Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
ono to nějak funguje ale do firmy si to nepořídíme, protože originál je originál...Bohužel to bude pravda - ledaže by MS onen sw nějakým způsobem posvětil (že by nějaká cetrtifikace, nebo oficiální test kompatibility...).
When I hear the term “conspiracy theorist” used, it’s often by some powerful individual or organization seeking to deflect investigation by discrediting the whistleblower. A second use of the term is by third parties such as radio hosts who seem to have a need to demonstrate publically how pro-authority or mainstream they are. Even if not used in those contexts, the term should not be used without a fair hearing of the actual argument being made, given its common use against the weak by the powerful. Whistleblowers are important to the democratic functioning of society, and unlike the propagandists who carry the message of the powerful, have historically not been rewarded for their actions (On the contrary.) You insinuate, without stating, that those who complain about MS fall into the category of “conspiracy theorists”. You present a list of traits that we are to associate with “conspiracy theorists”, though many of these traits are common in the general population, including non “conspiracy theorists”. Since the traits can’t be uniquely assigned to only those who spout “conspiracy theories”, one might conclude that your real issue is with people who argue irrationally, or point finger at others without proof. If that is what you are trying to say, then by all means, prove them wrong on rational basis, without making naive blanket statements about conspiracies about which you are little-educated, and apparently have little motivation to debate.
A ano, možná, že název článku a termín "conspiracy theorist" je vlastně špatný, což ale ještě neznamená, že je špatný celý článekVidím v něm závažné vady. Možná ale s několika výroky souhlasit můžu.
ztrátu sebereflexe a neadekvátní přiřazování morálních či mravních vlastností morálku či mravy nenesoucím objektům. Tzn. ze zásady neexistuje zlá nebo dobrá společnost, existují jen zlé nebo dobré kroky těchto společností (a to, zda jsou zlé či dobré z principu záleží na úhlu pohledu, jen výjimečně jde o možnost objektivity, budeme-li argumentovat třeba společenskou prospěšností, ale to už je zase ideové a zpochybnitelné, takže vlastně také ne zcela objektivní).Nevidím problém s označením "zlá společnost (korporace)". To je prostě taková, která dělá "zlé kroky". Dobro a zlo je jistě subjektivní. Co je dobro pro lidi je zlo pro kapitalisty a podobně...
Dnes máte zlý Microsoft či třeba Novell, zítra může být zlý Red Hat nebo Canonical.Může, ale momentálně není. Pravda je, že je potřeba situaci průběžně přehodnocovat.
Protože rozhodují pouze peníze, ne ideály či dlouhé vlasy a vousy pana Stallmana, či kohokoliv jiného.Jistě. Ale musíte uznat, že ideály Stallmana a um Moglena rozhoduje taky hodně. Však GPL v. 3 je docela významnou věcí, která v určitých případech peníze přebije. Já bych spíš řekl, že rozhoduje právo a peníze než jenom peníze.
A jak nás už kdysi poučil superprofesor, špinavé peníze neexistují. (Přesněji, já je tedy také neznám.)Pro ekonomy neexistují. Já tak označuju ty pocházející z genocid, tunelů, korupce nebo třeba vázaného prodeje OEM licencí.
Nevidím problém s označením "zlá společnost (korporace)".Já s ním problém mám, protože takové označení je emocionální, iracionální - s prominutím - nesmysl.
To je prostě taková, která dělá "zlé kroky".Nejsem si jistý tím, jestli vůbec může existovat společnost, která dělá jen zlé kroky (snad v něčí fantazii), a pokud dělá občas i dobré kroky, tak už zas tak zlá není, ne?
Dobro a zlo je jistě subjektivní. Co je dobro pro lidi je zlo pro kapitalisty a podobně...Aha, tak teď už vás chápu. "Co je dobro pro lidi je zlo pro kapitalisty." To dává smysl, protože kapitalisté, jak známo, nejsou lidé. Co vlastně jsou? Ještírci?!
Může, ale momentálně není.Možná, že se vám to jenom zdá. Možná, že přes své zaujetí Microsoftem a Novellem nedostatečně monitorujete ty dvě druhé firmy, které třeba už dávno tajně připravují zradu (lidí). Oni jsou také kapitalisté.
Ale musíte uznat, že ideály Stallmana a um Moglena rozhoduje taky hodně.Ideály páně Stallmana jsou... jaké jsou.
Já bych spíš řekl, že rozhoduje právo a peníze než jenom peníze.No, právo jsou mantinely a peníze jsou ta sůl.
Pro ekonomy neexistují. Já tak označuju ty pocházející z genocid, tunelů, korupce nebo třeba vázaného prodeje OEM licencí.Dávání genocidy a OEM do jedné věty může leckdo považovat za fanatismus. Pro lidi bez sebereflexe to ale zřejmě nemá žádný význam.
Proč? Když si to jasně nadefinuju, tak aby to smysl dávalo, tak ho to dává a žádný nesmysl to není.Nevidím problém s označením "zlá společnost (korporace)".Já s ním problém mám, protože takové označení je emocionální, iracionální - s prominutím - nesmysl.
Proč jen? Pokud dělá občas i dobré kroky, je pořád stejně zlá. Samozřejmě záleží na tom jak dobré jsou ty dobré a jak zlé jsou ty zlé. Některé zlé korporace jsou zlejší než jiné. Některé dobré korporace jsou lepší než jiné. Dá se srovnávat.To je prostě taková, která dělá "zlé kroky".Nejsem si jistý tím, jestli vůbec může existovat společnost, která dělá jen zlé kroky (snad v něčí fantazii), a pokud dělá občas i dobré kroky, tak už zas tak zlá není, ne?
Je to malinkatá menšina lidí, mezi níž a většinou lidí je široká hluboká propast.Dobro a zlo je jistě subjektivní. Co je dobro pro lidi je zlo pro kapitalisty a podobně...Aha, tak teď už vás chápu. "Co je dobro pro lidi je zlo pro kapitalisty." To dává smysl, protože kapitalisté, jak známo, nejsou lidé. Co vlastně jsou? Ještírci?!
Pokud to dělají tajně, těžko asi o tom můžu něco vědět. Až se to proflákne, tak se to dozvím. Zatím obě slíbili, že žádnou patentovou smlouvu s MS nechtějí a pevně stojí za svými principy. To mi zatím stačí.Může, ale momentálně není.Možná, že se vám to jenom zdá. Možná, že přes své zaujetí Microsoftem a Novellem nedostatečně monitorujete ty dvě druhé firmy, které třeba už dávno tajně připravují zradu (lidí).
Jsou správné a vážím si jich.Ale musíte uznat, že ideály Stallmana a um Moglena rozhoduje taky hodně.Ideály páně Stallmana jsou... jaké jsou.
Považovat za fanatismus? Na základě tohoto? Leda blb.Pro ekonomy neexistují. Já tak označuju ty pocházející z genocid, tunelů, korupce nebo třeba vázaného prodeje OEM licencí. Dávání genocidy a OEM do jedné věty může leckdo považovat za fanatismus. Pro lidi bez sebereflexe to ale zřejmě nemá žádný význam.
Proč? Když si to jasně nadefinuju, tak aby to smysl dávalo, tak ho to dává a žádný nesmysl to není.To je fakt, jenže já takovou jasnou definici nikde nevidím.
Proč jen? Pokud dělá občas i dobré kroky, je pořád stejně zlá.O kousek dále tvrdíte, že může existovat společnost horší než zlá, nebo možná lepší než zlá. A to tedy neplatí? Jak to je? Může být společnost dělající zlé kroky, ale výjimečně i kroky dobré, opravdu považována za stejně zlou, jako třeba ta, která je opravdu ďábelsky zlá (skrz naskrz, taková ta úplně fuj, třeba Microsoft)?
Samozřejmě záleží na tom jak dobré jsou ty dobré a jak zlé jsou ty zlé. Některé zlé korporace jsou zlejší než jiné. Některé dobré korporace jsou lepší než jiné. Dá se srovnávat.Takže máme různé kategorie, a ty se mohou měnit v čase. Mohou se ale třeba také měnit na základě pozorovatele, ne? Takže ve výsledku v jednom jediném okamžiku máte společnost, kterou někteří vidí jako úplně zlou, jiní jako trošinku zlou, jiní jako docela dobrou (a všichni tito lidé přitom vůbec nemusí být kapitalisté, a nebo jenom trochu zlí kapitalisté), takže není trochu arogantní říci, že nějaká společnost je jednoduše zlá, protože si to myslím, a hotovo?
Je to malinkatá menšina lidí, mezi níž a většinou lidí je široká hluboká propast.Большевик? Hm. A nemůže se ta propast také zmenšovat? A nepodléhá také subjektivnímu pohledu na věc? A musí ta propast vůbec existovat? Je možné zadat pravidla, kdy je nějaký kapitalista vždy zlý a kdy méně zlý, apod.? Existuje nějaká klasifikace? Třeba nějaký stallmanovský Kapitál?
Pokud to dělají tajně, těžko asi o tom můžu něco vědět.To je omyl! Zasvětíte-li se do určitého tajemství, můžete je prokouknout. Musíte mít ale otevřené oči. Lidé, bděte!
Až se to proflákne, tak se to dozvím.To už ale třeba bude pozdě a budete jimi zcela ovládnut. Dejte si na ně raději pozor.
Zatím obě slíbili, že žádnou patentovou smlouvu s MS nechtějí a pevně stojí za svými principy. To mi zatím stačí.To by vám stačit nemělo. Vždyť jsou to kapitalisté! Copak ti mají nějaké principy? (Kromě peněz.)
O tom druhém nepochybuji.Ideály páně Stallmana jsou... jaké jsou.Jsou správné a vážím si jich.
Sice nejde (nešlo by) jen o toto, ale blbci to jsou i tak, to máte pravdu. Jak vůbec nemohou vidět tu jasnou pravdu? Asi jsou to také (krypto)kapitalisté.Dávání genocidy a OEM do jedné věty může leckdo považovat za fanatismus. Pro lidi bez sebereflexe to ale zřejmě nemá žádný význam.Považovat za fanatismus? Na základě tohoto? Leda blb.
Definuji si to tak, že korporace která dělá zlé kroky, je zlá. Tečka.Proč? Když si to jasně nadefinuju, tak aby to smysl dávalo, tak ho to dává a žádný nesmysl to není.To je fakt, jenže já takovou jasnou definici nikde nevidím.
To je zdánlivý rozpor. Vyjádřil jsem se neobratně. Pokud dělá občas i dobré kroky, je pořád zlá. Tak to mělo být. Některé jsou zlé a některé jsou víc.Proč jen? Pokud dělá občas i dobré kroky, je pořád stejně zlá.O kousek dále tvrdíte, že může existovat společnost horší než zlá, nebo možná lepší než zlá. A to tedy neplatí? Jak to je? Může být společnost dělající zlé kroky, ale výjimečně i kroky dobré, opravdu považována za stejně zlou, jako třeba ta, která je opravdu ďábelsky zlá (skrz naskrz, taková ta úplně fuj, třeba Microsoft)?
Jo, můžou.Samozřejmě záleží na tom jak dobré jsou ty dobré a jak zlé jsou ty zlé. Některé zlé korporace jsou zlejší než jiné. Některé dobré korporace jsou lepší než jiné. Dá se srovnávat.Takže máme různé kategorie, a ty se mohou měnit v čase. Mohou se ale třeba také měnit na základě pozorovatele, ne?
Takže ve výsledku v jednom jediném okamžiku máte společnost, kterou někteří vidí jako úplně zlou, jiní jako trošinku zlou, jiní jako docela dobrou (a všichni tito lidé přitom vůbec nemusí být kapitalisté, a nebo jenom trochu zlí kapitalisté), takže není trochu arogantní říci, že nějaká společnost je jednoduše zlá, protože si to myslím, a hotovo?Jo. Pokud si něco myslím, tak to řeknu. Přece nebudu říkat něco co si nemyslím. To mi není vlastní.
Ne. Bolševik je něco úplně jiného.Je to malinkatá menšina lidí, mezi níž a většinou lidí je široká hluboká propast.Большевик? Hm.
A nemůže se ta propast také zmenšovat?Snad i může.
A nepodléhá také subjektivnímu pohledu na věc?Zčásti. Z většiny je ale objektivně měřitelná velikostí majetku nebo životní úrovní apod.
A musí ta propast vůbec existovat?Nevím jestli musí, ale prokazatelně existuje.
Je možné zadat pravidla, kdy je nějaký kapitalista vždy zlý a kdy méně zlý, apod.?Stejně jako pro každého jiného člověka.
Existuje nějaká klasifikace? Třeba nějaký stallmanovský Kapitál?Ne. Je to blbost.
Bez informací nic neprokouknu. Až budu mít informace, už to nebude tajné. Jo, bděte.Pokud to dělají tajně, těžko asi o tom můžu něco vědět.To je omyl! Zasvětíte-li se do určitého tajemství, můžete je prokouknout. Musíte mít ale otevřené oči. Lidé, bděte!
To možná bude. Ale dřív než se něco proflákne se o tom dozvím těžko.Až se to proflákne, tak se to dozvím.To už ale třeba bude pozdě a budete jimi zcela ovládnut. Dejte si na ně raději pozor.
A proč by neměli. I kapitalista se může chovat morálně.Zatím obě slíbili, že žádnou patentovou smlouvu s MS nechtějí a pevně stojí za svými principy. To mi zatím stačí.To by vám stačit nemělo. Vždyť jsou to kapitalisté! Copak ti mají nějaké principy? (Kromě peněz.)
Tohle nemá logiku.Sice nejde (nešlo by) jen o toto, ale blbci to jsou i tak, to máte pravdu. Jak vůbec nemohou vidět tu jasnou pravdu? Asi jsou to také (krypto)kapitalisté.Dávání genocidy a OEM do jedné věty může leckdo považovat za fanatismus. Pro lidi bez sebereflexe to ale zřejmě nemá žádný význam.Považovat za fanatismus? Na základě tohoto? Leda blb.
Kdyz se podivate jaky pokrok udelalo FSF/GNU s gcc, glibc a gdb za posledni 2 roky tak toho upravdu neni moc.
Podílel jste se někdy na vývoji gcc nebo podobného projektu? Jestliže ano, podložte své tvrzení, pakliže ne, tak nejste kompetentní se k tomu vyjadřovat, protože váš úhel pohledu na to jak se gcc v průběhu času zlepšuje je příliš malý.
... ale asi nikoho z FSF/GNU nezajima kolik casu vam zabere, kdyz chcete jejich nastroje pouzivat.
Podívejte se na velké projekty Mutt, Vim, Fvwm, KDE, samotné jádro a další. Myslíte, že pokud by bylo vaše tvrzení pravdivé, tak by používali pro vývoj stávající nástroje?
Stejne tak debugovani pod linuxem je fakt otresny. Jeste ze jde spousta programu prelozit pod Visual Studiem.
To je věc názoru, mě zase přijdou otřesné možnosti vývoje na platformě Windows a použití nástrojů typu Visual Studio jako nejotřesnější
Klidne se vsadim, ze drive nez GNU udela neco pro programatory, tak bude Mono hotovy.
GNU od začátku dělá věci především pro programátory a osobně neznám lepší prostředí pro vývoj než GNU/Linux. Je to ráj pro programátory. A když se vám něco nelíbí, tak přispějte do vývoje a vylepšete části, se kterými nejste spokojen. Musíte si uvědomit, že jsme na jedné lodi. Kritizovat práci druhých umí každý, ale přiložit ruku k dílu to ne.
Podívejte se na velké projekty Mutt, Vim, Fvwm, KDE, samotné jádro a další. Myslíte, že pokud by bylo vaše tvrzení pravdivé, tak by používali pro vývoj stávající nástroje?Ako keby mali inu moznost
Tak jinak, kdyby ty nástroje byli opravdu tak špatné myslíte, že by je používali nejlepší vývojaři na světě, případně, že by je tito vývojaři nevylepšili. Jinak minimálně Trolltech a Linux má možnost volby, ale to by musel existovat výrazně lepší kompilátor než je gcc.
Souhlasím, když se to aplikuje na jinou věc, tak to nemusí platit, obzvláště v případě aplikace na stádo ovcí. Ale lidé co vyvíjí Linux a kompilátory vědí naprosto přesně co dělají a kdyby něco mohli dělat výrazně lépe, tak by to taky udělali. Navíc takových kapacit není nadbytek, takže ne vždy šlape vše tak jak by mělo.
Už bych o tom dále nediskutoval, myslím, že si rozumíme
Dobrá, aby to nebylo špatně pochopeno měl jsem napsat, že tyto nástroje používají a vyvíjejí i jedni z nejlepších vývojařů na světě. A pak je používá také obrovská skupina "normálních smrtelníků" jako jsme my
A hadejte co se s tim projektem stalo - umrel. Nikdy nebyl pridan do hlavniho stromu - source code browsing neni prioritou gcc.
Ano to je evoluce. Je správně, že zemřel špatný projekt. Taková věc do gcc nepatří. Má to být totiž další specializovaný program. Přesně dle unixové filozofie. To vám nestačí ctags, který mi podobný soubor vygeneruje? Pak už jen pustím vim a skáču si po definicich proměných, funkcí, ... dle libosti.
Co se týče odpovědi vývojaře glibc, tak s ním musím souhlasit. Ale svět není černobílý, tak netvrdím, že je to správně a basta. Dobře to určitě je, ale když se na to podívám z pohledu uživatele valgrindu, tak se mi to samozřejmě líbit nebude. Vše je jen otázkou priorit.
std::vector<my_type>::iterator p = a.template my_find<my_type>("something");
V tom to asi bude, používám to na čisté C, takže jsem spokojený.
Uznávám, na první pohled by se mi líbilo mít tento nástroj zvlášť, ale možná by byla jeho kvalitní implementace rychlejší, kdyby se přidal přímo do g++. To je, ale podle mě docela oříšek. Protože nemá cenu tam narvat jednorázově sadu patchů, které se nebudou dále cíleně rozvíjet. Někdo by si to musel vzít na starost a tvrdě na tom neustále makat. A to se bez financování neobejde, takže dokud to nedá komerční společnost příkazem svým vývojařům, tak se asi nedočkáme.
Už si asi rozumímě. Mě se hlavně nelíbilo na vašem prvním příspěvku, že vypadal jako kdyby měli vývojaři nohy na stole a flákali se. Přitom ti kluci odvádí skvělou práci, ale hold jich není tolik, aby se pořádně zamakalo i na věcech s menší prioritou. Pro mě je třeba mnohem důležitější kvalita sestaveného kódu, než různé "třešničky", které pomáhají při vytváření zdrojáku.
Vedel jste, ze muzete pomoci gcc prelozit kod, tak, ze pred/po zavolani kazde funkce zavola vas callback?
To zní zajímavě, o tom jsem neměl ani tušení. Snad se to časem podá a dočkáme se věcí, které nám chybí
Vedel jste, ze muzete pomoci gcc prelozit kod, tak, ze pred/po zavolani kazde funkce zavola vas callback?Nevěděl (jak?
Je správně, že zemřel špatný projekt. Taková věc do gcc nepatří. Má to být totiž další specializovaný program. Přesně dle unixové filozofie. To vám nestačí ctags, který mi podobný soubor vygeneruje? Pak už jen pustím vim a skáču si po definicich proměných, funkcí, ... dle libosti.To je opravdu "ynteligentní" návrh. Navrhujete napsat parser C++ s GCC extenzemi ještě jednou, paralelně k tomu, co už je v GCC, tak, aby dělal přesně totéž?
Jenze presne takhle to nefunguje. Takovehle vyvojarske nastroje muze posoudit nejlepe jejich cilova skupina, tak jako u cehokoliv jineho. Pokud jejich vyvojari nejsou schopni reagovat na to, co cilovka potrebuje, pak toho udelali malo i kdyby 2 roky v kuse sedeli a kodili... Kolik napsali radku kodu nikoho nezajima. Dulezity je vysledek. Takze jestli se dotycny podilel na vyvoji nebo ne je uplne irelevantni.Kdyz se podivate jaky pokrok udelalo FSF/GNU s gcc, glibc a gdb za posledni 2 roky tak toho upravdu neni moc.
Podílel jste se někdy na vývoji gcc nebo podobného projektu? Jestliže ano, podložte své tvrzení, pakliže ne, tak nejste kompetentní se k tomu vyjadřovat, protože váš úhel pohledu na to jak se gcc v průběhu času zlepšuje je příliš malý.
Není to irelevenatní, protože takovou věc může posoudit pouze člověk, který dané problematice opravdu do hloubky rozumí. Protože jinak může být jeho problém neznalost a ne špatný nástroj. Jinak správně říkáte cílová skupina. Pokud si stěžuje, je něco špatně. Ale pokud si stěžuje jedinec, je dobré se zamyslet nad tím jestli tak smýšlí i cílová skupina. Řekl bych, že ne. Protože právě cílová skupina řídí vývoj těchto nástrojů a kvůli této cílové skupině do nich sypou komerční společnosti peníze.
Stejne tak debugovani pod linuxem je fakt otresny.Tak to naprostý souhlas. GDB je takový špatný vtip... Na denním pořádku mj. je, že padající program sundá i gdb nebo že gdb je důvodem pádu programu. Jak to má člověk takhle ladit
Podívej se na to takhle. Obrovské projekty se bez toho obejdou, vyvíjí se rychle, efektivně, kvalitně, ale Tobě na řádově menší projekty nestačí. Chybu bych hledal někde jinde. Navíc spoléhat se při ladění příliš na gdb není opravdu moc rozumné. Není problém pod ním odladit program. Pak odstranit ladící části. A nakonec zjistit, že bez nich nefunguje tak jak má. Jo to beru. Ale jsou i jiné cesty jak odladit SW, záleží na každém jakou si vybere
Potřebujeme to, u čeho se zdá, že se to bude (v horizontu nějaké doby) naprosto běžně používat."Naprosto běžně"? Co to je "běžně"? A kde běžně? U vás doma nebo ve vašem okolí, ve světě? A kým? 1000 lidmi, 10 000 nebo milionem? Nebo snad "běžně" znamená až používání uživateli v řádech desítek milionů ? Nebo ještě vice? Nebo naopak méně než tisící lidmi? Méně než sto lidmi?
Zavedené je to, co se dle statistik již naprosto běžně používá. Perspektivu má to, co potřebujeme.Jakých statistik? Co potřebuje kdo? Já, nebo vy?
Hurd nemá v příštích deseti perspektivu.Nezapomeňte to prosím oznámit vývojářům, protože tím (my!) akorát ztrácíme čas.
Možnost, že se zavede něco, u čeho jsme to nepředpokládali, je stejná jako možnost, že se nezavede něco, u čeho jsme to předpokládali.Stejná (ve smyslu pravděpodobnosti) být může, ale určitě si uvědomujete, že také nemusí být.
Byznys.Já vím.
Běžnost -- dle produktu a dle jeho využití.Gratuluji, vybruslil jste z toho pěkně.
Statistiky -- všechny, co jsou k dispozici a jsou důvěryhodné. Potřebuje je ten, kdo chce vyrábět.Jistě, teď mi ještě řekněte, jak chcete rozhodovat o té potřebnosti.
Hurd -- pro vývojáře má perspektivu, např. je to baví.Což pochopitelně nelze říci o produktech, na kterých pracuje de Icaza, že?
Myslel jsem perspektivu z hlediska nějakého masovějšího nasazení.Proč si vůbec myslíte, že Moonlight se nemůže masověji prosadit, že tedy nemá perspektivu? Nestojí snad za ním dostatečně silná společnost? Nebo se spoléháte na to, že se v Redmondu postaví Stallman s transparentem, svět ho poslechne a bude zase o krok napřed... pardon... o něco svobodnější oproti zlým kapitalistům? (A bude to stačit?)
Jaký je meziroční růst nasazení Hurdu?Netuším, vy ano?
Dejte mi raději konkrétní příklad. Na obecné otázky jsou obecné odpovědi.Běžnost -- dle produktu a dle jeho využití.Gratuluji, vybruslil jste z toho pěkně.Statistiky -- všechny, co jsou k dispozici a jsou důvěryhodné. Potřebuje je ten, kdo chce vyrábět.Jistě, teď mi ještě řekněte, jak chcete rozhodovat o té potřebnosti.
Icaza je Icaza. Ne Novell. Třeba Icazu baví sbírat známky nebo masturbovat, což ale neznamená, že to bude dělat i Novell.Hurd -- pro vývojáře má perspektivu, např. je to baví.Což pochopitelně nelze říci o produktech, na kterých pracuje de Icaza, že?
Protože se nedomnívám, že je po té technologii takový hlad, to je celé. A není třeba ho uměle vyvolávat.Myslel jsem perspektivu z hlediska nějakého masovějšího nasazení.Proč si vůbec myslíte, že Moonlight se nemůže masověji prosadit, že tedy nemá perspektivu? Nestojí snad za ním dostatečně silná společnost? Nebo se spoléháte na to, že se v Redmondu postaví Stallman s transparentem, svět ho poslechne a bude zase o krok napřed... pardon... o něco svobodnější oproti zlým kapitalistům? (A bude to stačit?)
Ano, tuším.Jaký je meziroční růst nasazení Hurdu?Netuším, vy ano?
Vy jste ale neposkytl ani tu obecnou odpověď. Nicméně mějme dva zmíněné případy: Hurd a Moonlight.Jistě, teď mi ještě řekněte, jak chcete rozhodovat o té potřebnosti.Dejte mi raději konkrétní příklad. Na obecné otázky jsou obecné odpovědi.
Icaza je Icaza. Ne Novell. Třeba Icazu baví sbírat známky nebo masturbovat, což ale neznamená, že to bude dělat i Novell.To jsou zvláštní přirovnání. De Icaza je zaměstnanec Novellu. Pracuje-li na Moonlightu, pracuje na něm i Novell? A je to vůbec podstatné? Ten software má perspektivu, protože někoho evidentně baví, jak jste sám řekl o jiném produktu.
Protože se nedomnívám, že je po té technologii takový hlad, to je celé. A není třeba ho uměle vyvolávat.Vy se nedomníváte. Já se třeba domnívám. Když budete mít pravdu vy, ale komunita poslechne de Icazu, budou zákazníci s otevřeným softwarem bohatší o jeden zbytečný produkt, budu-li mít pravdu já, ale zároveň se bude komunita řídit vaším názorem, bude zákazníkům (a všem uživatelům) scházet kriticky důležitá interoperabilita. Kdo jim nahradí ztrátu? Vy asi ne.
Očekávám, že máte v rukávu nějaká zajímavá čísla. Tak mi je prosím prozraďte, jinak mi hrozí, že dneska vůbec neusnu.Netuším, vy ano?Ano, tuším.
Vy se nedomníváte. Já se třeba domnívám. Když budete mít pravdu vy, ale komunita poslechne de Icazu, budou zákazníci s otevřeným softwarem bohatší o jeden zbytečný produkt, budu-li mít pravdu já, ale zároveň se bude komunita řídit vaším názorem, bude zákazníkům (a všem uživatelům) scházet kriticky důležitá interoperabilita. Kdo jim nahradí ztrátu? Vy asi ne.Kdo z vás měl pravdu se podle mého soudu stejně nikdy nedozvíme, protože v tomto ohledu platí jistý "princip neurčitosti": pokud bude dostatek marketingových důvodů k "vyvolání hladu", ten hlad může začít existovat i v případě, že by předtím nikdo hladový nebyl. A jedním z těchto důvodů může být i "multiplatformnost". V podstatě navozením určitého stavu ovlivňujete měření. Ani v jednom případě se nelze otočit, podívat se zpátky a tvrdit "já jsem vám to říkal", protože kdyby se vyšlo jiným směrem, změní se podmínky pro marketingovou masáž a výsledek může být jiný.
Protože se nedomnívám, že je po té technologii takový hlad, to je celé. A není třeba ho uměle vyvolávat.Docela odvazne tvrzeni, vzhledem k tomu, ze nepatris do cilove skupiny podobnych nastroju (z vyvojarske strany). Kdyby byl Silverlight neco uplne noveho, i principielne, pak bych chapal tvoji skepsi ohledne jeho prosazeni. Jenze Silverlight je v podstate Flash, ktery na nektere veci jde jinak a tam se to nelze brat jako "je to uplne na zacatku, tak se to neprosadi". Mas tu tisice vyvojaru, kteri pracuji s necim velice podobnym a kterym muze Silverlight prinest to, co jim chybelo. A to je jina situace nez mit uplne novou vec. Silverlight se prosadi. Uz jen proto, ze bude zcela jiste schovan v nekterem z budoucich bezp. updatu pro Windows (stejne jako tomu bylo s IE7) a tim padem vytvori dostatecnou klientskou zakladnu pro to, aby to vyvojari zacli pouzivat.
Nikdo ho nepotřebuje.Kdyby sis o alespon zjistil jaky je rozdil mezi Flashem a Silverlightem, nez tu opet rozjedes svuj fanaticky anti-Icaza rant. A pochybuju, ze jsi vubec cetl ten blogpost, o kterem tahle zpravicka je. Tak to laskave udelej.
Možná zápasíš s jazykovou bariérou, žes ji nepochopil stejně jako já. Možná neumíš anglicky tak dobře, abys pochopil kdo lže a má nekalé úmysly.Mam z AJ vysokoskolske statnice a blogposty de Icazy chapu moc dobre. Na rozdil od tebe ale nejsem beznadejny konspiracni teoretik.
Co je Flash a co Silverlight technicky (což není až tak důležité) vím dobře.To je prave to, cos nepochopil. Je to velmi dulezite. V mnoha oblastech MS nic moc noveho nevymyslel, spis by se dalo rici, ze i umele vytvarel poptavku. V teto oblasti se ale trefili pro mnoho lidi do cerneho, jak de Icaza pise:
there are technicalities about Silverlight that make it a fascinating platform. I personally want to write cross platform web applications using C#, Boo, Python and Ruby. And that matters to me, and matters to others. And I have loved Silverlight since it embedded the CLR runtime. Nothing new there, you can read the gory details of my fascination from back then. You advocate using standards that are implemented by multiple vendors. But what if none of those vendors is providing what I want? What if the vendors do not care about my opinion? What we got here is a case of an underserved market.Microsoft proste vytvoril neco, co se od Flashe lisi a co mnoha lidem chybelo.
Nepovažuju za korektní nálepkovat lidi jako "fanatiky" jenom protože se staví někomu/něčemu, v soukromí či veřejně, na odpor.Kdyby slo jen o tohle. Ja jsem si ale bohuzel tady na Abciku overil, ze pokud jde o Miguela de Icazu, jde u tebe veskera racionalita stranou.
Mam z AJ vysokoskolske statniceTo by mě ohromilo jen kdybych nevěděl jakou úroveń mívají lidé se státnicemi. Bývají to naprostí zoufalci. Tím ale nechci říct že vždycky.
konspiracni teoretikDalší směšná nálepka
To je prave to, cos nepochopil. Je to velmi dulezite. V mnoha oblastech MS nic moc noveho nevymyslel, spis by se dalo rici, ze i umele vytvarel poptavku. V teto oblasti se ale trefili pro mnoho lidi do cerneho, jak de Icaza pise: ... Microsoft proste vytvoril neco, co se od Flashe lisi a co mnoha lidem chybelo.No a? Pro mě to nic neznamená. Nekritizuju Silverlight z technického hlediska, nýbrž morálního a politického. Vadí mi že je proprietární, podporuje pouze Windows (Moonlight je a vždy bude fungovat jen z části), že je plný Microsoftího imaginárního vlastnictví a že bude sloužit jako nástroj proti svobodnému softwaru, s pomocí Novellu. Ale to jsem se snažil vyjádřit už dřív.
Ja jsem si ale bohuzel tady na Abciku overil, ze pokud jde o Miguela de Icazu, jde u tebe veskera racionalita stranou.Odmítám že by šla stranou, i když musím přiznat: trocha nenávisti k tomuto červovi se k té racionalitě přidává.
a spolupracovat jeho šíření už od samého počátku.Ako Moonlight spolupracuje na rozsireni Silverlight?
Takze podla teba je lepsie to vobec nemat a az to budu potrebovat, tak odkazat userom, aby bootovali do win?Zatím jo. Až třeba bude Silverlight k něčemu potřebný, pak nechť nám Moonlight slouží.
Moonlight akurat konecne nasmerovava trend nebyt 10 rokov za nejakou technologiou (btw - nie som zastanca Silverlight)Ne, jenom, dejme tomu, rok a půl.
Zvysok su dohady (preto ta oznacuju za konspiratora - varis z vody)Na dohadech není nic špatného, pokud jsou rozumné. "Konspirátor" znamená něco jiného než "konspirační teoretik". Jsou dva druhy "konspiračních teoretiků": (a) ti praví, kteří si vymýšlejí hovadiny a někomu je cpou; a (b) ti co říkají něco nepohodlného, které je touto nálepkou třeba diskreditovat. Vařím z dostupných informací.
Zatím jo. Až třeba bude Silverlight k něčemu potřebný, pak nechť nám Moonlight slouží.To mi celkom staci a som rad, ze nie si vyvojar niecoho co pouzivam.
Takto planovat, to je ako beh v hmle (mlha).Pořád nechápu, jak tohle slovo vlastně vyslovujete.
Podporuje snad OpenOffice kompatibilitou s .doc jeho rozšiřování? NeA tady jsi právě úplně vedle. Doc je v současný chvíli společný formát všech officů, což předtím určitě nebyl.
protože si tak lidé mohou své .doc soubory do ODT uložit.A proč by to dělali, když jim funguje doc a odt na MS Office ne-e?
Proto bylo nutné ji přidat. Bez ní bychom všichni museli používat MS Word, případně Word Viewer.Tak, teď se nadechni a použij skill analogie: Bylo nutné Moonlight udělat, abysme všichni nemuseli používat Windows jako Silverligh viewer.
A proč by to dělali, když jim funguje doc a odt na MS Office ne-e?ODT Plugin do Wordu mě neosvobodí zdaleka tolik jako OpenOffice s podporou .doc. O dalších MS formátech nemluvě. Třeba já MS Office nemám a nechci, protože je proprietární. EULA možná navíc zakazuje běh mimo Windows (nevím). Také stojí majland.
Tak, teď se nadechni a použij skill analogie: Bylo nutné Moonlight udělat, abysme všichni nemuseli používat Windows jako Silverligh viewer.Zatím nikdo Windows jako Silverlight viewer používat nemusí, protože Silverlight na netu nikde mimo stránky MS není.
Silverlight na netu nikde mimo stránky MS neníHezky ste to zakecal. Ale až se tak stane, jako že stane, na to má MS moc dlouhé prsty, uznáte moonlight (stejně jako podporu doc v OpenOfficech)?
treba si ten dokument budou chtit za deset let jeste precist :)protože si tak lidé mohou své .doc soubory do ODT uložit.A proč by to dělali, když jim funguje doc a odt na MS Office ne-e?
kdyby o tom mluvil jako o nutném zlu, možná by mě to tak nehnětlo, ale on to přímo velebíNo jo, pro jednoho dobro, pro druheho zlo. Ale s tim se holt musis nejak vnitrne vyrovnat (ikdyz mozna je prave tato diskuze soucasti procesu vyrovnavani
Ne, srovnání (Silvery)Moonlightu s Wine a podporou .doc (a pro mě za mně třeba s flashem) je zcela namístě!Ten vykřičník má nahradit "proč"?
UVědomte si, že situace je stejná.Proč?
Na tom, jak moc se daná technologie používá dnes naopak v tomto sporu nezáleží (tedy správně by nemělo záležet).Proč?
Naopak by mělo záležet na tom, jak je daná technologie kvalitní z technického hlediska.A na tom že ona technologie plně funguje pouze pod Windows a omezená implementace pro GNU/Linux je na zvůli Microsoftu a jeho patentové ochrany příslíbené zákazníkům Novellu a na tom že Microsoft chce od uživatelů GNU vybírat poplatky (a od některých už je vybírá) za imaginární vlastnictví a na tom že to uživatele platforem jiných než Windows udělá druhořadé lidi vůbec nezáleží? Záleží tedy jen na tom jak dobrá ta technologie je technicky a ne na tom jak špatná je pro uživatele ne-Windows.
Vám však jde jenom o to, kdo ji udělal - jestli to byl MS, tak je třeba ji potopit (i přes případné kvality);Jde mi o to čemu má sloužit. Je věc, která je namířena proti mě (a ostatním uživatelům GNU).
všiml jste si toho, že přesně takový přístup tu hájíte? No a to je to s čím nesouhlasím.Tak to jste vedle jak ta jedle.
To by mě ohromilo jen kdybych nevěděl jakou úroveń mívají lidé se státnicemi. Bývají to naprostí zoufalci. Tím ale nechci říct že vždycky.Nemyslis nahodou statnice z jazykovky? Ja netvrdim, ze jsem jazykovy genius. Mam pouze Bc. z anglictiny, ale porad si myslim, ze jsem se toho na VS dozvedel vice, nez nekde na jazykovce (mj. i z literatury a historie).
podporuje pouze Windows (Moonlight je a vždy bude fungovat jen z části)Cituju de Icazu:
they are giving us specs, they are giving us their test suites, and they are providing technical assistance. Its been a pleasure to work with them, and everything we write is open source software, I for one, could not ask for more.
Az prijde komunita s nejakou vlastni siroce prijimanou technologii, bude se muset prizpusobit Microsoft - co myslite, ze je treba nahle "objevovani" vyhod CLI v jeho poslednich serverovych produktech? Je to jednoduche.Jednoduché to tedy není. Bylo tu ODF. Standardní, relativně přijímané. Co se stalo? MS přišel s OOXML. Co se stalo dál? Novell ho propaguje. Bylo tu standardní kódování češtiny. Co se stalo? MS přišel s windows-1250. A já se ptám: kdy se Novell plácne přes čelo a do SUSE začne všude cpát jako výchozí windows-1250? (A tady je krásně vidět ten rozdíl mezi nutností něco, zejména rozšířenou technologii, implementovat, v našem případě tedy windows-1250, a zbytečností to ještě podporovat... Silverlight není rozšířený, jestli se vůbec někdy rozšíří, je hodně pochybné -- a Novell mu přitom ještě dělá PR.)
Moonlight bude možná jen pro potřeby SUSEV tom případě je to v pořádku
Tiskni
Sdílej: