Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nadace Apache Software (ASF) oznámila vydání Apache OpenOffice 4.0 (AOO 4.0). Nová verze přichází s vylepšeným uživatelským rozhraním, lepší podporou formátů Microsoft Office nebo novými možnostmi kreslení. Řada vylepšení pochází z Lotus Symphony. Podrobný přehled nových vlastností, porovnání vybraných vlastností s předchozí verzí a řada náhledů v poznámkách k vydání.
Tiskni
Sdílej:
No a teď babo raď. LO nebo OO? Nebo to někoho napadne vzájemně vykrást a bude klid?Víc by nám asi řekli čeští vývojáři v SuSe
Psal jsem "sprostě vykrádají"
WTF? Tohle je přece jeden z principů svobodného/otevřeného softwaru – místo, aby si psal každý všechno od začátku, tak se sdílí kód a můžeš používat i to, co vytvořili druzí.
Pokud vezmu něco, co vytvořili druzí, tak bych jim měl nabídnout za stejných podmínek to, co jsem k tomu dodělal já.To chápu a přesně od toho je tu GNU GPL – ta zaručuje, že svobodný software bude vždy (i po úpravách a redistribuci) šířen za stejných podmínek, tzn. jako svobodný software. Pak ale nerozumím tomu, proč vyzdvihuješ necopyleftové licence, které tuto myšlenku (šířit za stejných podmínek) neimplementují.
Považuju to sprosté a nečestnéKdyž jeden svobodně a vědomě řekne: „tady máte kód a dělejte si s ním, co chcete“ a druhý ho poslechne a dělá si s ním, co chce, tak ty to považuješ za sprosté a nečestné? Opravdu zvláštní pohled na morálku.
Psal jsem "sprostě vykrádají", což automaticky neznamená, že jsou "sprostí zloději".Hmm, aha.
Říkají: "Pojďte kus cesty s námi, pokud je pro vás svoboda důležitá, zůstaňte.Dejme tomu, že firma vyvíjející proprietární software použije nějaký necopyleftový svobodný kód. Tady ale nejde o to, zda je svoboda důležitá pro ně – jim ta svoboda zůstane vždycky – ale jde o to, zda jsou tuto svobodu ochotní dopřát i druhým (typicky svým zákazníkům).
Nelíbí se nám toTo nikde v těch licencích nevidím.
Přelicencování MIT/BSD/Apache pod GPL žádnou svobodu nepřidává.Přidává jistotu, že svoboda bude zaručena i uživatelům, ke kterým se dostane x-tá kopie/odvozenina díla.
Naopak, už nejde změnit licenci na jinou.To nejde a je to podle mého dobře – nejde pak omezovat uživatele různými EULA licencemi. Každý má právo program používat, upravovat, šířit…
nerespektuje vůli původních autorůJak prosím?
bezúčelně omezuje svobody dané původní licencí MIT/BSD/ApacheÚčelem je zachovat práva uživatelů.
Dejme tomu, že firma vyvíjející proprietární software použije nějaký necopyleftový svobodný kód. Tady ale nejde o to, zda je svoboda důležitá pro ně – jim ta svoboda zůstane vždycky – ale jde o to, zda jsou tuto svobodu ochotní dopřát i druhým (typicky svým zákazníkům).Pro BSD licenci je právě důležitější svoboda té firmy (zvolit licenci), než jejích zákazníků. Rozhodnutí, jaká práva k odvozenému SW, nechává BSD licence zcela úmyslně na té firmě. Některé ("hodné") firmy licenci zachovají, jiné ("zlé") omezí více, některé ("jen trochu zlé") jen částečně. BSD licence nechává na každé, jestli bude "hodný", či "zlý". Někteří zastánci GPL si v tomto případě zvolili částečné omezení - tedy být "trochu zlý". Militatní (a lehce komunistická) část lidí kolem FOSS tak vlastně potlačuje tu umírněnější (tak trochu anarchistickou).
Ano, a bere svobodu začlenit část daného SW do jiného pod proprietární licencí. Jistota jedné svobody je vyměněna za jinou svobodu. Pro některé uživatele přínos, pro jiné ztráta. V případě OpenOffice je to prakticky jen ztráta - žádné proprietární klony OpenOffice, které by stály za řeč, nejsou.Přelicencování MIT/BSD/Apache pod GPL žádnou svobodu nepřidává.Přidává jistotu, že svoboda bude zaručena i uživatelům, ke kterým se dostane x-tá kopie/odvozenina díla.
Software pod BSD/MIT/Apache licencí snad nemá každý právo používat, upravovat a šířit?Naopak, už nejde změnit licenci na jinou.To nejde a je to podle mého dobře – nejde pak omezovat uživatele různými EULA licencemi. Každý má právo program používat, upravovat, šířit…
Původní verze byla pod BSD/MIT/Apache licencí, protože to byla vůle jejích autorů. Což přelicencování nerespektuje. Tedy, v podstatě původní svobodnou BSD/MIT/Apache licenci omezuje uzavírá do méně svobodné GPL. Ano, vím, BSD/MIT/Apache licence to umožňuje. Zastánci GPL tím v podstatě přecházejí na stejné metody, které sami kritizují.nerespektuje vůli původních autorůJak prosím?
V tomto případě jsou LibreOffice odvozeným dílem od Apache OpenOffice. Žádné jiné odvozeniny, které by stály za řeč, neexistují, tedy v praxi neexistuje ani žádné zaručené zachování práv odvozenin od LO. (L)GPL žádný svůj účel v tomto případě neplní. Jen a pouze (bezúčelně) zabraňuje přetahování změn z LO zpět do AOO.bezúčelně omezuje svobody dané původní licencí MIT/BSD/ApacheÚčelem je zachovat práva uživatelů.
Ano, a bere svobodu začlenit část daného SW do jiného pod proprietární licencí.
Nebere, protože ten původní kód stále můžeš používat pod původní licencí. Nebo se na to můžeme dívat z jiného úhlu…
Pro některé uživatele přínos, pro jiné ztráta.Myšlenky GPL/copyleftu jsou takové, že na prvním místě je uživatel. Idea je taková, že uživatel má používat počítač, ne naopak (počítač – nebo korporace za ním – používat/zneužívat uživatele). A k tomu je potřeba, aby uživatel měl práva software používat, studovat, upravovat, šířit… Ostatní věci (jako např. jestli někdo může software uzavřít a šířit jako proprietární) jsou nepodstatné – na prvním místě je uživatel.
Software pod BSD/MIT/Apache licencí snad nemá každý právo používat, upravovat a šířit?
…nemá, pokud licenci někdo změnil a práva odebral.
Původní verze byla pod BSD/MIT/Apache licencí, protože to byla vůle jejích autorů. Což přelicencování nerespektuje.
Licence umožňuje přelicencování, takže jestliže někdo ten kód pod danou licencí vydal za střízliva a nikdo ho k tomu nenutil, tak je to jeho vůle – včetně toho, že je možné daný kód přelicencovat (kdyby to jeho vůle nebyla, tak použije jinou licenci).
Žádné jiné odvozeniny, které by stály za řeč, neexistují
Takže licencování AOO pod jinou licencí než LGPL je zbytečné a bezúčelné a kdyby to vydali pod LGPL, ničemu by to nevadilo.
Pokud je pro někoho svoboda důležitá, tak by nic takového dělat neměl.Takže pokud je pro někoho důležitá svoboda, včetně svobody volby licence, měl by u MIT/BSD/Apache relicencovat pouze v rámci těchto tří? Tomu říkám svoboda. „Dáváme vám svobodu zvolit si licenci odvozeného díla jakkoliv chcete. Ale běda jak si vyberete jinou než MIT/BSD/Apache! Sesypou se na vás rozhořčení propagátoři svobody!“
JAle běda jak si vyberete jinou než MIT/BSD/Apache! Sesypou se na vás rozhořčení propagátoři svobody!“Jiná, byť i proprietární licence, nevadí, dokud to ovšem není z rodiny GPL.
Sireni viru a to jak funguje copyleft maji spolecneho co?
- This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page.
- It has been suggested that this article be merged into Copyleft. (Discuss) Proposed since October 2012.
- This article relies on references to primary sources. (December 2011)
Výborně. Paradox zastánců MIT/BSD/Apache licencí podán stručně a jasně.Měla by vzniknout BSD-4-clause - můžete si dělat vše, mimo relicencování na
*GPL*
. Akorát by to už nebyl OSS.
Co je smutne, tak aktualne jediny pouzitelny kancelarsky balik jsou Google Docs.+1
Hlavne diky jednoduche spolupraci vice lidi.Vy, vasi znami/kolegova, plus pripadne jeden agent NSA
(vím, že funkcionalit Google Docs to asi nedosahuje, ale hodně uživatelů by to mělo uspokojit a je to svobodný SW, který lze provozovat na vlastním serveru bez agentů spřátelených/nepřátelských zemí)