Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
DesktopLinux píše o ohlášeném nizozemském klonu ASUS Eee PC. Jisus UMPC přijde v pěti barevných provedeních a bude se pyšnit 64bit procesorem na 1 GHz, 512 MB RAM, 4 GB flash diskem, 8,9" displejem, WiFi a dalšími věcmi. Poběží na něm Ubuntu Linux a udávaná cena je 300 euro.
Tiskni
Sdílej:
Osobně jsem snad ještě neviděl port nějaké desktopové aplikcae na MIPS. Vždyť pro to nemá věte ani Openoffice.org, afaik.Já už i binární. Jinak, k čemu je zdrojový kód, s tím by neměl být problém a nebo se mýlím?
Aha, to je dobře, že to nebyla pravda. Ale stojím si za tím, že s tou architekturou budou zybtečné problémy navíc.O jakých problémech to konkrétně mluvíte?
Nebo mluvíte o energetické spotřebě? Mám doma 2 MIPS32 Little Endian procesory a i dohromady, plně vytížené sežerou míň než můj AMD Mobile procesor s nejmenší frekvencí nezatížený.Poslední revize MIPSu od Sierry - 1.8 GHz dual core - má maximální spotřebu asi 20 W. Je to SoC, takže to má i integrovaný HyperTransport, řadič paměti a pár portů gigabitového Ethernetu, takže se spotřebou čipsetu navíc bych taky nepočítal.
Naopak s tímto MIPSem dá každá aplikace práci navíc, protože se bude muset portovat.A proč to? Hádám, že s > 90 % programů nebude problém.
Osobně jsem snad ještě neviděl port nějaké desktopové aplikcae na MIPS. Vždyť pro to nemá věte ani Openoffice.org, afaik.Debian ma port na MIPS, v ramci neho je pro MIPS prelozena prevazna vetsina (i desktopoveho) software. Takze se softwarem by nemel byt problem. Potiz je v tom, ze tento procesor pry nema nektere MIPSove instrukce. To pri pouziti software prelozeneho pro bezne MIPSy lze vyresit emulaci v jadre, ale prelozit ten software bez nich by bylo lepsi.
Nevypada to spatne, jen tam mohli dat sitovku a ne shitofku realtek.O čem pak je řeč?
Mobilním realtekům 8139, s kterými jsem měl tu čest, bylo jedno ... co bylo na druhé straně. :-PA zvládají i RFC1149: A Standard for the Transmission of IP Datagrams on Avian Carriers?