Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
H-Online píše o tom, jak se blíží konec podpory protokolu XMPP ze strany Google. Služba Google Talk je totiž nahrazována Hangouts, které plně závisí na Google+. Uživatelé Hangouts se tedy nedomluví s nikým, kdo služby Google nevyužívá.
Tiskni
Sdílej:
A to jsem ještě před pár lety ke vší spokojenosti provozoval videohovory mezi Pidginem (Linux) a GoogleTalkem (Windows)...
google s XMPP nekonci. s cim konci je federace (server 2 server, s2sTo je jedno, v konecnem dusledku to nasere uplne stejne.
Co jsem četl, tak podle přestavitelů Googlu nebyl problém technický. Klidně můžou dál používat XMPP a udělat si do něj rozšíření, které by přidávalo ty jejich nové funkce a časem to dostat do standardu, stejně jako si tenkrát udělali Jingle. Problém je v tom, že Google nechce umožňit přístup do sítě konkurenci. Prý když oni jim neumožní přístup do jejich sítí, Google jim udělá to samé. Nedávno např. Microsoft přidal podporu Gtalku do Outlooku, ale svůj Skype neotevře.
Otevřenost se Googlu už asi nevyplácí, tak se rozhodli být uzavření jako ostatní a mně nezbývá než oprášit svůj starý Jabber account
Vždyť ani v linuxu se nejsou schopni lidi dohodnout, pořád se forkuje.
Kdyby firmy podporovaly fork, tak se půlka Google vzbouří a založí Doodle, co bude vyhovovat zbytku světa
Smutne. Ted jen doufam, ze se uvedomeli lide prestehuji jinam a nevykaslou se na zbytky kontaktu.
A propo, uz asi vim, co odpovim te headhunterce z Googlu, co me neustale laka kamsi...
Zrejme mas na mysli tie ich ponuky, co ti mailom pridu. :) Preco neskusit, ze jo. Ale to je ina rozpravka. Akokolvek, si myslim, ze Google ma moc a velku, tak si rovnez myslim, ze nebyt googlu, tak tu mnohe niet. Mozno som daky pozadu, ale zakazdym, ked nieco uviedol, tak uviedol aj rozhranie, cez ktore je mozne komunikovat v zmysle vyuzivat sluzbu. To sa neda povedat ani zdaleka o Skype, Microsoft a mnohych dalsich, ci uz skor spomenutych firiem, sluzieb, atd. Takze "dont be evil" stale plati, si myslim. To ze tym ziskava moc je nespochybnitelne, ale pridme s niecim lepsim a ta moc bude v nas.
google proste nemel jinou moznost.V pořádku. Já nemám jinou možnost než přestat googlí účet používat, když se z něj nikam nedostanu. A stejně tak nemám důvod si o jejich kecech nemyslet svoje. Rovněž nemám důvod neposlat do patřičných míst jejich náboráře.
... hlavně kvůli vypečenému systému notifikací v Gnome 3, díky kterému jsem jinak novou zprávu občas objevil až několik hodin poté, co mi přišla. ...To jsem rád, že nejsem sám...