Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
/apps/nautilus/desktop/computer_icon_visible
. A zobrazování připojených CD a DVD by přes to menu mělo jít... Nevím, proč to nejde...
/apps/nautilus/desktop/volumes_visible
, kde se da zatrhnout/odtrhnout to zobrazovani vymennych medii na plose. dekuji
/apps/nautilus/desktop/computer_icon_visible, checkbox, "Zobrazovat ikonu \"Počítač\""Zobrazil by klasický konfigurační dialog s tím jedním zaškrtávátkem. Rozložení widgetů není třeba nikde definovat, protože jsou stejně všechny konfigurační dialogy prakticky stejné. Něco takovéhoto jsem udělal ve své budoucí bakalářce a celkem se to osvědčilo – konfigurační dialog se vším všudy znamená cca 4 řádky kódu v C (bez seznamu widgetů), resp. odeslání 1 zprávy. Není to všemocné, ale nemyslím, že by pro konfiguraci spousty věcí vrámci desktopu bylo potřeba nĚco o hodně složitějšího.
Vím, že třeba KDE tam má různé styly vzhledu hodin. Mně se to sice nikdy nelíbilo, ale jak říkám, nejsem reprezentativní vzorek. Budiž.Nejde o styly, jde o barvu a velikost. Zkuste si průhledný panel a tmavé pozadí a pak luštit černé malinké hodiny. To tam pak nemusí být vůbec.
/desktop/gnome/interface/enable_animations
(i když, jak na to koukám, asi to vypne všechny animace, takže si vyhledej "animation" někde v "metacity", aby to vypnulo jen efekty oken). Není to moc elegantní řešení, ale lepší než nic.
1) Nelze vypnout popisek po najeti na polozku (program) v taskbaru coz koliduje s Berylem a jeho zivym nahledem ... zminene popisky jsou naprosto k nicemu a rad bych je vypnul i kdybych Beryl nemel, nasel jsem sice v GConfu polozku na vypnuti popisku u appletu, ale s taskbarem mam smulu - ten priserny, hnusny popisek tam stejne stale je.
2) V nabidce "Open ..." bych rad nejakym zpusobem upravil viditelne sloupce, datum je sice vec hezka, ale rad bych tam videl jeste navic zejmena velikost, prava a vlastnika souboru/slozky. Neprisel jsem na to jak to udelat :(
3) Gnome registry mi pripadaji dost zmatecne, najit v nich neco bez predchoziho vygoogleneho navodu byva casto celkem orisek a ackoliv to samozrejme ani zdaleka nema do neprehlednosti registru Windows, ocekaval bych od desktopoveho prostredi profilujiciho se na BFU uzivatele vice user-friendly pristup nez jsou tyhle registry. Bud normalni tematicky rozclenene okomentovane konfiguraky (aby alespon zkusenejsi uzivatel byl schopen rychle najit to co potrebuje), tak jak je to v Linuxu bezne a nebo GUI (tak jako treba KDE)
4) Nebylo by od veci, kdyby si Gnome pamatovalo nastaveni velikosti oken.
5) Nevim proc kdyz rozbaluju soubor pomoci filerolleru na jinem oddilu disku nez je /, tak se rozbaluje nejdriv do slozky /tmp a odtamtud se nasledne kopiruje na misto urceno, tuhle otravnou vlastnost ma i Ark. Na konzoli to funguje bez nejmensich problemu ... tohle me vadi celkem dost (konzole to sice resi, ale neni to tak pohodlne jako kliknout pravym tlacitkem a rozbalit).
Vic me zatim nenapada, Gnome momentalne aktivne nepouzivam (drive ano).
PS: Napada me jeste dalsi vec nesouvisejici tak uplne s Gnome (jen trochu) - v Linuxu mi chybi kvalitni dvoupanelovy GUI souborovy manazer. Nejblize je tomu asi Krusader, ale stale to ma k dokonalosti jakou ma Total Commander pod Windows hodne daleko :( A pokud nechci v Gnome pouzivat KDE aplikace, tak mam uz tuplem smulu. Existuje sice jakysi zapomenuty Gnome commander, ktery je ale v praxi nepouzitelny. Nautilus neni spatny, ale v urcitych vecech neni prilis pohodlny.
~/.gconf
a mají strukturu jako v Editoru (ale jsou v XML, a proto je lepší použít ten Editor). A, prosím, nenazývej to "registry".
Tiskni
Sdílej: