Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
Zjistil jsem, že na to musím mít kompilátor mingw32.
Zajímalo by mě, odkuď se tenhle blud šíří... Qt programy jdou na Windows kompilovat i pomocí visual studia, mingw opravdu potřeba není.
Z dotazu jednoznačně nevyplývá, že se jedná o cross kompilaci, v minulosti se tu navíc objevily i dotazy, kde se o cross kompilaci nejednalo a přesto tazatel považoval mingw za nezbytnost.
Co se týče toho, jak bych si to představoval, tak já bych jednoznačně preferoval již zmíněné řešení s Windows a Visual studiem. Bez Windows se stejně kvůli otestování výsledného programu neobejdete, rozumný instalátor taky bez Windows nevyrobíte, tak proč se babrat s cross kompilací, která navíc zavádí závislost na běhovém prostředí mingw?
chtěl bych abych mohl programovat v Qt Creatoru na linuxu a kódy následně zkompilovat pro windowsCo je na tom nejednoznačného? A k tomu zbytku, co když tazatel Windows, a natožpak nějaké Visual Studio (které, kromě verze Express je pro domácí účely i drahé) nevlastní?
Co je na tom nejednoznačného?
Třeba to, že tazatel může programovat v Qt Creatoru na linuxu a následně zkompilovat vytvořenou aplikaci pro windows na windows.
A k tomu zbytku, co když tazatel Windows, a natožpak nějaké Visual Studio (které, kromě verze Express je pro domácí účely i drahé) nevlastní?
Jak už psali jiní, Express verze VS je pro kompilaci Qt programů dostačující. A pokuď tazatel nevlastní Windows, neměl by se pro ně pokoušet vyrábět binárky...pokuď se tedy nejmenuje Donald Knuth
Tiskni
Sdílej: