V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Matt Asay, nově zaměstnaný u Canonical, píše, že "rok linuxového desktopu" nepřijde někdy v budoucnu - už tu byl. V dnešní době, podle Matta, už nic nebrání používání Linuxu na desktopu - kromě zvyku.
Tiskni
Sdílej:
Po asi dvou letech s Mandrake/Mandrivou jsem přešel na Gentoo. Jsem pořád ještě okouzlem.
Jestli za tu spotřebu může nějaký ovladač, pak to opět není problém systému.Tak ony už ani ovladače (ty v kernelu) nejsou problémem systému... Hmm... tak koho?!
Podle tebe Nvidia vyrábí šmejdy, protože mají uzavřené ovladače,Chybně jsi pochopil význam mých slov. Vlastně nepochopil, a tak sis vymyslel svůj.
ATI informace k HW zveřejnila, ale komunita nezvládá vývoj ovladačůTohle nesnižuje nic z toho, co jsme tu řekl.
když někdo fanaticky překrucuje argumentyKdo? Které?
zveličuje chyby v jiných OS, aby pak stejný druh chyby v linuxu označil za malichernostNejsi moc dobrý čtenář, že ne?
(přitom ve windows si nikdo tolik na proprietální řešení nestěžuje).Argument mistra
(po 30 min. hledání)Asi tak 20 sec. A vůbec, bouchni si do stolu a dej mi pokoj.
Linuxu by byla cena a volně přístupné zdrojáky.Cena je putna, protože Windows jsou taky jakoby zadarmo (OEM, warez, ...). Že jsou zdrojáky je předpoklad svobody a samo o sobě mě to nerajcuje. Hlavní výhodu vidím v tom, že člověk není ničím omezen a může si dělat co chce a dovede.
O nejakom update drivera mozes v linuxe iba snivat. Mozes sa maximalne tak modlit aby to o pol roka opravili v dalsej verzii Shitbuntu...???
už nic nebrání používání Linuxu na desktopu - kromě zvyku... například zvyku kvalitně tisknout nebo používat více rozložení klávesnic než 4, případně zapojit se do firemních workgroups přes sambu - těchto zvyků mimo jiné jsem se úspěšně zbavil, když má oblíbená distribuce upgradovala KDE
... nebo používat více rozložení klávesnic než 4To ale treba poďakovať vývojárom KDE4, že sa rozhodli používať systém, ktorý (momentálne) zvládne len 4 rozloženia (a nikto im nebránil vylepšiť x server tak, aby ich zvládol viac, ale také niečo sa asi v KDE nenosí, tam sa asi zodpovednosť hodí na niekoho iného).
To ale treba poďakovať vývojárom KDE4Vážně přemýšlím o tom, že se na KDE tak na rok či dva vykašlu. Bohužel mi jinak styl KDE vyhovuje (když ovšem funguje). Vůbec nemusím mít všechno servírované pod nos, klidně si to podle návodu i sebesložitěji nastavím, jenomže kde to nejde z principu, tam to prostě nejde. Už je to pro mě na rozdíl od výroku ve zprávičce bohužel právě jen zvyk, který mě nutí Linux (s desktopem KDE) používat. Teď už jen hledám, jak se co plánovitě a nejméně bolestně KDE zbavit. Bugreporty, které bych mohl hlásit, abych přispěl k vylepšení, už jsou dávno nahlášené jinými - tudíž pouze sleduju, jak se jejich řešení odkládá někam do neurčitého budoucna. KDE4 se pro mě stalo příkladem pro ambiciózní projekt, kterému evidentně chybějí zdroje. No, ale není třeba brečet, určitě bude spousta soutěží o ceny na nové splashscreeny, poskakující okraje oken a tak. Takže s optimismem.
You see, a funny thing--the Web--happened on the way to the Linux desktop, making most of today's computing experience as accessible on Linux as it is on Windows or Mac OS X.
Another answer is that we'll see more of the magic happening in the cloud, much of which will either favor open-source platforms or at least treat them equally.Jinak receno: desktopova user experience je diky roztristenosti, neintegrovanosti, nedotazenosti a ignoraci HIG v Linuxu stale na bodu mrazu, ale to nevadi, protoze uzivatel stejne stravi cely den v maximalizovanem Firefoxu a s temihle problemy se prilis setkavat nebude...