Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Mandriva poskytla dva vývojáře, kteří mají pomoci s portováním K3b do KDE 4. Doufají, že se jim novou verzi povede začlenit do jarního vydání Mandrivy.
Tiskni
Sdílej:
K3b pro KDE4 budeVždyť přeci nijak nehrozilo, že by nebylo, tak proč takovýto titulek...? IMHO jde o to, že bude dřív, nebo se pletu?
Něco se najde, ale pokud něco nefunguje, tak je v prvé řadě třeba nahlásit bug. Samo od sebe (chyby si všimne někdo jiný) se to spraví málokdy.
S Compizem? To dělá kamarádce...ale s Kwin to nezlobí.
AFAIK QT4 k3b sice je, ale z QT3 jenom překopaný robotama a sem tam něco udělaný člověkem, ale není to 100% funkčnost ...
Řekl bych spíše, že je to v žalostném stavu. Sice se to spustí, ale tím to končí. (jasně, že sem tam něco funguje, ale jak říkám, není to 100%).
Hlavne neumi palit. Nechapu proc, kdyz to obstaravaji dvd-rw-tools/wodim nebo jak se to jmenuje (proste palici nastroje pro CLI), ale fakt se mi s tim jeste nic vypalit nepovedlo.
Já používám K3B ze SVN pod GENTOO a jede už skoro bezp roblémů. Vypalování funguje a všechny běžné věci taky. Trochu jsou zatím problémy s různými proprietárními vlastnostmi, ale vesměs mám z něj dobrý pocit a je vidět, že se na něm dost usilovně maká.
To mi pripomina, jde v Linuxu (potazmo K3B) palit na Blue Ray? Palirny se uz zacinaji dostavat na prijatelnou cenu a zvazuju, ze bych si taky jednu palirnu poridil.
Hm, odpovim si sam. Zda se ze jo.
Podle textu jo, ale ma USB BL vypalovacka zatim pod linucem nejak nejde.
Jde to, ale AFAIK jedine s originalnimi cdrtools.