnout při změně okolností velice snadno na jeho místě. A delegitimizace cizího režimu vznáší otázku po legitimitě vlastního... zejména v naší relativistické době, kdy už (ještě) není až tak módní odůvodňovat etiku a morálku "vyšší mocí" (nábožensky), což je sice ne jediné logicky možné, ale jediné opravdu fungující.

  Uz jste slysel o Iraku a jeho predchozim vladci?

  29.10.2006 11:15 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu

  Popravit cizího vládce za jeho vládcovskou politiku - to se žádnému jinému (ať už demokraticky zvolenému) vládci nechce. Dobře totiž ví, že by se mohl ocitnout při změně okolností velice snadno na jeho místě. A delegitimizace cizího režimu vznáší otázku po legitimitě vlastního... zejména v naší relativistické době, kdy už (ještě) není až tak módní odůvodňovat etiku a morálku "vyšší mocí" (nábožensky), což je sice ne jediné logicky možné, ale jediné opravdu fungující.

  Uz jste slysel o Iraku a jeho predchozim vladci?

  Jistěže, vždyť to je právě učebnicový příklad výše popsaného.
  28.10.2006 17:11 Lukáš Rýdlo | skóre: 18 | blog: Silný kafe | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Takovou reakci jsem čekal ;-). Ne, totalitního režimu se asi nezbavíte, pokud neporušíte některé jeho zákony. Ale zde se nebavíme o totalitním režimu. Zde se bavíme o tichém porušování platných a obecně uznávaných pravidel. Právo požadovat určité zacházení s mým duševním vlastnictvím (a teď nejde o obecné algoritmy, ale o "prokazatelně mou tvorbu", tedy film/hudba) je všeobecně uznávané. Není to nepochopitelný diktát despotického vladaře a pokud někdo porušuje licenci natolik, že jedná v přímém rozporu s ní, není to ani diskutabilní prohřešek typu "kolik okopírovaných taktů v písničce lze považovat za krádež nápadu".

  Jestliže někdo přehraje film, aniž by mu to jeho autor povolil, nelze to považovat za projevení nesouhlasu s platnými zákony. Něco jiného je, pokud totalitní režim zakáže svobodu projevu a shromažďování. Pak je pochopitelné, že lidé takový zákon poruší, protože je to útok na jejich základní životní svobody a jejich život. To ale snad nehodlá nikdo srovnávat se zákazem sledovat něčí film. Pokud by autor ten film nenatočil, stejně by ho nikdo neviděl... A pokud je autor blbec a vymyslí pitomou licenci, tak ho nikdo neuvidí taky ;-)

  Btw. do kina je taky běžné lézt oknem, když se mi zdá, že cena je nadsazená? :-D
  θηριον ειμι
  29.10.2006 07:10 Xerces
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  To máte pravdu, ale já jsem z příspěvku pochopil, že on si to CD/DVD legálně koupí a pak jej chce pouze přehrát na Linuxu. Tzn. že má strach, že přestože si CD/DVD legálně zakoupí, stejně poruší zákon přehráním na PC s OS GNU/Linux. Na to já říkám fuck off.
  29.10.2006 19:27 Lukáš Rýdlo | skóre: 18 | blog: Silný kafe | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Na to já říkám, že pokud to CD "legálně koupil", tak musel souhlasit s licencí. Pokud se licenci dozvěděl až po koupi, pak má právo odstoupit od smlouvy (tzn. CD vrátit a požadovat zpět peníze) ale nemá právo CD používat v rozporu s licencí.

  Otázka samozřejmě je, kolik lidí má nervy se s tím takhle drbat... ;-)
  θηριον ειμι
  29.10.2006 22:14 Xerces
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Jo to je přesně ono. Čas.
  28.10.2006 16:09 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  +1
  28.10.2006 21:13 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  kromě fyzikálních
  Já s radostí porušuju i ty fyzikální... ;-)
  28.10.2006 22:56 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  Zrovna jsem dnes koukal na zpravy na CT1 a bylo tam o jakemsi crackerovi/hackerovi co prolomil DRM u iTunes, aspon tak jsem to pochopil. Pry je to ten samy co prolomiv dvd-CSS, aby sli DVD prehravat i na pocitach s o.s. Linux. Presne tak to rekla. A paninka tam, rikala, ze ho tehdy obvinili ale pak ho uznali nevinnym s tim ze uzivatel ma pravo si to prehrat, kdyz si to koupil.

  Takze podle me prehravani DVD na linuxu nelegalni neni. Odvolaval bych se na to ze mam pravo si DVD prehrat kdyz jsem si ho koupil. Jakym zpusobem a na cem muze byt vydavateli suma fuk.

  Ona na woknech je situace podobna, vim ze kolegove v praci pouzivaj nejakej AnyDVD, coz by zrejme melo byt totez co libdvdcss. A nerekl bych ze se nad tim nejak zvlast pozastavujou...

  Zdenek
  www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
  28.10.2006 23:07 Kníže Ignor | skóre: 19 | blog: stoupa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  A paninka tam, rikala, ze ho tehdy obvinili ale pak ho uznali nevinnym s tim ze uzivatel ma pravo si to prehrat, kdyz si to koupil.
  a) bylo to v Norsku

  b) to, že uznali, že člověk má právo vytvářet programy pro prolomení nějaké ochrany, vůbec neznamená, že má také právo ho použít!
  Jestli máš zálohu mého blogu, tak mi ji pošli. Nějak jsem si ho smazal :-)
  29.10.2006 10:30 Kníže Ignor | skóre: 19 | blog: stoupa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  s/právo ho/právo je/

  prostě právo používat ty programy :-)
  Jestli máš zálohu mého blogu, tak mi ji pošli. Nějak jsem si ho smazal :-)
  stativ avatar 29.10.2006 09:59 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelegalni pouzivani linuxu
  A firma vyvijejici AnyDVD existuje diky tomu, ze sidli nekde na Antigue nebo v nejaky podobny BSOW (Big Shit Of the World), kde je nepostizitelna.
  Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk

  Založit nové vláknoNahoru

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.