Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
LWN.net upozorňuje na blog MadRhetoric, kde vyšel rozhovor s Lennartem Poetteringem, tvůrcem PulseAudio. Dozvíte se, proč glitch-free režim PA někde ještě zlobí, proč si PA a JACK nekonkurují, a také něco o souvisejících novinkách ve Fedoře 11.
Tiskni
Sdílej:
Hovori, ze su chybne ovladace zvukoviek.
V Linuxe (vo svete) sa momentálne už bastlia aplikácie, nie vyvíjajú. Viď. príklad s KDE4 alebo PulseAudio.
Nechcem sturat, ale IMHO nam to byt nahodov naopak ?
Phonon -> Xine -> ALSA
Ten článek je docela osvětový a dobrý.
Pulseaudio je důležitý a užitečný projekt. Bohužel jeho zásah je velice široký a ještě chvíli bude trvat, než se doladí, ale hlavně než se podaří prosadit a zrealizovat v ovladačích alsy, lib-alse i řadě aplikací změny, které správnou funkci umožní.
Dnes spustíte zvukovku a má pevně nastavenou periodu interruptu. Takže buď má systém malou spotřebu a dlouhé latence, nebo minimální latence, ale CPU se může přetrhnout a spotřeba roste. Cílem je průběžně regulovat latenci dle potřeby. To ale není žádná sranda, protože protože potřebné funkce sice alsa teoreticky umí, ale řada ovladačů s tím má problémy (protože to dosud nikdo nepotřeboval). Bohužel některž HW je chybný a ovladač s tím nic nezmůže, tam se musí dělat nějaké heuristiky, docela maso.
Nový cíl pulseaudia udělat pořádek v ovládacích prvcích je také velice přínosný, protože to bylo stejně dlouhodobě neudržitelné. Dnes každý ovladač alsy definuje mraky ovládacích prvků, aby se pokryla kompletní funkčnost čipů na zvukovce (řada z nich ani není vidět v mixeru, protože jsou typu PCM). Bohužel tyto ovladače nejsou nijak seskupované podle funkčnosti, příslušnosti ke streamu, atd. Jediné kritérium je název, který se řeší céčkovým makrem a ještě všechny ovladače ty makra nepoužívají. Lennart tlačí na nějakou kategorizaci ovladačů, aby se běžnému uživateli nabízela jednotná sada základních prvků (master hlasitost, hlasitosti jednotlivých kanálů, přepínání vstupů, atd.) Sjednocení není žádná sranda, bude to chvíli trvat, ale je to velice důležité. Vždyť dnes ani nelze pořádně lokalizovat názvy táhel na GUI mixerech, protože se vykreslují průchodem smyčkou přes prvky a mixer ví houby, co vlastně dělají (kromě těch úplně nejzákladnějších, které stejně vždy nefungují správně). Ale toto jsou změny nutné přímo v alse, s tím samotné pulsaudio nemá šanci hnout.
Jinak úplně si dovedu představit, že časem pulseaudio a jack zmergují, funkce jacku se postupně stávají podmnožinou funkcí pulseaudia.
Nicméně zcela upřímně sám pulseaudio zatím nepoužívám, protože si umím vyřešit přímý přístup na zvuková zařízení, spotřeba desktopu mě nepálí a ovládací prvky své zvukovky znám podle datasheetů čipů. Také si myslím, že do běžných distribucí bylo nasazeno trochu předčasně a zkazilo si tak reputaci, kterou by si již dnes možná udrželo.
Kde jsou ty hnusné hacky? (Nechci vyvolat flame, opravdu mě to zajímá)
Ideálně ALSA. Proč?Protože Lunex je ten jediný správný operační systém, to ví přece každé malé dítě.
In F11 we finally switched OSS off by default (though you can still reenable it via some minor hackery).Nezdá se, že by se vývojáři PA hodlali nějak moc zabývat OSS.
Problémy v alse se právě díky pulseaudiu opravují. Pulseaudio je nad zvukovými zařízeními - alsou, modrozubem, zvukovkami po síti. Již dnes je stav např. dmixu v alse celkem neaktuální. Z mého pohledu řeší alsa jednotné API nad lokálními zvukovými zařízeními (kromě modrozubu, z historických důvodů). Pulseaudio je audio server, se kterým komunikují na jedné straně aplikace, na druhé straně jsou zvuková zařízení. Nevidím v tom problém, jen to bude ještě chvíli trvat.
> Dnes spustíte zvukovku a má pevně nastavenou periodu interruptu.
Nejde ani tak o prioritu interruptu (to si myslim, ze se v Linuxu vubec nevyuziva), jako spis o velikosti bufferu pro komunikaci se zvukovkou. A nejde ani tak o regulaci kvuli spotrebe, ale kvuli rozdilnym pozadavkum aplikaci - bezne aplikace (treba prehravac hudby) vubec nizkou latenci nepotrebuje, spis naopak - nizka latence (maly buffer) zvysuje riziko underrunu. Oproti tomu treba VoIP software nebo realtime MIDI syntetizer potrebuje co mozna nejnizsi latence.
Perioda vs. priorita :)
Jasně, jde o dynamickou změnu latence komunikace se zvukovkou, tedy délku cyklu mezi interrupty/délku bufferu přes DMA.
Zajímavé je, že skalní audiofilové stále propagují co nejnižší latenci, přestože pro čistý playback to akorát přináší rizika, přesně jak píšeš. Ale to už je jiný příběh.
I s tou spotřebou NTB bych to nepodceňoval. Zvukovky klidně hodí 1000 IRQ za sekundu a když člověk občas potřebuje malou latenci a nechce se s tím stále překonfigurovávat z dlouhých latencí (klidně i přes 1 sekundu), pak jde nějaké usínání CPU do kytek.
Zajímavé je, že skalní audiofilové stále propagují co nejnižší latenci, přestože pro čistý playback to akorát přináší rizika, přesně jak píšeš. Ale to už je jiný příběh.
Ano, to je jiný příběh. Ono když pohneš kontrolérem a změnu slyšíš s prodlevou — s tím se opravdu pracovat nedá.
I s tou spotřebou NTB bych to nepodceňoval.
Spotřeba je mi jedno. Hraju si s hudbou na notebooku, protože notebook je pro mou práci praktičtější. Notebook mám primárně na práci. Hudba je akorát zábava. Book mi při nic nedělání vydrží nějakých pět hodin. Když si hraju se svými hračkami, tak bych mu víc jak hodinu nehádal. Dobrá, tak dvě. Ať mu nekřivdím.
Ono když pohneš kontrolérem a změnu slyšíš s prodlevou — s tím se opravdu pracovat nedá.
Jasně, mluvil jsem o audiofilech, tedy pouhý maximálně kvalitní playback naripovaných CD a lossless formátů z webu. Ale to je fakt na jiné vlákno.
Jasně, mluvil jsem o audiofilech
Aha, tak to je opravdu na jiné vlákno.
> Pulseaudio je důležitý a užitečný projekt. Bohužel jeho zásah je velice široký a ještě chvíli bude trvat, než se doladí, ale hlavně než se podaří prosadit a zrealizovat v ovladačích alsy, lib-alse i řadě aplikací změny, které správnou funkci umožní.
V tom je prave ten problem. Rika se, ze slibem nikoho neurazis, ale v IT to neplati. Neco slibit a pak to nesplnit je casto horsi nez neudelat nic. Problem pulse audia je prave ten siroky zaber vlastnosti, spousta slibu a na druhe strane uzivatel vidi ze mu PA zere 40% CPU, i kdyz se zadnej zvuk neprehrava. Za tohle trochu muze i flash, ale to neni pro PA omluva.
No - ako by som to - asi takto - pokial sa mi ten bazmek bude aj napriek USE="-gnome" snazit nainstalovat polovicu gnome tak mi do systemu nesmie ani pachnut.
Je mi to totalne jedno a ukradnute, ze kto ma co rozosrane. Moja podmienka tak aj nadalej plati - a ako tak citam, tak to nebude uplne jedina podmienka.
PulseAudio je super projekt - a jedna z mála věcí co musíte odinstalovat v ubuntu aby začalo fungovat
Do totemu nerýpat nebo se ozvu já. Lepší přehrávač jsem ještě nezažil.
Tak to nechápu hned několikrát:
Nemáte potrebný plug-in pre prehrávanie videa - zobrazujeme iba náhľad. Kliknutím na nasledujúci odkaz si môžete video prehrať vo vašom prednastavenom prehrávači., tak bych se chtěl zeptat co má společného přehrávač s imbecilně vytvořenými stránkami?
Sakra, přílohu jsem zapomněl.
Ja tie sracky nepouzivam, to bola instalacia ubuntu
A co sis v ubuntu pak nastavil na přehrávání DVD s menu?
Asi jsem lama, ale párkrát jsem se to již pokoušel zkompilovat s dvdmenu. Naposledy to myslím již i běželo, ale dvd menu nebylo v původním tvaru a nešlo myslím přes menu zapínat jazyky a titulky. Na to samozřejmě stačí klávesové zkratky, ale vysvětlujte je manželce :) I to by se dalo nastavit přes dálkáč, ale běžný uživatel (např. slečna hlídající večer děti) půjde přes dvd menu.
Samozřejmě bych dal vždy přednost mplayeru. Pokud je to již opravené a funkční, rád přejdu z totem-xine.
Aha, tak to souhlas. Pokuď jste lampy, tak do počítače ani totem ani gstreamer neinstalujte a používejte radši WMP. (Tato jízlivá poznámka jen z toho důvodu, že gstreamer má plugin gstreamer-ffmpeg, který má přímou návaznost na knihovny libav, které taktéže mplayer používá a ať se na to dívám jak chci, tak je to jako z louže do kaluže)
To Ubuntu, které už z principu i dle zkušenosti funguje lépe a stabilněji než Arch?
Já také. Nemusím si skoro týden hrát se systémem, abych ho mohl používat a pak se modlit, aby mi nějaká aktualiazce nepřinesla neočekávané "překvapení". Stačí mi na to 15 minut instalace a pár minut na zbytek a mám jistotu, že mi nová verze balíku něco nrozbije.
Já nevím, ale vzhledem k tomu, že jsem Arch nikdy nepřeinstalovával a běží mi už tři roky, nějakýho hraní se systémem určitě nelituju.A aspoň nepotřebuju různě obcházet balíčkovač, protože si nemyslí, že je chytřejší, než já a taky mu nemusím cpát cizí repositář kvůli tomu, abych se dostal k nějaké samozřejmé věci...
Mně krátká zkušenost stačila a Ondřej to určitě neuslyší rád, ale často když jsem viděl jeho počítač, tak mu tam něco haprovalo nebo si na něco stěžoval. Jak jinak ohlídáte (bezpečnostní) aktualizace, když raději neaktualizujete?
Proč bych neaktualizoval?
O Ondřeje na Archu jsem pokaždé viděl pádovou hlášku KDE 4 každých pár minut. Sice rád přehání, že problémy nejsou, ale pravda je jinde.
Prosím Tě, ty pohádky si nech pro malé děti, vždy když jsem byl na návštěvě, tak se Ti něco podělalo, až ses vztekal. Ale podle tebe to byl asi zrovna osud, že zrovna v tu chvíli se něco stalo a pak celý rok nic, že jo.
Uznávám, že různí lidé používají různé verze sw na různém hw, takže ty zkušenosti mohou být velmi rozdílné, a jednoduše se zobecňovat nedá.
Jenžě těžko můžete srovnávat upgrade celé distribuce jednou za půl roku, rok, rok a půl nebo déle (to je obrovské množství změn, které nikdy nepůjde dobře odladit v žádné distribuci) s každodenní nebo pravidelnou a častou aktualiazcí Archu. Není problém jednou za dlouhou dobu nainstalovat novou verzi Ubuntu nanovo a jakmile jede, tak prakticky jede už pořád. Ale těžko by si někdo troufnul třeba neaktualizovat arch rok a půl že jo...
Tak ony taky upgrady Ubuntu většinou nic moc nerozbijí, když se čtou poznámky k vydání. Mě šlo o to, že když někdo má Ubuntu nebo něo jiného, tak mu to prostě jede. Tys problémy vzniklé aktualizaíc měl, i když jsi je vyřešil, ostatní lidi nemusejí. Za to, že ti tam nacpali KDE 4, jsi nemohl, ale padalo ti to jak švestka. V jných distribucích se to objevilo (výchozí) až odstupem času nebo bylo na výběr..
Jenžě těžko můžete srovnávat upgrade celé distribuce jednou za půl roku, rok, rok a půl nebo déle (to je obrovské množství změn, které nikdy nepůjde dobře odladit v žádné distribuci) s každodenní nebo pravidelnou a častou aktualiazcí Archu.
Však toto já také nesrovnávám. Důvod, proč jsem problém s upgradem Ubuntu zmínil, byla snaha podpořit můj argument, že "Periodický cyklus vývoje není žádná záchrana nebo záruka, že k problémům nedojde.", potažmo podtrhnout hlavní pointu mého příspěvku, kterou měl být prostý závěr, že problémy jsou všude.
Nicméně, když už jste to nakousl, faktem je, že já sám u distribucí s periodickým vývojovým cyklem skutečně očekávám reálnou možnost upgradu na vyšší verzi bez toho, aby se mi touto operací rozbil celý systém.
Upgrade distribuce s kontinuálním vývojovým cyklem po dlouhé době je samozřejmě riskantní, vzhledem k počtu změn a typu vývojového cyklu skutečně nikdo nemůže předpokládat, že taková operace proběhne za všech okolností úplně hladce. V tom však mají distribuce s periodickým vývojovým cyklem výhodu - místo řady neodhadnutelných proměnných máme řadu konstant, což lze odladit a uživateli umožnit tak hladký upgrade, jak je to jen možné.
Není problém jednou za dlouhou dobu nainstalovat novou verzi Ubuntu nanovo...
Tak to já zase radši upgrade než novou instalaci. Sám mám tendenci svůj systém upravovat, modifikovat a vylepšovat. Pokud provedu novou instalaci, musím všechny ty změny extrahovat z původní verze a přenést je do nové. A to je otrava...
Třeba Arch jsem si dlouho pěstoval na notebooku, a po čase jej přenesl na desktop. Žádná nová instalace, prosté zkopírování, úprava zavaděče, fstab, xorg.conf a jelo se.
... a jakmile jede, tak prakticky jede už pořád.
Ehm, ne pořád, ale jen do té doby, než jste ztrátou podpory nucen přejít na vyšší verzi, a pak přijde velký upgrade nebo nová instalace.
Ale těžko by si někdo troufnul třeba neaktualizovat arch rok a půl že jo...
Tak to já bych si klidně troufnul, už jen ze zvědavosti, abych viděl, co to udělá. Bohužel nikdy nevydržím neaktualizovat déle než měsíc. Jsem holt ztracený případ...
Tak každý máme jiné nároky. Nejsem hračička, takže mám funkční systém prakticky za půl hodiny, s nějakými drobnosti do třičtvrtě určitě. Přišlo by mi hloupé nedat po 6/12/18... měsísích rovnou novou verzi namísto upgradu. Mám rád čistotu. Dokonce si myslím, že ta náročnost na čas u takto dlouhých období je v případě normálního uživatelského stroje když se to všechno sečte nižší než když pořád musíte sledovat homepage archu a ladit problémy s aktualiazcemi za chodu.
Ježiš, ne…prosím.
LOL Asi nemluvíš o tom samém Ubuntu a Archu, co znám já
+1
ehm? Prosim o vysvetleni