Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Free Software Foundation to může Novellu „zavařit“, alespoň podle zprávy Reuters. Rada FSF totiž bude zvažovat zabránění distribuce blíže neurčeného kódu GNU/Linuxu Novellem, a to kvůli smlouvě, kterou Novell uzavřel s Microsoftem. Může toho dosáhnout licencí GPLv3.
Tiskni
Sdílej:
Jestli tomu dobre rozumim, tak Novell ted nic nenuti brat ohled na MS patenty,nerozumies tomu dobre.
V cem je tak spatna 2 oproti 3, v cem muze 3 prinest uzivatelum! neco navic?verzia 3 je uplne o tom istom ako 2, len sa prisposobuje novym podmienkam. <recnicka otazka> preco toto ta masa vykrikujucich chytrakov nemoze pochopit? </recnicka otazka>
Uskodit linuxu muze naopak stallman nezodpovednymm hranim si s licenci.Nerozumím tomu, jak by mohla Linuxu uškodit licence, kterou nebude používat.
The open-source Mono project is among the technologies protected under the patent agreements between the companies. zdroj
Podle analytiků budou akcie Linuxu do zveřejnění dalšího postupu Free Software Foundation klesat.Chápu, že Stallmana třeba nemáte rád. Ale dávat mu za vinu špatnou práci médií, to už je trochu silné kafe, ne? Mimochodem, ta zpráva z Reuters také není zářným příkladem kvality novinářské práce, viz Linux Watch. A příslušný autor Finančních novin ty bludy ještě náležitě rozšířil. No, alespoň jste nakousl zajímavý problém - média škodí GNU/Linuxu, a to tím, že o něm šíří polopravdy. S tím už bych souhlasil.
Microsoft has applied for patents on some parts of the Framеwork. An agreement was made however between Microsoft and Novell whereby Microsoft agreed to not sue Novell or its customers for patent infringement, allowing the implementation of these parts in the open-source Mono implementation of .NET. According to a statement on the blog of Mono project leader Miguel de Icaza, this agreement extends to Mono but only for Novell developers and users. It was criticized by the Open source community because it violates the principles of giving equal rights to all users of a particular programA netýká se to jen Mona, např. Jeremy Allison, hlavní vývojář Samby, byl zaměstnancem Novellu a po uzavření oné dohody s Microsoftem podal výpověď:
The Microsoft patent agreement has put us outside the community, and there is no positive aspect to that fact, and no way to make it so. Until the patent provision is revoked, we are pariahs. Unfortunately the time I am willing to wait for this agreement to be changed to remedy the GPL violation has passed, and so I must say goodbye.A není sám, všichni vývojáři Samby jsou silně proti této dohodě Novellu s Microsoftem. Doporučuji všem přečíst si celý dopis od Jeremy Allisona na Groklaw.
Vaše zaujatost proti GPL v. 3 z vás přímo čiší
Ano, netajím se tím, že ty nejvýraznější změny v GPLv3 oproti GPLv2 (aspoň podle toho, jak jsou FSF prezentovány) považuji za vítězství fundamentalismu nad zdravým rozumem. A nikdy jsem se netajil, že jsou mi názorově bližší pragmatici (jako Linus) než fundamentalisté (jako Stallman).
Jinak je to jen jedna z mnoha spekulativních vizí, která není o nic relevantnější než ty věštící jasnou a krásnou budoucnost.
Ano, proto jsem ji zde také uvedl: aby bylo vidět, že ne všichni vidí budoucnost tak, že FSF přijde s GPLv3, všichni na ni okamžitě bez váhání přejdou (kromě těch, kteří to učiní ještě dříve, než bude vůbec zveřejněna), zlý ošklivý Novell zemře strašlivou smrtí a všichni budeme free a happy až do smrti.
A nikdy jsem se netajil, že jsou mi názorově bližší pragmatici (jako Linus) než fundamentalisté (jako Stallman).Hmm... mně zase přijde, že RMS je větší realista než Linus. Tolik k rozdílnosti našich názorů.