Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
The Register vystavuje veselou fotografickou sbírku absurdních balení aneb jak velkou krabici lze použít pro zabalení síťové karty nebo USB flash disku. Nejšílenější baliči jsou zjevně v HP, ale ani jiné firmy se nenechaly zahanbit...
Tiskni
Sdílej:
Vzpominam si jak nam prisla krabice z IBM s novym PPC procesorem. Byla obrovska a byla na palete. Krome samotneho CPU tam bylo jeste par kabelu, sroubu a nejake naradi. Nejlepsi bylo ze uvnitr byla i krabice, ktera tam byla jenom kvuli tomu aby zabirala volne misto - ta krabice mela na sobe velke logo IBM a pod nim napis "EMPTY BOX".
. Škoda, že jsem to nevyfotil, byl to skoro metrový pás. Popeláři si musí myslet, že je tady feťácké doupě
.
.
. Nikdy by mě nenapadlo, že se dá lepenka skartovat
.
Taky jsem viděl nastříhanou molitanovou izolaci trubek a skart z papírů, které vypadaly dost tajně. Nezná někdo nějaký software, který by z naskenovaných proužků složil původní obraz?
Němci mají nějaký software na skládání natrhaný a skartovaných záznamů STASI (odboba StB). Mají toho prý několik tun a projekt skládání docela dobře postupuje.
Mně přišel wifi router v obrovské krabici z Alzasoftu ..zbytek byl vyplněn právě skartem z krabic 
Co jsem nahlédl, tak se zabývají tiskárnama. Injekční stříkačky se používají na refil cartridge do inkoustovek, tak možná z toho (buďto to dělají oni nebo mají nějaké spolupracovníky kteří jim to dávají do krabic).
IMHO lepší cpát do krabic odpadky (obaly, použité krabice, noviny), než tam cpát jen za tímhle účelem vyrobený materiál (polystyrenové kuličky, osmičky...). A s když vidím Českou poštu, nedivím se že CPU zabalí do krabice od televize. Vždyť oni všechno, co se dá ztratit ztratí. Když je to velké, aspoň se to neztratí tak snadno.
Injekční stříkačky se používají na refil cartridge do inkoustovekTo jo. Ale zdá se mi, že obalů posílájí výrazně více, než naplněných stříkaček/cartridgí. Když třeba dvě cartridge jsou zabalené v 30 obalech.
IMHO lepší cpát do krabic odpadky (obaly, použité krabice, noviny), než tam cpát jen za tímhle účelem vyrobený materiál (polystyrenové kuličky, osmičky...).+1
A s když vidím Českou poštu, nedivím se že CPU zabalí do krabice od televize. Vždyť oni všechno, co se dá ztratit ztratí.Někde jsem tu navrhoval použití pachového barviva - do balíku se přihodí balíček Romaduru (zrajícího sýra), který má tu vlastnost, že se s časem zvyšuje intenzita pachu. Pokud balík dodají do týdne, kdy je sýr ještě neuzrálý, nikdo nic nepozná; pokud balík někde zapomenou, dost rychle se na to přijde. Do dopisu bych vždy přikládal několik tenkých plátků.
S tím "pachovým barvivem" jste mě velmi pobavil :)
+1
obavam se, ze jediny vysledek tohodle opatreni by byl zapach na postach, coz by ovsem na nekterych z nich, oproti dnesnimu stavu, ani nepoznali
.
Každopádně mi to připadá, že tohle dělají zaměstnanci snad naschvál a pak se s tím trumfujou, protože jakej blbec by se balil s obrovskou krabicí a ještě na paletě, kvůli nějaký prkotině...
Samozřejmě to dělají většinou schválně - sám jsem při své asi měsíční kariéře skladníka dělal podobné věci - osobně jsem se třeba znal se skladníkem jednoho velkoskladu, který mi schválně posílal velké balíky, tak jsem mu třeba poslal na reklamaci paměť zabalenou v krabici od monitoru...
A co taková sluchátka s mikrofonem a nálepkou skype compatible :D
Sice jsou to vcelku nesmysly, ale na lidi to platí.Živě vidím maminku jak jde s klukem do Mironetu a kupují počítač a mají si vybrat myš, klávesnici, bedýnky. Co má na sobě "Vista ready", bude bráno pozitivně. Tedy pokud dotyčný nenavštěvuje tento server :)
(osobně odskoušeno)
Ono je to často tak, že i zaměstnanci firem dělajících takovéhle hrůzy by to rádi změnili, ale v prostředí velké firmy to nejde. Kdybyste viděli, kolik meetingů lidí z marketingu, výroby, právního oddělení atd. se musí uspořádat například kvůli takové jednoduché věci, že když si zákazník objedná 100 serverů v jedné zásilce, stačí mu jeden manuál a CD s ovladači. A když už se dohodnou, zjistí se, že to jeden z informačních systémů podílejících se na zpracování objednávky neumí a jeho změna není na pořadu dne.
Nebo když si právníci vymyslí, že každé zařízení, jehož firmware obsahuje kód pod GPL, musí mít v krabici tištěnou kopii této licence...
Nebo když si právníci vymyslí, že každé zařízení, jehož firmware obsahuje kód pod GPL, musí mít v krabici tištěnou kopii této licence...
Ovšem zdrojáky neposkutnou, že 
Jee tak to pošlu 40*40*40cm rtuti... Uvidime, ktery kuryr by to odvezl za 60kč nebo za kolik :) Cena se počítá dle váhy a velikosti balíku (ovšem až od dané velikosti-napč za balík 100*50*50 zaplatíš stejně jak za ablík 20*20*20, ale 100*100*50 může být dražší)+váha se počítá
Mrkni do přepravních podmínek třeba DHL. Samozřejmě, že do určitýho rozmšr(k)u, je to na váhu, ale to je hodně malá krabička, odhadem do 40 X něco_míň X něco_míň. Ta změna nastala tak před 3. měsícema.
A jak byste poslali 32 listů A4?
http://www.theregister.co.uk/2008/07/18/hp_packaging/
Jee vite co mam doma velkych obalovych krabic z prace na topeni.
Jen at posilaji velky bedny s malym obsahem.
Az se zima zepta ........
nejenom v počítačové branži se toto děje - mám zákazníka, co prodává svařovací techniku a když vidím některé balíky třeba z Autogenu Chotěboř, tak si myslím něco o pitomcích. Byl jsem u toho, když se zkušebně obsah třech balíků přeskládal do jednoho z nich a ještě zbylo místo.
A naopak od některých jiných firem zase chodí balíky zabalené tak úsporně, že pravidelně je obsah pomlácen, rozsekán, vylit a tak. Prostě největší průšvih je, když je v procesu balení chybná součástka - ta co obíhá okolo balíku.