Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
+1. Ta pomalost je strašně degraduje
Nepomuk se dočkal vylepšeného nástroje pro indexováníto znamená, že mi to konečně už možná bude fungovat? - viz screenshot, po čisté instalaci nedávno, nic ohledně vyhledávání jsem neměnil ... a ano, screenshot je pořízen až po kliknutí na tlačítko "Hledat", nikoli předtím
to znamená, že mi to konečně už možná bude fungovat?Neblázni.
A tomuto sa zas nikto nevenoval, hoci to dost casto sposobuje stratu prace... https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=288364můj workaround: 1. akonadictl stop 2. akonadictl fsck 3. akonadict start 4. počkat než disk dochrochtá 5. nastartovat kmail / začít pracovat s běžícím 6. vyprázdnit koš 7. "aktualizovat složku a podsložky" 8. počkat až dochrochtá 9. goto 1 - přičemž kroky 2 a 7-9 nejsou vždy nutné, při troše štěstí se na kroku 5 zastavím již při první iteraci, v nejhorším případě jsem to točil snad jen čtyřikrát
https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=298701hm, tohle jsem potkal a o data jsem přitom nepřišel - zabít kmail (přex kwin a unresponsive window, xkill nebo z konzole), po opětovném spuštění se ten rozepsaný mail otevře znova a je možno uskutečnit další pokus o odeslání
https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=301105asi trošku nechápu, jak se to liší od předchozího? ... ano, je to smutné
kbuildsycoca4 --noincremental
nepomohlo. Jak se promaze cache plasmy? Myslel jsem, ze to dela zmineny prikaz.
Grafika je ponekud rozsypana jak s kompozitnimi, tak bez kompozitnich efektu. Predevsim okraje a rohy oken a pozadi systemovych menu. Navic je vse nejake divne pruhlednejsi. To bych ale jeste zkousnul.Přesně tenhle problém jsem měl taky. Změna typu kompozice z XRender na OpenGL to spravila.
Tiskni
Sdílej: