Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).
Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Pod debianom 64bit nefunguje Firebird 1.5
resilo se to tu uz stokrat ... s 64bit uz nejsou problemy s javou , flashem atd .... vzhledem k tomu ze uz jsou nativni verze ....
jakmile ma clovek 4giga ram tak ma cenu 64bit .......
Javovskej aplikacii je jedno, ci bezi na 32 alebo 64 bitovom JVM, pretoze to prakticky ani nema ako rozoznat.To neplatí, pokud ta aplikace používá nějaké nativní knihovny. A že řada komerčních aplikací tak činí.
HotSpot je ten isty.Tak to neplatí už z toho jednoduchého důvodu, že srdcem HotSpotu je překladač do nativního kódu, který musí v každém případě generovat jiný kód
To neplatí, pokud ta aplikace používá nějaké nativní knihovny. A že řada komerčních aplikací tak činí.V tom pripade sa uz nerozpravame o javovskej aplikacii, ale o (pravdepodobne C) kniznici.
Tak to neplatí už z toho jednoduchého důvodu, že srdcem HotSpotu je překladač do nativního kódu, který musí v každém případě generovat jiný kódProsim link potvrdzujuci ze je to tak a vysvetlenie, preco by mal byt generovany iny kod, ako generuje na tej istej platforme 32bitova java. V Jave aktivne programujem od cias co JDK 1.3 bola horucou novinkou a na nic podobne som zatial nenarazil; tym netvrdim, ze nemozes mat pravdu.
Poznam narust vykonu?
Neni to tak dlouho, co se to tu resilo v diskusi. Posilal jsem tam i nejake odkazy na testy (nevim, zda jsou jeste funkcni). Zaver si domyslite urcite sam :).
int
určitě nenarazíš.
3.2.3 Parameter Passing ... 2. If the class is INTEGER, the next available register of the sequence %rdi, %rsi, %rdx, %rcx, %r8 and %r9 is used. 3. If the class is SSE, the next available SSE register is used, the registers are taken in the order from %xmm0 to %xmm7.
A v danej situacii by sa dalo dokonca argumentovat, ci 32 bitovy system na 64 bitovom hw nemoze 64 bitovy register pouzit ako dva 32 bitove, a teda by sa efektivne pocet registrov "zdvojnasobil".To by samozřejmě nemohl - 32bitové instrukce nepočítají s tím, že by nějaký z těch registrů měl šířku 64bitů, tudíž nemůžou s horní polovinou nijak manipulovat.
To uplne stavia cely bod 2) na hlavuNevidím, čím by ten bod 2) byl postaven na hlavu. Naopak citace z ABI výše ho potvrzuje.
Narůst výkonu by mě být jednotky procent, tj. málo. Viz. třeba testy firmy Adobe 32-bit vs 64-bit. Rozdíl bude při načítání dat/programů s obrovským objemem (veliký). 32-bity tedy pomaleji výrazně loadují. Na 32-bitovém systému nelze používat víc než 2 GB RAM. Takže do budoucna je jasné, že to už nemůže stačit.
Co koukám do e-shopů, tak všude vidím Vista x64 v nejrůznějších verzích a RAM všude nabízejí minimálně 2 GB. Obecně ale není přechod 32 na 64 nějak bezproblémový. Na GNU/Linux žádná záruka není.
Windows bych sem jako ukázkový příklad moc netahal, tam je víc problémů s aplikacemi určenými pro 32bit
To je hlavně tím, že co se 64-bitových systémů týká, ztrácejí Windows na Linux asi tak čtyři roky, takže oni teď teprve řeší (nebo dokonce objevují) problémy, které my už máme dávno vyřešené.
Na 32-bitovém systému nelze používat víc než 2 GB RAM.
Hlúposť na mraky. Mám WinXP, 3GB RAM a bez swapu, a dokážem využiť kľudne toľko ramky, že sa zosype systém :D Nie vážne, 1 32-bitový proces nedokáže adresovať viac ako 2GB RAM a to je rozdiel. Samozrejme, že existuje /PAE /3GB ale to je už o niečom inom, program musí byť tak skompilovaný aby to dokázal využiť.
Až na to, že mám aj Debian Lennyho a Ubuntu 8.10, tiež podobne…
Na stránkách Intelu je ke stažení Datasheet v .pdf formátu, ve kterém je uveden bod:
"Support for IA-32 and Intel ® 64 architecture"
tak snad Atom 64-bitový je.
Podle Wikipedie jak ktery Atom.
Kolikrát pláči, že můj Yonah (IBM R60) neudělali 64-bit ..
Osobne jsem se 64bity zacal jak jen to bylo trochu unosne .. skoncil jsem tim, ze mi dosel cas na hrani si stim a vratil jsem se na 32bit ..
Pokud mas hodne casu a nevadi ti, ze ti semtam obcas neco nepujde, tak proc ne ... pokud ale chces, aby ti vse (a to myslim kazdou kravinu) bezelo na poprve, semtam nepadalo a nebo se vubec spustilo, tak zustan na 32bitu.
Rej
Pokud mas hodne casu a nevadi ti, ze ti semtam obcas neco nepujde, tak proc neDo skupiny sem tam občas, alespoň co se mě týče, momentálně patří jenom Xilinx ISE WebPack. Mám ten pocit, že to není příliš běžně používaný program.
A s čím je problém? 32b ISE funguje na 64b systému naprosto bez problémů. Aby fungoval i iMPACT a ChipScope, je třeba nahradit původní ovladače JTAG kabelů podle http://rmdir.de/~michael/xilinx/.
A s čím je problém? 32b ISE funguje na 64b systému naprosto bez problémůPrávě že ne. Ale dost možná tam nemám 32bit knihovny, nějak jsem se nedostal k tomu to zjišťovat. Navíc ISE je zrovna jeden z těch programů, který by víc než 4GB paměti využily.
Právě že ne. Ale dost možná tam nemám 32bit knihovny, nějak jsem se nedostal k tomu to zjišťovat.
Stoprocentně to musí být chybějícími knihovnami. Starší verze ISE, které ještě neexistovaly pro 64b (třeba 6.3i) mám nainstalované pouze 32b a fungují výborně.
Navíc ISE je zrovna jeden z těch programů, který by víc než 4GB paměti využily.
Osobně sice 64b verze ISE/EDK/CSP používám, ale v tomhle musím oponovat. Z FPGA, které jsou momentálně v prodeji nestačí 32b verze ISE pouze na XC5VLX330/XC5VLX330T za $9313/$19680. Paměťové nároky ISE jsou shrnuty zde.
Stoprocentně to musí být chybějícími knihovnami. Starší verze ISE, které ještě neexistovaly pro 64b (třeba 6.3i) mám nainstalované pouze 32b a fungují výborně.Mě fungovala verze 9 v pohodě, verze 10 se nechtěla ani nainstalovat... časem se na to podívám.
Osobně sice 64b verze ISE/EDK/CSP používám, ale v tomhle musím oponovat. Z FPGA, které jsou momentálně v prodeji nestačí 32b verze ISE pouze na XC5VLX330/XC5VLX330T za $9313/$19680.Nevím, v podstatě jsem citoval něco, co tu padlo v nějaké jiné diskuzi.
Prestoze pochybuji, ze to autorovi pomuze v rozhodnuti, zminim, ze pouzivam emulator mainframu Hercules (mainframe je 64-bitova architektura), a ten bezi radove rychleji na 64-bitovem systemu nez na 32-bitovem.
Tiskni Sdílej: