Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
...cena se řídí poptávkou.Omyl, cena se řídí poptávkou i nabídkou. Náklady tedy samozřejmě roli hrají. Radši se nepiš bludy, pokud o tématu nemáš ani páru
Třídenní školení o Linuxu přijde na asi 15000.
Jak kde. Ale abych nedělal neplacenou reklamu, zkuste se na hlavní stránce porozhlédnout v pravém sloupci…
Navíc Linux má tu výhodu, že se v podstatě všechno dá naučit samostudiem, jen to samozřejmě znamená investovat vlastní práci (pak si musít rozhodnout, jestli pro vás nebude výhodnější investovat do toho školení - ale aspoň máte na výběr). Učit se celý život musí i ten plynař (dnešní kotle fungují dost odlišně od toho, co bylo před 20 lety), i když samozřejmě ne tak intenzivně jako v IT.
Kolik je primerena mzda je 200,- na hodinu moc nebo malo?Tak to je málo. To si za hodinu řeknu víc i když jdu někomu odvšivit Windows...
BTW: kolik se ti zdá přiměřené za věci jako je natažení kabelů (koax, UTP), instalace routerů a nastavení win?
Proč by nemohl živnostník nabídnout stejnou úroveň někdy bych řekl i lepší než nějaká firma?
Napríklad v tom, že keď sa živnostník niekde rozbije v aute a bude ležať v kóme, tak ťažko niekto po ňom okamžite bude pokračovať v začatej práci. Firma, ktorá ma ľudí a systém práce, vie garantovať lepšiu dostupnosť svojich služieb než jeden človek, aj keby bol najsamlepší. A že si za to tá firma nechá patrične zaplatiť, pričom ten kto tú prácu fyzicky odviedol uvidí len zlomok tej sumy? Skúste založiť vlastnú firmu - po 10 rokoch fungovania by to u Vás bolo presne tak isto, alebo by firma už neexistovala. Sú s tým spojené náklady, námaha a stres, o akých sa Vám pravdepodobne nikdy ani nesnívalo.
Fyzická osoba - živnostník môže samozrejme zamestnávať ľudí a delegovať im prácu. Poznám niekoľko podnikateľov, ktorí takto fungujú a úprimne sa im divím, že si na to nespravili právnickú osobu. Byť živnostníkom a zamestnávať ľudí je taký mačkopes - spája to v sebe nevýhody toho "byť podnikateľom" s nevýhodami toho "nebyť podnikateľom". Tak nejak som predpokladal, že rozumní ľudia to nerobia, ale áno - aj to je "firma".
Živnostníkom v tomto smere som myslel originál takých self-employed, čo sú síce vymakaní, ale majú problém svoju prácu delegovať a všetko tak musia robiť sami.
Firma nemusí mať viac administrátorov, ale keďže sa jej podarilo nájsť jedného, tak je pravdepodobné, že v prípade akútnej potreby bude vedieť zohnať iného. Bremeno zháňania tak ostáva na dodávateľovi, namiesto toho aby si nového živnostníka zháňal odoberateľ. Odoberateľ za túto dostupnosť (ale nielen za ňu!) platí patrične navýšenú sumu, pretože to čo dostáva je nielen samotná administrácia, ale aj služba zháňania vhodného administrátora.
Problém nastává jen v případě že jsem vypil 10piv nebo mě srazilo auto a nejsem schopen komunikovat prostřednictvím telefonu nebo internetu.
To je právě ten problém, že zákazník chce mít záruku i pro takový případ. Na druhou stranu, pokud už jsem s někým dohodnut, že za mne v případě průšvihu zaskočí, neměl by být problém dohodnout i se zákazníkem, že když budu nezvěstný, má se obrátit rovnou na něj a nečekat, až vstanu z mrtvých a zprostředkuji mu to.
důvěryhodnost pro klienta , schovávat se za ABCD s.r.o. které v případě nějakého sporu /většího/ se za jeden den přemění v ADCB s.r.o. a jede dál a klient ostrouhá. takových jsem viděl plno a plno jsem jim dělal síť v nových prostorách kde se kvapem stěhovali
Přesto bohužel řada (nejspíš i většina) firem bere to s.r.o. jako něco a priori důvěryhodnějšího než obyčejného soukromníka. Jako OSVČ mám šanci v podstatě jen u těch, kdo mne znají nebo komu mne doporučil nějaký stávající zákazník.
Proč by nemohl živnostník nabídnout stejnou úroveň někdy bych řekl i lepší než nějaká firma?
Nemluvil jsem o kvalitě práce, výslovně jsem uváděl úroveň dostupnosti. Protože živnostník není stroj a může onemocnět (a tím teď nemyslím běžné nachlazení) nebo ho také může přejet auto. A i když pomineme katastrofické scénáře, občas chce jet třeba na týden na dovolenou. Samozřejmě, i když má firma systémáky čtyři, mohou onemocnět všichni najednou, ale pravděpodobnost, že se tak stane, je řádově nižší. Proto si firma může dovolit garantovat reakční dobu třeba 24 hodin, zatímco živnostník dost těžko.
Co se týká kvality odváděné práce, tam je to značně individuální, jak u živnostníků, tak u firem. Věřte mi, že jako živnostník, který už byl nejednou vytěsněn firmou jen proto, že je to firma a že to má lepší zvuk, jsem dalek tvrdit, že živnostník odvádí a priori horší práci.
Tiskni
Sdílej: