Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ministerstvo spravedlnosti USA požádalo provozovatele Twitteru o soukromé údaje (včetně informací o IP adresách nebo platebních kartách) uživatelů, kteří jsou nebo byli v minulosti nějak spojeni s Wikileaks. Jednou z dotčených osob je islandská poslankyně Birgitta Jonsdottir. Ta, stejně jako jiní, podávají protest proti tomuto kroku. Twitter dotčené uživatele varoval a dal jim 10 dnů na to, aby zakročili.
Tiskni
Sdílej:
a nastala by "nuklearna zima"No vždyť jo - vyřešily by se tím dva problémy jednou ranou (globální oteplování)!
Aplikuje na ně genetické DRMJenže to nedegraduje tu plodinu, to degraduje pouze ty modifikované rostliny - tedy na tom nevidím nic špatného.
závislost na monopolním dodavateli osiva)Tu závislost tam prostě nevidím - ten zemědělec se může sebrat a koupit klasické osivo.
jsou sami o sobě dostatečně závažné pro to, aby zemědělci i konzumenti GMO odmítali.samy :) To jsou důvody, proč by to měli odmítat zemědělci. Ale proč konzumenti?
Konzumenti by GMO měli odmítat z prostého důvodu, že jsou v dlouhodobém horizontu škodlivé pro celou společnost a důsledky dopadnou i na ně.Špatně, v kontextu komentáře by to mělo být takhle:
Konzumenti by měli odmítat GMO od monopolních výrobců z prostého důvodu, že jsou v dlouhodobém horizontu škodlivé pro celou společnost a důsledky dopadnou i na ně.Nejde ti totiž o škodlivost GMO, nýbrž o škodlivost monopolu. (mimochodem, co brání farmářům pěstujícím Monsanto se sebrat a jít jinam? jaký je tam vendor lock-in?) Tak, jak jsi to napsal, by to totiž mohlo být i
Konzumenti by měli odmítat operační systémy z prostého důvodu, že jsou v dlouhodobém horizontu škodlivé pro celou společnost a důsledky dopadnou i na nězatímco jsi myslel
Konzumenti by měli odmítat operační systémy od monopolních výrobců z prostého důvodu, že jsou v dlouhodobém horizontu škodlivé pro celou společnost a důsledky dopadnou i na ně
Představ si, že by Monsanto (nebo několik málo firem) dominovalo zemědělské rostlinné produkci podobně jako Microsoft dominoval (a stále dominuje) v oblasti počítačů.Jaký je důsledek dominance MS na osobních počítačích? Jediné, co mě ser…štve, je, když nějaký OVM nutí k použití nesvobodného formátu.
To je formální chyba. Ve skutečnosti jsou prakticky všechny GMO od monopolních dodavatelů, kteří si je patentují. Vendor lock-in existuje právě kvůli patentům a taky kvůli tomu, že získat modifikaci je obrovsky nákladné, takže konkurence je značně omezená.Když to je zase argument proti patentům a ne proti GMO…
V oblasti operačních systémů naštěstí máme na výběr, což pro GMO neplatí. Tam je na výběr zda GMO ano nebo GMO ne.Monsanto není jediným výrobcem GMO. Navíc opět je to argument proti Monsantu a ne proti GMO, maximálně proti situaci na trhu GMO dnes.
Jo, je to argument i proti patentům. A taky proti GMO, protože drtivá většina jich je patentovaná.V tom případě bychom na počítači neměli přehrávat video, protože drtivé většina videoformátů je patentovaná. Nicméně myslím si, že v okamžiku reálně hrozícího hladomoru bychom se na nějaké patenty vykašlali.
Správnou cestou boje proti škůdcům je, podle mě, umělý výběr a šlechtěníA na tohle se nevztahují ty argumenty, které jsi uvedl proti GMO, jako například vyšlechtění odolné odrůdy a její následné vysazování na milionech hektarů po celém světě?
a hlavně biologicky poučené hospodaření s použitím neškodných nebo málo škodlivých, zvláště pak přírodních nebo přírodně identických, prostředků proti škůdcůmTo se nějak moc nedělá ani tam, kde se GMO nepěstuje. Asi je těžké vyvinout málo škodlivou látku, která hubí parazita na rostlině, ale nehubí jeho příbuzné v půdě pod rostlinou a nepůsobí na nic jiného v celém ekosystému.
Při klasickém šlechtění nevznikají taková zvěrstva jako při GM.WTF? Při klasickém šlechtění (nedej bože při tom s úmyslným zvýšením počtu mutací) vznikají náhodná zvěrstva, při „ruční“ modifikaci cílíme na přesně dané místo kódu.
Ano, argumentuju proti GMO na základě dnešní situace (nevím o žádné lepší situaci podle které to hodnotit).To je jak člověk argumentující v roce 1947 proti využívání jaderných reakcí na základě tehdejší situace.
Kdo v roce 1947 byl proti jádru, na toho slova došlo roku 1986.Jeden průser za kolik desetiletí? :)
I dnes jsem PROTI jaderným zbraním i jaderné energetice.Ok, tak čeho chcete získávat energii?
Těch průserů bylo vícKdyž to nekontaminovalo alespoň čtverečný kilometr, tak se to asi nepočítá
a to můžeme být rádi, že tu vůbec jsme, po tom co jsme celé dvacáté století byli na pokraji globálního jaderného konfliktuMotáš dohromady jadernou energetiku a jaderné zbraně.
Zdojů energie je víc a bez jádra se lze obejít.Např.?
Obnovitelnými zdroji a úsporami.To je z technologického hlediska nesmysl.
Nakonec nám stejně nic jiného nezbude, tak proč to neurychlit.Co takhle fůzní reaktory? FBR (ok, tohle to jen odkládá, ale o dalších několik deseti/staletí)?
Víc bylo i těch co kontaminovaly mnoho čtverečních kilometrů.Tomsk? To bylo uprostřed prakticky neobydleného území. Kyshthym? Ok, ale to byl vojenský - ne civilní výzkum. Windscale? To samé.
Není. Proč by měl?Zkuste si to spočítat :)
Vyjmenované události bohatě stačí na to, abychom omezili využívání jaderné energie.Spíš zlepšili bezpečnost. A bezpečnost šla od '86 (i díky Černobylu) dost kupředu hlavně v zemích východního bloku, na západě už tehdy byla na slušné úrovni.
Není. Proč by měl?Protože zatím jediný jakš-takš použitelný obnovitelný zdroj funguje jenom v létě přes den, o dost hůře v zimě přes den a vůbec v noci a ty prostě nemáš, kde tu energii uchovat.
Vyjmenované události bohatě stačí na to, abychom omezili využívání jaderné energie.A zvýšený výskyt rakoviny v Severních Čechách a na Ostravsku zase bohatě stačí k tomu, abychom omezili využívání uhelné energie.
Obnovitelných zdrojů je celá řada a v budoucnu se budou možnosti jejich využívání zlepšovat.Vodní? I kdybys zaplavil půlku ČR, nestačilo by to (k jednoduchému výpočtu ti stačí srážky, průměrná nadmořská výška a vzorec pro potenciální energii). Větrné? U nás moc nefouká a zase to nemáš kde skladovat. Biomasa? Nedávno se ukázalo, že se spotřebuje víc energie na produkci, než kolik se pak získá spálením. Geotermální? U nás možná tak k vytápění.
To co ale udělali ve Francii si dovolit nemůžeme zrovna tak.V tomto souhlasím, paliva do dnešních JE není úplně neomezeně.
Nedávno se ukázalo, že se spotřebuje víc energie na produkci, než kolik se pak získá spálením.Zdroj?
Obnovitelných zdrojů je celá řada a v budoucnu se budou možnosti jejich využívání zlepšovat.a o tom, cela moje reakce byla. Moc mist na staveni nejakych (byt mrnavych) MVE neni. MVE v nasich podminkach jsou vracene flasky v pripade, ze neprisla vyplata. Muzeme s klidem zanedbat.
Nikde jsem MVE neprezentoval jako náhradu s velkým potenciálním rozvojem. Původně jsem je zmínil jako jeden z vícera zdrojů díky kterým bychom se mohli obejít bez Temelína.Ty jo, napsat za sebou dve vety, kdy druha popre tu prvni je docela vykon
Nikde jsem MVE neprezentoval jako náhradu s velkým potenciálním rozvojem.Trochu schiozofrenie, ne? A NE!, dal jsem ti cisla, ktera dokladaji, ze stalych 2000MW z Temelina proste nahradit NEMOHOU. Tecka.
pomocí různých obnovitelných zdrojů, zefektivnění používání nejaderných neobnovitelných zdrojůMlha se tezko vyvraci... Jedine, cos napsal je, ze pocitas kazdy kilowatt. Ovsem ani kdyz je sectes, Temelin ti dohromady nedaji (v realu, nikoliv v nainstalovanem vykonu). Ja jsem si vymyslel ty tvoje dve vety, kde v prvni MVE nejsou nahradou (jednou za nahrad) za Temelin a vedruhe uz jsou? Hele, ja koncim, protoze ty VERIS a s VIROU se bojovat neda. Az mi ukazes, kde ti biomasa + MVE + vetracky + panely daji "stalych" 2000MW, tak prijd, do te doby je to jenom zbytecnej flejm.
Že mám pravdu já ukazuje i objem vývozu elektřiny...ano, a objem dovozu banánů zase ukazuje, že potřebujeme víc banáníkovních plantáží (ať jsme správná banánová republika!)
Já vidím potenciál hlavně v odpadní biomase (hlavně ve dřevě)Podle mě se odpadní dřevo používá na topení už dnes, těžko ho někdo pálí jen tak, protože je to odpad.
Ano, geotermální: tepelné čerpadlo do každé rodiny.Asi to nebude zas tak výhodné, když teplárny pořád jedou na plyn…
Při stavbě nízkoenergetického/pasivního domu se však TČ v mnoha případech jistě vyplatí.Ano, protože potřebujete pouze nízký výkon, tak těch pár set tisíc navíc zvládnete zaplatit. S vidinou, že vám vícenáklady na nízkoenergetický dům zaplatí ostatní daňoví poplatníci (říká se tomu dotace), a ten zbytek se vám vrátí do 30 let (pokud ovšem nebudete muset sanovat typické defekty nízkoenergetických staveb, jako je plíseň, vlhkost, hniloba, nežádoucí teplené mosty, nevytopitelnost tepelným čerpadlem za vysokých mrazů).
Furt lepší dát dotace lidem na úspory energie než těch třicet miliard na emisní povolenky ČEZu, nebo kolik to bylo.Není. Zavedení emisních odpustků zdražilo lidem energii. Peníze od lidí se skrze korupční dotační prostředí přestěhovaly k majitelům firem vlastnící příslušný certifikát, a k firmám, které ten certifikát udělují.
ve zplynovacích kotlech a kamnech, které jsou neporovnatelně účinnější.Náhodou jsem zrovna kotle nedávno řešil... Rozdíl jednotek procent je pro vás "neporovnatelně účinnjší"?
IMHO je u nás ještě potenciál k širšímu pálení dřeva (dřeva, pylin a štěpky) ve zplynovacích kotlech a kamnech, které jsou neporovnatelně účinnější.Opravdu? Tak proč je v posledním roce v ČR akutní nedostatek palivového dřeva? Cena již vzrostla na trojnásobek a stále roste. Vaše tvrzení platilo ještě před pár lety lety. Jenže po masivní dotační kampani EU to už není pravda. V ČR vyrostlo množství obřích kotelen, biopalivových elektráren a kogeneračních jednotek, které jsou přizpůsobeny na biopaliva, a tak je jich najednou velký nedostatek. Je možné, že brzy na tom budeme stejně jako v Německu. Tam se biopaliva dovážejí až z Jižní Ameriky. Anebo se uplatní typická česká vynalézavost: Pokud se mokrá a plesnivá sláma poleje mazutem, bude velmi výhřevná. A dotace také budou.
Víc bylo i těch co kontaminovaly mnoho čtverečních kilometrů.Pořád si myslím, že uhlí (i kontaminované uranem) toho udělá víc.
Ano, motám, a zcela oprávněně. Obojí používá stejné látky a obojí je ohromný problém.Tak to v těch tebou schvalovaných oborech taky (většina nestabilních izotopů se získá v reaktoru ozářením stabilních jader pomalými neutrony, něco pak na urychlovačích).
Obnovitelnými zdrojiTo jde zatraceně těžko až vůbec i teď (ne, šikovný kolega z vedlejší diskuze, který si postavil ostrov s benzíňákem a olověnými akumulátory není takovou ukázkou), natož v době, kdy se jaderná energetika nejvíc rozvíjela (vždyť jaký byl problém s napájením solárními články tehdejších družic).
úsporamiJá kolem moc možností, jak uspořit elektřinu, nevidím. Naopak se tu (Praha) dost tíhne např. k většímu používání metra a tramvají.
malé vodní elektrárny na potocíchPotoky u nás nemají ani takový průtok ani takový spád, aby se to vyplatilo a většinou dokonce ani aby to vyrobilo trochu elektřiny, na menších řekách to zase bojkotují ekoteroristi.
větrníkyDěkuji, nechci. Vypadá to hnusně, nedají se stavět všude a produkci mají taky mizernou.
výtopny na odpadní biomasuTakže zase spalovat? Ach jo...
solární panelyV ČR? Děláte si srandu? Nebýt to dotované, tak se to prakticky nezaplatí. A větší množství solárních panelů by s vysokou pravděpodobností způsobilo kolaps rozvodné soustavy.
kdyby se omezilo topení elektřinouČím topit? Uhlí? Viz uhelné elektrárny. Plyn? Není všude a spaliny taky nejsou nejzdravější. Kapalná paliva (LTO, TTO)? Viz plyn, uhlí. Dřevo? V ČR není tolik lesů, aby to pokrylo, navíc je to značně pracné. Tepelná čerpadla? Nevydělají si na sebe... Pořád mi to jádro vychází nejlíp...
To není pravda. Jednou bylo malých vodních elektriren v celé zemi plno. Stačí opravdu malý proud a opravdu malý potok, aby to v baráku něco málo rozsvítilo.V baráku možná, ale zkuste počítat se mnou: Oblast obce s rozšířenou působností Tanvald. Celkový špičkový výkon instalovaných MVE je cca 2.25MW (a o moc víc se jich na současné toky nevejde). Budu počítat, že elektrárny podávají po celý rok max. výkon (naprosto nereálné, ale budiž. Celková produkce elektrické energie je tedy nějakých necelých 20GWh (v reálu to bude tak 10GWh). Oblast má cca 22k obyvatel. Průměrná spotřeba energie v ČR je cca 5.5MWh ročně na obyvatele. Celková spotřeba energie v oblasti je tedy cca 121 GWh ročně. Docela rozdíl, co? A to je to tu docela vodnatá a vertikálně členitá oblast.
malý stožár s menším větrníkem může stát v každé obci vedle vodojemuDost obcí je v údolí a tam jaksi na ten větrník moc nefouká. P.S.: Vedle jakého vodojemu?
Ano spalovat. My doma zplynováváme odpadní dřevo a je to levné, efektivní a šetrné k prostředí.Tak my taky, v kombinaci s hnědým uhlím. Proti tomu nic nemám, ale každý nemá takovou možnost.
Srandu si nedělám. Panely můžou být na každé střeše.Až na to, že na mnoha místech se to ani trochu nevyplatí (údolí, oblasti s nízkým slunečním svitem).
Ten kolaps rozvodné soustavy je FUD šířený ČEZem.Ten "FUD" šířil ČEPS - tedy provozovatel rozvodné soustavy. A ČEPS nemá nejmenší důvod v tomhle šířit lživé informace.
Nehrozí to, a kdyby ano, dá se to ošetřit.Havárie JE nehrozí, a kdyby ano, dá se to ošetřit. :)
Tepelná čerpadla si na sebe IMHO vydělají.Ne.
zateplenízateplení není topení :D
pokud nedojde k opravdu extrémním podmínkám (záplavy, nebo extrémní sucho), což se stává zřídka.No, ve skutecnosti to tak zridka neni. Priklad. VE na dolni Vltave, pet turbin po triceti kubicich. Naplno jede v obdobi cca listopad az duben, kveten s vyjimkou te chvile, kdy netece rekou vic vody nez cca 400 m3/s, coz zase neni tak zridkave (ted tece 500m3/s), pokud tece vic nez 700-800m3, nejede uz vubec. Ve zbytku roku jede jedna az tri turbiny. Vic vyjimecne. A to se bavime o nasi nejvodnatejsi rece.
a když se to dá dohromady, ...Tak je to trikrat malo. Z hovna bic neupletes
kdyby se omezilo topení elektřinouMáš nějaká čísla, kolik se protopí? (myslím opravdu protopí, ne že má někdo doma procesor nejmenované firmy zvaný přímotop:) Nepřijde mi, že by letní a zimní spotřeba elektřiny byla o tolik rozdílná, že by bylo topení nějak význačné. Kdybychom mohli zavřít Temelín (=měli bychom přebytek kolem 1 GW), radši bych pozavíral 2-3 uhelné elektrárny.
Těch průserů bylo vícTak jasně, co se týká jaderné energetiky třeba takový Three Mile Island, Windscale (i když tady se jednalo o vojenský reaktor na výrobu izotopů), nebo nakonec i A-1 v Jaslovských Bohunicích byly problémy - ale vždycky se to podařilo zvládnout. Ale žádný neměl vážné následky mimo elektrárnu. To třeba i onen slavný průšvih s ozařovačem Therac-25 nebo únik radioaktivního materiálu z lékařského přístroje v Goiânia, Brazílii (oboje je ve zdravotnictví, tedy použití, které schvalujete) způsobily víc škody než všechny výše zmíněné problémy.
A to jsme se ještě nedočkali žádného velkého úniku z trvalého úložiště, ale to přijde.Kilometr hluboko v betonu a ve skle? No uvidíme.
Ve skupině jedenáctiletých žáků uvádělo bezprostředně po probrání učiva správný model 86 % žáků, po jednom roce však už jen 47 %.Demence u mnoha lidí, jak je vidět, nastupuje už v nízkém věku.
Kdo v roce 1947 byl proti jádru, na toho slova došlo roku 1986.A kdo byl pro, na toho slova došlo, když se zjistilo, jak působí bordel z uhelných elektráren na zdraví.
I dnes jsem PROTI jaderným zbranímNo tak to asi všichni…
i jaderné energeticeAha. Ne, flame se mi nechce větvit. Mrkvo, Andreji, nechcete si to s ním rozdat?
No tak to asi všichni…Náhodou, jaderný výbuch vypadá úchvatně! (Ale ty následky...).
Mrkvo, Andreji, nechcete si to s ním rozdat?Vzhledem k zítřejší zkoušce z analýzy bych skoro řekl, že už jsem tímhle flejmem zabil moc času.
Náhodou, jaderný výbuch vypadá úchvatně! (Ale ty následky...).
Vzhledem k zítřejší zkoušce z analýzy bych skoro řekl, že už jsem tímhle flejmem zabil moc času.My zítra píšeme ze ZSV. Minulý test měl přesně takovéhle otázky. (za 3)
Náhodou, jaderný výbuch vypadá úchvatně! (Ale ty následky...).A nejen to, jaderné zbraně pomáhají mezi velmocemi udržovat patovou situaci, takže si zatraceně rozmyslí na sebe zaútočit. Jsou potenciálně extrémně nebezpečné, ale právě tím (pokud je mají všichni) se dá udržovat mír.
Lepší bordel z Tušimic než bordel z Temelína.Řekl bych, že bordel z uhelných elektráren už stál život mnohem víc lidí než Černobyl. Z Temelína jsem zatím bordel neviděl, byl jsem u obou našich jaderných elektráren a viděl jsem jenom zhruba stejné množství páry, jako vychází z elektráren uhelných. Akorát tam nebyl ten druhý komín, že kterého vychází něco méně voňavého než pára.
Bordel z Temelína jsi neviděl, a asi nikdy neuvidíš, ale pořád je horší než ten z Tušimic a bude ještě mnoho tisíc let.Jaderný odpad? No nevím, přijde mi mnohem lepší, když na jednoho obyvatele za rok připadne nějakých 8g vysoce aktivního odpadu (který navíc umíme bezpečně uložit), než několik m^3 přeorané zeminy, několik tun popílku, vápence z odsiřovačů a dalšího svinstva. Nehledě na to, že s vysokou pravděpodobností bude v horizontu několika desetiletí jaderný odpad možno použít opět jako palivo.
Bezpečně ho uložit opravdu neumíme s ohledem na to jak dlouho bude nebezpečný, to bys nám příliš fandilZa několik tisíc let se ty geologické podmínky zase tolik nezmění...
IMHO ho dřív někdo použije pro účely terorismuNo, už vidím, jak v zabezpečeném areálu bude někdo vrtat skrz několik metrů betonu aby ukradl trochu vyhořelého paliva.
tedy kromě Spojených států a Izraele, kteří jaderný odpad [ne vyhořelý] používají k tomuto účelu už dnes[citation needed]
Bezpečně ho uložit opravdu neumímeA umíme. Dup.
IMHO ho dřív někdo použije pro účely terorismuJaderný odpad je odpad proto, že už se dost blbě štěpí (obsahuje moc málo 235U), obsahuje směsku izotopů s různými poločasy rozpadu a vůbec je to tak nějak k nepotřebě. Pro výrobu jaderné bomby bys musel izotopově separovat. Hodně izotopově separovat. Tam už není zas takový rozdíl v tom, jestli to je normální uran někde vytěžený, nebo jestlis ho získal z odpadu - 235U je v obou dost málo, o 239Pu nemluvě, to se navíc separuje blbě, protože je jenom o 1 AMU lehčí než nevhodné 240Pu (u uranu je to o 3 AMU - 235 a 238).
Když srovnáš Černobyl s uhelnými elektrárnami o stejném výkonu, pak je asi jasné, že uhlí jádru nemůže konkurovat.Pozor, nesrovnáváme všechny uhelné elektrárny s Černobylem, ale všechny uhelné elektrárny se všemi jadernými elektrárnami. A to je výkonově celkem srovnatelné (no dobře, uhelných je o trochu víc).
Bordel z Temelína jsi neviděl, a asi nikdy neuvidíš, ale pořád je horší než ten z Tušimic a bude ještě mnoho tisíc let.Jenže bordel z Tušimic právě filtruji řasinkami ve svých průduškách a plicích, bordel z Temelína je teď v betonovém bunkru a časem bude kilometr pod zemí.
Pro lidstvo (počítám i budoucí generace) bude určitě lepší, přefiltrujeme-li si svůj bordel přes naše plíce než když jim ho necháme válet se někde v bunkrech pod zemí.Pro mě teda ne. A nevidím důvod, proč by mělo být reálné ohrožení zdraví v přítomnosti lepší než hypotetická možnost ohrožení zdrav v budoucnosti. P.S.: viděl jste někdy Jizerky?
Navíc, uhlí je z hlediska délky doby nebezpečnosti jaderného odpadu vlastně obnovitelný zdrojAni omylem. Stáří lignitu je mezi nějakými 2.5-10 miliony let, jaderný odpad přestane být významně aktivní po nějakých 100 tis. let.
Porovnáváme-li v podmínkách ČR celkové radioaktivní emise z jaderné elektrárny s elektrárnami hnědouhelnými, pak jaderná elektrárna emituje asi 150 krát více radioaktivity. Při porovnání měrných emisí je hodnota celkové výpustě jaderné elektrárny asi 140 krát vyšší, než u elektrárny hnědouhelné.Tohle +- odpovídá tomu, co si myslím, ale tohužel ted nemám čas si dělat si vyčerpávající přehled.
Porovnáváme-li v podmínkách ČR celkové radioaktivní emise z jaderné elektrárny s elektrárnami hnědouhelnými, pak jaderná elektrárna emituje asi 150 krát více radioaktivity. Při porovnání měrných emisí je hodnota celkové výpustě jaderné elektrárny asi 140 krát vyšší, než u elektrárny hnědouhelné.
No jestli jsem pochopil správně význam primárního okruhu, tak se voda z něj nesmí nikdy dostat mimo okruh.Přesně tak.
Proč bych to dělal?abys konečně už přestal mlít z cesty ...
Kolik radiace Dukovany vypouští je, podle všeho, dobře známo,ano, za rok 2005 to lze například vyčíst v této zprávě SÚJB
stejně jako je známe, zdá se, že to je mnohonásobně víc než vypouští uhelné elektrárny, při stejné výrobě elektřiny.ano? - a věrohodný zdroj by nebyl? ... výše uvedená zpráva se poněkud rozchází s jinými anti-atom zdroji, např. v této semestrální práci je krásný graf 3, ze kterého plyne pro hnědé uhlí hodnota asi desetinová oproti tvojí zprávě, tož kde a kteří soudruzi udělali chybu? a podívám-li se na pro-atom zdroje, tak třeba tady se uvádí řádově stejný poměr mezi aktivními emisemi jaderných a uhelných elektráren, akorát jaksi v opačném gardu, ve prospěch jaderných ... navíc již druhý odstavec té tvé zprávy hovoří za vše: V souladu se zadáním dochází MŽP k závěru, že okamžité zastavení výstavby je jak aktuálně, tak i ze střednědobého pohledu (10 - 15 let) výhodnější, než její dokončení. - napadá mě něco o víře ve statistiku kterou si sám zfalšuju a podobně; ono je to samá perla, např. "Jakkoliv je předpokládán v následujících letech hospodářský růst, je možno v příštích 8 letech nebo i déle počítat maximálně se stagnací spotřeby elektrické energie na současné úrovni vlivem nezbytného poklesu energetické náročnosti tvorby HDP." - přitom "v příštích 8 letech" od vydání zprávy vzrostla spotřeba o 10% a dále roste
Proč opakovat něco co už někdo udělal/?opravdu? - nějak v tom tvém novém odkazu jaksi postrádám jakékoliv hodnoty těch Tušimic, totiž uhelných elektráren obecně, mluví se tam jen o jaderných, čili stále chybí data pro to porovnání ...
Z toho co zatím čtu se zdá, že jsou případy, kdy uhelná elektrárna vypustí víc radionuklidů na jednotku elektřiny než by vypustila jaderná, ale jsou i případy opačné.zajímavé, a co to teď čteš, když před chvilkou jsi tu machroval odkazem, podle kterého jsou Dukovany 140krát horší?
Dukovany, kde se emise tritia prý začínají blížit limitu.co prosím? - dle výše odkázané zprávy SÚJB byly v roce 2005 o třetinu nižší než uvádí tvoje zpráva pro rok 1993, tak leda by se blížili tím, že se limit snižuje ...
Tak či onak, pořád čekám na odkaz na studii nebo zprávu, která by dokladovala, že jsou uhelné elektrárny u nás na jednotku vyrobené elektřiny větším zdrojem emisí radionuklidů než JE. Čekám.a my čekáme na tu studii nebo zprávu, která by dokladovala opak - dovoluju si připomenout, že tohle vlákno diskuse se rozvinulo pod tvým příspěvkem "Lepší bordel z Tušimic než bordel z Temelína.", který bys měl doložit a ne přenášet důkazní břemeno na druhou stranu
V okolí JE Dukovany je již množství tritia na 90 % povoleného limitu a má vzestupnou tendenci31. Co je citace 31 jsem zatím nenašel. Pozor, moje prohlášení "Lepší bordel z Tušimic než bordel z Temelína" se netýká emisí, ale hlavně jaderného odpadu. Stojím si za tím bez ohledu jestli JE něco pouští do prostředí a kolik. K emisím debata dospěla později. Opět případ tvé nesolidní zavádějící pseudoargumentace.
..., in occupational exposure, tritiated corticosteroids are about 30 times less toxic than tritiated water.Bez přečtení a porozumění celému článku ale nemůžu říct, jestli tomu tak opravdu je. Každopádně, o tom, že je tritiová voda toxická i chemicky snad není pochyb (je prostě těžší [jaké všechny biochemické a cytologické důsledky to může mít se patrně neví]), a uznává to můj jeden rádoby oponent tady. Mimo to, věta "Heavy water exhibits dose and species-dependent chemical toxicity." se v různých obměnách vyskytuje hojně po slovnících a encyklopediích. Nehádám se o tom jestli jsou horší chemické nebo radiologické účinky tritia (horší jsou ty radiologické) a ty chemické jsem zmínil jen na okraj, abych připomněl, že taky existujou. Se divím, že to někomu stojí za tu energii tohle řešit, ale asi jde o odvedení pozornosti.
Tak to se nám pletou kozy a vozy. Já celou se celou dobu vyjadřuju jenom k tritiu, protože o deuteriu nevím, že by ho naše elektrárny vypouštěly (nedočet jsem se to).A já zas od začátku celou dobu ukazoval těžkou vodu jako příklad, proč je nesmysl mluvit o čistě chemické toxicitě tritiované vody.
Kdybych chtěl o tématu vědět víc, asi bych pročetl články tohoto autora. Tady píšou, že ..., in occupational exposure, tritiated corticosteroids are about 30 times less toxic than tritiated water.Už z toho abstraktu je IMHO jasné, že není nijak speciálně hodnocena chemická toxicita, ale toxické účinky jsou myšleny obecně. Tedy v tomto případě půjde především o radiotoxicitu. Je vcelku logické, že tritiovaná voda bude nebezpečnější než tritiované kortikosteroidy, protože jako voda vstupuje do celé řady metabolických procesů, kdežto kortikosteroidy jen do některých (na tom kde přesně radiace v těle působí samozřejmě silně záleží a od toho se také odvíjí radiotoxicita).
Každopádně, o tom, že je tritiová voda toxická i chemicky snad není pochybNení, nicméně jak jsem uváděl na příkladu těžké vody, bude to chemické toxické působení zcela zanedbatelné. To je sakra to o čem byla celá tahle diskuze, kde jsem těžkou vodu neustále uváděl jako srovnání.
Nehádám se o tom jestli jsou horší chemické nebo radiologické účinky tritia (horší jsou ty radiologické) a ty chemické jsem zmínil jen na okraj, abych připomněl, že taky existujou.Ale tohle já právě celou dobu řešil, o tom jsme mluvil! Jasně jsem ukazoval, že ty chemické účinky budou v tak nízkých množstvích v jakých se tritiovaná voda vyskytuje naprosto totálně zanedbatelné. Asi tak podobný nesmysl, jako působení homeopatik :-P
Se divím, že to někomu stojí za tu energii tohle řešit, ale asi jde o odvedení pozornosti.Jaké odvedení pozornosti? Nejste vy nějaký paranoidní konspirační teoretik? Pouze mě nesmírně štve, když lidé šíří nesmysly a bludy (obzvláště v tématech o která se zajímám) a mám utkvělou potřebu uvádět takové věci na pravou míru. Je to tak trochu prokletí, nazvěte si to klidně učitelským komplexem (byť učitel tedy nejsem)
Chceš říct, že uhelné elektrárny ozařujou lidi víc než jaderné.Hmm bylo by zajímavé převést obsah uranu ve spalovaném uhlí na ekvivalent paliva do atomové elektrárny.
Chtěls říct, že je tritium neškodné? Není. A co ostatní vypouštěné radionuklidy? Jsou neškodné. Nejsou.To potom ale můžeme fakt zakázat i fůzní reaktory, protože ty se budou plnit hodně "velkýma" dávkama tritia. Navíc po skončení životnosti reaktoru budeš mít tuny radioaktivního šrotu.
I když se odstraní všechny biologické/ekologické problémy (což se nestane), zůstávají ekonomické a společenské dopady (závislost na monopolním dodavateli osiva), které jsou sami o sobě dostatečně závažné pro to, aby zemědělci i konzumenti [veškerá] GMO odmítali.A už jsme zase u toho. GMO je špatné, protože firma X úmyslně produkuje zmetky. Trusted Platform Module je špatný, protože X, Y a Z uvažují o zneužití. CCTV kamery jsou špatné, protože je města A, B, C a D zneužívají pro šmírování lidí. GM je technologie jako každá jiná. A jako každá technologie lze využít špatně (výroba biologických zbraní), sporně (o tom začalo toto vlákno, mně přijde prodej semen, produkujících sterilní rostliny, OK, někomu jinému zjevně ne) i dobře (Golden rice pod svobodnou licencí). Jenže to né, někteří lidé musí iracionálně odmítat veškeré GMO, protože, protože, protože proto. Ještě jsem neslyšel (v životě, ne jen v té to diskuzi) jediný argument proti GMO jako takovému.
závislost na monopolním dodavateli osivaKdo brání farmářovi přejít další rok ke konkurenci? A kdo farmáře nutí si výrobky Monsanta kupovat?
Ano, podle mě by konzumenti měli defaultně odmítat veškerá GMO, přestože nemorální jsou pouze některé.Hustý. Lze to aplikovat i na léky, jaderné reakce etc.?
Široké používání GMO totiž uškodí nejenom příroděJak?
ale také v dlouhodobém měřítku lokálním ekonomikám ve prospěch nadnárodních korporacíJak? A i v případě používání GMO pod svobodnými licencemi?
Klasický případ je ten, že vznikne superplevel rezistentní vůči všem dostupným herbicidům a zamoří rozsáhlé území.A bez GMO se to stát nemůže? Viz třeba ona slavná křídlatka, nebo bolševik, ehm, bolševník.
Že si nějaký druh vyvine rezistenci např. proti roundupu možný určitě je, ale je to velmi nepravděpodobnéZázraky se dějí (první výsledek z Googlu).
ze které se pak může šířit do dalších odrůd nebo příbuzných druhůPřenos evolučně získaného genu je stejně pravděpodobný jako přenos genu uměle vneseného.
Jo, na léky to aplikovat lze a každý rozumný člověk to tak dělá. Já odmítám všechny léky dokud mi něco není a nemám důvod si myslet, že mi pomůže (jinými slovy, dokud jsem zdráv, léky nežeru). Totéž jaderné reakce: dokud nemám rakovinu, nenechám se ozařovat.Přesně, a my (jako lidstvo) máme problém: nedostatečná produkce potravin z důvodu rozličných plevelů a škůdců a zamořování přírody rozličnou chemií, když by stačily nesrovnatelně nižší koncentrace, pokud by si ty látky rostlina syntetizovala sama přímo v sobě. Máme problém s nedostatkem betakarotenu v rozvojových zemích. A řešení tu je…
Klasický případ je ten, že vznikne superplevel rezistentní vůči všem dostupným herbicidům a zamoří rozsáhlé území. V jiném případě je popsáno jak se gen zabíjející jakéhosi škůdce řepky přenesl na její příbuzné v přirozené květeně, což mělo zhoubný vliv na jakési motýli.Tohle riziko ti škodí i v případě přepravy lidí (zavlečení druhů z jiných kontinentů, a příkladů v historii není zrovna málo), „běžného“ šlechtění nebo dokonce jenom obyčejného pěstování (prostě libovolné podrobení plevele evolučnímu tlaku). Oni to mají genetici docela složité - pokud jenom přenesou nějaké geny, a rostlina se může normálně množit (přičemž přenesením genů v jistém smyslu zvýšili fitness), všichni řvou, že hrozí převzetí vlády (takeover). Pokud se rozhodnou schopnost množení uměle snížit, všichni řvou, že se zemědělci stávají závislými.
GMO pod svobodnými licencemi je zajímavá myšlenka. Existuje něco takového?V jistém smyslu např. již zmíněná Zlatá rýže (Golden rice).
My jako lidstvo nemáme absolutně žádný problém s nedostatkem potravin.Propaganda propaguje zkostnatělé černoušky ze Sahelu. Něco na tom možná bude. Nebo ne?
Já vím, že existuje plno rizik a problémů i bez GMO. S nimi však jejich počet i závažnost roste.Jenže úplně stejně bys mohl argumentovat třeba proti antibiotikům/antivirotikům (vyšlechtění superodolných bakterií a virů, tyhle potvůrky navíc umí horizontální přenos DNA (bakterie) nebo mutují zatraceně rychle (RNA viry)), jaderným reakcím (kontaminace značných ploch) nebo botanickým zahradám (zavlečení). Jaká rizika představuje např. rajče, které přežije -3 °C?
Snažíš se snížit problém tím, že jmenuješ jiné, nesouvisející. Problémů máme dost a říkám, že GMO nám je neubere, ale přidá.Ale to jmenované věci přece taky. A taky nám nějaké problémy uberou. (příklad: Zlatá rýže)
Takové rajče samotné žádný problém nepředstavuje. Jedná-li se ovšem o GMO plodinu, pak existuje riziko prolomení jejich plošného zákazu.A právě nesmyslnost plošného zákazu se ti tu snažíme s Mrkvou ukázat…
Plošný zákaz s možnými výjimkami je podle mě jedinou správnou cestou jak zabránit obrovským škodám pro místní ekonomiky a životní prostředí.Ale jo, s tímhle by šlo i celkem souhlasit. Jen se bojím, aby se udělování výjimek nechytla minimálně lobby. Ale to už je záležitostí našeho Absurdistánu…
Nemorální je prodávat plodiny které neprodukují klíčivé osivo a tvořit tak u zemědělců závislost na dodávání semen monopolním dodavatelem.A co tomu zemědělci brání dál pěstovat nemodifikované plodiny? Ten zemědělec ví, že ty GM rostliny mají blokovanou reprodukční funkci. Nebo snad firmy zabývající se GM inženýrstvím mají být samaritáni?
Teď to platí, ale co až se zbaví své infrastruktury pro uchovávání a přípravu osiva, zapomenou jak s ním nakládat,No, ale to je problém jen a pouze těch zemědělců. Navíc, tohle už nemá žádnou souvislost s modifikovaným/nemodifikovaným osivem. Stejně tak zemědělec může každý rok nakupovat normální klíčivé osivo, protože ho skladování vlastního může přijít dráž. Ano, pokud by Monsanto (nebo jakákoliv jiná firma) byla výhradním dodavatelem osiva a žádné přírodní by neexistovalo, pak by se prodej neklíčivého osiva dal považovat za nemorální - ale co je špatného na současném systému, kdy má každý zemědělec na výběr?
Ve svý argumentaci slippery slope nevidímZemědělci budou pěstovat jen GM plodiny->zaniknou původní->hladomor(->všichni tady chcípnem!)
Tvrdím, že GMO jsou škodlivé v dlouhodobém měřítku pro všechnyA já tvrdím opak :)
ale co až se zbaví své infrastruktury pro uchovávání a přípravu osiva, zapomenou jak s ním nakládat, jejich půda bude natolik zasviněná herbicidy, že jim na polích nemodifikované plodiny neporostouNo tak to mají blbý… A ty bys to chtěl řešit zákazem GMO? Jinak herbicidy podle mě mají nějaký poločas rozpadu, protože jinak by nebylo potřeba s nimi stříkat pořád dokola, klidně několikrát ročně.
tradiční odrůdy zmizí z trhu nebo ze světa?Ze světa snad ne, staví se několik genetických bank.
Takže když si budu doma ve své sovětské laboratoři Mladý genetik :) hrát s genetickým kódem kukuřice, tak to bude také těžce nemorální?Tímhle způsobem si můžeš prakticky doma na koleně vytvořit nejen modifikované mikroorganismy, ale i biologické zbraně. Genetické inženýrství není jen sestavování kódu. Skoro stejného efektu můžeš docílit prostě tak, že vezmeš miliardu organismů, dáš je to požadovaných podmínek a za x generací posbíráš nejsilnější jedince s danou adaptací. Hlavní je to, že se nemusíš patlat s písmenkama kódu.
Tímhle způsobem si můžeš prakticky doma na koleně vytvořit nejen modifikované mikroorganismy, ale i biologické zbraně.Už se běžím udat.
Genetické inženýrství není jen sestavování kódu. Skoro stejného efektu můžeš docílit prostě tak, že vezmeš miliardu organismů, dáš je to požadovaných podmínek a za x generací posbíráš nejsilnější jedince s danou adaptací.To já vím, a ještě to můžu podpořit přidáním nějakého mutagenu. Ale s tím šlechtěním je strašného piplání (jako ne, že by přenášení a změna genů piplání nebylo…) a stejně tak nejde v rozumném čase a při rozumných nákladech udělat všechno.
IMHO pokud se některá z velmocí (USA, Rusko, Čína ... ) rozhodne nějak "zlikvidovat" ty ostatní, tak spíš použije nějaké bakteriologické zbraně. Vyrobí se nějaká nemoc, rozšíří se a počká se až nepřítel pochcípe. Samozřejmě, že ta země co tohle začne bude mít před útokem v zásobě velké množství léků a očkovacích látek na tuhle nemoc ... aby se ji ten virus nevrátil :)jako sci-fi dobrý, ale v reálu nepříliš použitelný, pokud si nechce daná země významně ohrozit vlastní obyvatelstvo - i přes zásoby vakcín ... ono totiž tyto potvůrky mají velkou tendenci mutovat a rekombinovat se, takže proti verzi, co se vrátí, může být nějaká vakcína naprd (navíc je velká šance, že nějakou takovou potvoru na odvetu by měl po ruce i nepřítel ...)
Velmocenske postaveni USA se bude uz jen zmensovat.Což je ale vzhledem k jejich zbrojnímu arzenálu pro zbytek světa docela problém...
Bohužel to není tak krásně jednoduché.Jedoduche to neni. Ale pristoupit takovemu kroku bychom kazdy sam za sebe ve zajmu vlastniho soukromi a vlatni svobody meli.
Domény .com .net a bohužel i .org jsou pod vlivem governmentu USA, tudíž nesvobodné. To alespoň pro mne znamená, že jsou bezcenné.Zapomel jsi dodat ze take domena . (root domena, ve ktere jsou vsechny first-level domeny jako com, net nebo treba cz) je take pod vlivem vlady USA.
Pochybuji, že jsou schopni s využitím root serrveru odstřihnout jednotlivoi CZ doménu.Minimálně by té jedné doméně mohli nadělat potíže.
Docela by mě zajímalo, co si USA slibuje od Twitteru. Nevěřím, že by tak populární / chytré osobnosti přistupovaly na jakoukoli podobnou stránku bez dvojité TOR-in-TOR enkapsulace .
+1 :D