Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Má ***** potenciál sesadit ***?
Jaky je tu duvod nekoho sesadit ? Neni to snad jedno ? At si vyberou uzivatele, GNU/Linux jim to umoznuje.
Dát mírně pokročilému uživateli (zhruba na úrovni "dokáže nainstalovat Windows") do ruky Fedoru se slovy "tohle si nainstaluj" bych se nebál. Ale spíš bych z aktuálních distribucí sáhl po Mintu 9 LTS. A to 1. kvůli LTS, 2. kvůli okamžitě fungujícím multimédiím a 3. kvůli kompatibilitě s postupy i repositáři pro Ubuntu 10.04 LTS.Ještě mu budeš muset poradit RPMfusion a případně Livnu.
Má Fedora potenciál sesadit Ubuntu?Samozřejmě, že má, ale je to asi takový potenciál, jaký má Slackware na sesazení Windows.
Takze at radeji Fedora moc ruzky nevystrkuje, protoze by pak "linuxakum" ubyla dalsi "ta prava a nezkazena" distribuce.Ale neubyla -- jedna taková "pravá a nezkažená" distribuce by se stala z Ubuntu a to i přesto, že by se Ubuntu vůbec nezměnilo -- "sr****a, která kazí jméno linuxu" totiž může být jen jedna -- před lety to byla Mandriva, teď je to zrovna Ubuntu... a jestli to příště má být Fedora, jen dobře -- aspoň se nebudu muset pod každým článkem/zprávičkou týkající se Ubuntu nas*rat jako nyní.
Treba podle software, kterej distribuce obsahuje?Copak já sem věděl, co tam je za soft, kterej soft je na co a tak? Mně to po tom testu dalo na výběr dvě distra pro úplný idioty, z nihž sem si vybral to hezčí. Nic víc, nic míň! Co tam je, nebo neni za soft mně v tu chvíli vůbec nezajímalo...
A ne, nemyslim si, ze by linux mel stat o prirustek z uzivatelu, kteri vedi stale mene, nemyslim si, ze by jim mel byt urcen.a jsou to právě tito uživatelé díky kterým máme ovladače k hardwaru, protože když se bude linux instalovat jen na servery tak se firmy budou jen těžko snažit vytvářet ovladače to že dnes na linuxu běží většina hardwaru je právě zásluhou jeho rozšíření mezi BFU
To neni nic proti nikomu, at si to pouziva, kdo chce, ja si jen myslim, ze by se meli lide vzdelavat a ne naopak, aby jejich neznalosti nastroje ustupovalyHezká myšlenka, ale na to aby se tak dělo, jim ten začátek musíte trochu ulehčit. Kolik by měl linux uživatelů kdyby jedinou možností jak si ho nainstalovat bylo probírat se dokumentací a bastlit si zdrojáky káždý pěkně sám?
Hezká myšlenka, ale na to aby se tak dělo, jim ten začátek musíte trochu ulehčit. Kolik by měl linux uživatelů kdyby jedinou možností jak si ho nainstalovat bylo probírat se dokumentací a bastlit si zdrojáky káždý pěkně sám?To je neexistující problém, který kdyby existoval, tak by ho někdo časem vyřešil, až by z něj byl stejně neexistující problém. Stačí se podívat na gentoo. To je v podstatě sbírka návodů na instalaci (občas s přibaleným patchem), převedená do podoby, kdy ji dokáže počítač zpracovat sám. Potom binární distribuce, ta dokonce na straně uživatele celou kompilaci přeskakuje. Ale dejme tomu, že kdyby linuxové distribuce nedošly na tuto úroveň, že by koncových uživatelů bylo míň, a firemní angažovanosti taky.
Ale dejme tomu, že kdyby linuxové distribuce nedošly na tuto úroveň, že by koncových uživatelů bylo míň, a firemní angažovanosti taky.O tom právě mluvím, kde kdo tu pranýřuje ubuntu za to že dělá z uživatelů blbce a já nevím co ještě, ale tohle je IMHO nejlepší způsob jak přitáhnout široké masy. Protože gentoo na to potenciál prostě nemá. Tím samozřejmě neříkám že si uživatele nenajde, ale pořád mi přijde pravděpodobnější přesun z windows na ubuntu a následně třeba na gentoo než rovnou na gentoo, ten kulturní šok je prostě příliš velký. Ubuntu tohle zvládá dokonale instalace systému a rozchození všeho co člověk potřebuje je totiž skutečně hračka, což se o archu, gentoo, slackware, a dalších říct nedá. A co si budeme povídat rozhodně líp se seznámíte se systémem který už v základu funguje, než aby se člověk trápil z instalací a následně ještě něco zkoumal na to totiž většinou už nedojde.
Ubuntu tohle zvládá dokonale instalace systému a rozchození všeho co člověk potřebuje je totiž skutečně hračkaNesouhlasím. Viz třeba problémy s 3D akcelerací Intelu kolem vydání 9.04/9.10, o kterých se vědělo předem, a klidně se vypustilo vydání, kde 3D akcelerace mase lidí přestala fungovat, s tím, že se to možná opraví někdy časem. To je podle mého u distra pro BFU neodpustitelné. Ne, rozhodně bych slovíčko "dokonale" nepoužil. Nebo třeba kolega, kterému přestalo po upgradu fungovat vyhledávání kanálů na TV kartě. Downgrade Kaffeinu to vyřešil, ale bez trápení a zkoumání se to opravdu neobešlo.
To s tou kartou se jen těžko dá vyčítat Ubuntu.Důvod?
Tohle si s jakoukoliv aplikací může člověk vychutnat i ve Windows, respektive kdekoliv jinde.Tady nebyla o Windows vůbec řeč. Byla řeč o dokonale fungujícím Ubuntu. Nemá smysl omlouvat chybu v updatech domnělou chybou, která se určitě někdy někomu na Windows projevila. Navíc to vypadá, jakože argumentuješ tím, že Ubuntu není horší než Windows, jenom stejně blbý.
Protože jednoduše neexistuje způsob, jak uhlídat ve všech aplikacích, obsažených v repositářích, funkčnost na veškerém HW a ve veškeré jejich kombinaci.To s tou kartou se jen těžko dá vyčítat Ubuntu.Důvod?
Nebyla řeč o Windows, byla řeč o dokonalém OS/Ubuntu, tím naznačuji, že některých věci se prostě nedocílí na žádném OS. Jestli se ti nelíbí porovnání s Windows, tak si dosaď jakýkoliv operační systém, podle mě to není chyba, prostý fakt.Tohle si s jakoukoliv aplikací může člověk vychutnat i ve Windows, respektive kdekoliv jinde.Tady nebyla o Windows vůbec řeč. Byla řeč o dokonale fungujícím Ubuntu.
podle mě to není chyba, prostý fakt.To není bug, to je feature :). Fajn. Ale myslím si o tom svoje.
Viz třeba problémy s 3D akcelerací Intelu kolem vydání 9.04/9.10, o kterých se vědělo předem, a klidně se vypustilo vydání, kde 3D akcelerace mase lidí přestala fungovat, s tím, že se to možná opraví někdy časem.Ano a právě tehdá jsem proto přešel k Archu
tohle je IMHO nejlepší způsob jak přitáhnout široké masy.Možná, možná ne... dejme tomu, že Ubuntu hraje určitou pozitivní roli v rozšiřování opensource mezi lidi. Dejme tomu, že mnoho lidí, zvláště pak příznivců, tuto roli přeceňuje (počet uživatelů není směrodatný, Ubuntu se zavedlo jako odpověď na požadavek "chci nějakej přívětivej linux).
Protože gentoo na to potenciál prostě nemá. Tím samozřejmě neříkám že si uživatele nenajde, ale pořád mi přijde pravděpodobnější přesun z windows na ubuntu a následně třeba na gentoo než rovnou na gentoo, ten kulturní šok je prostě příliš velký.Gentoo uživatelský potenciál má, z pohledu uživatele se nemusí od Ubuntu lišit. Ty nerozlišuješ úrovně lidí kolem Linuxu, ne všichni jsou (byť domácí) administrátoři.
Ubuntu tohle zvládá dokonale instalace systému a rozchození všeho co člověk potřebuje je totiž skutečně hračkaTo jsou reklamní kecy. Byl jsem u toho, jak kamarád naváděl po telefonu svoji bývalou přítelkyni, aby zprovoznila v instalačce/rescue Ubuntu SSH přístup. Tyhle reklamní kecy jsem slyšel nejen o Ubuntu, ale i o všech verzích Windows... a přesto když něco zrovna náhodou nefungovalo samo od sebe (velmi časté), tak to začátečník prostě jen tak dohromady nedal. Někdy to hračka je, někdy ne, stejně jako u ostatních distribucí, u kterých se počítá s relativně nezkušeným administrátorem (třeba domácím uživatelem, co si to instaluje sám).
což se o archu, gentoo, slackware, a dalších říct nedá.Nevěřím, že sis vybral arch, gentoo a slackware omylem. Je pravda, že se tím snažíš navodit dojem, že Ubuntu je jediná jednoduše instalovatená distribuce na světě? Nebo sis opravdu spletl kategorii distribucí, se kterou má smysl Ubuntu srovnávat?
Nevěřím, že sis vybral arch, gentoo a slackware omylem. Je pravda, že se tím snažíš navodit dojem, že Ubuntu je jediná jednoduše instalovatená distribuce na světě? Nebo sis opravdu spletl kategorii distribucí, se kterou má smysl Ubuntu srovnávat?na tohle jsem právě narážel, mě je jedno jesli úlohu linuxu pro začátečníky bude reprezentovat ubuntu,mandriva,fedora... ale tvrdit že ubuntu leze do zadku začátečníkům je IMHO blbost, protože se to od něj čeká, když to bude dělat fedora líp tak proč ne. Ale stále si myslím že ubuntu to zvládá nejlíp, ostatní distra jsou fajn ale zaměření je někde jinde a jejich uživatelé tu pořád pranýřují ubuntu za to že je pro blbce. Tím samozřejmě neříkám že jsi to ty kdo to dělá.
To jsou reklamní kecy. Byl jsem u toho, jak kamarád naváděl po telefonu svoji bývalou přítelkyni, aby zprovoznila v instalačce/rescue Ubuntu SSH přístup. Tyhle reklamní kecy jsem slyšel nejen o Ubuntu, ale i o všech verzích Windows... a přesto když něco zrovna náhodou nefungovalo samo od sebe (velmi časté), tak to začátečník prostě jen tak dohromady nedal. Někdy to hračka je, někdy ne, stejně jako u ostatních distribucí, u kterých se počítá s relativně nezkušeným administrátorem (třeba domácím uživatelem, co si to instaluje sám).ano je to více méně všude, ale stále si myslím že v ubuntu je to méně časté než například u té fedory. A ano je to pouze můj subjektivní názor. Vycházím ze zkušeností které mám, kdy až na jeden případ v ubuntu fungovalo vše jak má, na rozdíl od té fedory.
ale tvrdit že ubuntu leze do zadku začátečníkům je IMHO blbost, protože se to od něj čekáPotom nevidím nic špatného na tom, že se to řekne nahlas :).
ostatní distra jsou fajn ale zaměření je někde jinde a jejich uživatelé tu pořád pranýřují ubuntu za to že je pro blbceNěkolik málo uživatelů ostatních dister :). Takhle to vypadá, jak kdybys říkal, že je to obecný trend. Navíc jen velmi málo z nich ubuntu opravdu něčím vadí. Většinou jim vadí přehnané vyzdvihování ubuntu a kecy o jeho nenahraditelnosti. Myslím, že by dost z nich (ne všichni) klidně uznali, že ubuntu je užitečné, pokud by do nich někdo každý týden nebo den nehustil, jak moc je skvělé.
ano je to více méně všude, ale stále si myslím že v ubuntu je to méně časté než například u té fedory. A ano je to pouze můj subjektivní názor.Právě... otázka je, jestli ten subjektivní názor máš podložený něčím jiným než svým vlastním přáním.
Vycházím ze zkušeností které mám, kdy až na jeden případ v ubuntu fungovalo vše jak má, na rozdíl od té fedory.Ze svých zkušeností vyvozuju, že problémy jsou na obou. Z rozhledu v dění okolo vývoje mám za to, že Fedora má na vývoj OSS a linuxu daleko větší význam než Ubuntu.
Právě... otázka je, jestli ten subjektivní názor máš podložený něčím jiným než svým vlastním přáním.subjektivní zkušeností s fedorou ( vina může klidně ležet na mé lenosti)
Ze svých zkušeností vyvozuju, že problémy jsou na obou. Z rozhledu v dění okolo vývoje mám za to, že Fedora má na vývoj OSS a linuxu daleko větší význam než Ubuntu.přínos fedory potažmo redhatu je nezpochybnitelný a ani bych se neodvážil tvrdit že ubuntu se tomu může rovnat. ubuntu těží hlavně z toho že je populární a najít návod na "kde co" není velký problém, co se různého softwaru na netu týká tak ten je taky většinou již ke stažení v *.deb balících, zatím nemám špatnou zkušenost s ubuntu a proto ho taky používám. k otázce "může fedora nahradit ubuntu?" za sebe říkám ano, stačí a by mě ubuntu naštvalo a rád jí dám zase šanci.
A pokud vic uzivatelu vede treba Valve k portovani Steamu a svych her na Linux, tak je pomoc lidi, co Linux pouzivaji, ale nevyznaji se v jeho strevech, pro mne jednoznacne hmatatelna i bez toho, ze by pro mne hli prstem.Přesněji je to pomoc pro některé lidi. Ano, v důsledku to může zvýšit popularitu Linuxu... ale to já v podstatě ani neberu jako účel. Podle mě jsou daleko důležitější principy než samotný software, v podstatě jakýkoli OSS software je nahraditelný (včetně jádra, kompilátoru, knihoven). Zajímavé je umět využít ty principy. Uživatel, který to používá na chlup stejně jako windows a nijak se aktivně neúčastní (ani hlášením chyb), je jenom číslo ve statistikách... pomůže asi tak stejně jako ten, kdo statistiku zfalšuje inkrementací počtu uživatelů o jedna.
Možná vás trochu zklamu, ale to, jestli používáte linux je z hlediska linuxové komunity nepodstatné.Tohle nesmíte brát vážně, tohle je neuvědomění si věcí. To, že Linux používáte, nakupujete s ním hudbu, předplatné a služby a rozšiřujete jej dál, mu pomáhá dýchat. Vytváříte business kolem Linuxu, který ho sám i živí. Kdyby nebylo podpory ze strany firem, všechny distribuce by byly o mnoho méně kvalitní. Potácely by se nad propastí, vypadaly by "funky", každá změna by byla pomalá a nové verze by přicházely "až dozraje čas". Firmy do Linuxu investují penězi, nebo nechávají své pracovníky v jejich čase do Linuxu přispívat. Nedělají to "jen tak", mají své cíle. Bez businessu by Linux nikdy nebyl tam, kde je. Linux a Open Source z velké části nevytváří komunita - to je omyl. Podílí se na něm firmy, které mají určité cíle. Ne výhradně, ale podíl je to významný. Bez komunity ani bez businessu by to nebylo ono. Je to jako jing a jang. Prosím, používejte Linux i když nevíte, co je "upstream" nebo "git". Je to podstatné, bez uživatelů by do Linuxu neteklo tolik potřebných prostředků a vývoj by se výrazně zpomalil. Sama komunita na splnění cílů, které jsme si dali, nestačí.
Sama komunita na splnění cílů, které jsme si dali, nestačí.Prosím, mohl byste definovat, koho konkrétně myslíte tou "komunitou", a vypsat cíle, které "jsme si dali"? Děkuji.
Tohle nesmíte brát vážně, tohle je neuvědomění si věcí.Možná je to věc názoru, ale myslim si, že jeden nepříliš aktivní uživatel na světovém postavení Linuxu nic nezmění.
Vytváříte business kolem Linuxu, který ho sám i živí. Kdyby nebylo podpory ze strany firem, všechny distribuce by byly o mnoho méně kvalitní.Jmenujte mi jednoho dodavatele Linuxu, který žije aspoň z podstatné části z koncových uživatelů jednotlivců.
Linux a Open Source z velké části nevytváří komunita - to je omyl.Citation needed. Nezapomeňte, že firmy, které spolupracují, jsou součástí komunity, a zvlášť té vývojářské. Slovo komunita nevymezuje jenom uživatele, kteří si píšou na fórech, co rocks a co rulez.
Bez komunity ani bez businessu by to nebylo ono. Je to jako jing a jang.Já to vidím spíš tak, že komunita sestává z dobrovolníků i komerčních subjektů (a jejich zaměstnanců).
Prosím, používejte Linux i když nevíte, co je "upstream" nebo "git".O gitu nepadlo ani slovo. Zde zřejmě úmyslně překrucujete, co jsem napsal, abyste vyvolal pocit, že se mýlím. Nejsme v televizní politické debatě, abysme museli používat takové to nekalé argumentační techniky.
Je to podstatné, bez uživatelů by do Linuxu neteklo tolik potřebných prostředků a vývoj by se výrazně zpomalil.Tohle je nic neříkající (pravdivé) tvrzení. Linux měl vždy své uživatele, jinak by nepřekočil fázi proof of concept. Tudíž je situace bez uživatelů naprosto bezpředmětná. Neznalí uživatelé naopak škodí jak sobě, tak projektu, pokud nemají nějakého svého mentora nebo guru, který je nasměruje. Oni totiž nepoužívají OSS z nadšení pro myšlenku (ani nevědí proč), ale protože jim někdo nakukal, že nic lepšího není. Pokud jim někdo neporadí jak na to, tak to skončí tak, že chodí a říkají, že to nefunguje a že to nic neumí. Takže abych se vrátil ke svému názoru na tuto problematiku. Pokud má člověk spokojeně používat nějakou linuxovou distribuci, tak by měl buď rychle získat určitou úroveň znalostí a přehled v této oblasti (do čehož upstream jistě patří), nebo by měl mít k ruce někoho (ochotného kamaráda, zaměstnance, placený support, whatever), kdo tento přehled má. Jinak to dopadá špatně pro uživatele (není spokojený s tím, co používá) a vrhá to špatné světlo na projekt (další nespokojený nadávající uživatel).
Ze nevite, co je upstream, je smutny, ale i takove uzivatele uz dnes linux (bohuzel) ma.Smutné je, že existují lidé s takovými nechutnými elitářskými názory. Znám uživatele GNU/Linuxu, kteří neví ani co je to zdrojový kód a jsem rád, že jsou uživateli svobodného OS, protože to je lepší jak pro ně, tak pro všechny ostatní. Svobodné OS mají být pro každého a naopak nesvobodné by neměl používat nikdo. Kdo ještě říká něco jiného? Ruce nahoru.
Jenže on každý je po této stránce počítačově gramotný.To není pravda.
Většina lidí asi zná myšVětšina ano.
Ale údržba je už něco jinéhoPodle mě by měl mít každý počítač kromě uživatelů i svého administrátora. Samozřejmě může být administrátor zároveň uživatelem, ale pokud se chová jako administrátor, měl by být relativně pečlivý a měl by alespoň zhruba tušit, o co jde (čím víc tím líp). K rozhodnutí, jaký systém je pro člověka dobrý a vhodný, je potřeba mít znalosti. Buď by si člověk měl něco málo zjistit sám, nebo vybírat s pomocí někoho, kdo je má.
Vyžadovat to po nich je však blbost.Vyžadovat určitou znalost od všech lidí je do jisté míry blbost obecně, i když existuje instituce povinného školství, která se o něco takového v základní míře v některých oblastech snaží. Těžko říct, nechci se teď pouštět do debaty na toto téma (zvlášť když jsem nic takového netvrdil).
A jaksi stále nepadl rozumný důvod, proč by o takové uživatele Linux (nerozumím proč zrovna Linux, který je v každé televizi) neměl stát.Mno... taky nevím, proč by ten software měl nějak přemýšlet nad tím, jestli daného uživatele přijme nebo ne :). Do toho, co si přejí lidi od Linuxu jako projektu vývoje jádra, tolik nevidím, ale předpokládím, že se názory v rámci vývojářské komunity jádra hodně liší. Mezi tvůrci a dlouhodobými uživateli linuxových distribucí myslím převládá snaha linux obecně rozšiřovat co nejvíce (často svoji konkrétní oblíbenou distribuci).
Existence blbuvzdorných prostředí a aplikací se přeci nijak netluče s existencí konzole.Netluče se vůbec. Dokonce jsou to úplně různé kategorie. Jestli je rozhraní grafické, celoobrazovkové nebo příkazové, neznamená samo o sobě ani blbuvzdornost ani neblbuvzdornost, i když nějaká statistická souvislost se tam najde :). Osobně oceňuju existenci nástrojů (knihoven), ke kterým existují všechna tato rozhraní (nebo aspoň grafické a příkazové). Nevadí mi ani víc rozhraní stejné kategorie, zvlášť když každé poslouží jinému účelu (nebo člověku).
IMHO pouze jedinci s pocitem nadřazenosti mají pocit, že jim někdo bere jejich hračku, což ale není vůbec pravda.Možná se tu pár takových najde, ale to mě moc netrápí. Ale tahle debata je o něčem jiném... konkrétně o tom, že zmatený neznalý uživatel bez pomoci znalého člověka je akorát tak adept na nespokojeného člověka, který Linuxový svět a tím možná i OSS stejně opustí a bude na to akorát všude nadávat, jak je to k ničemu a nepoužitelné.
že dnešní distribuce se u většiny lidí setkávají s pozitivním ohlasemStatistiky nemám, ale jsem si téměř jistý, že když někdo není kutil a chce začít používat počítač (nebo počítač s výrazně odlišným OS) bez jakékoli pomoci, že bude zklamán z výsledku a bude toto zklamání dávat najevo.
Třeba poslední článek soudruha Radka H.Toho nečtu, takže netuším o co jde a ani to vědět nepotřebuju (kdysi jsem něco četl, takže srovnání mám).
Taky si statistiky nedělám, ale vidím to ve svém okolí. Čím dál víc lidí používá jmenovitě Ubuntu alespoň jako vedlejší systém a všichni se tváří jak jsou rádi. Pochybuju, že mi tím chtějí dělat radost.A nějakou novou informaci bys neměl? Vždyť píšeš pořád dokola známou věc a tomu, co jsem napsal já v komentáři se akorát vyhybáš.
protože dnešní distribuce může začít používat úplně kdokoli bez školení, pokud tedy nemá nějaký problematický hardware.Tohle neplatí o žádné distribuci včetně těch od Microsoftu a Applu. Chtěl bych vidět, jak to začne používat třeba člověk bez zkušeností s počítačem. Rozumím, počítáš s člověkem, co základní zkušenosti s používáním má... ale opravdu jenom základní. Takový člověk nebude vědět, co to je problematický hardware a tudíž si ho třeba pořídí. Znám spoustu situací, kdy distribuce (soudím, že včetně Ubuntu selžou) a bez pomoci se člověk dál nedostane. Jistě, někteří považují linux za opensourcové windows, ale to je jiná věc.
Prostě vyjděme z faktu, že kdokoli může používat Winodws (tak to prostě je).Ano, víceméně kdokoli, kdo má buď (1) dostatečné znalosti a schopnosti, nebo (2) někoho, kdo mu pomůže (zadarmo nebo za úplatu), může používat, instalovat a spravovat nějakou běžnou instalaci Windows. Z toho se dá za dnešních podmínek vyvodit, že takový člověk může používat i Ubuntu. Takovéto srovnání mezi Windows a Ubuntu jsem v poslední době (u posledních verzí Ubuntu) nerozporoval.
To jsi jen zpřesnil a doplnil to, co jsem napsal.Nic jiného jsem ani neměl v úmyslu.
(3) kdokoli, kdo nemá žádné znalosti nebo schopnosti, ale je schopen je nabýt.Díky.
S pavlixem nesouhlasím a myslím, že to co píšu je dost v rozporu s jeho názorem.Ty bys se mnou nesouhlasil, ani kdybych tvrdil na chlup to samé, co ty.
Podle mě je dobře, pokud GNU a Linux používají i neznalí uživatelé, včetně nejmenších dětíTo jsem nikdy nerozporoval.
Nevidím, jak by negramotní lidé svobodnému softwaru mohli škoditNikde jsem netvrdil, že pouze negramotní lidé mohou škodit. Lidé obecně škodit samozřejmě můžou, pomluvami, falešnými zprávami a různými jinými způsoby.
a rozhodně jsem pro to, aby uživatelské rozhraní bylo použitelné i pro ně stejně jako pro lidi s tělesným nebo duševním handicapemTo jsem rovněž nikdy nerozporoval. Moc bych rád věděl, kde ve svém příspěvku (kromě tvrzení, že /nějací/ lidé nemohou oss škodit), se mnou v čemkoli nesouhlasíš.
Neznalí uživatelé naopaka škodí jak sobě, tak projektu, pokud nemají nějakého svého mentora nebo guru, který je nasměruje.Jak škodí? Kdo přesně? Zní to, že neznalí lidé v globálu. S tím silně nesouhlasím. Naopak, když uklízečka někde prohlásí, že používá já nevím Ubuntu ke své spokojenosti, má to větší váhu, než když to někomu vysvětluju já.
Oni totiž nepoužívají OSS z nadšení pro myšlenku (ani nevědí proč), ale protože jim někdo nakukal, že nic lepšího není. Pokud jim někdo neporadí jak na to, tak to skončí tak, že chodí a říkají, že to nefunguje a že to nic neumí.Tohle asi platí pro některé případy, ale já se setkal v drtivé většině případů s pozitivním názorem na to co svobodný software umí. Jen málokoho jsem slyšel naživo říct, že lynuksy jsou špatný. Jasně, lži, pomluvy a škodolibost škodí, ale svobodný software v současném stavu tohle všechno hravě ustojí.
Kdybys říkal na chlup to samé, možná bych i souhlasil.Opravdu jsem měl za to, že reaguješ negativně kvůli mně. V tom případě si myslím, že by bylo dobré si ujasnit názory tak, abys neměl o těch mých mylnou představu.
Zní to, že neznalí lidé v globálu.To jsem opravdu nikdy nikde netvrdil a tento názor nikdy v životě nezastával.
Tohle asi platí pro některé případyPlatí to specificky pro případy, kdy si daný člověk s tím softwarem neumí poradit, není samostatný (nezjišťuje si informace z internetu) a nikdo mu nepomůže. Já mluvím o specifickém případu a ty argumentuješ obecně, to prostě nejde dohromady.
svobodný software v současném stavu tohle všechno hravě ustojí.Nikdy jsem netvrdil, že neustojí. A ty zase jistě nechceš tvrdit, že mu pomáhají nebo že jsou dokonce vítané (když pominu prosté zviditelnění, které není vždy k užitku).
Myslím, že je zcela zřejmé s čím jsem nesouhlasil.Myslím, že jsi v tom sám, protože já jsem opravdu na žádný věcný nesouhlas nenarazil.
To není moje chyba.Což to rozhodně ne... chyba je pouze tvrdit, že s někým nesouhlasíš, když nedáš najevo v čem s ním nesouhlasíš a proč :). To je ti vážně tak líto přiznat, že jsi napsal blbost, nebo najít nějaký bod, který jsi opravdu rozporoval?
Neznalí uživatelé naopaka škodí jak sobě, tak projektu, pokud nemají nějakého svého mentora nebo guru, který je nasměruje.Jak škodí? Kdo přesně? Zní to, že neznalí lidé v globálu. S tím silně nesouhlasím.
Zní to, že neznalí lidé v globálu.Pokud znáš význam slova pokud, tak jsi od takto nesmyslé interpretace musel dávno upustit.
O tomto by mělo smysl se bavit, pokud by pro začátečníky existoval nějaký lepší operační systém.To je zcela nezávislá otázka. A ještě k tomu špatně položená. Pro začátečníka je nejlepší, když dostane systém v použitelném stavu a ne jako instalační CD/DVD.
Z vlastních zkušeností vím, že s Windows...Nevidím důvod do diskuze znovu zatahovat Windows, už jsem si celkem zvykl žít i bez nich. Takže se tohohle porovnávání účastnit nebudu.
Podporu mp3, dvdcss a další ptákoviny si Ubuntu dokáže stáhnout a nainstalovat samo. Zpravidla si samo řekne o klik nebo dva.Tak to je fajn. Na fedoře to po přidání nějakých dvou repozitářů funguje v podstatě stejně.
Ta otázka není nezávislá a už vůbec ne zcela. (Mimochodem, položená je správně.) Naopak, myslím, že je v této debatě kruciální a že odpověď na ni je následující: neexistuje. Samozřejmě, pro začátečníka je nejlepší, když dostane systém naservírovaný k používání, a to je taky to oč se snažím.Pak se nedivím, že debatujem stylem já o voze, ty o koze.
Taky kazdy blby distro dneska ma liveCD, tak treba uplne nejlepe podle nej?To by me teda zajimalo, jak podle tebe vypada prikladna volba distribuce z ruznych liveCD uzivatelem, ktery v zivote linux nepouzival.
Ze nevite, co je upstream, je smutny, ale i takove uzivatele uz dnes linux (bohuzel) ma.A jeke jsou ostatni pojmy, bez jejichz znalosti nemuze uzivatel GNU/Linuxu zit?
Co je to disk a souborovy system, co je to ovladac, co je to GUI,Hehe, tohle je vtípek, ale já se tyhle věci včera a předevčírem snažil marně vysvětlit jednomu typovi tady tady ze sídliště... ...pochopil jen filesystem, jezdil s retrakem ve vejškovim skladu.
Náhodou Mandrake byl dobrý a Mandriva taky docela ušla.A já netvrdím opak -- jen říkám, že "vlna nenávisti" už tu před Ubuntu jednou byla a jejím cílem byla právě Mandriva/Mandrake ;)
po tom co tam dostanete KDE/Gnome je uz uplne jedno co to je za distribuci.+1 To tvrdim furt!
Ale neubyla -- jedna taková "pravá a nezkažená" distribuce by se stala z Ubuntu a to i přesto, že by se Ubuntu vůbec nezměnilo -- "sr****a, která kazí jméno linuxu" totiž může být jen jedna -- před lety to byla Mandriva, teď je to zrovna Ubuntu... a jestli to příště má být Fedora, jen dobře -- aspoň se nebudu muset pod každým článkem/zprávičkou týkající se Ubuntu nas*rat jako nyní.To je zajímavá otázka. Jako začátečník jsem s Mandrakem experimentoval, ale měl vždycky pocit, že všechny ty mandrakovské klikátka jsou takové vachrlaté. Což samozřejmě mohlo být tím, že jsem byl začátečník. Pak mi kamarád pomohl s Debianem, tam bylo klikátek míň, stálo mě to víc úsilí, ale výdledkem byl neskutečně robustní systém. Pak jsem přešel Ubuntu a vždycky jsem z něj cítil tu Debianní stabilitu. Dobře se používá a je stabilní. Jenže to nemůžu objektivně zhodnotit, mé zkušenosti jsou takové, že umím používat i LFS.
... k fedoře, už proto že jsem si myslel, že když má za sebou Redhat, tak bude hlavním motem stabilita.Zjevně došlo k totálnímu nepochopení cílů a způsobů Fedory.
(VAMI!!!) zvoleneho nejlepsiho distra roku (uz par let za sebou) na VASEM serveruAnkety o distribuci si tradičně všímám až v době, kdy vyjdou výsledky. Vypovídá spíše o lidech aktivních v propagaci, to jsou ti, kteří si anketu nenechají ujít. Nicméně nemám zapotřebí se do něj navážet.
Znam par lidi, kteri s linuxem opravdu umi a 3/4 z nich ma na svych pc UBUNTUKdo s čím opravdu umí je velmi relativní pojem, často používaný pro opravdového jednookého linuxového krále (mezi slepými).
jenze oni proste nejsou zakoplexovani a vazi si skvele praceSnad nechceš říct, že uživatelé jiných distribucích si skvělé práce neváží.
Ubuntu je linux, skvely linux a tak jako kazde dobre distribuce by jsme si jej meli vazit, a ne na nej plivat ;o/.Jsem rád, že existuje. Víc lásky ji snad věnovat nemusím :).
Nemusíš ho mať rád, ale nemusíš naň kydaťKdy a kde jsem to dělal?
Tiskni
Sdílej: