V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Root tam nebyl, musel sem si ho vytvorit, ..Odpusťte, ale: co je to za blbost!? Používat "
$> sudo su
" je snad problém?
sudo -s
# sudo passwd
- zeptá se na původní heslo, které jste se "sudo" používali, pak zadáte dvakrát po sobě heslo nové (může být stejné jako předchozí) a už můžete "su" směle používat, aniž by jste museli fyzicky vytvářet účet roota. Simply clever!
sudo
. Já napsal, abyste jednou použil '$> sudo su'
, čímž se Vám (alespoň pod Kubuntu) nastartuje shell pod účtem roota, který v systému je, jen nemá nastavené heslo. Vyzkoušejte '$> sudo bash'
..to jsou fígle, co? blbejma kecama vo pravopisu, který je v této situaci naprosto irelevantníKaždý se někdy splete, i já, 1, 2 chyby, budiž. Ale chtělo by to trochu inteligence do dotazu, aby to nebilo tak do očí. Nic se nemá přehánět, ani hloupé chyby. A i já se přikláním k dodržování interpunkce, daleko rychleji a efektněji se to čte a je to přehlednější.
a už vůbec ironickejma řečma typu "utečeš k windows a budeš říkat jak je linux na hov..."Ale ono to tak často bývá! Toto je ukázkový příklad. Stručně řečeno, uživatel chce Linux, ale aby to bylo jako Windows. A takto to nejde. Uživatel musí mít naprosto jiný přístup a hlavně zájem. A pokud to myslí trochu vážně, musí vyvinout sám trochu iniciativy. A pokud by ji vyvinul a trošku se porozhlédl po netu a i tady, zjistil by sám, že otázka "nejlepší distibuce" pro "začátečníka/pokročilého" většinou nikam nevede a končí to nekonečnou nikam nevedoucí diskuzí/flame.
BTW: neznate neakou klavesnici s ceskejma znakama co ma podobne znaky jako anglicka?vok
Já bych poradil: neboj se ptát, založ si blog a tam komentuj svuj pokrok, čti manuály - k Mandrivě jsou k mání, tu jsem měl cca 2-3 roky a zatim se k ní od Gentoo nechci vracet. Minimálně komentáře ve skriptech se mi zdají přehlednější.
Pokud hledáš něco, co "naleješ", nainstaluješ a máš klid, tak by Ti Mandriva mohla stačit.
Tiskni
Sdílej: