Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Podle (zatím nepotvrzených) zpráv od zaměstnanců se Google rozhodl zbavit Windows na svých počítačích kvůli bezpečnostním rizikům. Zaměstnanci budou mít na výběr Linux a Mac OS.
Tiskni
Sdílej:
Ano, naboural to zapar sekund, ale to ze stravil x dni pred soutezi a pak to jenom aplikoval, to uz nikdo nenapise... No, beztak pouzivam Chrome
Nemam to nejak potvrzene, ale dle meho nazoru OS X v techto testech dopada blbe z jednoho jedineho duvodu. Hackujou totiz cerstve nainstalovanej system bez jakyhkoliv uprav a ty pitomci v Cupertinu, z nejakeho iracionalniho duvodu nechavaji defaultne vypnuty firewall. Je to sice otazka asi 3-4 kliknuti a napsani hesla, ale to se v tehle testech uz nemuze.
ty pitomci v Cupertinu, z nejakeho iracionalniho duvodu nechavaji defaultne vypnuty firewallOn není až zas takový rozdíl, jestli je zapnutý nebo vypnutý… Bohužel…
jeden zásadní problém - zasekne se na bootu - u amd hned, u intelu až v pokročilejší fázi bootu.Mně to tedy naběhlo krásně a funguje
A druhý problém - pouze 32bit šmejďárna.Souhlas – tohle je škoda.
Já bych chtělJsem myslel jako nějakou firmu nebo nějakou iniciativu
Probl;em Windwos teda je ,ze asi 60% programov nejde sputit bez admin prav...On to není problém Windows, jako spíše vývojářů těch aplikací ...
root 2277 3.1 3.5 53420 36848 tty7 Ss+ May20 551:31 /usr/bin/X -nolisten tcp :0 -auth /tmp/serverauth.obC0Wwxtx2 00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller (rev 03) 23:02:33 up 12 days, 4:38, 9 users, load average: 0.10, 0.11, 0.10
root 1051 6.8 8.3 470592 340292 tty7 Ss+ May27 532:27 /usr/bin/X -nr -nolisten tcp :0 vt7 … 01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G86 [GeForce 8400M GS] (rev a1) 00:30:00 up 5 days, 10:14, 1 user, load average: 0.45, 1.20, 1.44
Probl;em Windwos teda je ,ze asi 60% programov nejde sputit bez admin prav...Myslím, že tohle se trochu zveličuje, v poslední době se situace hodně zlepšila. Už dlouho jsem neviděl software pod Windows, který by neběžel pod user účtem. Snad u 2 aplikací jsem musel nastavit uživatelům práva na zápis do určitého souboru, ale to šlo o cca 10 let staré věci. Druhá věc je nastavování systému vč. třeba tiskáren bez administrátorských práv, nicméně Windows Vista/7 už to ve většině případů umí řešit "sudo stylem" (ono to šlo i ve Windows XP, ale hodně nepohodlně).
Tak co kdybys ty "lusery" předběhl se svým vlastním distrem?Není špatný nápad,... jen pozor, aby nedopadl Elven. ten si zrobil vlastní distro, a každej kdo má blbou náladu si do něj za to kopne...
No mě debian naštval jedině tím, že na prvním CD není (nebo alespoň nebyl) OpenSSH server. To považuji (u distribuce typu debian) za jeden ze základních programů hned po cronu. Jinak internet funguje vždy i z prvního CD, pokud ne, chybí / nesprávně fungují ovladače síťovky a to ani 300 CDček nevyřeší. Pochopitelně GUI nebo jakákoli forma "clickme" utilit není u debianu běžná a vlastně ani žádaná.