Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Seznam místních jabber serverů se dnes rozšířil o další, a to pod vlajkou serveru root.cz. Přejeme vysokou dostupnost a spokojené uživatele.
Tiskni
Sdílej:
Seznam místních jabber serverů se dnes rozšířil o další, a to pod vlajkou serveru root.cz.
$ host -t SRV _xmpp-server._tcp.jabber.root.cz _xmpp-server._tcp.jabber.root.cz has SRV record 5 0 5269 nezmar.netlab.cz. _xmpp-server._tcp.jabber.root.cz has SRV record 5 0 5269 soumar.netlab.cz.
Pinky dela NJS o prescasech :), protoze neni spokojen s ICQ.Myslím, že ani nie - minimálne podľa webu sa tvári, že je zastrešený HumboldTecom.
když se něco posere tak se to šroubovákem dohromady nedá.To je jasný. Na opravu je přece potřeba kladivo
Zřejmě si místní bossové neuvědomili, že uživatele linuxu by mohl reaktos, jakožto další alternativní OS, také zajímat. (Pravda ale také je, že neznám obsah a charakter nezveřejněné zprávičky.)
Poslední dobou se mi zdá, že tu čím dál tím více přibývá omezení, občas i více než odpovídá mému vkusu...
Poslední dobou se mi zdá, že tu čím dál tím více přibývá omezení, občas i více než odpovídá mému vkusu...Ta omezení, jak tomu říkáš, jsou pouze snahou o udržení zaměření webu. Většina lidí od abclinuxu očekává poměrně značnou tématickou vyhraněnost. Proto sem chodí - najdou tu právě to, co hledají - pro zprávy o jiných oblastech chodí zase jinam. Admini jsou jen nástroj - co dělají, to z většiny určují sami návštěvníci. Už proto jsou řeči typu "místní bossové" zbytečné.
Poslední dobou se mi zdá, že tu čím dál tím více přibývá omezení, občas i více než odpovídá mému vkusu...Ta omezení, jak tomu říkáš, jsou pouze snahou o udržení zaměření webu. Většina lidí od abclinuxu očekává poměrně značnou tématickou vyhraněnost. Proto sem chodí - najdou tu právě to, co hledají - pro zprávy o jiných oblastech chodí zase jinam. Admini jsou jen nástroj - co dělají, to z většiny určují sami návštěvníci. Už proto jsou řeči typu "místní bossové" zbytečné.
Podle mne jsou právě potřebné, pokud mají admini (pokud vám toto oslovení přijde příjemnější) vědět, co si myslí uživatelé. A v tomto případě konkrétně já.
Podle mého názoru obzor Linuxu nekončí u jádra. On je totiž problém definovat co vlastně s Linuxem souvisí v dnešních propojených systémech. Kde ta souvislost s Linuxem končí? U jádra - to je Linux? GNU/Linux? Nebo to rozšíříme na distribuce? V Linuxu je použito i mnoho z ostatních *nixů něco i z windows, patří to sem také? A co rozšiřující software, samba a MS technologie? Vmware a vnořené systémy? Týká se to jen OpenSource, FreeSoftware nebo se připustí i komerční sw (takový vmware, Oracle aj.)? Co lidi okolo Linuxu? Co podpůrné technologie, jako je jabber, ano je oblíben mezi uživateli Linuxu, ale IMHO s ním přímo nesouvisí? Co sítě? Můj oblíbený zpěvák kdysi prohlašoval: "Country je všechno co se mi líbí." a v tohoto mohu klidně říci: "Linux je všechno co se mi líbí". Takže se logicky ptám: Jak je zde definována souvislost s Linuxem?
A pořád tu je ta původní otázka: Jak souvisí jabber server na serveru root.cz s Linuxem?
A pořád tu je ta původní otázka: Jak souvisí jabber server na serveru root.cz s Linuxem?Tuhle zprávičku bych jednoduše okomentoval tak, že se jedná o novou aktivitu českého linuxového portálu. Nové funkce/výpadky Ábíčka jsou také někdy oznamovány prostřednictvím zpráviček a nikdo se nad tím nepozastavuje. Upgrade Linux.com tu byl IIRC také tak oznámen.
Podle mne jsou právě potřebné, pokud mají admini (pokud vám toto oslovení přijde příjemnější) vědět, co si myslí uživatelé. A v tomto případě konkrétně já.Neohrazoval jsem se proti kritice/názoru, nýbrž proti sarkasmu (bossové mi přišlo jako označení pro někoho, kdo se svojí mocí pyšní, aniž by hleděl na to, co chtějí ostatní).
Jak je zde definována souvislost s Linuxem?Kromě toho, že zprávičky nemusejí být pouze o Linuxu (i když občas asi zamítnutí některých zpráviček admini zdůvodňují nesouvislostí s Linuxem - především pokud jde o win věci, které jsou tu prostě offtopic), tak v některých případech nakonec záleží na úsudku redakce (tj. konkrétního admina, který se většinou ještě poradí s dalším adminem). Snažíme se být konzistentní a řídit se vlastními pravidly, ale občas se nějaký přehmat stane. Už jen to, že admin, který zamítá zprávičku, musí napsat důvod, je IMHO velmi vstřícné - zkus tohle navrhnout na slashdotu :-).
... vyvojari si ukousli hodne velke sousto. Ale porad pevne verim, ze zkusenosti, ktere timto projektem naberou, budou nekdy k necemu uzitecne.