Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Jak psal níže David Watzke.
cat /proc/cpuinfo
Tím zjistíš aktuální frekvenci.
Frekvence nezatíženého procesoru:
radim@marea:~> cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 47 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ stepping : 2 cpu MHz : 1000.000 cache size : 512 KBA frekvence zatíženého procesoru:
cpu MHz : 1800.000Řádek
cpu MHz
, tam uvidíš případnou změnu v aktuálním taktování procesoru.
Výpisy jsou zkrácené.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
cat /proc/cpuinfoTenhle procesor mám taky a 1.0 a 1.8 GHz jsou frekvence, mezi kterými lze přepínat za běhu. To znamená jediný: patrně ti to podtaktovává cpufreq.
processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 79 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ stepping : 2 cpu MHz : 1000.000 cache size : 512 KB fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 syscall nx mmxext fxsr_opt lm 3dnowext 3dnow pni cx16 lahf_lm svm cr8_legacy bogomips : 2012.06 TLB size : 1024 4K pages clflush size : 64 cache_alignment : 64 address sizes : 40 bits physical, 48 bits virtual power management: ts fid vid ttp tm stc
Já to vypnout rozhodně doporučuju, protože takový ptákoviny IMHO patřej leda na notebook.A na tom jste byl kde ? Přece je lepší když CPU žere 30W než 65W. Možná že je to dobré vypnout u starých distribucí a starých CPU které neměly tu podporu dokonalou a přepnutí třeba dlouho trvalo. Nebo pokud požadujete nějaké realtime aplikace kde by spoždění bylo nevhodné. Mám:
[petr@soban ~]$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 79 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3500+ stepping : 2 cpu MHz : 1000.000 cache size : 512 KBA přepínání funguje automaticky a je to poznat i na tom že potom CPU méně hřeje atd....
Přece je lepší když CPU žere 30W než 65W.Je to úplně jedno.
Možná že je to dobré vypnout u starých distribucí a starých CPU které neměly tu podporu dokonalou a přepnutí třeba dlouho trvalo.Možná?
Mám: [...]Hmmm...
$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 15 model : 47 model name : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ stepping : 0 cpu MHz : 2478.014 cache size : 512 KB
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
A pak se nemá globálně oteplovat.~40°C je hodně? Mohl bych nastavit, aby držel nižší teplotu, ale s tímhle jsem spokojenej
no, musim se Watzkeho zastat, mam dve jadra a jedine co me zajima je hluk a teplotaA energii taky neplatíš, že ne?
Jde o to, že počítač není jen u mě doma a když například v našem městě, 1% tj. třeba 20 počítačů "hodí" do úsporného režimu nebo "jenom" sníží frekvenci, tak už je to úspora a když je to například v celém kraji 1000 strojů už je to úspora energie s kterou se dá počítat. A tak je i úspora v "malých" zařízeních myšlena (to nemusí být jen pc ale třeba video, mob. telefon nebo lednička), každé zařízení uspoří pár Wattů ale v celkovém pohledu to jsou obrovské úspory i když v peněžence je takhle přímo necítíme.
Nehájím tu fanaticky šetření pomocí frekvence, ale rozhodně to není jen věc módy nebo hloupost na notebook aby "dýl svítil".možná i za několik tisícikorun ročněAčkoliv uznávám, že je potřeba šetřit, nesnáším, když někdo píše takové lži. Moje nenažrané PC má za celý rok spotřebu okolo 2500 Kč, tak chci vidět ty tisícové úspory.
Ještě poznámka: v dněšní době snižování spotřeby opravdu nechápu výrobce, proč neudělají standby režimy s odpojením od sítě a napájením z kondenzátoru nebo lithiového článku nebo nevim.. Vždyť by ten pohotovostní režim mohl brát se současnou součástkovou základnou jen zlomečky wattů a kdyby se kondenzátor náhodou po týdnu vybil, tak bysme prostě zvedli prdel!Akorát maličko nepočítáš s zákonem o zachování energie. Ten kondenzátor nebo akumulátor musíš někde nabít, takže akorát přesuneš dobu, kdy se energie odebere, ale jinak neušetříš nic. Ba naopak, ztráty v nabíječse toho kondenzátoru, udržování v nabitém stavu po dobu provozu a další drobnosti by ještě vzaly dalśí "drahocené" wattíky. Ad veřejné osvětlení: Mě celkem vyhovuje, že nemusím chodit večer venku s baterkou. A dokonce mi i vyhovuje, že mi maličko tyhle lampy svítí do postele, protože aspoň když se vzbudím, tak nemusím jako první věc hledat vypínač. A přitom je to jen špetka světla, která nijak neotěžuje. Asi tak jako měsíc v úplňku za jasného letního dne, ehm, noci.
Akorát maličko nepočítáš s zákonem o zachování energie. Ten kondenzátor nebo akumulátor musíš někde nabít, takže akorát přesuneš dobu, kdy se energie odebere, ale jinak neušetříš nic. Ba naopak, ztráty v nabíječse toho kondenzátoru, udržování v nabitém stavu po dobu provozu a další drobnosti by ještě vzaly dalśí "drahocené" wattíky.Omyl. Zákon zachování energie tady neplatí. Platil by jenom v ideálním případě, že budeš schopný odebrat z elektrické sítě jenom tolik energie, abys napájel to, co by jinak napájela ta baterie. Jenže situace ani zdaleka není tak ideální - například baterie v počítači vydrží napájet paměť BIOSu a hodiny několik let. PC zdroj, i když má dodávat takto malý proud, má příkon 20-40W. To samé platí i pro ostatní spotřebiče - všude, kde je transformátor, jsou automaticky ztráty; odhadem ten ztrátový proud bude možná větší, než kolik proudu by vytékalo z té baterky. Ad veřejné osvětlení - kdyby veřejné osvětlení osvětlovalo dolů, tak proti němu nic nemám. Jenže dneska jsou v módě ty okrasné lampy, které svítí hlavně nahoru a do stran, jenom ne dolů. Veřejné osvětlení potom osvětluje jenom v případě, že je oblačnost, od které se to světlo odrazí zpátky.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Tiskni
Sdílej: