Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Otevřený dopis NVIDII (OpenTheBlob.com, zprávička) nyní následuje další, tentokrát určený výrobcům grafických karet NVIDIA (ASUS, BFG Tech, Gigabyte, MSI a dalším). Pokud vám záleží na otevření NVIDIA, stránka s ukázkovými dopisy a odkazy je dostupná na OpenTheBlob.com.
Tiskni
Sdílej:
radeon
pro jistotu ani nenaběhla Xka, s driverem fglrx
se sice zobrazil přihlašovací dialog WDM, ale do tří vteřin byl systém spolehlivě v kopru (ne Xka, celý systém). Pak jsem tam vrazil jakousi NVidii (8600GT) a všechno fungovalo ihned (driver nv
, drivery od NVidie jsem ani nemusel zkoušet). Všechno z Debianu testing. Věcí té největší důležitosti je tak nějak funkčnost systému – říkat cokoliv jiného pro mne není víc než úsměvná póza.
i810
na intel
a prestalo to uspavani fungovat uplne, takze sem ztravil asi pul dne hledanim v cem je problem, protoze vzdy po probuzeni to vytuhlo a musel sem delat restart. Potom jsem chtel zkusit Archlinux, moc se mi líbil, ale nefungovala 3D akcelerace - teda vypadalo to napul ze funguje napul ze ne, ruzny artefakty ve hrach proste divny.. glxinfo psalo ze direct rendering: NO ale 3D aplikace fungovaly, ale divne, dneska jsem na to prisel, byl tam nainstalovan nakej ovladac od ati, nahradil jsem ho libgl
a ted to funguje (to ale neni chyba ovladace), ale stejne musim pouzivat driver i810 protoze s intel nejde uspavani.
2)Jaderna cast je open sourceNe, jenom malý wrapper.