Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Oracle začal vybírat licenční poplatky za plugin umožňující editaci ODF dokumentů v kancelářském balíku MS Office. Přestože tlačítko na stránkách produktu stále(v době psaní zprávičky) hlásá "Get it now. FREE", Oracle požaduje $90 za časově neomezenou licenci pro jednoho uživatele. Minimální odběr je stanoven na 100ks licencí.
Tiskni
Sdílej:
... jakým způsobem se prasí Oracle ...Ono to nie je o Oracle. Je to o svete, v ktorom zijeme. Oracle -- ako jedna firma z mnohych -- len meni svoje spravanie sa tak, aby v tomto svete prezila.
Oracle uz napriklad aj ziada registraciu na stiahnutie JDK.Fakt
Oracle uz napriklad aj ziada registraciu na stiahnutie JDK.[citation needed]
Oracle uz napriklad aj ziada registraciu na stiahnutie JDK. Za Javu 7 uz mozno budeme tiez platit.Přestaň prosím šířit tyhle fámy a nauč se číst:
Log In for Download (Optional) … Skip this StepKromě toho OpenJDK je svobodný software pod GPL licencí, takže i kdyby se v Oraclu zbláznili, nic s tím nezmůžou.
Možné to je, ale pak by musel přijít s něčím úžasným, kvůli čemu by mělo smysl používat placenou/uzavřenou Javu místo OpenJDK (a riskovat nejen poplatky, ale i závislost na jednom dodavateli).Nezdá se, že by to linuxovým uživatelům příliš vadilo. A těm korporátním je to teprve jedno.
Možná to vidím příliš optimisticky, ale čekal bych, že po takovém kroku Oraclu by vzniklo nějaké konsorcium zainteresovaných firem a to by pokračovalo ve vývoji OpenJDK. Už jen to, že svobodnou Javu rádi přijmou linuxoví distributoři do svých distribucí a nemusí se nikdo od Javy dělat se zvláštními instalátory, je celkem velké plus.Obávám se, že jediná skutečně zainteresovaná firma je RedHat, ale ta by v tom případě musela do OpenJDK investovat řádově více úsilí, než teď. A pokud by ještě Oracle přestal uvolňovat TCK testy, situace by se vrátila tam, kde byla před pár lety - distributoři horko těžko flikující všechno pod gcj. BTW: instalátory netřeba, enterprise distribuce obsahují balíčky s komerčními implementacemi JDK.
Apache má svoje Harmony, ale to nebude vhodné pro produkční nasazení
<rýpnutí>Harmony asi pro produkční nasazení vhodný bude jelikož se vyskytuje v několika stovkách tisíc telefonů od Palmu<rýpnutí/>
leda zeby aj openoffcie casome nebol open...K tomu by snad nemělo dojít, pod jakou licencí je OpenOffice vůbec? Píše mi to tady "License: LGPLv3 and LGPLv2+ and MPLv1.1 and BSD" což mi nepřijde zrovna jako kompatibilní kombinace.
ale jinak je to celkem klíčový produkt, takže by se určitě nějaký použitelný fork někde vyloupnul.http://go-oo.org/ Pokud se nepletu, Debian používá tuhle verzi OOo
MS za ta leta nebyl schopen do MS Office zabudovat podporu ODF.Jen je hrozně zajímavý, že můj Word a Excel tady ODF umí. Ukládat (spíše exportovat) umí i do PDF.
Lidi si konečně musí uvědomit, že když se vydají cestou nesvobodného softwaru, že zaplacením licence za Windows (případně MSO) to nekončí – že z nich pořád bude někdo tahat další a další peníze, jednou za antivirus, příště za nějaké utilitky potom za plugin na otevírání ODF atd. Kdo chce kam…Proč, nevidím jediný logický důvod proč by to tak mělo být. Na linuxu může existovat payware, na windows směle běží FOSS. Ale ruku na srdce, widle jsou k FOSS přítulnější, než linux k paywaru (nebo i jen closed source sw)...