Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
S novou verzí proprietárního ovladače Catalyst 9.4 ukončí AMD podporu pro gr. karty ATI R300-R500. Ukončení podpory se týká Linuxu i OS Windows. Starší karty než Radeon HD 2000 přestanou být podporovány.
Tiskni
Sdílej:
Catalyst 9.4 je uz davno venku, pristi verze je 9.5 a ma vyjit 13. kvetna.
S novou verzí proprietárního ovladače Catalyst 9.4 ukončí AMD podporu pro gr. karty ATI R300-R500.Je trochu zavadejici
Teď taky koukám, že už tu taková zprávička byla. Protože ale používám rolling distribuci, tak se mě to začalo týkat až nedávno. Po spuštění
aticonfig --initialjsem se dočkal hlášení no supported device detected, nebo něco takovýho, a tak jsem pátral po příčině :).
Taky jsem po čase nabootoval do Archu, a koukam, že se catalyst přesunul do AURu. To by nebyl zas až takový problém, ale shánět s každou novou verzí jádra starý catalyst 9.3 bude asi oříšek. Radeonhd je na houby a xfre86-video-ati je zase bez 3D akcelerace. Nechceš udělat, jako známý Arch guru (samozřejmě až budeš střízlivý) PKGBUILD pro aktuální Arch, Kozy?
Bohužel Sauerbraten je ale pres 'radeon driver' nehratelny :(
Takže jsem udelal rolling back a vratil se na xserver 1.5.3 a catalyst 9.3.
timhle krokem to amd pekne pos*ala. zkousel jsem ubuntu 9.04 a tam radeon driver pro jistotu nefunguje vubec,
Ani ne, jen se zbavuje starych veci aby se mohla soustredit na novinky , prece jen r300-r500 je uplne odlisna architektura nez r600+, a delat v jednom ovladaci pro dve architektury prinasi jen problemy .... a hlavne pro r500 je uz skoro dokoncena ODS podpora ... uzivatele widli to budou mit horsi ... tam jiny nez amd/ati ovladac neexistuje :)
Tjn. Ve Windowsech si prostě nainstaluješ poslední podporovanou verzi 9.3 a hotovo. V Linuxu nastanou problémy s tím, jak se distribuce postupně aktualizují (xorg, jádro). Taky bych řekl, že tyto nepodporované karty R300-R500 nejsou zas až takové vykopávky a dají se na nich hrát i novější hry, okrajově se ještě semtam prodávají.
Je to jen asi další důkaz, jak v AMD/ATI na ovladače dlabou. Majitelů těchto karet je pořád asi ještě dost.Rek bych ze ATI je ohaden 0.1% uzvaitelu na svete uplne ukradenejch. Proste se potrebujou zbavit starejch casti driveru. Vselijakej balast z dob Radeonu 8500 urcite praci s VLIW casti driveru nepomaha.
Vselijakej balast z dob Radeonu 8500Z dob Radeonu 9500. Když už brbleš, tak bys neměl psát blbosti. :-P
vis kolik je NB osazeno cipem r300 - r500 a v NB se upgrade dela dost tezko.
Situace kdy me jede jen ubuntu 8.10 a v 9.04 nefunguji fglrx stim ze uz fungovat nikdy nebudou a svobodne ovladace nefunguji take me stve.
myslim si, ze to nie je statsny krok, ved HW na Linuxe sa da pouizvat 6-8 rokov na Windows 3-4 roky... cize ukomcenie podpory vo Win dows dava pri R500 zmyslel ale pre Linux to nedava zmysel
http://www.itnews.sk/buxus_dev/generate_page.php?page_id=59736
koniec koncov 5,3% Linuxakov pouzivalo v roku 2007 PCI graficke karty (AGP 30,53% a PCI Express 30,46%)
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=924&num=1
Linuxaku je moc malo a na Widlich problemy nebudou, protoze Win7 se moc s R300-500 nepotkaj a na vsechny starsi se hodi 9.3.
Heh, vzhledem k tomu, že Win XP akceptují ovladače z počátku tohoto desetiletí, tak myslím, že kolikrát to funguje 3-4 roky na linuxu, a 7-8 na windows :P
Tak tímhle krokem si u mě AMD zavřelo dveře úplně. Chtěl jsem stavět počítač s dvojící AMD Phenom a ATi HD a díky jejich kroku sáhnu opravdu raději po Intel a nVidia..
Zrovna HD karty ty nové ovladače ještě podporují, ale chápu co tím myslíš. Je vidět že v AMD nevydali dokumentaci, aby potěšili OSS komunitu, ale aby si ušetřili práci s vývojem a údržbou ovladačů. Ale něco jiného mohl čekat jedině blázen, AMD je komerční firma, dělají to co je pro ně výhodné.
V poslední době jsem dost s bojem AMD sympatizoval... Slušný výkon za dobré peníze. Ale tohle se mi nelíbí. Takže nic no
Je vidět že v AMD nevydali dokumentaci, aby potěšili OSS komunitu, ale aby si ušetřili práci s vývojem a údržbou ovladačů.
Na tom nevidím nic špatného, uživatelé na tom vydělají. Místo otřesného closed source a nedotaženého open source driveru budou mít jeden pořádný. Takže je to ku prospěchu obou stran…
A co ti brani pouzit Phenom + Nvidia? Ja si nemuzu stezovat.