Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Mark Shuttleworth vidí určitý pokrok ve snaze sjednotit upstream verze zásadních softwarových komponent jednotlivých distribucí, od které si slibuje usnadnění podpory a údržby. Mark poprvé tuto myšlenku prezentoval na loňské konferenci LinuxCon.
Tiskni
Sdílej:
We will almost certainly diverge on some components, and that’s quite OK. This is about finding opportunities to do a better job for upstreams and for users, not about forcing any distro to make a particular choice. If anyone feels its more important to them to use a particular version than another, they’ll do that.Řada upstream vývojářů už dneska podporuje větší počet distribucí. Markův plán by jim mohl zjednodušit práci, protože by měli větší kontrolu nad tím, kterou verzi jejich softwaru distribuce použijí, a navíc by si verze jejich softwaru v různých distribucích víc odpovídaly.
Ubuntu totiž rozhodně žene vývoj kupředu.LMAO! Made my day!
do komunity patří i Shuttleworth a uživatelé Ubuntu. Pro ty to bude mít zjevně pozitivní efekt.O tom se v komunitě vedou dost zásadní spory.
Pro ty to bude mít zjevně pozitivní efekt.To je fakt. Ale proč by to mělo vůbec někoho dalšího zajímat? Vy chcete, aby ostatní pro vás něco udělali. Je jen na vás, dát jim k tomu nějaký pádný důvod.
O tom se v komunitě vedou dost zásadní spory.A vy patříte do komunity? U vás se nevedly spory? A pokud jste její emisar zde, tak byste nám tedy mohl přednést argumenty. Zahrnují to, že Shuttleworth byl po dlouhou dobu veden jako patron projektu KDE řady 3 (tj. finančně přispěl velkou částkou)? Nebo že sponzoruje některé vývojáře Debianu, kteří se tak mohou plně věnovat této práci?
Ale proč by to mělo vůbec někoho dalšího zajímat?"Co je dobré pro Kolaloku, je dobré i pro zákon."
Vy chcete, aby ostatní pro vás něco udělali.Já nechci nic, já se neskrývám pod anonymní roušku slova "komunita". Když pro mě ostatní něco udělají, budu samozřejmě rád. Ale za předpokladu, že věří v open source, tak jim bude jedno jak použiju jejich kód (když dodržím licenci samozřejmě). Vděčnost nevděčnost.
A vy patříte do komunity? U vás se nevedly spory? A pokud jste její emisar zde, tak byste nám tedy mohl přednést argumenty. Zahrnují to, že Shuttleworth byl po dlouhou dobu veden jako patron projektu KDE řady 3 (tj. finančně přispěl velkou částkou)? Nebo že sponzoruje některé vývojáře Debianu, kteří se tak mohou plně věnovat této práci?Shuttleworth komunity do nepochybně komunity patří. Ale o tom zda tam patří uživatelé Ubuntu se vedou spory, a myslím že důvody jsou každému jasné.
"Co je dobré pro Kolaloku, je dobré i pro zákon.""Ostatní" se evidentně s problémy Canonialu nepotýkají. Nemají stejné cíle jako Canonical. Není mi jasné, co je na tom k nepochopení. Shuttleworth si vytyčil nějaké cíle, a teď se mu je nedaří naplňovat. Nebo víte co, zkusme to otočit. Řekněte co to přinese těm ostatním. Někde je tu zmíněné Openoffice. Upstreamem je pro většinu distribucí SUSE/Novell jehož klon Go-OO je nejvíce používaný a používá ho také Ubuntu. Uživatelé Opensuse mají aktuální OO pro verze 11.0, 11.1, 11.2, 11.3. Uživatelé Ubuntu mají verzi OO, která byla k mání v době release verze Ubuntu. Co prosím vás přinese Novellu a SUSE, když se přizpůsobí Shuttleworthovi? Oba víme že nic.Já pořád nechápu, proč by to nemohlo být přínosné i pro ostatní. Když může ze situace těžit Canonical, proč by nemohl i někdo jiný? Co je na tom tak konspiračně obludného, že to jen jednostranně prospěje Canonicalu v dostavění koule smrti?
Já nechci nic, já se neskrývám pod anonymní roušku slova "komunita". Když pro mě ostatní něco udělají, budu samozřejmě rád. Ale za předpokladu, že věří v open source, tak jim bude jedno jak použiju jejich kód (když dodržím licenci samozřejmě). Vděčnost nevděčnost.Souhlasím. Ale už nebudete mít tu nebetyčnou drzost je ještě bobardovat požadavky, aby ten kód co jste použil vydávali podle vašich potřeb. Vy budete rád a vděčný. Nebo se pletu?
Co prosím vás přinese Novellu a SUSE, když se přizpůsobí Shuttleworthovi? Oba víme že nic.Já to nevím.
parazitováním na DebianuPřiznám se, že mi tyhle plky o "parazitování" už lezou krkem. Distribuce stavící na Debianu byly před Ubuntu a jsou i po Ubuntu. A pokud jsem měl šanci postřehnout, tak není neobvyklé, že distribuce, které stavěly na Debianu přešly na stavění nad Ubuntu. A asi bych uvítal, kdybyste místo "plamenné obhajoby" Debianu a plivání na Ubuntu šel a něco pro ten Debian udělal. Třeba pomohl s testováním a opravami chyb ve vašem oblíbeném balíku, pomohlo by to celé "komunitě", kterou se tak rád oháníte, na rozdíl od téhle diskuze, ve které jen mrháte časem.
IMHO jde hlavně o balení nové verze distribuce tak, aby obsahovala co nejnovější verze označené jako stabilní a to tak, aby spolu vzájemně fungovaly bez problémů.No, to je snad problem Ubuntu, jak to zabalej. Furt nechapu co prudej upstream s nejakym sjednocovanim.
Dodavatelé sw třetích stran stejně o Ubuntu uvažují jako o majoritní distribuci, takže si jeho vydání pohlídají.A teď tu o perníkové chaloupce. Například pro některé ISV je jediná existující distribuce RHEL, případně ještě SLES.
Chcete mi tvrdit, že Red Hat a Novell jsou tu od toho, aby vyvíjeli sw a to, že jsou ve ztrátě jim vůbec nevadí, protože se nebudou chovat podnikatelsky jako idioti? Nenechte se vysmát. Velké společnosti řídí manažeři a pro ty je rozhodující znaménko před číslem v kolonce "zisk".Hurá. Konečně jste na to přišel. Teď už mi jenom vysvětlete, jaký zisk přinese RedHatu a Novellu to, že vyjdou vstříc Shuttleworthovi
Taky by mě zajímalo, kde se ztratila ta výhoda, kterou open source evangelizátoři rozsévají celé roky - sdílení kódu, firma může ve svém produktu použít existující kód a z toho plynoucí nižší cena vývoje.Ta zde přetrvává a o tom se zde vůbec nediskutuje. Diskutuje se o tom, že nepodílet se na vývoji a současně požadovat, aby vývoj šel kam chci já je absurdní.
Ta zde přetrvává a o tom se zde vůbec nediskutuje. Diskutuje se o tom, že nepodílet se na vývoji a současně požadovat, aby vývoj šel kam chci já je absurdní.Ale ano. I kdyby nakrásně platil úplně všechny vývojáře Debianu (což by mnozí chtěli, protože si představují, že má neomezené zdroje), tak by zřejmě zůstal parazitem. A také "návrh", je něco jiného, než "požadavek". Dokonce i titulek zprávičky nese text "o pokroku", což evokuje nějaké oboustranné jednání, nikoliv jen jednostrannou žádost. A znova. Návrh podpořil tím, o čem si myslí, že by to mohlo přinést všem. Vy tvrdíte, že to je výhodné jen pro něj. Já nevím. Dokazovat toto tvrzení tedy nemohu. Tak mi třeba vy vysvětlete proč to je tak, jak tvrdíte vy. A pročto zisk nepřinese.
Takže proč by to nebylo výhodné i pro ostatní?Znáte vůbec význam slova konkurence? Canonical se snaží konkurovat RedHatu a Novellu. Zatím se mu to příliš nedaří, protože na to prostě nemá. Není schopen podporovat své produkty na stejné úrovni a to je přesně ten důvod, proč chce sjednocení. Co je na tom pro vás nepochopitelné. Vždyť vám to bylo řečeno již mnohokrát. Redhat ani novell nemají nic z toho, když platící zákazník přejde ke Canonicallu, naopak je to pro ně finanční ztráta. Red Hat ani Novell nemají nic z toho, když uživatel přejde z Opensuse nebo Fedory na Ubuntu, naopak je to pro ně ztráta "testovacího uživatele".
Ba co je horší, tohle nejsou jenom ztráty pro RedHat nebo Novell, ale pro všechny ostatní distribuce, protože za peníze platícího zákazníka Redhatu mohl vzniknout další kus z té hromady kódu co produkují a který používají úplně všichni. Když spadnou do klína Canonicallu, který nevyvíjí nic, neprofitujíz toho ani třetí distribuce.
Ale ano. I kdyby nakrásně platil úplně všechny vývojáře Debianu (což by mnozí chtěli, protože si představují, že má neomezené zdroje), tak by zřejmě zůstal parazitem.Nic proti vývojářům Debianu, ale ti jsou z hlediska upstreamu zcela bezvýznamní. Debian významně netvoří upstream, Debian je hlavně tím kdo to zabalí, sladí a distribuuje. Na to, že se jedná o čistě komunitní projekt je to úctyhodný výkon, a o vývojářích Debianu je známo, že reportují upstreamu seč mohou. Canonical je komerční společnost, a krom toho, že není upstreamem, on vlastně ani nedělá distribuční práci (balení balíků, a sladění), ale jen přebaluje Debian. S upstreamem Canonical nekomunikuje prakticky vůbec. Stále to nechápete? Podívejte se na Madrivu. Má mnohem méně prostředků než Canonical a srovnejte si, jak Mandriva přispívá do upstreamu co jen může. To jen k tomu významu slova "parazit".
Tak mi třeba vy vysvětlete proč to je tak, jak tvrdíte vy.To vám zde bylo vysvětleno již mnohokrát. Sledovat sladění vývoje s ostatními distribucemi předpokládá radikální změny v roadmapách vývoje, mnohdy i radikální změny týkající se enteprise distribucí, kde už to může mít fakt nepříjemné následky. Uvědomte si proč, a z jakého důvodu upstream vývojáři něco vyvíjejí. To nemá vůbec žádnou vazbu na uživatele ubuntu.
RH, Novel a další nemají důvod se přispůsobovat Ubuntu.Já se snažím diskutovat o tom, proč nemají důvod se přizpůsobovat. Zatím jsem tu schytal akorát posměch, infantilní nadávky typu "teď tu o perníkové chaloupce" a obecné pravdy o "parazitech". Další diskuze tedy asi nemá význam.
Já se snažím diskutovat o tom, proč nemají důvod se přizpůsobovat.Vaše směr pohledu je absurdní. Vy máte najít důvod, pro by se přizpůsobovat měli.
@ubuntu.com
(a rychlý rgrep
v /usr/share/doc
to potvrzuje), v PTS je u každého balíčku vidět, jaký je stav v Ubuntu, Ubuntu poskytuje patche oproti Debianu, a když má Ubuntu vlastní verzi nějakého balíčku, tak se snaží domluvit s vývojáři Debianu na sloučení (to jsem konkrétně viděl u balíčku pro CouchDB, ale tam to tuším ještě nijak nedopadlo, Ubuntu ho používá vcelku neobvyklým způsobem).
Ale spíš mi přijde, že Ubuntu už s Debianem moc nepeče.Dojmy nejsou pojmy. Všimněte si například kolonky 'ubuntu' v pravé části: Packages QA. Stejně tak je přínosné používání a testování balíků v Ubuntu. Já jsem například přihlášený do bugreportů u (některých) svých balíků i v Launchpadu.
Sjednocení vydávání nových verzí "důležitého software" jako je Firefox, OpenOffice, Gnome by se dost hodilo (ten soft je pouze ilustrační příklad!). Nejvíc mě mrzí, když vyjde nová verze OOo týden po vydání Ubuntu (nebo klidné jiné distribuce) a obsahuje zrovna novou funkci, která by se mi silně hodila. Mám pak prakticky jen dvě možnosti. První možností je někde sehnat balíčky nové verze pro svou distribuci a doufat, že nebude něco rozbité (integrace do prostředí). Druhou možností je čekat na další verzi distribuce. To je ale nějaké divné, ne?Podivné je především vaše uvažování. Existuje třetí možnost, a tou je podpora nejnovějších OOo pro aktuální verzi distribuce, a v lepším případě i pro verze předchozí. Můžete mi sakra vysvětlit, proč někdo vládne tento úkon pro 4 verze distribuce současně, a někdo tady brečí, že by se OOo měly vydávat tak, aby spadly do releasu jeho distra? Na to vám můžu poradit jen jediné. Používejte lepší distribuci.