Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
V japonském Tokiu byla podepsána mezinárodní dohoda ACTA. Na stránkách České pirátské strany najdete přehled negativních důsledků dohody, které prosadila zejména lobby nahrávacích společností. Než začne mít přímý dopad na nás, bude celá věc muset projít schvalovacím procesem v Evropské unii.
Tiskni
Sdílej:
... Nezavádí žádná přísná opatření, jako je například prohledávání notebooků nebo odpojování uživatelů od internetu, ...ceskapiratskastrana.cz:
...ACTA dovoluje celní prohlídky dat v osobních počítačích a mp3 přehrávačích na hranicích...
Myslím si, že MK se o hladký průběh postará.Nejen MK (jehož ministr je přisluhováním určitým skupinám pověstný), ale i MPO. Projde to hladce. Drhnout to bude jen v Europarlamentu, ale tam to nejspíš nakonec proleze.
Než začne mít přímý dopad na nás, bude celá věc muset projít schvalovacím procesem v Evropské unii.Poslední pohasínající jiskřička naděje... Jen pro zajímavost, co by mohly, kdyby ČR se rozhodla ACTA nerespektovat?
Jen pro zajímavost, co by mohly, kdyby ČR se rozhodla ACTA nerespektovat?Nějaký embarga, sankce?
Diky, nemohl jsem si vzpomenout jak se to jmenovalo
A poměrně objektivně informovali i o OccupyWallStreet
To je dost subjektivní názor...
Mexický senát protipirátskou dohodu odmítl s tím, že „přístup k informacím je klíčový pro budování moderní, informační společnosti, zatímco ACTA je o omezování přístupu k informacím a znalostem“.[zdroj]