Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Google se rozhodl ukončit vývoj některých svých služeb. Google Notebook přestane přijímat nové uživatele, sbohem bude dáno i Catalog Search a za několik měsíců už nebude možné nahrávat videa na Google Video. Připomeňme, že firmě Google patří populární služba YouTube, která se Google Video dosti podobá.
Tiskni
Sdílej:
A je to tady. Google notebook používám, když člověk lítá o netu a něco shání, je to bezkonkurenční pomůcka.
Sice se dušují, že to zůstane funkční, ale plugin do FF začne rychle zastarávat.
Čím dál víc uvažuju o tom, že si pořídím nějaký server a tam si budu všechno provozovat sám. Chtěl bych být nezávislý, ale zase vím, že tak dobré služby jako má Google z free programů neposkládám.
to neni o zabave, ale o nepotrebe tahat ssebou zbytecnej hardware, svoje data mam vsude kde najdu pocitac a net, a kdyz ne tak aspon ma mobilu. Preji prijemnou zabavu pri vlaceni notebooka.
"svoje data mam vsude kde najdu pocitac" bych upravil pouze na "svoje data mam vsude" [čti: moje data už mají všichni] :). Opravdu mě udivuje, kolik lidí je ochotno zadat svůj login do neznámého PC, synchronizovat si kontakty / kalendář / úkoly přes nějaký web, o kterém nic nevědí atd. Je uplně zbytečné, aby někdo vyráběl viry, snažící se získat vaše data, udělejte nějakou přibllou web aplikaci a lidi vám je pošlou ochotně sami.
No, to je tedy představa skutečně děsivá, ale kdyby ta představa končila už u slova Káhira, tak je to ještě děsivější, neb být v nějakém takovém místě bez vlastního počítače… Ne, počkat, na děsivosti představy bytí v místě kde 40 stupňů Celsia je relativně normální teplota už se nic zvýšit nijak nedá. Tfuj.
Ne, 40 stupňů vylučuje možnost, že by tam byl nějaký rozumný život. Narozdíl od příjemné nuly.
Aha, odtud vítr vane. Já mám optimální teplotu 22-25 stupňů Celsia a prohlašuji, že nula je mi daleko příjemnější než čtyřicítka. Ostatně, cokoli nad třicet považuji za nehumánní.
presne tak, ale anicka mozna preferuje kahiru jen na plose monitoru :D
Jo a cestovala si nekdy treba nekde po Kirgistanu s batohem, ktery musi mit danou vahu do letadla a ktery si mesic poneses na zadech? Az nekdy poznas jiny nez PC svet pochopis, ze je super mit webove aplikace uprostred jineho sveta, kde si prave po tydnu v horach dorazila do osuntele internetove kavarny.
Když člověk pracuje na vícero počítačích, je velmi výhodné mít všude přístup ke stejným datům.K tomu ale není potřeba mít u těch dat i aplikaci. S IMAPem můžete mít data uložená na serveru a přistupovat k nim pokaždé jiným klientem.
Ano, ale nebudu hned kamaradovi na navsteve instalovat mail klienta, jen proto, ze se potrebuji podivat na mail.
Zeptej se toho milionu uživatelů Meebo.com… Hádám, že většina to používá z práce/ze školy (za proxy) – mají tam všemožné IM sítě pěkně v jednom klientovi a bez nastavování.
Při cestách po Japonsku (nebo Anglii) jsem s sebou laptop taky vážně netahal (i když jsem si ho tam koupil) a když jsem byl z rovna v „internetové kavárně“ (manga kissa), tak jsem si tam klienta taky spíš neinstaloval. Když jsem nebyl zrovna v manga kissa, 3G na mobilu mi v Japonsku fungovalo a 0,50 halérů za KB byla zhruba cena, kterou tehdy platili zákazníci O2 v ČR. :D
Uf, „zrovna“… jak se mi to povedlo? :)
Ale chybí mi ještě kvalitní webový Jabber klientwww.meebo.com nestaci? Kalendar je taky resitelny. data na webdavu, lokalne v thunderbirdu a je k tomu nejaky webovy rozhrani. onehda jsem hledal ale jen read-only a nasel jsem.
jj, to je vono, žádnej cloudcomputing v rukách google či ms. každej jouda z horní dolní si může ten svůj mráček udělat doma, či se jich může více dohodnout a udělat to společně. už o tom uvažuju pár měsíců...
Čím dál víc uvažuju o tom, že si pořídím nějaký server a tam si budu všechno provozovat sám.Fajn napad! Nech si kazdy pouzivatel internetu zaobstara vlastny server. Hlavne vyrobcovia hardweru, dodavatelia elektriny a prevadzkovatelia botnetov tymto napadom musia byt nadseni. Btw, kde bude koncit "nezavislost" toho servera? U Tvojho poskytovatela pripojenia, ktory sa rozhodne, ze bude blokovat XYZ? U poskytovatela server housingu, ktory bude mat k Tvojmu "nezavislemu" serveru fyzicky pristup? U vlady, ktora sa rozhodne, ze musis archivovat a na poziadanie spristupnit informacie ZXY? S kazdou novou sluzbou ci technologiou sa ludia stavaju stale zavislejsi a zavislejsi: financnu krizu nasleduje kriza v dodavkach plynu. Celkom realne sa da cakat, ze v kratkom case nastane kriza v zabezpeceni zakladnych zivotnych potrieb ako su jedlo a pitna voda. A to i vo vyspelej a bezpecnej Europe.
Ekonomická krize dorazila už i do googlu.
Toho Google Notebooku je skoda, byla to hodne povedena aplikace ...
Skoda, ze to nepujde uvolnit pod open source licenci ...
Kurňa, notebook nerušit...
nejmenuje se tohle nahodou horde?