Byla vydána (𝕏) nová verze 26.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.1 je Witty Woodpecker. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Deník TO spustil vlastní zpravodajský webový portál ToHledej.CZ s internetovým vyhledávačem a bezplatnou e-mailovou schránkou. Dle svého tvrzení nabízí 'Zprávy, komentáře, analýzy bez cenzury' a 'Mail bez šmírování a Velkého bratra'. Rozložením a vizuálním stylem se stránky nápadně podobají portálu Seznam.cz a nejspíše je cílem být jeho alternativou. Z podmínek platformy vyplývá, že portál využívá nespecifikovaný internetový vyhledávač třetí strany.
Computer History Museum (Muzeum historie počítačů) zpřístupnilo své sbírky veřejnosti formou online katalogu. Virtuálně si tak můžeme prohlédnout 'rozsáhlou sbírku archivních materiálů, předmětů a historek a seznámit se s vizionáři, inovacemi a neznámými příběhy, které revolučním způsobem změnily náš digitální svět'.
Ruský hacker VIK-on si sestavil vlastní 32GB DDR5 RAM modul z čipů získaných z notebookových 16GB SO-DIMM RAM pamětí. Modul běží na 6400 MT/s a celkové náklady byly přibližně 218 dolarů, což je zhruba třetina současné tržní ceny modulů srovnatelných parametrů.
Národní identitní autorita (NIA), která ovlivňuje přihlašování prostřednictvím NIA ID, MEP, eOP a externích identit (např. BankID), je částečně nedostupná.
Byla vydána nová verze 1.16.0 klienta a serveru VNC (Virtual Network Computing) s názvem TigerVNC (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout nový server w0vncserver pro sdílení Wayland desktopu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Binárky na SourceForge. TigerVNC je fork TightVNC.
Byla vydána nová verze 4.6 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rozsáhlá modernizace hardwarové infrastruktury Základních registrů měla zabránit výpadkům digitálních služeb státu. Dnešnímu výpadku nezabránila.
Čínský startup Kimi představil open-source model umělé inteligence Kimi K2.5. Nová verze pracuje s textem i obrázky a poskytuje 'paradigma samosměřovaného roje agentů' pro rychlejší vykonávání úkolů. Kimi zdůrazňuje vylepšenou schopnost modelu vytvářet zdrojové kódy přímo z přirozeného jazyka. Natrénovaný model je dostupný na Hugging Face, trénovací skripty však ne. Model má 1 T (bilion) parametrů, 32 B (miliard) aktivních.
V Raspberry Pi OS lze nově snadno povolit USB Gadget Mode a díky balíčku rpi-usb-gadget (CDC-ECM/RNDIS) mít možnost se k Raspberry Pi připojovat přes USB kabel bez nutnosti konfigurování Wi-Fi nebo Ethernetu. K podporovaným Raspberry Pi připojeným do USB portu podporujícího OTG.
Všemi milovaný server lamer.cz již obsahuje tisíc citací. Jubilejní výrok tam bezesporu patří :-)
Tiskni
Sdílej:
tr... a nenadavam, jen jsem neco zkusil zpustit, kdyz jsem nevedel, co to presne dela. Myslim, ze se mi nic nestalo, protoze jsem to jeste vcas stacil prerusit. Ono je neco jineho spustit bezmyslenkovite prikaz bez precteni man stranky a neco jineho je spustit neco, co neni na prvni pohled zrejme, co to udela.
) a "důvěřovat" exáči příchozímu mailem z neznámý adresy nebo radě od neznámýho nicku na příkaz co pouštím poprvý ...
a on by mi řekl, abych ho pustil z trouby a hlavně nevypinal domovní zvonek.A o to tu jde - teď jste to ukázal. Kdybyste to opravdu udělal, tak bych se asi nejen já dobře zasmál...
Promiň, ale když se někde ptám na radu zkušenějších, čekám, že mi poradí a dobře.hm, na druhou stranu nejsem cvičená opice a zajímá mě nejen co mám udělat, ale i proč to mám udělat, jak se to dá udělat jinak atd., abych za toho blbce byl jen pět minut a ne pořád; navíc o radu žádám, když už jsem do pokusu o řešení nějaký čas investoval, a tudíž už jsem aspoň trochu v obraze a neskočím na kdejakou blbost ...
Citibank poslala něco bez mého vyžádání. Rada -- jdu za někým a čekám radu, ne podpásovkumířil jsem s pointou jinam - je jedno, jestli je daná věc vyžádaná nebo nevyžádaná, jde o to nedělat bez rozmyslu to, co mi přikáže někdo neznámý (v tom smyslu, že si u něj nemohu být jist, jestli radí dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, jinak může být třeba každý den na titulce novin ... příklady radši nebudu uvádět
)
To je stejný, jako kdybych se plynaře zeptal, co mám udělat s plynem, když chci odjet na dovolenou a on by mi řekl, abych ho pustil z trouby a hlavně nevypinal domovní zvonek.hmm ... v obou svých příkladech opomínáš dvě věci a) zapojení vlastního rozumu (s tím plynem je to zcela jasné, v případě autoservisu, i když nebudu autům prachnic rozumět, tak je třeba podezřelé, žeby radil něco tak jednoduchého, místo aby se snažili vydělat na servisním zásahu ...) b) v obou příkladech jednáš s konkrétní osobou, kterou můžeš nějakým způsobem hnát k zodpovědnosti, a ne s anonymem na netu (anonymem opět nemyslím člověka bezejmenného, nýbrž s neurčitou důvěryhodností)
i když někde je to fakt "sranda", které bych se moc nesmál, kdyby se stala mě.
<i8b4uUnderground> d-_-b <BonyNoMore> how u make that inverted b? <BonyNoMore> wait <BonyNoMore> never mind