Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Doporučil bych přidat do pole pro zadání dotazu, jako akci po zaměření, zobrazení dialogu ano/ne s dotazem, zda-li "jste si jist(a), že jste se řídil(a) pokyny uvedenými výše, a nechystáte se např. položit dotaz, již několikrát řešený?"
Doporučil bych přidat do pole pro zadání dotazu, jako akci po zaměření, zobrazení dialogu ano/ne s dotazem, zda-li "jste si jist(a), že jste se řídil(a) pokyny uvedenými výše, a nechystáte se např. položit dotaz, již několikrát řešený?"Ja by som skor navrhoval vseobecnejsie riesenie, a to pridanie povinneho pola (text-area) "Co som uz pre riesenie svojho problemu podnikol?". Casto staci chybovu hlasku nejakeho programu skopirovat do Googla alebo do vyhladavania tu na abclinuxu.cz. A ked na to niekoho upozornim, spravidla aj s pridanim linky na prislusny Google request, tak su ludia podrazdeni a ja som ten zly, napriek tomu, ze som bol vobec ochotny venovat SVOJ cas rieseniu ICH problemu. Predpokladam, ze aspon cast problemov by sa vyriesila v momente, ked by sa pri pisani dotazu do fora musel opytujuci sa zamysliet nad tym, ako sa vobec dany problem ma pokusit riesit.
ahoj, konecne som dospel u windowsu,ze ho neznasam ...Můžu se zeptat na důvod ?
Já osobně jsem začínal s Mandrivou (tenkrát se ještě jmenovala Mandrake). Myslím, že je pro začátečníka nejlepší volbou. Můj kamarád provozuje Ubuntu a je velmi spokojen.
Rozhodně pro začátečníka nedoporučuju Slackware, Debian apod.
Tiskni
Sdílej: