Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Linux.com přináší reportáž z Ubuntu Developer Summitu konajícího se v Kalifornii v prostorách firmy Google. Hlavním předmětem diskuse je samozřejmě Ubuntu 7.04 Feisty Fawn. Ten bude o poznání přívětivější k binárním ovladačům grafikých karet a non-free kodekům a mezi úkoly s vysokou prioritou patří i integrace Berylu. Zajímavé je také vyjádření M. Shuttlewortha, že práce na nové verzi bude mezi komunitu a Canonical rozdělena přibližně 50/50.
Tiskni
Sdílej:
Shuttleworth says that Feisty will include the binary drivers by default to provide users with the best performance, but he also wants to educate users about free vs. non-free drivers and alternative hardware that does have free drivers available.Pokud se skutečně povede poučit uživatele o tom, který ovladač je "hodný" a který je "zlý", pak to bude mít stejný výsledek jako dnes - jen s tím rozdílem, že uživatelé nemusí zatěžovat stahováním balíků z Internetu. Zatím ale nedovedu odhadnout, jakou formu toto poučení nabyde a jak bude účinné.
Hlavní je nějak donutit výrobce hardwaru, hlavně grafických karet, přestat nutit lidi znečišťovat si své GNU systémy proprietárními binárními ovladači.Pro zacatek by nebylo spatne presvedcit vyrobce hardwaru dodavat pro Linux alespon binarni ovladace. Neni dnes zadna sranda si poridit DVB-T kartu a zjistit, ze Vam proste v Linuxu nepojede. Iniciativa otevrenych ovladacu je pekna vec, ale rozhodne ne vsespasna. A svoboda je vec, nad kterou se obycejny uzivatel, prebehly z Windows, bude zajimat jako o tu posledni. Prvni vec bude: "Bude to fungovat???"
Úspěšní komerční výrobci nikdy nereagují na to, co je, ale na to, co pravděpodobně bude.To je posledni veta tveho prispevku, se kterou lze souhlasit.
Proto je od nich krátkodeché ignorovat OSS a FS, protože to by jim bez dodatečných nákladů zvýšilo obrat a celkový zisk.Predstav si, ze dodavas unikatni softwarovy produkt, kteremu nemuze konkurence nabidnout konkurenta. Co ti v tvem pripade muze nabidnout uvolneni zdrojovych kodu?? Nic, kdo by zadarmo daval ostatnim sve tezce ziskane know-how?? Predstav si, ze dodavas spickovy softwarovy produkt, ktery se musi potykat s tvrdou konkurenci? Co ti v tvem pripade muze nabidnout uvolneni zdrojovych kodu?? Zkazu, protoze konkurence narozdil od tebe ziskava vyhodu zkopirovat od tebe know-how. Ze je za to muzes zazalovat? Muzes, ale jak se ti podari jim dokazat, ze pouzivaji tvuj kod, kdyz oni ho nezverejni?? Ano, uvolneni zdrojovych kodu pomohlo Mozille, pomohlo OpenOffice, ale na druhou stranu nepomohlo Nessusu.
Bariérou je buď ideologie, resp. předsudky nebo korupce nazývaná obchodními podmínkami.Jedinou idelogii manazeru je vyssi zisk, jinou neznaji. Kdyz dosahnou vyssiho zisku, tak klidne prodaji atomovku Hitlerovi. Neni ti divne, jak se dobre YAHOO a GOOGLE dari v Cine? Ze by smysl pro demokracii?? HAHA
no, uvolneni zdrojovych kodu pomohlo Mozille, pomohlo OpenOfficeProtoze jim nic jinyho nezbejvalo
Úspěšní komerční výrobci nikdy nereagují na to, co je, ale na to, co pravděpodobně bude. Proto je od nich krátkodeché ignorovat OSS a FS, protože to by jim bez dodatečných nákladů zvýšilo obrat a celkový zisk.Nemyslim si, ze by to s Linuxem na desktopu bylo tak horke, ze by se chovani vyrobcu HW dalo nazvat kratkodeche...i kdyz je to to nejzboznejsi prani komunity. Myslim, ze vyrobci dobre vi co delaji, aby se firme darilo.
Mno, já nevím, ale se slovem hry mám asociován systém Windows a tam nikoho nezajímá, jestli jsou ovladače proprietární nebo open.Což je dané kulturou, která na Windows panuje. Ovšem myslím, že i tam by oss ovladače ocenili. Především různé TV karty, bluetooth věcičky a podobně bývají na Linuxu snáze rozběhatelné a stabilnější.
A intel GMA950 má i celkem slušnej výkon - plně dostačující na efekty z berylu :-PJeste aby to nezvladalo Beryl, kdyz to Apple dava do MacBooku
"Požadujete instalaci nesvobodného ovladače, čímž se vzdáváte části své svobody. Chcete zaslat jeho výrobci e-mail s žádostí o uvolnění ovladače pod GPL? ANO NE.Nez budes vymyslet revolucni slogany, tak se zamysli nad tim, pro kolik lidi je otevreny kod svobodou. Kolik procent lidi si myslis, ze se bude v tom kodu hrabat, kdyz jim neco nepojede? Drtiva vetsina lidi, kdyz jim bude blbnout ovladac, nahlasi svuj problem autorovi a ceka -- a tady pak muzeme diskutovat o tom, jake vyvojove modely jsou v takove situaci flexibilnejsi a jsou schopny dodat reseni problemu. Ale to uz neni o svobode toho jedince, ktery to chtel instalovat. Navic si ve svem boji za svobodu uvedom, ze vyrobci HW jde plnym pravem o utajeni konstrukterskych veci, ktere mu tvori konkurencni vyhodu. A to s plne otevrenymi ovladaci nemusi byt tak jednoduche.
Já kódovat neumím, ale tu svobodu užiju zkrze někoho jiného.Ty tu nemluvis o svobode, ty tu mluvis o komfortu, ktery by ti svobodny software MOZNA MOHL nabidnout. Ja ti tvrdim, ze ten komfort ti nabidne i uzavreny ovladac od NVidie, pokud se ji vyplati na to zaplatit patricne mnozstvi programatoru na podporu linoxovych ovladacu. Svoboda ne vzdy musi znamenat komfort pro koncoveho uzivatele. O co se snazi Ubuntu, je prave nabidnout komfort koncovym uzivatelum.
Ja ti tvrdim, ze ten komfort ti nabidne i uzavreny ovladac od NVidie, pokud se ji vyplati na to zaplatit patricne mnozstvi programatoru na podporu linoxovych ovladacu.Presne tak, otevreny kod neni vzdy nezbytny. Nekdy staci, aby firmy prejaly nektere jine rysy open-source vyvoje (zajimavy blogpost).