Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
/apps/nautilus/desktop/computer_icon_visible
. A zobrazování připojených CD a DVD by přes to menu mělo jít... Nevím, proč to nejde...
/apps/nautilus/desktop/volumes_visible
, kde se da zatrhnout/odtrhnout to zobrazovani vymennych medii na plose. dekuji
/apps/nautilus/desktop/computer_icon_visible, checkbox, "Zobrazovat ikonu \"Počítač\""Zobrazil by klasický konfigurační dialog s tím jedním zaškrtávátkem. Rozložení widgetů není třeba nikde definovat, protože jsou stejně všechny konfigurační dialogy prakticky stejné. Něco takovéhoto jsem udělal ve své budoucí bakalářce a celkem se to osvědčilo – konfigurační dialog se vším všudy znamená cca 4 řádky kódu v C (bez seznamu widgetů), resp. odeslání 1 zprávy. Není to všemocné, ale nemyslím, že by pro konfiguraci spousty věcí vrámci desktopu bylo potřeba nĚco o hodně složitějšího.
Vím, že třeba KDE tam má různé styly vzhledu hodin. Mně se to sice nikdy nelíbilo, ale jak říkám, nejsem reprezentativní vzorek. Budiž.Nejde o styly, jde o barvu a velikost. Zkuste si průhledný panel a tmavé pozadí a pak luštit černé malinké hodiny. To tam pak nemusí být vůbec.
/desktop/gnome/interface/enable_animations
(i když, jak na to koukám, asi to vypne všechny animace, takže si vyhledej "animation" někde v "metacity", aby to vypnulo jen efekty oken). Není to moc elegantní řešení, ale lepší než nic.
1) Nelze vypnout popisek po najeti na polozku (program) v taskbaru coz koliduje s Berylem a jeho zivym nahledem ... zminene popisky jsou naprosto k nicemu a rad bych je vypnul i kdybych Beryl nemel, nasel jsem sice v GConfu polozku na vypnuti popisku u appletu, ale s taskbarem mam smulu - ten priserny, hnusny popisek tam stejne stale je.
2) V nabidce "Open ..." bych rad nejakym zpusobem upravil viditelne sloupce, datum je sice vec hezka, ale rad bych tam videl jeste navic zejmena velikost, prava a vlastnika souboru/slozky. Neprisel jsem na to jak to udelat :(
3) Gnome registry mi pripadaji dost zmatecne, najit v nich neco bez predchoziho vygoogleneho navodu byva casto celkem orisek a ackoliv to samozrejme ani zdaleka nema do neprehlednosti registru Windows, ocekaval bych od desktopoveho prostredi profilujiciho se na BFU uzivatele vice user-friendly pristup nez jsou tyhle registry. Bud normalni tematicky rozclenene okomentovane konfiguraky (aby alespon zkusenejsi uzivatel byl schopen rychle najit to co potrebuje), tak jak je to v Linuxu bezne a nebo GUI (tak jako treba KDE)
4) Nebylo by od veci, kdyby si Gnome pamatovalo nastaveni velikosti oken.
5) Nevim proc kdyz rozbaluju soubor pomoci filerolleru na jinem oddilu disku nez je /, tak se rozbaluje nejdriv do slozky /tmp a odtamtud se nasledne kopiruje na misto urceno, tuhle otravnou vlastnost ma i Ark. Na konzoli to funguje bez nejmensich problemu ... tohle me vadi celkem dost (konzole to sice resi, ale neni to tak pohodlne jako kliknout pravym tlacitkem a rozbalit).
Vic me zatim nenapada, Gnome momentalne aktivne nepouzivam (drive ano).
PS: Napada me jeste dalsi vec nesouvisejici tak uplne s Gnome (jen trochu) - v Linuxu mi chybi kvalitni dvoupanelovy GUI souborovy manazer. Nejblize je tomu asi Krusader, ale stale to ma k dokonalosti jakou ma Total Commander pod Windows hodne daleko :( A pokud nechci v Gnome pouzivat KDE aplikace, tak mam uz tuplem smulu. Existuje sice jakysi zapomenuty Gnome commander, ktery je ale v praxi nepouzitelny. Nautilus neni spatny, ale v urcitych vecech neni prilis pohodlny.
~/.gconf
a mají strukturu jako v Editoru (ale jsou v XML, a proto je lepší použít ten Editor). A, prosím, nenazývej to "registry".
Tiskni
Sdílej: