Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Shawn Hernan z Microsoftu tvrdí, že tzv. Linusův zákon (když hledá dost lidí, jsou všechny chyby prosté), který formuloval Eric. S. Raymond, se nezakládá na pravdě. Open source software prý není bezpečnější, protože ho ve skutečnosti nekontroluje tolik lidí, kolik se věnuje kontrole proprietárního.
Tiskni
Sdílej:
ktere jejich specialisti na odhaleni chyb nenasly?
Mě několikrát dost překvapily informace o vývoji ext4 (dosud asi nejvíc přiohnutí ext4 pro padající systémy a blbě napsané aplikace), ovšem to co bylo v posledních jaderkách mě už skoro vyděsilo.
Chápu, že ten článek je psán odlehčenou formou, ale věci jako "padá to při online resize, sambě, quotě a defragu; nikdo z vývojářů si toho nevšiml protože to moc nepoužívá" mě tedy zrovna u vývoje systémů souborů (kde je požadavek na maximální spolehlivost a jakákoliv chyba má velké následky) mi moc vtipné nepřijdou.
Jsem schopen akceptovat chyby stávající se jednou za 10 let za téměř nesmyslných podmínek, ale neotestovat základní vlastnosti toho SW produktu? Takhle tedy vypadá vývoj nástupce nejpoužívanějšího FS v linuxu?
Takže tak. Chápu místní nenávist vůči MS a tato zprávička si o flame (bohužel) koleduje ale problémy jsou na obou stranách.
To same napadlo MS az po nekolika letech
Není pravda, už v době NT 4.0 mělo několik lidí v mém okolí betu NT5 (2k). Pravda, teď je to zcela veřejné.
Ale je to jak jsi psal, ze to vyvojari nepouzivaji tak to nezjisti.
To vůbec nemusí používat na svých mašinách. Ale tak snad mají nějaké polo / automatické testy, kde je každá featura zahrnutá a po každé změně to důkladně projedou. Asi to mají, já nevím, z toho textu to však neplyne.
zvlášt, když ten limit je snadno dosažitelný i s běžným domácím HWPochybuji, že je v domácnostech běžné mít raid o dostatečné velikosti.
Teda nevim, jestli 2TB DB se dá nazvat jednoduchou DB
Skoro se mi chce napsat: zeptej se Marka Stopky .
Prostě v těhle podmínkách neni testovaná, nevim co je na tom divného.
Divné na tom je právě to, že je to netestováno a že se tím ještě chlubí - bohužel to nemůžu najít (si snad budu dělat shoty všeho co na netu zahlídnu, než to někdo změní ).
Na tuhle velikost se zákazník může dostat velice rychle a pak může mít velký problém. Nebavíme se tu o teoretickém limitu v řádu EB jak jej mají některé FS, ale o zcela reálně dosažitelné hranici.
… the Linux philosophy is "laugh in the face of danger". Oops. Wrong one. "Do it yourself". That's it.
V celkovém součtu bych řekl, že to bude s bezpečností tak na stejno.Zdá se mi to, nebo se jedná jen o plané kecy. Porovnávat bezpečnost opensource a closedsource lze tak leda hloupě statisticky, což nemá žádnou reálnou vypovídací hodnotu. Opensource podle mě osobně dává pro bezpečnost mnohem lepší předpoklady (ale důležité je, zda se ty předpoklady uplatní).
ani hovnoTo je ale docela velká nadsázka, hodná možná win9x.
schváleném
o.s. projektu, tak se zaměstnanec rozvíjí a firma může čerpat dalších zkušeností. A pokud hluché místo není, tak to lze brát jako školení :)).
Takze jednemu blbovy tebe zamrzol instalator aplikacie a to ma byt bug v uzivatelskom rozhrani?Blba si nech, na to není nikdo zvědavej. A buga v uživatelském rozhraní to skutečně, ačkoli uznávám, že je v podstatě bezvýznamná. Kdybys měl schopnost porozumění textu, došlo by ti, co jsem mylsle tím "Kdyby ona drobná grafická chyba pozadí byla kdekoli jinde, snad bych si toho ani nevšim."