Byla vydána nová major verze 11.0 open source unixového operačního systému NetBSD (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se zapojil do mezinárodní iniciativy vedené americkou agenturou CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) a dalšími partnery, jejímž cílem je stanovit minimální náležitosti pro tzv. Software Bill of Materials (SBOM). Nový dokument přináší praktická doporučení, jak by měl vypadat přehled komponent softwaru a jak s ním v praxi pracovat. SBOM lze
… více »V aktuálním přehledu vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) bylo oznámeno vydání nové verze 0.4.0. Výrazně se zlepšilo vykreslování stránek jako lichess.org, Zulip nebo Speedtest.
Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na kritické zranitelnosti v produktech VMware: CVE-2026-59309, CVE-2026-59310 a CVE-2026-47876. Zranitelnosti v VMware vCenter umožňují vzdálenému útočníkovi se síťovým přístupem obejít autentizaci a získat neoprávněný přístup k vCenter, případně zneužít directory traversal ke spuštění libovolného kódu na vCenter.
Společnost Coinkite upozorňuje na bezpečnostní chybu svých hardwarových kryptopeněženek Coldcard. Jedná se o kritickou chybu v generování náhodných čísel (RNG). Místo hardwarového generátoru náhodných čísel (TRNG) byl omylem používán softwarový fallback (PRNG).
Představena byla nová linuxová distribuce Shadowfetch Linux. Na rozdíl od mnoha nováčků, které nabízejí převážně jiné téma a výběr softwaru, tato distribuce založená na Debianu Testing s desktopovým prostředím KDE Plasma 6.6, klade lokálně běžící umělou inteligenci do centra svého desktopového zážitku.
Max Leiter v roce 2019 zkusil zprovoznit X server na iPadu (iOS). Nyní se k tématu vrátil a s pomocí LLM a balíčkovacích nástrojů Procursus rozběhl desktop s X11 i Waylandem. Jeho balíčky jsou dostupné v repozitáři xiOS.
Společnost Google Cloud dnes oznámila, že její infrastruktura a služby byly oficiálně zařazeny do Katalogu cloud computingu vedeného Digitální a informační agenturou (DIA). Tato certifikace potvrzuje, že infrastruktura a služby Google Cloud splňují přísné bezpečnostní a regulační požadavky České republiky pro provoz cloudových služeb ve veřejném sektoru.
Vůbec poprvé v historii se stát při testování digitálních služeb obrací na širokou veřejnost. Digitální a informační agentura (DIA) a Ministerstvo vnitra zvou občany k zapojení do zátěžového testu eDokladů, které od loňského podzimu prošly optimalizací aplikace a posílením infrastruktury. Test proběhne 13. srpna ve 13:00 a pro jeho úspěch bude potřeba zapojení několika desítek tisíc občanů. Zapojení do testu je zcela dobrovolné a úkol
… více »FireDragon je webový prohlížeč, doposud založený na Floorpu, jednom z forků Firefoxu s větším důrazem na ochranu soukromí a přizpůsobení uživatelského rozhraní. Spravuje ho člen komunity distribuce Garuda Linux. Nové vydání verze 13 opouští Floorp a přechází přímo na Firefox s patchi z LibreWolfu a vlastními úpravami. Dostupný je také na Flathubu.
Pioneer One je nezávislý svobodný sci-fi seriál šířený pod licencí Creative Commons přes síť BitTorrent a financovaný prostřednictvím darů. Rozpočet na pilotní díl $6000 byl shromážděn na platformě Kickstarter a dalších 6 dílů 1. série má být natočeno po shromáždění dostatku financí (pro další 3 díly byl vytyčen rozpočet $20000). Stahovat (a přispívat) můžete na serveru VODO (k dispozici jsou i vícejazyčné titulky).
Tiskni
Sdílej:
Psal jsem tam, že něco takového moc nemůže fungovat. No uvidíme, už to sosám
Ale zatím na torrentu žádnou českou vlaječku nevidím. Kdo se přidá?
Mno, bolo to dosť amatérske, ale za tie peniaze som viac nečakal. Celkovo mám z toho tiež dobrý dojem a vidím veľký potenciál. Snád len jeden malý problém, že ak sa to bude chcieť uberať smerom dobrého sci-fi, tak sa asi nevyhnutú poriadnym efektom a to už bude niečo stáť. Alebo ich spravia úboho, čo zasa celý seriál zhodí. Alebo posledná možnosť je, že žiadne efekty nepoužijú a bude to postavené len na príbehu (čo nemusí byť zlé). Som zvedavý, jak to dopadne.
Jj, zvuk bol fakt divný. Asi najdôležitejšia vec, na ktorej by mali v ďalšom diele zapracovať.
tak sa asi nevyhnutú poriadnym efektom a to už bude niečo stáť.
Nejlepší scifi je imho bez efektů - žánr je nepotřebuje. Asi si pod tím představí každý něco jiného, ale pro mě je scifi krátká povídka, kde se řeší nějaký morální důsledek (nové nečekané možnosti pro lidstvo apod) nějaké nové technologie. A jakékoliv přímé zobrazení dané technologie to u mě zabije.
S tým súhlasím. Space Odyssey nebola dodnes prekonaná
Ale Pioneer One bohužiaľ netočí Kubrick, takže nejaké (trápne) efekty asi môžeme čakať. Uvidíme.
Jinak Pioneer One jsem si stáhl už v neděli a řekl bych, že nejhorší výstup předvedl ten zvláštní agent. Ty jeho telefonáty byly jedno velké klišé a moc jsem mu jeho výstup nevěřil a pohádka o Stanislavu Petrovovi byla docela divná vycpávka. Ale může to být zajímavé, tak uvidíme, co se (a jestli vůbec) z toho vyklube.
No, ale práve kvôli tej reálnosti nepotrebovali efekty (alebo aspoň nie tak moc). Nepotrebovali zvuky vo vesmíre, nepotrebovali výbuchy, atď.
Tak o tomto som nevedel. Z dnešného pohľadu už tie efekty človeku ako efekty nepripadajú 
Knihu som čítal pred filmom, takže nemôžem súdiť. Ale film mi pripadal fantastický už kvôli tej atmosfére. Ticho vo vesmíre. Úžasná hudba tam, kde bolo treba, atď. Na nič z toho efekty netreba, skôr naopak 
No, tak uveriteľná nebola ani jedna postava (a zopár hercov vyslovene nevedela hrať). Ale ten zvláštny agent a jeho poradkyňa mi sadli najviac (modulo reči o PDF a google a 47. jazykoch
). Telefonáty celkom ušli, až na ten s tým dedom v okuliaroch. To bol des a hrôza 
)