Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Špatné variantyV anketě jde QWERTZ vs. QWERTY (resp. Z vs. Y), takže jsou tam přesně takové varianty, jaké jsou potřeba.
Troufám si dokonce tvrdit, že bychom se dověděli více.To nepochybně. Ale to není účelem této konkrétní ankety. Když jsem ji psal, měl jsem na mysli pouze Z vs. Y.
Všichni byli zvyklí na rozložení českého psacího stroje, protože do té doby psali [na počítači] jen na anglické klávesnici.Ohó, tak to, že by u nác byla většina lidí navyklá na anglickou klávesnicí je hodně odvážné tvrzení. Vezmu-li v potaz fakt, že před rokem 1989 se většina počítačů do této zemičky pašovala z devizové ciziny a to převážně z Německa, bude skutečnost nejspíš trošku jinde. Popravdě nevím, jestli výrobci řešili nějaké QWERTY/QWERTZ už u osmibitů, ale takové Atari ST a výš co jsem kdy měl v ruce byly všechny QWERTZ, u Amig mi prošlo rukou dost QWERTY i QWERTZ, o PC nemluvě.
Proč tohle nikomu nevadí a zrovna jenom to Y/Z jo ?Mám takový dojem, že nikdo ze zastánců qwerty neřekl, že mu těch "nějakých 20 dalších kláves" na jiných místech nevadí. Tipl bych dokonce, že by byli radši (alespoň já ano), kdyby i ty ostatní znaky, které se vyskytují na obou (tedy nikoliv úplně všechny), byly rozloženy stejně (viz "česká programátorská"). Bohužel, obvyklé konfigurační možnosti dovolují ovlivnit jenom to y/z, takže to je pro mě dostatečně pádným argumentem - nastavit stejně alespoň to, co nastavit (triviálně) lze. Je mi srdečně jedno, že to jako "pádný argument" nebereš, máš právo na svůj názor - já jsem tím nastavením u sebe eliminoval značné množství překlepů - ale pokud bys třeba někomu chtěl konfigurovat pracovní prostředí, pak bys měl brát ohled na to, zda to za pádný argument považuje on; tedy že bude mít o starost navíc hlídat nejen umístění uvozovek, závorek a dalších symbolů, ale i "y" a "z".
Navíc je tam i pár dalších věcných chyb, takže mám vážné podezření, že autor textu toho sám o psaní na stroji (myslím psaní, ne datlování) moc neví. Sice to naznačuje tím, že se zmiňuje o tom, že píše dvěma prsty, ale pro sepsání podobného článku to považuji za vážný handicap. Výsledek je podobný, jako když uživatelé Windows, kteří Linux ani shell(y) neznají, kritizují práci s shellem jako nepraktickou na základě argumentů, které dílem nejsou pravda a dílem jsou nepodstatné.
Ruku na srdce: jak často při programování potřebujete českou diakritiku?I při programování člověk každou chvíli hodí sloveso s někým na ICQ nebo odpovídá na mail či do diskusního fóra. A přepínat kvůli tomu furt klávesnici je cesta s choholouškovi. Nehledě na to, že člověk potřebuje třeba i editovat text s diakrtitikou s HTML tagy a to aby furt přepínal. Zásadní problém vidím v tom, že lidi si (díky windows) zvykli přepínat na anglickou klávesnici pokaždé, když potřebují znaky @#$%^&*{}\[]$'<> a to je podle mě základní příčina všech problémů.
klasickou českou qwertzAž na to, že QWERTZ je německá.
+ěščřžýáíé
. A silně pochybuji, že by takhle vypadala německá klávesnice.
Stejně si myslím, že qwertz je dílo satanovo.jo, přesně! všecko je jinak, vykřičník, středník..., kolikrát už jsem napsal: "00 , když jsem chtěl napsat: :))
jestli v německu je pro sekretářku-píšu-všema-deseti praktičtější qwertz,Jelikoz se v tom jazyku vyskytuje psane Y asi tak stejne malo casto jako v anglictine Z, tak nejen pro sekretarky. Cesi maji holt smulu na zhruba stejny podil obou (a ja, ze jsem se vsechno ucil na nem. klavesnici, takze vsude pisu Strg misto Ctrl :) Stejne jsem ale rad, ze se neresi qwerty/azerty prip. ruske nebo hebrejske - to jsme na tom s qwerty kompatibilitou jeste velice dobre.
to neznate? dokonala kombinace!Jak pro koho, ja su cech, ja chcu hacky a carky :D (I kdyz s nema nepisu) ;)
Američany a Angličany netankuje nic, to jsou lidé, kteří vyslovují [Albert] Camus jako kejmas;To je dost hloupá generalizace. U nás by se taky našlo dost lidí, kteří by to jméno neuměli správně vyslovit. A vlastně na tom není nic špatného. Nevládne-li někdo danou řečí, nebude ani vědět, jak správně věci vyslovovat.
zatímco Američani jsou zvyklí na pravý opakTakovou zkušenost vůbec nemám. Obyčejně to vypadá tak, že větří-li Američan cizí slovo/jméno, snaží se jej vyslovovat neanglicky. Záleží na jeho jazykové vybavenosti, s jakým úspěchem pak slovo vysloví. Zrovna u francouzštiny bývají výsledky velmi slušné; tvrdil bych i, že lepší, než čeho by se člověk dočkal od našince.
Co se klavesnic tyce: ceska klavesnice je jen jedna a anglicka klavesnice je take jen jedna. Z toho duvodu je pro me nemyslytelne pouzivat jinou kombinaci nez ceskou qwertz a anglickou qwerty. Jestli pouzivam ceskou nebo anglickou klavesnici si vetsinou pamatuji a zvyky z psaciho stroje jsou fajn. Ale odmitam si pamatovat nejake hovadske nestandardni rozlozeni, ktere nekdo nastavi pro tento sazkovy tyden. Alespon nemam problemy cas od casu napsat neco na stroji. Pouzivat nejake fikoviny me nikdy nikdo nastesti nedonutil a ani nedonuti. Odmitam studovat zilion druhu nejakych pitomych klavesnic made in widlakov, ktere vymysli nejaky ignorant, ktery v zivote nevidel cesky psaci stroj a JEMU to vyhovuje, tak to tak nastavi ostatnim. Ve skole take mame nastavene nejake uzasne kretenske rozlozeni klavesnic s neceskou qwerty. Vede to k tomu, ze setrim nervy a veskerou dokumentaci pisi jinde, ten bordel se fakt neda pouzivat a nebo si na nej dokonce zvykat. Fuj, nikdy.
A vubec, psat anketu na tema qwerty/qwertz neni nejlepsi napad. At si kazdy pouziva, co mu vyhovuje a vymysli. Ale mit nekde v nejakem systemu tunu radoby ceskych klavesnic je demence. Defaultne by se mela v systemech sirit pouze ceska (tedy cesky psaci stroj) klavesnice. Ty ostatni hovadske vymysly musi umrit. Pro normalniho cloveka je potom utrpeni psat nekde, kde admin v nejake mozkove dekadentni kreci nastavil nejake nesmyslne rozlozeni klavesnice. To zase Cesi jako jediny narod na svete, ktery je neschopen se na cemkoliv domluvit, budou mit svych milion klavesnic misto jedine standardni? Ostatne neni se cemu divit, co chtit po neschopnem, tupem a ignorantskem narodu, ktery naznal, ze normy jsou prezitek...
-djz
Apostrof. Pokud ho nedali ještě na třetí místo, tak je na AltGr-J a AltGr-', což jsou oba pahmaty.třetí místo? - Shift+přehláska (jako "|" na anglické) p.s. nebetyčně mě serou, s prominutím, to nejde slušně, kreténi, kteří píší místo apostrofu čárku nad písmenem, a to i v anglickém textu, pro který by jinak vystačilo sedmibitové ASCII, ale kvůli jedinému blbému znaku nastávají klasické překódovací problémy
Tiskni
Sdílej: