Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Evropská komise v roce 2009 rozhodla, že Microsoft bude muset následujících 5 let při instalaci Windows zobrazovat tzv. Ballot screen, neboli nabídku výchozího webového prohlížeče. Posledních 17 měsíců Microsoft toto rozhodnutí ale ignoruje. Evropská komise se proto rozhodla případ opět otevřít (dnešní tiskové prohlášení).
Tiskni
Sdílej:
Firmě Opera se nelíbilo, že uživatel operačního systému Windows nemá svobodnou volbu internetového prohlížeče, protože každý operační systém má již předinstalovaný prohlížeč Internet Explorer.Zvlastny argument .. kazdy ma slobodnu volbu prehliadaca; to, ake "standardy" IE dodrzuje, je uz druha vec a na inu debatu. Pride mi vsak divne, aby nutili v komercnom OS niekoho ako ma co nastavovat.
Pride mi vsak divne, aby nutili v komercnom OS niekoho ako ma co nastavovat.To nemá s kategoriemi komerční/nekomerční co dělat. Jedná se o problém související s dominantním postavením MS na trhu OS. Nic by se na tom nezměnilo, ani kdyby ty Windows dávali zadarmo. Ta věc má navíc široké historické souvislosti - viz United States (DOJ) v. Microsoft.
Nezbývá než takový OS se základem Debianu vytvořit
Ono čtvrthodinka zaškrtávání balíčků v jednotlivých sekcích (prohlížeče, office) s filtry (GTK, QT,...) by nemusela být na škodu Samozřejmě zaškrtávání by muselo být i v curses verzi instalace (přes to nejede vlak) a muselo by to mít možnost importu/exportu kratšího kódu (něco jako Geek code nebo konfigurace RS-232).
Ale notak . Já na něm jedu na desktopu už několik let a ta stabilita (ve smyslu nepřidávání posledních módních trendů), snadnost údržby a hlavně velké množství balíků trumfne kdejakou distribuci i na non-BFU desktopu.
Podrobnosti k tomu nemam a nepoznam vlastne ani zakony, takze komentujem len na zaklade mojich pocitov.pak se ale nediv, že ti někdo řekne, že seš totálně mimo a máš se dovzdělat ...
Nepoznam ziaden OS, ktory mi dava na vyber po instalacii aky prehliadac budem pouzivat a zda sa mi to aj divne.hm, tak co třeba Gentoo? jinak například taková Fedora dává na výběr při instalaci (a nejen browser, ale i spoustu dalších balíků), to ti přijde taky divné?
Vsak to by mali potom davat alternativu k uplne vsetkemu - od postoveho klienta, cez spravcu suborov, officu .. v podstate k vsetkemu.ano, správně, měli, v ideálním případě v reálném případě, o čem bylo to soudní rozhodnutí a také rozhodnutí EU, je potřeba dávat na výběr tam, kde existuje samostatný trh trh browserů zřejmě existuje, jeden z prodejců se ozval a bylo mu vyhověno, trh poštovních klientů, správců souborů apod. patrně ne office je špatný příklad, to Microsoft prodává samostatně (ano, trh existuje)
Google Chrome vznikl mnohem později jak Opera. Nepindal a makal.paměť už neslouží, že? nebo si toho panáček jen neráčil všimnout, že Opera byla vždycky na špičce vývoje, a dodnes je na tom velmi dobře?
Dneska je ve vedení. Tak asi tak .. :)hm, a proč je ve vedení? kvalitou? nebo protože ho Google tlačí horem dolem, a coby dominantní vyhledávač a nyní poskytovatel milionu dalších služeb k tomu má větší sílu, nežli nějaká pidifirmička, co akorát vyvíjí kvalitní browser?
Opera byla vždycky na špičce vývoje, a dodnes je na tom velmi dobře... to je akorát blbej vtip, ne? Jeden příklad za všechny - Opera v klidu bez dalších dotazů refreshne stránku, kterou získala POSTem, tím, že do ní znova pošle ten POST. A nebo - aby toho nebylo málo - když od serveru do nějaké doby nepřijde odpověď na původní POST požadavek, tak ho zadá znovu. A způsob, jakým se (ne)řídí informacemi o tom, jak dlouho cachovat obsah, je taky k pláči. O různých blikajících sra*kách, které mě nesmyslně upozorňují na pomalé připojení k internetu, ani nemluvě...
Update: Reuters reports that Microsoft has acknowledged a "technical error" that meant it "missed delivering the BCS (browser choice screen) software to PCs that came with the service pack 1 update to Windows 7." The company apologized for the problem and said it has taken "immediate steps" to fix it.