Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
No tak se přejde na IPv6.Asi si neodpustím takové menší rýpnutí. Většina proIPv6 argumentuje tím, že každý bude mít celosvětově jednoznačnou adresu, tudíž nebudou potřebné žádné oblézačky na NATy a spol. Jenže NAT, krom toho že iluzorně oddaluje vyčerpání světově jednoznačných adres, také skrývá vnitřní strukturu sítě. A pokud se nějakým zázrakem někdy na IPv6 přejde, stále si budou různí "ISP"(aneb jedna linka od kyslíku pro 200 uživatelů, ale nejen oni) NAT(resp. NAP) sebou vléci. Takže IPv6 asi nebude konečným řešením.
To že NAT skrývá strukturu vnitřní sítě není žádná výhoda.Ale je. Nikdo nemůže jednoznačně říct kolik máte za routerem počítačů nebo dalších routerů atd.(samozřejmě pokud pominu tu iluzi)
za druhé jakákoliv bezpečnost za NATem je jen a pouze iluze.Ale vždyť o iluzi bezpečnosti tady vůbec nejde.(I kdyby to iluze nebyla, tak to nehraje roli poněvadž na bezpečnost všichni kašlou)
To že NAT skrývá strukturu vnitřní sítě není žádná výhoda. Ale je. Nikdo nemůže jednoznačně říct kolik máte za routerem počítačů nebo dalších routerů atd.(samozřejmě pokud pominu tu iluzi)To nemůže ani teďka.
To nemůže ani teďka.To nechápu.
Jen jsem chtěl říct, že kdyby každý počítač měl unikátní IP a v případě, že by vám ISP přiřadil určitý rozsah, tak může kdokoliv podle spodních rozsahů adresy určit kolik máte v síti počítačů.
A jak to zjistí? Bude skenovat 2^64 adres, aby se přesvědčil, že možná z některé dostane odpověď?Sniffer nebo něco podobného stačí.
Kromě toho se nabízí odvážná otázka: A k čemu je dobré vědět, kolik je v jaké podsítí počítačů?Pro "ISP" to může být docela citlivá otázka, kvůli které nebudou přecházet na IPv6(resp. budou používat nadále NAT).
Ale nepovídejte. Tak proč se furt Telecom chlubí tím, kolik přípojek ADSL má v síti?Stále se nechápeme…mluvím o "ISP" a ne o ISP.
A zjistit ty IP adresy taky není problém, protože si snadno lze zjistit, jaký rozsah má přidělený."ISP" se nepřidělují rozsahy ale adresy.
Také tu už bylo řečeno, že ne každý má povolené ICMP odpovědi.A co má NAT společného s ICMP?
Tohle všechno jsou prostě jenom výmluvy.To nepopírám.
V případě použití IPv6 může mít i "ISP" (a dokonce i jednotlivec) rozsah (v tomto případě prefix) veřejných IP adres.To může mít jednotlivec i u IPv4.
Pokud byste u IPv6 (i u IPv4 samozřejmě) routované na počítače ve vnitřní síti (bez NAT) chtěl zjistit počítače v síti, tak byste to stejně musel dělat na slepo, tzn. třeba pingem (protokol ICMP), ale to neznamená, že to bude 100% spolehlivé, takže ten údaj vůbec nelze brát vážně ani v případě, že všechny počítače v síti mají veřejnou adresu.Nevím zda-li jsem to dobře pochopil(zatím nemám knihu dočtenu a je dost stará, takže už se mohlo leccos změnit) , ale ISP by měl svým klientům přiřazovat globálně dostupné(mám pocit, že dnes se tomu říká veřejné IP) prefixy adres, kde by si mohl klient mohl přidávat další IP změnou pravé části IP adresy. No a pokud to neplatí a klienti by dostávali náhodné IP, stačí si kontrolovat MAC s IP a hned je jasno.
Super a já zrovna včera mluvil s kamarádkou, co je teďka v USA. Komunikovali jsme přes SIP, ona v Mac OS X, já v Linuxu.Opravdu jste komunikovali pres sip? A ja si vzdycky myslel, ze sip slouzi jen k sestaveni spojeni a pro komunikaci se pak pouziva neco jineho, treba rtp.
K té charitě. On Skype tak trochu věděl, co dělá. Spíš než o "nás" mu šlo o zařízení typu Nokia tablet, Asus EEE apod. Ale jsem také rád, že máme nativní verzi, díky které jsem mohl bezbolestně převést pár počítačů na Linux (Skype je pro uživatele killer app).Jsem si jist, že vyvíjet klient pro linux se nevyplatí a kdyby jej přestal vyvíjet, tak žádnou velkou škodu neutrpí (sory, ale je to tak, jsme zanedbatelná menšina), na rozdíl od nás - uživatelů Linuxu. Asus EEE a další podobná zařízení jsou také dost okrajová záležitost...
Skype by taky mohlo Linuxu pekelne zavarit kdyby Linux ignorovalo, silu na to ma, ma ji totiz obrovskou...Přesně proto. A nejde o to, že má sílu vůči Linuxu. Jde o to, kde tu sílu bere..
A ze je to closed-source jsem dokonce i rad.Je v celkem jedno, jestli je klient closed-source nebo open-source, jde o to, že je uzavřený protokol.
Kabelovka neni zdaleka všude... a tim jsme varianty, kde je (byť třeba dynamicky přidělovaná) veřejná adresa samozřejmostí, prakticky vyčerpali.Kde jsi přišel na to, že kabelovka má samozřejmě veřejnou IP adresu?
# ip addr 1: lo: <LOOPBACK,UP> mtu 16436 qdisc noqueue link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00 inet 127.0.0.1/8 scope host lo 2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc htb qlen 1000 link/ether 00:50:fc:89:95:93 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff inet 192.168.4.112/24 brd 192.168.4.255 scope global eth0Byla by krása, kdyby to tak bylo...
# ip route ... default via 192.168.4.1 dev eth0...tak je to jedno.
a na konzoluPodle mého by tam mělo být konzoli ne ?
Opravuje problém s černým oknem u videohovorůu mně teda ne...
Nechápu, kde se pořád bere ta zloba vůči Skypu, to za to může opravdu jen ten uzavřený protokol?
Já jsem velmi rád tomu, že Skype pro Linux existuje. Znám hodně obyčejných uživatelů, které jsem dokázal přesvědčit, aby přešli na Linux. Kdybych jim tenkrát řekl, že si v Linuxu se Skypem nezavolají, tak jsou dodnes na Windows. Jinak já osobně pro volání používám Gizmo.
Tiskni
Sdílej: