V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
O Linuxu v Česku už vědí i BFU. Jak jinak si vysvětlit nejnovější data ze StatCounteru, podle kterých je na 2,05 procentech českých desktopů připojených k internetu právě tučňák? Vypadá to, že probíhající ekonomická krize má i svoje pozitivní stránky.
Tiskni
Sdílej:
protože, co si budeme nalhávat, s nástupem W7 zájem o Linux poklesl.Splasklá bublina :). Pravda, Visty byly tak špatné, že lidi hledali alternativy, co kdyby MS vydal něco ještě horšího. Ale minimálně to zase znamená větší povědomí a víc lidí bude experimentovat, ono je někdy lepší se na statistiky vykašlat než je interpretovat špatně. (I když za tuhle větu mě vždycky někdo strašně seřve, jako kdysi lidi od Jabbimu.)
83% je skoro 100%? :)Já vím, jen se mi to už nechtělo opravovat. Ale zase na druhou stranu to je 0% MS Win
Znám docela dost lidí, kteří Linux používají.No tak to já taky, ale je to způsobeno tím, kde se pohybuji. Jakmile se pohybuješ mezi technicky trochu více zaměřenými, koncentrace roste. Ale mezi BFU to je zase nulu nula nic. Pokud tedy nepočítáme routery, AP, NAS atd.
No koupil sis Mac, to si člověk co nemá peněz nazbyt jen tak nedovolí, to musí jako důkaz stačit ne? =)Což to je právě otázka, protože jsem na něj v době kdy jsem si ho kupoval neměl, a přesto jsem to považoval za investici do budoucna. Abych nemusel po dvou letech kupovat nový. Prozatím se mi tato představa vyplnila, mám ho třetím rokem a funguje dobře.
ale zase vyhodit nějakých 20 tisíc za Mac mini (tuším nejlevnější kousek s MacOS) mi přijde škoda, když si s tím chci jen "pohrát"...To rozhodně ano a myslím, že tenhle problém řeší spousta lidí. Tohle nemá Apple dořešené, v podstatě kromě obchodu není moc šancí, jak si systém bezplatně vyzkoušet. Buď kamarád(ka), hackintosh nebo krádež